Psycho

Psycho https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/222276/bmid_psycho-222276.jpg 4 457 118

Psycho série

Když před sebou Mary Craneová, která prchá poté, co ukradla čtyřicet tisíc dolarů, spatří uprostřed bouře Batesův motel, má pocit, že byla právě zachráněna. Pokoje jsou sice mírně zatuchlé, ale jinak čisté. Norman Bates, který motel vede, jí připadá jako příjemný muž. Byť možná trochu divný. Pak se ale Mary setkává s Normanovou matkou. A s velkým řeznickým nožem. Noční můra začíná.... celý text

Literatura světová Horory Thrillery
Vydáno: , Baronet

Psycho , 1959

Schneeba
13.10.2016 4 z 5

Kniha mi nepadla do oka jen proto že stála jako krabička cigaret ale i pro její název a ilustraci. Cena už byla jen příjemným benefitem, Kniha se četla velice dobře a to až tak, že hned druhý den jsem se do knihkupectví vrátil a koupil si i zbylé dvě pokračování. Závěr knihy mě velice překvapil a potěšil byl tak nějak správně "Psycho".

moore.allonsy
06.10.2016 2 z 5

Knížku jsem četla v angličtině a buď to mělo vliv na můj dojem z celkového děje, nebo jinak nevím. Každopádně mě to nijak moc neoslovilo a příběh mi přišel poněkud nudně podán - snad to bylo tím překladem. Uznávám snahu za popsání charakterů postav, ale jinak mi to přišlo jako jeden z mnoha příběhů o ničem.

čef
22.08.2016 5 z 5

Samozřejmě jsem viděl Psycho od Hitchocka i seriál Batesův motel, ale s hanbou musím přiznat, že mi souvislosti došly až po přečtení této knihy. Kniha sice není tak vizuální jako film, ale bohatě to vynahrazuje lepším pochopením jednání a motivů postav. Vyprávění je starosvětsky přehledné až jednoduché a trochu vás postraší pochmurná atmosféra jako z horrorů E.A. Poea a jemu podobných. Současní spisovatelé tohoto žánru se už musí snažit více, ale výsledek není podle mne bohužel u mnohých tak dobrý, jako u Blocha.

sgjoli
21.08.2016 4 z 5

Začátek knihy je trochu pomalejší, ale jen co se Mary dostane do motelu, tak se příběh dost rychle rozjede, nabyde na spádu a čím víc se kniha blíží ke konci, tím je akčnější, napínavější, hraje si se čtenářovými nervy a psychikou. Pro příznivce krváků to asi nebude, ale máte-li rádi psychologické příběhy, přijdete si v Psychu na své, protože psychické napětí z knihy jen sálá. Norman je správně „creepy“ a člověku z něj naskakuje husí kůže. Rozhodně jde o výborně napsané dílo, jedno z nejlepších svého žánru a rozhodně stojí za pozornost.

Misan1993
12.08.2016 5 z 5

V knihkupectví jsem to zahlédl mezi zlevněnými kousky za 79Kč, tak jsem to zkusil a udělal jsem dobře!

Nazli
19.07.2016 3 z 5

Čtivé, napínavé, mohu jen doporučit.

evca7271
19.07.2016 5 z 5

Vyborna kniha cetla se jednim dechem.Doporucuji.Ted se chystam na druhy dil

KateEm
14.07.2016 4 z 5

Čtivé, napínavé, ale na 5 * tomu něco chybělo. Nejspíš mi trochu vadilo, že člověk od začátku pozná, jak to všechno dopadne. Ale jinak dobré čtení.

gallovl
30.06.2016 4 z 5

Čekala jsem víc napětí, je to klasika, kterou už viděl snad každý, takže všichni víme, jak se věci vlastně mají.

Anna 13
19.06.2016 4 z 5

Ufff... Tak tohle bylo drsný...

Přečíst tuhle knihu na jeden zátah není zas tak těžké, protože ona vás prostě nepustí. Já jsem ji četla večer za hlasité bouřky a blesků, burácejícího deště. Ten zážitek z knihy se díky tomu ještě umocnil. Měla jsem strach, ale při četbě jsem se spíš bála toho, aby nevypli proud, protože nevím co bych dělala. Naštěstí mně nic a nikdo nevyrušil, ale teď už být sama nechci.

Dnes neusnu. A doufám, že tuto noc přežiji...

