Propast

Propast https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/488519/bmid_priepast-xgx-488519.png 3 541 175

Je stará legenda horských vůdců o nadpřirozené síle shazující lidi do hlubin jenom strašidelná fáma, nebo obsahuje zrnko pravdy? Bývalý lezec trpící panickým strachem z výšek narazí na legendu o skalní plošině v Tatrách, kde neznámá síla nutí lidi, kteří tam zabloudí, skočit do propasti a zabít se. Neobvyklé množství smrtelných nehod v této oblasti mu nedá spát. Rozjede pátrání na vlastní pěst, jenže skutečnosti, které odhalí, se vymykají lidské představivosti a chápání. Za svou zvědavost krutě zaplatí – sám se ocitne na hraně propasti. Propast je další mysteriózní thriller z pera Jozefa Kariky, autora románů Strach, Trhlina, Tma nebo Smršť.... celý text

Marekh
12.04.2022 4 z 5

Další přečtená kniha od Jozefa Kariky. Námět knihy byl zajímavý, kniha se mi celkově líbila. Jedná se o mysteriózní thriller. Pozoruji některé společné prvky autorových thrillerů. Některé části jsem četl také v noci, takže mi to navodilo správnou strašidelnou atmosféru. Závěr knihy jsem dokázal odhadnout, ale to nevadí.

Budu zvědavý na další autorovy knihy.

Dela111
06.04.2022 2 z 5

Propast má chytlavý námět, děj se navíc odehrává v Tatrách, takže kniha těží z popisů krajiny. Na začátku příběhu tak měl autor v ruce silné trumfy, bohužel nejen že je nevyužil, ale nudným opakujícím se dějem je spíš zahodil.
Hlavní hrdina příběhu je nespolehlivý vypravěč, nese si pořádné trauma už z dětství. Jeho boj s "voláním prázdnoty", kdy se v něm pere vůle žít s chutí umřít, je příliš natahovaný, popisy různých podobných halucinací mne postupně přestávaly bavit. Tohle celé by fungovalo lépe jako povídka, tady je námět natažený do nezáživného děje.
Vzhledem k tomu, že se tu najde pár postřehů k zamyšlení, hodnotím na 50 %. Hvězdičky se na DK rozpůlit nedají, musím zaokrouhlit a tentokrát to bude dolů. Toto je spíš podprůměrné.

kalinka99
05.04.2022 3 z 5

Kniha má výborný náměť i zajímavě nadpřirozený úkaz v podobě smrtící propasti. Ale chyběl mi trochu pořádný konec s rozřešením a že většinu knihy se hlavní hrdina plácá pouze ve své mysli.

AlbionFoxyFox
03.04.2022 4 z 5

Po Karikových knihách asi dlouho do Tater nepojedu. Vytváří tak neskutečně mrazivou a děsivou atmosféru, že i doma v pohodlí mám strach :) Skvělý námět, napínavé až do konce. Jednu hvězdu ubírám jen za místy mně nepříjemný jazyk (kombinace zdrobnělin a vulgarit) a za to, že filosofování bylo místy moc a opakovalo se. Jinak jsem opět velmi spokojená.

HockeyGirl
24.03.2022 2 z 5

Tak bohužel tato kniha od Kariky nebyla tou nejlepší, kterou jsem četla. Dávám 2* hodnocení a to jen z toho důvodu, že začátek byl dobrý, zajímavý a napínavý. Ale pak, jak byla postava už "zaseknutá" pořád dokola ve smyčce, to už nebylo tak dobré čtení a spíše jsem se těšila, že už knížku dočtu. Nic moc čtení, knížka byla tenká, takže jsem dočetla, ale taktak. Snad budou další Karikovy knížky lepší, než Propast.

