Prostá pravda

Prostá pravda https://www.databazeknih.cz/img/books/61_/614/bmid_prosta-pravda-KTk-614.jpg 4 926 233

Pensylvánské městečko Paradise je oázou klidu a míru – dokud ve stodole jednoho farmáře není nalezeno mrtvé novorozeně. A dojde k ještě překvapivějšímu vývoji. Ukáže se, že matkou dítěte je osmnáctiletá Katie Fisherová, neprovdaná dívka ze společenství Amišů, velmi striktní protestantské církve, jejíž členové dodržují pravidla tzv. prostého života. Oblékají se jako v 19. století, nepoužívají auta ani elektřinu a odmítají středoškolské vzdělání. Aby měla zbožná amišská dívka nemanželské dítě, a navíc ho zavraždila, je téměř vyloučené, ale proti Katii existují velice pádné důkazy. Obhajoby se ujme cynická, zatrpklá advokátka Ellie, která je s obviněnou vzdáleně příbuzná. Když se snaží dopátrat pravdy, musí nějaký čas s Amiši žít. Jde nejen o strhující soudní drama, ale především o velmi zajímavý průhled do života Amišů, zásadní otázky rodinného života a generačních rozdílů.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

Plain Truth , 2000

janamaxik
20.08.2019 4 z 5

Dobrá kniha, krásný příběh, ale zdlouhavé. Vytrhla bych půlku knihy a byla by dokonalá

cornetka
11.08.2019 5 z 5

J. Picoultova je moje oblíbená autorka a jako obvykle se mi celkově knížka líbila..ze začátku jsem se nemohla začít, ale pak přišel jeden zvrat za druhým a děj začal mít spád. Ellie je neskutečná, fandila jsem ji.

nicole1990
30.07.2019 5 z 5

Hodně zajímava knížka ????

Dajine
24.07.2019 5 z 5

Četla jsem na pokračování, ale nakonec jsem zdárně dočetla a nelituji.

Martooni
21.07.2019 5 z 5

Kniha se mi velmi líbila! Už po prvních stránkách jsem měla tip, kdo se o dítě "postaral". A byla jsem paní Picoultové velmi vděčná, že nám to na posledních stránkách prozradila.

Vše do sebe hezky zapadalo. Líbil se mi nádech tajemna a postupného rozkrývání pravdy. Z počátku mi Katie moc neseděla, ale čím více jsem ji poznávala, tím jsem si ji oblíbila. Líbily se mi i pasáže, kde byly duchové. Vůbec mi to nepřišlo ustřelné, naopak, jako by to tam patřilo. Jako by to patřilo k nám.

V dobrém jsem "záviděla" Ellie, že měla možnost žít v Amišském domě a podle amišského způsobu života. Jak by někdy bylo krásné, kdybychom náš život na chvíli vyměnili a uvědomili si, na čem opravdu záleží a co je pro život podstatné. A myslím, že i Ellie si to tam uvědomila.

Krásný příběh, doporučuji!

MartinaR
12.07.2019 5 z 5

Velmi zajímavá kniha, tak trochu jiná než na které jsem zvyklá. Působivý příběh z detailně popsaného prostředí amišů.

domihruzkova
13.06.2019 5 z 5

Moc dobré, člověka to naprosto vtáhne do děje. A jako plus beru, že se člověk dozví o životním stylu jiných lidí.

Siwan
03.06.2019 4 z 5

Líbilo se mi hlavně líčení života Amishů a taky vývoj Katie. Asi bych snesla, kdyby byla kniha o něco kratší, přeci jen už mi to ke konci přišlo protahované. Ale zase by možná nevynikla ta výborná psychologie všech postav. Osobně si nemyslím, že je stěžejní řešit "jak to dopadne", pointa téhle knihy je právě v té cestě.

marki.d
02.06.2019 3 z 5

Tak tohle pro mě bylo zklamání, i když jsem se na knihu moc těšila. Připadalo mi, že je tam spousta zbytečných pasáží, kniha se dala klidně zkrátit na půlku. Psychologie postav byla pěkně propracovaná, námět taky hodně zajímavý, ale na mě až moc rozvláčné a zdlouhavé.

Nunynka
22.05.2019 4 z 5

Toto je moje druhá kniha od autorky a moc se mi líbí styl psaní a hlavně témata, které v knihách jsou. Jen někdy se mi zdálo,že je to až moc zdlouhavé a jak to dopadne,jsem věděla asi od půlky knihy.

martunka
21.05.2019 5 z 5

Tak opět mě autorka nezklamala. Skvěle podané závažné téma. Příběh i postavy mě dost zaujaly.

