Prokletý kraj

Prokletý kraj https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/486758/bmid_proklety-kraj-hGb-486758.jpg 4 1977 1977

Michaela Klevisová tentokrát opustila kriminalistu Josefa Bergmana a v románu z Pošumaví nahlíží na zločin pohledem dvou mladých žen, jejichž životy jsou provázány s místy, kudy se opakovaně prohnaly dramatické dějiny. Zapadlá vesnička Jelení Hora má temnou minulost a dodnes to není ideální místo k životu. Není divu, že odsud Gerda vždycky chtěla odejít a uniknout minulosti. Teď se ale rozvedla, je bez peněz a nezbylo jí nic jiného, než se s dcerou vrátit do nuzného domku po rodičích. Linda na stejné místo přijíždí na dovolenou, aby pátrala po minulosti své rodiny, která se před čtyřiceti lety odstěhovala. Vzápětí ve vesnici dojde k úmrtí a obě ženy odhalí přísně střežené tajemství související s krajem, kde nikomu nebylo souzeno být šťastný. Autorka úspěšné detektivní série se v této knize místo krimi zápletky soustředí na mezilidské vztahy v prostředí sousedícím s národním parkem a vojenským prostorem. Přes minulost zdejších obyvatel odhaluje historii plnou zvratů, která někomu zabránila v těchto místech naplno zakořenit a jiné k Pošumaví neplánovaně připoutala.... celý text

Fanda74
10.02.2023 5 z 5

Knížky Michaely Klevisové mám rád a nebyl jsem zklamán. Vždycky je to takový napínavý příběh, který nejde vyloženě do extrému. Pěkné

sakro
10.02.2023 3 z 5

Velmi slušná, i když zapomenutelná kniha. Rádi si ji přečtete, ale pochybuji, že se k ní někdy vrátíte. Po literární stránce velmi dobře popsaná ponurost místa ale i ponurost některých lidských vztahů. Nijak nevyčuhuje z řady ostatních autorčiných knih. Slušně odvedené řemeslo, ale mám neochvějný pocit, že hlavně řemeslo. Pokud by tahle kniha v dějinách literatury vůbec nebyla, zas tak moc se nestane.

Ketrin.TR
06.02.2023 3 z 5

Díky svým detektivkám má paní Klevisová laťku nasazenou hodně vysoko, tahle knížka se jim bohužel moc nepřibližuje. Chyběly mi tady prostě její klasické zvraty a napínavé stránky. Příběh se trošku vlekl, nic moc se vlastně pořádně nedělo. Pátrání v rodinné minulosti bylo fajn, ale finální zápletka nebyla nějak moc velké wow, rozhodně má tahle spisovatelka víc co nabídnout a tady svůj potenciál trošku zadusila. Co se jí ovšem nedá upřít je úžasný popis okolí, které dokáže tak barvitě popsat, až tu vůni zurčícího potoka, který se jako stružka vine hustým lesem, prostě cítíte taky. Těším se na její novou knížku Vraní oko, a doufám, že se zase vrátí do svých starých kolejí!

Surmei
06.02.2023 4 z 5

Je to již několikátá kniha od Michaely Klevisové, která obohatila mou knihovnu a zatím nemůžu říct, která je nejlepší, protože mě každá něčím dostane.
Tahle mě dostala tím, že to není klasická detektivka, kterou jsem očekávala.
Je fakt, že jsem musela dávat pozor, protože se mi občas pletly postavy, nicméně knížka měla vše - složité mezilidské vztahy, krásný popis přírody v naší krásné zemi, díky kterému jsem se na pár chvil vydala v myšlenkách na dovolenou, napětí. Dokonce jsem měla husí kůži a na závěr mi stekla i slza.

MARTh
04.02.2023 4 z 5

Moje první setkání s tvorbou paní Klevisové a určitě ne poslední. Příjemné počtení, líbila se mi práce autorky s češtinou a taky její popis mezilidských vztahů mezi sousedy a v rodině. Fakt pěkné. K naprosté spokojenosti mi chybělo jen trošku větší napětí, asi jsem očekával více tajemna a "akce". Tím ale knihu rozhodně nehaním, bylo to dobré, za mě pohodové 4*

Sandalkar
26.01.2023 4 z 5

"Uz tusila, ze tohle je jeden z tech okamziku, ktery se sprateli s pameti a ona se k nemu i po spouste let bude moct primknout a cerpat z nej klid."

Moc hezky vystaveny pribeh, ctive, skvely popis charakteru na par radcich, jen se mi trochu pletla jmena, jak se resi nekolik generaci zaroven. Pokud by slo tak 4,5, nedostavil se pocit 100% zactenosti, kdy ozelite veceri, oblibeny serial a ctete az do rana. Ale moc hezke, doporucuji!

