Prokletý kraj

Prokletý kraj https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/486758/bmid_proklety-kraj-hGb-486758.jpg 4 1977 1977

Michaela Klevisová tentokrát opustila kriminalistu Josefa Bergmana a v románu z Pošumaví nahlíží na zločin pohledem dvou mladých žen, jejichž životy jsou provázány s místy, kudy se opakovaně prohnaly dramatické dějiny. Zapadlá vesnička Jelení Hora má temnou minulost a dodnes to není ideální místo k životu. Není divu, že odsud Gerda vždycky chtěla odejít a uniknout minulosti. Teď se ale rozvedla, je bez peněz a nezbylo jí nic jiného, než se s dcerou vrátit do nuzného domku po rodičích. Linda na stejné místo přijíždí na dovolenou, aby pátrala po minulosti své rodiny, která se před čtyřiceti lety odstěhovala. Vzápětí ve vesnici dojde k úmrtí a obě ženy odhalí přísně střežené tajemství související s krajem, kde nikomu nebylo souzeno být šťastný. Autorka úspěšné detektivní série se v této knize místo krimi zápletky soustředí na mezilidské vztahy v prostředí sousedícím s národním parkem a vojenským prostorem. Přes minulost zdejších obyvatel odhaluje historii plnou zvratů, která někomu zabránila v těchto místech naplno zakořenit a jiné k Pošumaví neplánovaně připoutala.... celý text

zdenaR
12.12.2022 4 z 5

Jako obvykle autorka velmi dobře vystihla atmosféru místa i charaktery postav.
Jde spíše o příběh, který má prvky krimi.
Čte se dobře.

Arev122
11.12.2022 3 z 5

Román z prostředí Šumavy byl vlastně rozborem vztahů na venkově , kde se všichni znají.
Děj byl uvěřitelný, ale příliš mě nenadchl.

Andyska007
03.12.2022 5 z 5

Není to úplně klasická detektivka, ale o to víc se mi knížka líbila. Nechybí tajemno a napětí, nečekané rozuzlení.

Dajine
20.11.2022 4 z 5

Zajímavý příběh o rodinách s jejich historií a tajemstvím, které zase až tak tajemstvím není.

Lucciella_L
20.11.2022

Trošku jiné čtení, než jsem dosud byla zvyklá. Chyběl mi klasický detektivní příběh (mrtvola se objevila hrozně pozdě a dost okrajově). Ale i tato kniha byla napsána příjemně a čtivě - popsané okolí, hrdinové, rodinné tajemství.... Líbila se mi, ale o fous míň než ostatní knihy této autorky.

Leat
18.11.2022 3 z 5

Autorka nasadila ve svých předchozích knihách vysokou laťku ve stylu i příběhu a já jsem celou knihu čekala na šokující zvrat a děsivé tajemství, které se nedostavilo. Popis osob a prostředí je super. Knížka je čtivá, ale chybí tomu to tajemno. Snad příště. Určitě dám šanci i dalším knihám od autorky.

Majto
17.11.2022 4 z 5

Po prvých troch knihách zo série s J. Bergmanom som konečne prečítal aj prvú kúpenú knihu od tejto autorky a musím povedať, že z tých štyroch sa mi asi aj páčila najviac. Je cítiť tie roky písania, ktoré túto knihu delia od tých prvých. Dokonalo vyčistený svojský štýl, ktorý nemôže nezaujať. Skvelé popisy krajiny a charakterov ľudí a iné veci, ktoré z nej robia dobrú autorku. Asi je čas pozháňať ďalšie knihy z Bergman-série a dúfať, že po Prokletom kraji sa objaví aj ďalšia kniha, ktorá bude niesť jej rukopis, nech už je tématicky akákoľvek.

PaníLenka
12.11.2022 5 z 5

Čekala jsem klasickou detektivku, ale dostala jsem spíš napínavý a hezky vystavěný příběh, týkající se osudů lidí, spojených se životem jedné šumavské vesnice. Mám ráda takové knihy.

Karoley
07.11.2022 5 z 5

I temná minulost jednou vyjde na světlo.

Jelení Horou se několikrát prohnaly dějiny plné nenávisti a zmaru (vyhnání Čechů ze Sudet, poválečný odsun Němců, příchod rumunských Slováků). Vesnička ukrytá v pošumavských lesích dodnes není ideální místo k životu. Gerda se sem vrací z nouze po rozvodu. Linda tu pátrá po minulosti své rodiny..

Moje první kniha od Michaely Klevisové a jsem nadšená! Přečteno za dva dny, asi se vrhnu na detektivky s Josefem Bergmanem!

