Psycho

Psycho https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/222276/bmid_psycho-222276.jpg 4 457 118

Psycho série

Když před sebou Mary Craneová, která prchá poté, co ukradla čtyřicet tisíc dolarů, spatří uprostřed bouře Batesův motel, má pocit, že byla právě zachráněna. Pokoje jsou sice mírně zatuchlé, ale jinak čisté. Norman Bates, který motel vede, jí připadá jako příjemný muž. Byť možná trochu divný. Pak se ale Mary setkává s Normanovou matkou. A s velkým řeznickým nožem. Noční můra začíná.... celý text

Literatura světová Horory Thrillery
Vydáno: , Baronet

Psycho , 1959

Littlemonday
29.04.2023 5 z 5

Naprosto dokonalá detektivka opředená jistou dávkou děsivosti a psycha (do hororu bych knihu neřadila, ale o thrilleru už by se mluvit dalo).

Úzká kniha, která vám hned na začátku všechno naservíruje - oběť, vrah, divný syn Norman. Vlastně si možná budete říkat, že až na příšernost Maryina úmrtí vás nic nečeká. Ovšem po strmém startu se dostanete k pomalejšímu pátrání a když už si budete říkat, že je naprosto jasné, jak to celé dopadne a vlastně začne přicházet zklamání, poslední stránky vám pořádně rozhodí sandál.

Moc se mi líbí, že v knize vidíte pohled hned několika různých osob!

Vůbec jsem nevěděla, že existuje stejnojmený horor od Hitchcocka, neviděla jsem ho, ale možná napravím. Kniha je každopádně skvělá. Krátká jednohubka, která se nedá odložit!

5/5

kobejn
19.04.2023 5 z 5

Knihu jsem přečetl až teď, to znamená x let poté, co jsem viděl film. Zarazilo mě, že v knize byl Bates popsán jako obtloustlý s brýlemi, zatímco ve filmu je to štíhlý a dost pěkný muž. Také způsob vraždy Marion ve sprše je v knize zcela jiný. Hitchcock udělal dost zásadní dvě změny, ale to je ok, na to měl právo udělat si to po svém. Naopak, je to dobrý, když se režisér nesnaží otrocky vše převést. Nesouhlasím s názorem, že film je lepší než kniha. Obojí je špičkou ve svym ranku. Narozdíl od většiny se mi líbily i obě knižní pokračování Psycha, a to díky Blochově stylu psaní, který mi absolutně sedl.

Susan94
18.04.2023 4 z 5

Skvělá knížka, ideální počet stran. Snad než horor to byla detektivka. Moc mě to bavilo, žádné hloupé natahování děje, vyústění příběhu bylo epické. Doporučuji, hodnotím 4,5/5.

AnastasijaV
25.03.2023 5 z 5

Bomba. Krátké, rychlé, čtivé. Poslední kapitolka vše otáčí úplně jinam, než jste čekali. Po dočtení knihy jsem se mrkla i na film ... za mě - kniha lepší. :)

Ivan Kučera
18.03.2023 4 z 5

(SPOILER) Kto by nepoznal legendárny Hitchcockov film! Prv raz som ho videl pred desaťročiami a až následne som si prečítal slávnu Blochovu knihu. Mnohí, ktorí sú na tom rovnakom, tvrdia, že už to tým pádom nebolo ono. Ja to ale mám presne naopak. Zbožňujem filmy so šokujúcimi pointami, ale druhé pozretie ma následne paradoxne (?) baví istým spôsobom ešte viac, ako premiéra. Je to dané tým, už "viem" a tak si môžem vychutnávať nenápadné nápovede, ktoré do scén a dialógov vložil režisér, ale ktoré vám docvaknú až vo finále, kedy dôjde k twistu. S knihou Psycho je to podobné: hoc som vedel, o čo ide, o to viac som si čítanie užil. Vychutnával som si detaily, ktoré si čitateľ, ktorý nevidel film, nemá šancu všimnúť. Je to samozrejme od autora trochu zákerné, pretože prítomnosť tzv. nespoľahlivého rozprávača mu umožňuje na niektorých miestach explicitne klamať. Ale on to má tak dobre prešpekulované a zamotané, že sa za to naňho nemôžete hnevať. Napr. ma fajnovo zamrazilo v scéne, v ktorej súkromnému detektívovi volá Sam Loomis a detektív ho informuje, že sa ide porozprávať s Normanovou matkou, ktorá sa údajne práve oblieka. Okrem toho nám zamlčuje kľúčové informácie, čo ale dáva logiku, keďže nimi nedisponujú ani jednotlivé postavy. Hoc má kniha 208 strán, vďaka svižnému, rýchlo poňatému, dynamickému a výstužne údernému autorovmu štýlu, ktorý nudu a stagnáciu nevidel ani z rýchlika, vzbudzuje dojem poviedky. Možno by som jemne skritizoval to, že nie je vysvetlené, či všetky obete s autami skončili v močiari a ak áno, ako je možné, že sa to všetko doňho pomestilo a ak nie, tak kde. A nechápem, prečo na konci Sama nechal žiť, keď predtým suverénne a bez zaváhania všetkých vraždil.