AnjuBlackCat
23.03.2022 5 z 5

"Primitívna a slepá vôľa, čo núti človeka žiť napriek jeho ozajstným záujmom, vyniká neobyčajnou silou. Nečudo, veď keby nebola taká silná, keby nás príroda nevybavila desom zo smrti a ďalšími falošnými zábranami, nikto by dobrovoľne nezostal uviaznutý v živote. Vecný súčet životných bolestí a životných slastí hovorí jasne. Len doň netreba miešať emócie - zbrane génov, ktoré sa ťa kvôli ich vlastnej evolúcii snažia čo najdlhšie udržať pri živote v najhoršom z možných svetov. Súčet všetkých potenciálnych životných slastí sa nikdy ani len nepriblíži súčtu všetkých potenciálnych utrpení. Celá hra je sfalšovaná v tvoj neprospech. Úspech, slasť aj radosť sú iba dočasné, utrpenie však trvalé. Každé pozemské šťastie je skôr či neskôr zmarené alebo demaskované ako ilúzia, neexistuje žiadna výnimka. Život je podvod, sklame ťa nenaplnená nádej, no časom aj každý vydretý cieľ. Na dosiahnuté si rýchlo zvykneš, už ti to neprináša žiadnu radosť, sladké ovocie sa ti v ústach premení na piesok. Ale ak to znova stratíš, čo sa skôr či neskôr stane, veľmi to bolí. Preto bolesť vždy zvíťazí, samotný život ju rozmnožuje, zatiaľ čo radosti a pôžitky rad-radom osekáva. Veď aj čas ti pri všetkom pozitívnom uletí, ani nevieš ako, zatiaľ čo pri negatívnom sa pomaličky vlečie.
Dokonale šťastným ťa neučiní nič na svete. Ale dokonale nešťastným ťa spraví aj tá najhlúpejšia náhoda. Na dosiahnutie čohokoľvek dobrého musíš drieť, snažiť sa, vynakladať energiu, neraz aj po celé roky či dekády. Zlé sa ti však prihodí behom sekundy, bez tvojho pričinenia, iba tak, z ničoho nič. Je len otázkou času, kedy zasiahne aj teba. Na to sa môžeš spoľahnúť, zatiaľ čo všetky dobré výsledky tvojich snažení sú
veľmi neisté.Tak prečo odďaľovať návrat do večnosti, prečo sa vyhýbať sladkému objatiu? Nikdy ti nebolo tak dobre ako pred narodením, a rovnako dobre ti bude aj po smrti. Večnosť ako večnosť, prerušená rýchlo pominuteľným, bezvýznamným
snom.
L’appel du vide - volanie prázdnoty.
Keď prekonáš nízke pudy, vidíš realitu jasne - život je niečo, čo by radšej vôbec nemalo byť. Blížim sa k zlomu plošiny. Dúfam, že tentoraz sa ovládnem až do konca, že ma to najtupšie vo mne, vôľa k životu, už neprinúti k ďalšiemu zbytočnému pachteniu."

Lépe bych to neřekla...

escapelle
20.03.2022 5 z 5

Celá kniha o tom, jak chlápek sedí na plošině. "No to zase bude"...a bylo!! Zase skvělý!! Nechápu, jak to ten Karika dělá. Jak dokáže z ničeho udělat napětí. Napínavé, mrazivé. Prostě skvělý! Rozhodně doporučuji.

Valdora
20.03.2022 2 z 5

Nejdříve jsem v tomto žánru četla od autora Trhlinu. Ta byla něčím neobyčejným a mimořádným. Ale další díla psaná v podobném duchu - Propast i Smršť, kterou jsem také četla, mi připadají už jako kopie. Podobné téma i zpracování, ke konci dost filozofování.

titmaus
16.03.2022 5 z 5

za mně výborné, doporučuji přečíst

Vydrýsek
14.03.2022 3 z 5

Běhal mi mráz po zádech. Dost napínavé, ale poněkud zvláštně pojaté.

Cryptkeeper
13.03.2022 3 z 5

Zpočátku neskutečně napínavé,mrazivé a opravdu strašidelné. Když se do toho ale začala vkrádat spíše duševní stránka a bádání v mysli přeživšího,tak vše dobré v této knížce spáchalo sebevraždu skokem z plošiny.