Knihozrousenka
11.05.2019 1 z 5

Třetí kus od této autorky. Nemyslím si tedy, že jedna hvězda znamená odpad, no nic. Odkládám a již se k této knize nevrátím, absolutně mě neoslovila a hned od začátku mi celý ten spolek byl protivný. Bohužel.

ladyka
10.05.2019 5 z 5

Knížce od JP snad nejde dát jinak než plný počet hvězd, a to za témata, které si vybírá a jak o nich píše. I když u mě stále vedou Velké maličkosti, i tato kniha mě zaujala a nutila popřemýšlet - o jiném světě amišské komunity, o chápání hodnot. Přestože mi příběh přišel místy lehce vleklý a Amiška Katie trochu "nejednotná", čtení stojí za to. Ukazuje totiž různé úhly pohledu, jak se na souzený zločin dívat a jak ho hodnotit, je o hledání oné prosté pravdy. Závěr byl dle mého názoru jakýmsi popřením podstaty "amišství", o kterém se nás autorka snažila celou knihu předsvědčit, a přišel mi kontroverzní - dumám, zda to byl autorčin záměr či poukázání na to, že výjimka potvrzuje pravidlo, nebo na to, že i Amišové jsou "jen lidé". A právě to dumání mě na knihách JP baví.

VenuseV
23.04.2019 4 z 5

Velmi zajímavá exkurze do života komunity Amišů. Kniha se mě chytla a přečetla jsem jí v jednom kuse :-) Druhá polovna byla už malinko překombinovaná. Konec sice překvapivý, ale čekala jsem to.

Květ
14.04.2019 5 z 5

Kdyby nic jiného, tak romány této spisovatelky zaujmou vždy neotřelým námětem. V knize Prostá pravda náročné téma vraždy novorozeněte vsadila do prostředí americké sekty Amišů. Příběh vzdouvá emoce od počátku až do konce, autorka dokáže psát velmi přesvědčivě a vylíčit prostředí i postavy tak, jako byste byli mezi nimi. Knížka se mi nechtěla odkládat, přečetla jsem jedním dechem a utvrdila se v tom, že bych měla ráda celou sbírku autorčiných děl doma. Za mě doporučuji.

misssicccka
08.04.2019 3 z 5

Za mně zatím nejslabší Jodi, co jsem četla. Nevím, proč, asi proto, že po Čas odejít jsem čekala nějaké překvapivé rozuzlení. Jenže...ono překvapivé bylo, ale spíše šokující.
Na knížkách Jodi Picoultové mne baví hlavně to, že jsou pro mne vždy obohacující, co se týče faktů o něčem...vlci, sloni, Amiši...tady církev, která žije tak, jak si nedokážeme představit a navíc v Americe.
Kdyby nebylo pár závěrečných stránek, dostala by ode mne kniha určitě čtyři hvězdičky (minimálně), ale ten konec.....:(, je to osobní hodnocení, opravdu subjektivní, ale vře to ve mne, nechci tu spoilovat, takže nemůžu napsat, proč to mám tak, jak to mám, snad jen podotknu, jako matka je pro mne "zatím" nepochopitelné, kde "končí a začíná" mateřská láska matky hlavní hrdinky, i když vlastně není matka hlavní hrdinky sama hlavní hrdinkou? Nevím, jen upřesním: nesympatizuji s ní. Jak říkám, nebýt závěru, byla by to pro mne dobrá-výjimečná kniha s dobrým koncem od výjimečné autorky.

SleepyAllDay
30.03.2019 4 z 5

Typická Jodi.
Nahlédnutí do komunity Amišů bylo zajímavé.
Kniha se mi táhla až do soudního přelíčení.
Konec překvapivý, nečekala jsem to.

Mikako
26.03.2019 5 z 5

Na to o jak závažné téma, jakým je vražda dítěte, šlo, se mi hrozně líbilo, jak byla kniha vlastně klidná. Moc mě bavilo číst o životě mezi Amiši. Až na tu pobožnost jim asi i závidím, že jsou tak nepolíbení dnešní dobou...
Na druhou stranu musím uznat, že z poslední kapitolily mi dobře nebylo...

Viviana-Mori
25.03.2019 3 z 5

Tři hvězdy za to, protože od Jodi jsem četla již daleko lepší knihy. Téma je zajímavé, ale přišlo mi, že všechny hodnoty, kterých se amišové tak drží, jsou tady tak nějak pohřbeny. Mě nezajímá, jak na tom byla Katie zle, dle mě prostě lhala. Ostatním i sama sobě. Přišlo mi, že je ta holka úplně pitomá. Nejdřív lže, popírá co může a pak zase nutně chce u soudu říkat jen pravdu, protože lhát se nemá. Prostě směšné, nechtěla bych nikoho takového obhajovat. O konci radši ani nemluvím, i když tam asi nejvíc platilo heslo, že i amišové jsou jen lidi.
Jinak je kniha pěkně napsaná, čtivá, najdeme v ní lásku, přátelství, ale nelze ji upřít zdlouhavost a bohužel jsem se jako ateista nějak neuměla sžít s tak silnou pobožností. Nemohla a nechtěla bych takhle žít, jakkoli je jejich život prostý a mírumilovný.

Alienn
22.03.2019 5 z 5

Moje oblíbená autorka a její další kniha na velmi zajímavé téma. Ráda jsem si přečetla tuto sondu do života skupiny lidí, o které jsem toho příliš nevěděla. A opět musím jen doporučit, kniha rozhodně stojí za přečtení.