Schary
04.11.2022 5 z 5

Moc pěkně napsané, byť se v první půlce nic moc neděje, tak kniha baví!

kkouzlo
30.10.2022 4 z 5

Mé první setkání s autorkou, knihu mi přinesla kamarádka. Děj se mi líbil, měl spád, byl pro mě uvěřitelný, ale asi nejvíc mě to bavilo kvůli místům, kde se děj odehrává. A také jsem knihu četla ve dnech, venku bylo lezavo a mlha.
Závěr mě velmi překvapil, ale jak jsem zmínila, je to vcelku uvěřitelné.

Pentlička
28.10.2022 4 z 5

Prokletý kraj vám musí padnout do nálady. Pak se budete topit v horských mlhách a halit se při čtení do šálu s hrnkem horkého čaje v ruce. Příběh je jednodušší, bez spletitostí, ve vesničce uprostřed přírody vše plyne přirozeně, ta obyčejná každodennost úplně prostupuje celou knihou. Vztahy a charaktery lidí tu hrají významnou roli, lidská nadutost, umanutost a hloupost, prozření i pokora. Obyčeje prostých venkovanů z dob dávných i přítomnosti se mísí s láskou ke zvířatům a starým předmětům. Mě kniha velmi potěšila.

Adinlea
27.10.2022 4 z 5

Netypicka kniha od Michaely Klevisove. Zvlastni oddechovka, ktera mi sedla do nalady. Klevisova umi krasne vystihnout atmosferu pohranici, zvlastni rodinne vztahy, bezutesnost zivota v odlehlych koncinach, ale zaroven i ukazat tu poetickou krasu klidu a zivota starousedliku….
Neocekavejte od knihy honicky, vrazdy, prehnanou akci. Je to spis sonda do zivota a rodinne historie, ktera neni nijak prevratna nebo sokujici, ale o to vice uveritelna.

Delphín
25.10.2022 3 z 5

Tak já vám nevím. Detektivky paní Klevisové mám moc rád. Nemyslete si, zde mi nechyběla detektivní akce. Zde mi chyběla jakákoliv akce. Po dobrém začátku to prostě začalo být až moc nudné, prosté hrabání se v životě ostatních, které děj ale zároveň nikam neposouvá.
Ocenit musím úvod a poslední řádky, které měly to literární kouzlo, které autorka má a i této knize jej aspoň někde věnovala.
Není to špatná kniha, ale vracet se k ní nebudu.

ChiaraDeLuca
21.10.2022 3 z 5

Po slibném začátku přišlo vystřízlivění. V knize se vlastně nic moc nedělo, působila jako telenovela založená na vztazích. Většina postav mi byla nesympatická, jejich jednání mi připadalo zvláštní a nelogické. Netušila jsem, co si o kom myslet - kdo je dobrý a kdo špatný, kdo říká pravdu a kdo si vymýšlí. Těch pár situací, ze kterých jsem pociťovala lehké mrazení v zádech, bylo nakonec vysvětleno velmi banálně (objasnění pro mě vyznívalo neuvěřitelně až komicky). Na druhou stranu Prokletému kraji nelze upřít krásné popisy a lehkou čtivost.
Prokletý kraj byl první knihou, kterou jsem od autorky četla. Příště zkusím jednu z jejích detektivek.

SSTknihy
20.10.2022 5 z 5

Moc pěkný příběh! Přestože to tentokrát není klasická detektivka, napětí je tu víc než dost. Osudy jednotlivých postav i tajemství ukrytá v minulosti mě nutily obracet další a další stránku a nedočkavě vyhlížet rozuzlení. Síla Michaely Klevisové spočívá v přesném vykreslení jednotlivých charakterů, pohnutek jejich chování a čtivém jazyce. A k tomu ta Šumava..., no užila jsem si to :-)

Safrika
16.10.2022 4 z 5

Cetlo se moc dobre, pribeh me bavil,jen jsem cekala trosku vice :). Urcite si od autorky jeste neco prectu.

SilvieSisinka
13.10.2022 4 z 5

Opět skvělé čtení.Takove klubko z minulosti dost zamotané,které se pomalu rozmotáva.

m_martina
07.10.2022 5 z 5

Tato paní spisovatelka umí psát tak, že mi vždycky sedne do nálady. Ani tato kniha vůbec nebyla špatná, líbila se mi hodně a přečetla jsem ji jedním dechem.

Mindy
03.10.2022 4 z 5

Děj se odehrává v malé vesničce v šumavských lesích. Na světlo postupně vyplouvají dávná tajemství místních obyvatel. A taky se dovídáme, jak to bylo s osidlováním tohoto kraje po odsunu Němců. Žádný nervy drásající thriller, děj se posouvá pěkně pozvolna, ale takové jsou knihy Michaely Klevisové, a proto se (aspoň mně) dobře čtou, včetně krásných popisů přírody.