Adney
12.03.2022 2 z 5

Díky autorově knize Trhlina jsem propadla tomuhle žánru. Na Propast jsem se velmi těšila, ale nemohla dočíst, nebylo to ono a poslední stránky jsem přeskakovala, jen abych už věděla, že tuším správný konec.
Za mě spíše 2,5*.. Škoda.

evilunicorn
11.03.2022 4 z 5

Knihy od Kariky mám hodně rád, tyhle mysteriózní thrillery jsou jeho parketa. A byť je zrovna Propast z nich nejslabší, pořád si udržuje vysoký standard.Tahle kniha nemá zas až tak silnou atmosféru jako knihy předchozí,ale smekám před autorem, jak pouze s jednou postavou a doslova několika metry čtverečními dokáže vytvořit takový příběh. Hodně mě bavily psychické stavy hrdiny v poslední třetině.. Já si to užil a navzdory hodnocení zde jsem spokojený.

maky1702
08.03.2022 4 z 5

Děj byl napínavý, knihu jsem přečetla během dvou dnů. Přestože se kniha odehrává prakticky na jednom místě a převážně se točí okolo jedné postavy, dokázala udržet mou pozornost skoro po celou dobu. Místy mi však přišla až moc filozofická a je škoda, že některé motivy (např. kamera) už byly použity v předchozích knihách a tolik nepřekvapí.

PetikH2O
04.03.2022 3 z 5

(SPOILER) Zatím nejslabší kniha, co jsem od Jozefa četla. Škoda opakujícího se faktoru záznamu z kamery, který se objevuje i v jiné knize.

cori
04.03.2022 3 z 5

Adam, traumatizovaný akrofobik, je přitahován skalní plošinou v Slavkovské dolině, kde dochází k sérii úmrtí již od 19. století. Jedná se o komorní příběh, v němž vystupuje minimum postav a hlavní hrdina se dvě třetiny knihy plácá na plošině a bojuje se svými vnitřními démony. Dle mého názoru by povídka byla určitě lepší a údernější, ale méně výdělečná.

Amitiel76
03.03.2022 3 z 5

Díla Jozefa Kariky, to je pro mě vždycky zaručená jízda. Jen tahle kniha měla pro mě trochu pomalejší start, a do cílové rovinky už člověk doslova supěl. Škoda. Prostředek byl fajn. Pokud opomineme, že se skoro celé dějství odehrává na jedné skalní plošině, s jedním protagonistou, který má totální psycho cirkus v hlavě. Ta přemíra filozofování a zběsilý roj myšlenek, otupoval celou atmosféru příběhu. Místy to nudilo, a kazilo dramatičnost. O tom, že bych zažívala nějaké pocity strachu nebo mrazení, tady nemůže být ani řeč. Ale přesto vás to nutí číst pořád dál a dál, protože máte pocit, že teprve na konci přijde to očekávané "Wau". No, jenže ono nepřišlo....
Z mého pohledu asi nejslabší autorova kniha, kterou jsem doposud četla.
"Strach" u mě zaručeně vede, a hned v zápětí za ním "Trhlina".

Blasth
02.03.2022 3 z 5

Téma zajímavé, zasazení dobré, jazyk čtivý. Bohužel mi však děj připadal někdy zbytečně zdlouhavý, což kazilo atmosféru. O třetinu kratší formát by knize prospěl. Nelituji, že jsem knihu četl ale jiné knihy (např. Strach) má autor dle mého vkusu povedenější.

papeha
23.02.2022 3 z 5

Zajímavě vyjádřené pocity hlavního hrdiny proložené dalšími příběhy coby vzpomínkami, ale někdy až zdlouhavé. Téma trochu hororové s předvídatelným koncem.

RockMartina
20.02.2022 2 z 5

Nejslabší autorova kniha...zklamání. Pokud chce někdo začít číst Kariku, určitě by neměl začínat touto knihou, protože pak už by další asi nečetl...a to by byla velká chyba.