Sama čepel

Sama čepel https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/22973/sama-cepel-prvni-zakon-kniha-prvni-22973.jpg 4 578 101

První zákon série

Sotva skončily války za sjednocení země, chystá se další, mnohem horší. Její bezprostřední hrozba svede dohromady tři nejnepravděpodobnější muže: barbarského bojovníka Logena Devítiprstého, kterého opustilo štěstí a je na nejlepší cestě stát se mrtvým barbarem, Jezala dan Luthara, šlechtice, vojenského důstojníka a vzor samolibosti, který tráví život v radovánkách, hře v karty a závodním šermem a inkvizitora Glokta, zatrpklého mrzáka bez přátel a s jen velmi málo živými nepřáteli. Žádný z nich není tím, co si člověk obvykle představí pod pojmem hrdina, a kdyby záleželo jen na nich, rozhodně by neriskovali život pro něco tak abstraktního, jako je vlast. Jenže osud (s pomocí mistra čaroděje Bayaze) rozhodl jinak... Dotisk v r. 2014... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Polaris

The First Law: Book One The Blade Itself , 2006

K.Mirek
21.04.2016 5 z 5

Fantasy mě normálně nebaví. Tahle série mě bavila hodně.

ladynka
30.01.2016 3 z 5

Po pozitivních doporučeních jsem z knihy spíše rozpačitá. Je to sice rozjezd série, ale i tak je zde toho pro mě málo k prostředí a tomu, před čím hrdinové utíkají nebo k čemu se chystají. Je to příliš povšechné. Hodně lidí si chválí postavy, ale mně připadají jen jako pouhé črty vždy s jedním výrazným rysem: chytrý, silný, pomstychtivý, trouba, namyšlenec... Hodně mi to připomíná Gemmella, ale ten mi i přes svou jednoduchost přišel jako poutavější vypravěč.
Po přečtených fantasy knihách z poslední doby Rothfusse, Weekse a Ryana, s jehož hrdiny člověk strávil mnohem delší čas a knihy měly mnohem propracovanější magii, musím hodnotit níže.
Ale minimálně jedno pozitivum - inkvizitor Glokta je výborná, originální a plnohodnotná postava: „Tentokrát jsi překonal dokonce i sám sebe, Glokto, ty šílený kriple! Až to obchodníci s plátnem zjistí, nechají tě stáhnout z kůže!“ „To už jsem zkoušel, lechtá to.“

Weezing
28.01.2016 4 z 5

Hlavním pozitivem této knihy jsou zajímavé postavy. Co se týče děje, tak toho jsem si jaksi nevšiml. Většina děje knihy se odehrává v jednom městě, do kterého přicházejí hlavní postavy (někdo více, někdo méně dobrovolně) a připravují se na nějakou výpravu ke které zřejmě dojde až v dalších dílech. I přes to se to čte velmi dobře.

tony64
30.11.2015 4 z 5

Je tak mnoho fantazi knih.Tolik pribehu,ktere jsou si podobne,jako vejce vejci.Co si precist v te premire knih na nasem kniznim trhu?Jak nepromarnit cas,ktery nam byl predurcen.S Logenovou partou se vam to nestane.Zabavni,charakterove bohati a v akci nabuseni. Docetl jsem a jeste ziju.

Covenant
27.10.2015 4 z 5

Nerad přeskakuji z jednoho děje na druhý. Člověk se začte, ponoří se do příběhu a bum, objeví se tam jiná parta lidí. Přesměruji se, začtu se, prásk a úplně někdo jiný. Ale není to jediná kniha, psána tímto stylem, tak se nenechám přeci kvůli takové malichernosti rozhodit. A tak čtu, jak se příběhy rozvíjejí, postupně poznávám charaktery hrdinů, přehodnocuji oblíbenost, obdivuji propracovanost a bum prásk Ferro. Tak jo, ale už nikoho nepřidávej Džou, nebo v tom budu mít bordel jak v Silmarillionu. Zatím v tom bordel není, protože Abrkombr se opravdu s charaktery mazlí, všichni jsou něčím specifičtí a jsou od sebe snadno rozeznatelní. Souboje akční (ale například u soutěže v šermu jsem si ukousával nehty víc, než u nějaké řezničiny), dialogy chytré (Glokta a jeho negativní myšlenky, které silně kontrastují s tím, co doopravdy říká) a příběh netuctový (až na systém sbírání hrdinů, vydávání se na výpravu za záchranu světa...no, tak aspoň tam nejsou draci, no). Vzato kol a kolem, na tolik stránek docela roztahaný prolog. Ale chytlo, bavilo mě to a doufám, že v dalším díle už pojedeme z kopce.

Franc
11.06.2015 5 z 5

Nemohu, než dát plný počet. Jelikož se jedná o první díl série, autor nás seznamuje s prostředím, reáliemi, postavami, jejich historií. Ze začátku se kniha sice rozjíždí pomalu, aby v druhé polovině nabrala rychlost hodnou Usaina Bolta po lajně kokainu.