Monni
06.03.2023 4 z 5

Knihu jsem měla na seznamu už hrozně dlouho a když jsem ji pak zahlédla v knihovně, tak jsem si uvědomila, že si ji chci dlouho přečíst a podívat se na film. Ano neviděla jsem ani film :-D ale scénu ve sprše zná úplně každý :-D. Kniha se četla rychle, je tenká a má naprosto nečekaný konec. Koukala jsem na něj s otevřenou pusou, protože to mě vážně nenapadlo. Čekala jsem klasiku, která z celé knihy dávala dojem jak to dopadne a ono to nakonec nedopadlo tak, jak sem si celou dobu myslela a velmi příjemně mě to překvapilo.

verka5083
19.02.2023 4 z 5

Začátek knihy jsem nějak moc nechápala. Říkala jsem si, že snad není možné, aby už na začátku byl odhalen vrah. Průběh knihy mi nepřišel nějak zvlášť zajímavý, protože výsledek každého kroku bylo to, co se odehrálo na začátku knihy. Jenže konec knihy vše otočil o 90 stupňů a já byla velmi překvapená a hlavně dost ráda, že konec knihy nedopadl nakonec tak, jak jsem si myslela, že dopadne od samého začátku.

AlbionFoxyFox
22.01.2023 4 z 5

Ve srovnání s dnešními horory a thrillery je knížka poněkud jednoduchá a ne úplně napínavá, ale je to klasika a jako takovou je třeba ji brát

Majuš333
08.01.2023 4 z 5

'Slunce se vzdává svého jasu.'

'Psycho' v novom šate, kto by odolal? Jednoduchý príbeh s počiatočným ľahkým mrazením... Samozrejme, že pri hodnotení beriem do úvahy aj vydanie originálu.
Záver ma až tak neprekvapil, pretože už od začiatku to indície našepkávali a 'Papírové panenky' mi rukami prešli skôr a niesli sa v podobnom duchu...
Film som tiež nevidela a vôbec sa za to nehanbím, pretože všetci dobre vieme, že akákoľvek kniha je niekoľkonásobne lepšia ako nejaký film (príklady určite nemusím uvádzať...) :)

'Žádní duchové neexistují.'

mi-380
10.08.2022 4 z 5

Kdo by neznal tu slavnou Hitchcockovu hororovou scénu ve sprše?
Blochova předloha je psychologická detektivka, která má rychlý spád děje a rozvleklý vysvětlující závěr. Spolu s filmem má zásluhu na tom, že kdysi dávno jsem si pročetl několik odborných knih na téma schizofrenie. Po letech ubírám jednu hvězdu. Jen nevím, zda jsem víc zestárl já, nebo tohle, dnes už snad klasické, dílko.
85 % (zatím 355 hodnocení s průměrem 85 %).

TeriLin1111
31.07.2022 4 z 5

Překvapilo mě, jak dobře se kniha četla a jak moc mě nakonec bavila. Film jsem neviděla (ostuda, já vím), takže jsem vlastně nevěděla vůbec co se bude dít, maximálně to, že se něco stane ve sprše :D. Možná by mohla být trochu více zdůrazněna atmosféra, ale koneckonců je to taková jednohubka a konec mě dost překvapil.

Charmedka
23.07.2022 3 z 5

Kniha je psána velmi jednoduše, věty většinou nejsou rozvinuté, ale autor píše opravdu v jednoduchých větách většinu knihy a já musím říct, že to v tomto případě funguje velmi dobře, protože i ta určitá strohost navodí tu správnou psycho atmosféru.

Vyloženě horor to není, ale jako psychologický thriller, proč ne. Je třeba vzít v potaz i to, že kniha vyšla před více než šedesáti lety. Za mě se jedná o lepší průměr, kdy mě nejvíce dostal konec, ten je wow.