Marla
16.06.2016 5 z 5

Úsporně napsaný, ve své době asi šokující příběh. Dnes už jen docela zajímavě napsané čtení/jsem velice ráda, že ve známém filmu má Norman Bates úplně jinou podobu/ - krátké dialogy, rychlý spád děje, dobře popsané zlo.

callahanh
26.05.2016 4 z 5

Je škoda, že díky slavnému filmu znají pointu příběhu i ti, kteří ho vlastně nikdy neviděli ani nečetli knihu. Většina čtenářů je tak ochuzena o závěrečné překvapení, to ale tolik nevadí. Bloch se nijak nezabývá sáhodlouhými popisy nebo přehnanou psychologií a jde rovnou na věc. V útlé knížce opravdu "pouze" vypráví jeden dnes už ne tak děsivý příběh o zvláštním muži (je pravda, že podoba Anthonyho Perkinse mi k němu sedí víc než zde popsaný obtloustlý starší muž), který má dost vnitřních problémů. Nechybí tu napětí, zajímavé líčení vražd a stručné a úderné dialogy. Vůbec nevadí, že příběh není nijak složitý, protože Bloch umí zaujmout i tak prostinkým námětem, jakým je vražda v osamělém motelu. Bates je natolik silná postava, že celé dílo utáhne sám a odhalovat jeho osud je svým způsobem zábavné i děsivé zároveň. K opakovanému čtení to moc není, ale jakožto klasický thriller pro nenáročného čtenáře funguje novela výborně. 80%

milunka21
15.05.2016 5 z 5

Film jsem vždycky viděla jen do té známé scény ve sprše,a jsem ted ráda protože sem se díky tomu mohla pořádně začíst a konec mě skvěle překvapil.Kniha se čte úplně sama.Nebála jsem se :-D ale byla jsem napnutá :-)

trudoš
14.04.2016 5 z 5

Bouře, kráska, motel a správce, jehož krédem je „My všichni, každý z nás, se občas chováme trochu jako blázni.“ Drama může začít.
Přestože se to zdá neuvěřitelné, dokáže tenhle veterán s víc jak pětapadesáti křížky setřít leckterého současného mistra. A to díky neuvěřitelnému spádu, kdy jediné slovo není zbytečné a autor jde po celou dobu vyprávění s jistotou za svým cílem. Tahle přízračná stručnost má mimo jiné za následek, že i když zápletku důvěrně znáte, stále dokáže strhnout otočením první stránky. Přitom samotný příběh není zas až tak originální a pointa bude dnes šokující asi pro tři čtenáře z milionu. Při srovnání s moderní konkurencí navíc bledne drastičnost románu, která ve své době možná pohoršila nejednoho strážce morálky, ale v současnosti ohromí jen málokoho.
Pro mě je Psycho ukázkou poctivé thrillerové tvorby, kdy je důraz kladen především na intenzitu napětí, než na detektivní vyšetřování či psychologické anabáze. Dokonalé řemeslo, které časem povýšilo na post kultu.

xxtom
04.04.2016 4 z 5

Kniha se dobře čte, bavila mě.

Miruš
20.03.2016 4 z 5

...viděla jsem i film, dávno..

Voliarty
08.03.2016 5 z 5

Už len za ten záver si to zaslúži plný počet hviezdičiek. Plus Norman Bates je skvelé vymyslený šialený charakter.

sulcova91
29.01.2016 5 z 5

Doporučuji přečíst!!! Pro mě jako milovníka hororů nepopsatelný zážitek. Je to jedna z knih, díky které se během nočních návratů otáčíte za sebe :-D

mulderka
18.01.2016 3 z 5

Jeden z mála případů, kdy film je lepší než kniha. Hitchcockovi se povedlo z celkem průměrně napsané /až bych řekla stylově nezáživné/ historky stvořit horrorový klenot stříbrného plátna. Naštěstí se mi knižní předloha dostala do rukou až nedávno, jinak bych se připravila o super "zimomriavky".

romankrasa
28.08.2015

Psychologický horor v pravém smyslu slova. Žádné rozvleklé popisování brutálních vražd, žádné monstrózní cákance krve, ale čiré zlo ukryté v Batesově motelu. Pro ty, kteří viděli film, doporučuji. Pro ostatní, kteří si rádi přečtou něco strašidelnějšího a psychologicky orientovaného, povinnost...skvěle napsané...úžasná atmosféra

vraždy zfilmováno horory novely

Robert Bloch