Autor má svět i postavy skvěle promyšleny, dobře vybudované dialogy, v krátkých kapitolách prožívají své strasti jednotlivý hrdinové, takže člověk průběžně sleduje více dějových linek, které se postupně splétají dohromady. Flegmatický Devítiprsťák, arogantní Jezal, cynický Glokta, neodhadnutelný Bayaze se Vám prostě musí dostat pod kůži.

Mnozí asi namítnou, že toti není to nejlepší, co se v žánru fantasy objevilo, ale já jsem se čtením neskutečně bavil, a věřím, že i další díly přinesou stejnou kombinaci akce, intrik, i humoru, jako tomu bylo v tomto díle.

Mentiri
23.04.2015 5 z 5

Prvně jsem četla Hrdiny a po přečtení jsem byla v celku navnaděná na to, co se dělo před tím... A zatím příběhem rozhodně nejsem zklamaná, už se těším, až se pustím do dalších dílů! :))

Torgal
03.03.2015 4 z 5

Keď sa na túto knihu pozriem z hľadiska formy a obsahu, musím povedať, že forma je výrazne lepšia. Príbeh fakticky neexistuje, celú knihu sa len skladá tím, ktorý sa má vydať na (veľmi pravdepodobne) klišé výpravu za záchranou sveta. A zloženie družiny presne kopíruje fantasy archetypy, našťastie jednotlivé postavy majú "ksicht" a z hromady generických rekov vystupujú svojou morálnou nejednoznačnosťou. A tiež majú napísané veľmi dobré repliky (hlavne jeden sarkastický mrzák v službách inkvizície). To, že hrdinami sú do určitej miery antihrdinovia je celkom osviežujúce, bohužiaľ dejovo v tejto knihe nie je veľa o čo stáť. Potenciál tu však rozhodne je. 7/10

Martin1974
06.01.2015 4 z 5

Väčšia časť knihy predstavuje charakter hlavných hrdinov v rôznych situáciách , ktorí sa v závere 1 dielu stretnú a vydajú na cestu splniť určité poslanie. Zo všetkých najvýraznejší mi pripadal inkvizítor Glokta s jeho myšlienkovými pochodmi. Pôsobí najľudskejším dojmom s jeho chybami aj prednosťami a preto v tomto fantasy príbehu jednoznačne vyčnieva. Dej sa spočiatku pomalšie rozbieha, ale potom to už dostane ten správny spád. Celkom dobré..

Davies182
01.11.2014 4 z 5

Srovnávání s Eriksonem je celkem mimo, Abercrombie obstojí jako znamenitý spisovatel poutavých putovních fantasy příběhů. Ne jako mistr žánru.

elutep
03.08.2014 3 z 5

Asi do poloviny knihy jsem se nebyla schopná začíst do děje. Knížka je psaná celkem poutavě, postavy dobře charakterizované a každá jedna má své kouzlo, ale něco mi tam jednoduše chybělo. Od poloviny knihy děj začal gradovat a já se konečně začetla, zvláště mě překvapila Krvavá Devídka v akci. No a závěr mě nechal v rozpacích...ihned jsem sáhla po dalším dílu, aniž bych přesně věděla proč. Asi ve víře, že napětí bude dál narůstat a já konečně najdu co hledám :)

Slooki
18.03.2014 5 z 5

Ano je to tak, rád by jsem se vydal napříč zemí, na pouť s touto nesourodou sebrankou, s ostřim po svém boku, za nebezpečim a dobrodružstvím a možna i za trochou té krve. Vždyť vypadnou z tohoto nudného života „teď tím myslím každodenní čučení na monitor, např“ a zažit něco nač se může s radostí v srdci zavzpomínat není nikdy na škodu.
Touto knihou jsem se pustil do rozsahlé trilogie „človek alespoň nemusí vybírat co si koupí příště“
která je vystavěna na propracovaně vybudovaném světě, místech a osobach, které se táhnou napříč celou ságou, místech a osobách ke kterým jsem se rád a často každý večer vracel.
Děj nenudí ba naopak, děj je zpravidla rozdělen obdvě či tři kapitoly „zaleží jak nabíra právě probíhajíci zapletka na obrátkách“ a člověk takřka pospíchá přečíst jednu jen aby se už rychle dozvěděl jak calá ta lapálie dopadne. Místa a charaktery jsou dobře popsané a při troše představivosti je máte doslova před očima. Nejvíce mne určitě zaujal Logen Devítiprsťák a jeho krvavé dvojče „chápejte, měl rozdvojenou osobnost“ aka Krvavá Devítka a jeho krásný pohled na věc:

….byl celý od krve, ale to bylo dobře. Vždycky tu byla krev. Jenže klečel, a to bylo špatně.
Krvavá Devítka nekleká před nikým. Prsty zajel do spár mezi kameny v krbu, zapřel se a vstal. Levá noha ho bolela. Usmál se. Bolest byla palivem pro oheň. Maskovaní muži, nepřátelé.
Takže mrtvoly.

Při běhu ze schodu v domě dočítám poslední strany v knize, a dlouhými kroky pádím si koupit druhý díl : Až budou viset.