Nuttelka
11.04.2022 4 z 5

(Audiokniha)
Nevím, zda bych si knihu jen tak vybrala, ale jelikož ji načetl Kajetán Písařovic, tak jsem neváhala ani minutu :-) Úžasná a skvělá interpretace. Film jsem zatím taky neviděla, ale rozhodně si ho pustím.
Jak už se tu zmiňuje, vše je tak "jednoduché", až je to geniální a závěr bravurní. Těžké uvěřit a představit si, co se v takové chorobně nemocné mysli všechno odehrává.

Nikusha
06.04.2022 5 z 5

Tu chorobně známou scénu ze sprchy známe snad všichni, ale kurde já vlastně ten film neviděla. Tak jsem si řekla, že si první přečtu knihu a pak na to třeba mkrnu. A už je mi jasné, proč je film takovým kultem. Je to zároveň tak jednoduché jako složité. Geniální.

IreneP
30.03.2022 4 z 5

Výborné, a to i když člověk zná film. Takhle alespoň víc pochopí vztahy, povahy, motivace a vnitřní život postav.

Cajda
08.03.2022 5 z 5

Drsné! Nemohla jsem přestat číst, ale neumím si představit, že bych to měla vidět zfilmované. Fuj. Ble.
Každopádně kniha je fakt úžasná a jsem ráda, že jsem na ni narazila. Zaujala mne obálka a po pár písmenech i text!

Lenka.Vílka
25.02.2022 5 z 5

("Ty nenávidíš lidi. Protože ve skutečnosti se jich bojíš, že ano? Bál ses jich, už když jsi byl malý spratek. Raději ses zavrtal do křesla pod lampou a četl. Dělal jsi to před třiceti lety a děláš to stále. Schováváš se za knihou.")

Tak dík pani Batesová, jsem asi Normanova nevlastní ségra  :D

Podobně jako jsem nejdřív viděla film Ptáci, nejdřív jsem viděla film Psycho. A teď poměrně nedávno znovu. A až teď čtu předlohu. Ptáky jsem četla poprvé loni, Psycho jsem poprvé dočetla dnes. A musím říct, že jsem byla nadšená. Byť je strašně těžký tenhle komentář, protože příběh musí znát snad každý. A kdo má jenom menší tušení, nebo si to přesně nepamatuje, moc napomáhá ta ilustrace na obálce...

...a je to právě tenhle okamžik, kdy mě strašně moc mrzí, že vím, o čem příběh je, protože je to strašně dobře napsaný. Teď nemyslím pouze pointu, ale celkově Normana a Matku. Vážně skvělý. Společně s těmi dobře napsanými rozhovory a s celým tím skvělým psychologickym rozborem. Úvodní výměna názorů na toto téma byla dokonalá.

("Chceš vědět, kde bys dnes byla, kdybych tě neměl rád? Ve Státní vězeňské nemocnici pro duševně choré. Tam bys teď byla." ... "Ano, asi máš pravdu Normane. Nejspíš bych tam opravdu byla, ale určitě ne sama.")

Psyho je skvělá kniha. Je to delší povídka, za mě ještě ne novela, která se mi hezky četla právě v tom malém knižním formátu od Arga. Jeden z nejlepších příběhů, které jsem měla ve svém životě tu čest poznat a jedna z nejlepších knih, které jsem ve svém životě četla.

Jirka0604
06.02.2022 4 z 5

Velmi příjemné překvapení. Díky výbornému namluvení přidávám hvězdičku. Jinak známý děj - aspoň tak jsem si to původně myslel. Úplně tak to nebylo a o to byl poslech zajímavější.

Patrik02
10.01.2022 4 z 5

(SPOILER) Odposlechnuto za odpoledne. Velmi znepokojivá jednohubka, která se do kůží drtivé většiny zapsala spíše jako film, který jsme několik let zpět také shlédl. Tenkrát, možná věkem, ve mě nezanechal hlubších pocitů, avšak knize se to tentokrát podařilo. Přesto, že je příběh krátký s poměrně jednoduchou zápletku, (vzhledem k moderním, někdy až zbytečně chaotickým thrillerům) má, hlavně v začátku, tu správnou tísnivou atmosféru a také skvělé rozuzlení s náhledem do Batesovy mysli.

sharkamellita
29.12.2021 4 z 5

Kdybych neviděla film, dám pět hvězd.
Nutno podotknout, že film jsem poprvé viděla hodně hodně dávno a o literární předloze jsem tenkrát nevěděla :/

vraždy zfilmováno horory novely

Robert Bloch