Fefin Lišák
04.08.2013 5 z 5

První kniha vskutku oblíbené ságy. Zejména pro svěží živý styl, cynicky satirický humor. Vnitřní monolog a myšlenkové pochody postav neuvěřitelně oživují a rozesmávají suchopárné dialogy o politice a jiných těžkopádných informací přibližující tamní svět, které by stokrát nudili kdekoho. Úžasný byl popis jedné scény až v pěti verzích, kontinuálně na sebe navazujících a sebe přerušujících, jak ji vnímají jednotliví různorodí aktéři (pro větší úspěch dokonale kulturně odlišní) ... postavy mi nepřišly jalové, natož jejich myšlenkové pochody, některé byly naopak skvělé (Glokta). Snad jenom svět není příliš originální (jak někdo vyčítá), vážně z něho lze číst zřetelně inspirativní stereotypy světa našeho. Na druhou stranu, proč ne ...

Komentář zaměřuji přivážně na literální styl, dějový obsah bych rád ohodnotil po přečtení celé trilogie.

Sirtlan
27.04.2013 4 z 5

Tahle kniha mě v prvních stranách (desítkách stran) vůbec nechytla, ale pak se to rozjelo a stalo se mi něco, co už opravdu dlouho ne - hltala jsem stranu za stranou každou volnou minutu a chtěla vědět co bude na další stránce, i když se tam právě nic až tak zajímavého nedělo. Uznávám - chvíli to té knize trvalo, ale pak se protáhla mým krunýřem, probila se masem a přilepila se mi k srdce na místě, kde se hned tak neodlepí. Snad je to tm, že její realistický, místy ironický náhled je tolik podobný tomu mému.
Někdy jsem se smála jako blázen, jindy se choulila do sedačky. Příběh je velmi dobře vykreslený a příběh nezadrhává. Mou oblíbenou postavou se od začáku stal realistický Logen, ale přiznám se, že Gloktu bych docela chtěla poznat osobně, i když ne jako jeho zajatec.
Nebudu teď hodnotit děj knihy, to udělám až dočtu celou trilogii. Ale navnadilo mě to na další knihy víc než dobře.

Krišot
06.04.2013 5 z 5

Velmi dobrá kniha. I přes počátečním prokousáváním se trochu nudnějšími pasážemi (cena za seznámení se s postavami a lokacemi a tak) je kniha velice čtivá a autor je pro mě mistr slova a to doslova :-). Nikdy mě u knihy nenapadlo, že bych si vzal zvýrazňovač a "vysvítil" si některé jeho pravdy. Podtrženo sečteno, doporučuji. P.S.Glokta rulezzzz!!!!

borknagar
02.02.2013 4 z 5

Velmi dobrá temnější "městská" fantasy. Kniha má pomalejší rozjezd, skvěle napsané postavy (Glokta, Ferro, Logen.....), časem vše začíná v příběhu do sebe zapadat, postavy se postupně setkávájí a různě proplétají. Kniha končí samozřejmě v nejlepším a tak se chtě nechtě musí sáhnout do knihovničky pro další díl a zjistit, co se zase oblíbencům přihodí.....

dqenisa
23.12.2012 4 z 5

No co dodat prostě dobře napsané. Při čtení téhle knížky si dokonala představujete ty scény. Docela to má rychlý spád, ale nějaké pasáže by tam být nemuseli. Nevím jestli si přečíst další díl. Ale rozhodně dobrá knížka.

Arcisit
30.10.2012 5 z 5

Po přečtení téhle knihy, jsem se začal vážně rozhodovat, zda nesnížím všem ostatním Fantasy knihám co jsem četl hodnocení.
Tohle je prostě vysoko nad vším, snad jen některé Kulhánkovy knihy se s tím můžou měřit.
Vřele doporučuju všem co už jsou znudení tuctovou Fantasy.

KellyH
29.08.2012 4 z 5

Nemohu říci, že bych z toho byla kdovíjak nadšená, ale pokud vezmu do úvahy to, že to je teprve první díl trilogie, že se teprve nitky osudu splétají a že se teprve všechno připravuje na později, tak to rozhodně stojí za přečtení. A kdyby se k tomu někdo stavěl více skeptičtěji než já, určitě vytrvejte a přečtěte si i další dva díly.

zlovlk
02.02.2011 3 z 5

Jedna z těch knih, která u čtenářů po celém světě vyvolává záchvaty halasného jásání - a já přitom vůbec nevím proč. Totiž, ne že by to bylo špatně napsáno, jde o velice solidní kus. Ale problém je v tom, že nic víc. Tolik vychvalovaná "morální šedost" hrdinů by měla být v současné fantasy spíše standardem (s těžkým myokardem uznávám, že mnohdy není). Autor sice umí tu a tam zarazit čtenáře do kožnatých hlubin křesla vhodně zvolenou poznámkou nebo ironickou finesou, jinak ale ve svém řemesle nad ostatní psavce nijak zvlášť nevyniká.
Snad se v mém hodnocení odráží i to, že jsem čekal něco víc než jen řemeslně ucházející příběh opepřený pár kuličkami vtipu.

dark fantasy fantasy hrdinská fantasy

Joe Abercrombie
anglická, 1974