Habina074
24.01.2023 4 z 5

Nevím, kolikátá v pořadí ve tvorbě paní Klevisove je tato kniha, ale např. Drak spí se mi líbila víc, jinak ale velmi čtivá oddechová. Nicméně nenechám si její další tvorbu ujít. Jenom to musím prokladat dalšími autory, aby se mi to nezdálo všechno stejné - prostředí vesnice atd.

manteca8619
23.01.2023 4 z 5

Míša Klevisová je skvělá spisovatelka, její detektivní sérii s Pepíkem Bergmanem jsem si oblíbila, tak bylo jasné, že i tuhle její další knihu si nemůžu nechat ujít. Nelituju. Míša vás zavede do malé vesnice obklopené lesy a vojenským prostorem na pomezí česko-německých hranic.
Hlavní hrdinka Linda přijela do vísky na víkend s kámoškama, její rodina tady kdysi dávno žila. Něco ji tam ale pořád táhne a tak si ve vesnici pronajme pokoj znovu a postupně se seznamuje s místními obyvateli a odhaluje tajemství své vlastní rodiny.
Přiznávám, že jsem pořád tak nějak čekala, kdy se objeví nějaká vražda a Pepík Bergman ji přijede vyšetřovat. Ale i bez Pepi to bylo příjemné čtení. Míše prostě umí napsat dobrou knihu a vtáhnout čtenáře do děje. A navíc její popis krajiny vás přiměje se do dané oblasti jet podívat.

Jaruš7
18.01.2023 4 z 5

Audiokniha - dotek rodinného tabu.
Z objevů rodinných tajemství se čas, jenž má mít léčivou sílu, znovu vrací a síla argumentů vysvětlení pro tehdejší činy znovu ožívá.
Síla pověr a bludů zakořeněná v myslích má uhrančivou moc.
Strasti a problémy, láska a zášť se prolínají v poutavém příběhu ozdobeném přírodními scenériemi.

Hezký poslech.

yonda
15.01.2023 4 z 5

I v téhle knize potvrdila Michaela Klevisová svou pozici jedné z našich nejlepších spisovatelek současnosti. Velmi dobře popsaná atmosféra drsného kraje s řadou postav různých charakterů. Doporučuji!

sgjoli
15.01.2023 4 z 5

Popravdě řečeno, když jsem se pouštěla do této knihy (resp. audioknihy), nepátrala jsem dopředu, co mohu čekat. A vlastně to asi bylo dobře, protože na mne pak čekalo vcelku příjemné překvapení.
Obecně mne baví pátrání v minulosti a rozplétání osudů dřívějších generací, které mají nějaký vliv na generaci současnou. A to v tomto příběhu určitě najdete. Navíc je příběh okořeněný o temnou notu, když tu dojde k záhadnému úmrtí. Nebudu samozřejmě spoilerovat, kdo a jak umřel. Líbila se mi i ta atmosféra - tajemná, temná, ponurá, neutěšená. Ale přitom to nebylo nijak zvlášť strašidelné. Není to horor a kniha si na to určitě nehraje, takže pokud vám nesedí strašidelné příběhy, tak tady se toho bát nemusíte. Je to příjemně tajemné a temné, ale tak akorát.
Myslím, že to rozuzlení tohoto příběhu tu autorka měla vymyšlené dobře a zajímavě. Vypointované to bylo dobře, napsané dost srozumitelně a logicky, dávalo mi to hlavu a patu, což také dost oceňuji.
Jedinou výhradu, kterou ke knize mám, jsou dvě postavy (Linda a Gerda), které mi tu v určitých pasážích připadaly poněkud ukňourané. Neumím říct, zda to bylo takhle dáno interpretací Petry Špalkové, v jejímž provedení jsou poslouchala audioknihu, nebo jestli by mi to tak přišlo i při čtení tištěné knihy). Každopádně tohle mi tam úplně nesedlo do noty. Na druhou stranu u té audioknihy bych ráda vyzdvihla hudební pasáže, které byly takové melancholické a příjemně rozdělovaly jednotlivé kapitoly.
S knihou jako takovou jsem jinak spokojená. Asi to není to nejlepší, co jsem kdy četla, ale myslím, že ty 4 hvězdy si to zaslouží, mně se to líbilo..

petrpospa
11.01.2023 5 z 5

Jsem rád, že máme autora (autorku), která umí napsat román s detektivním nádechem a tedy tak nějak normálně bez brutálně zdevastovanych mrtvol. On je to v podstatě jen celkem obyčejný příběh o tom, kdo je máma, kdo je táta, a takové příběhy nás, kteří jsme vyrostli ve standartní rodině, přitahují. Dobré a čtivé, prostě Klevisová

a304
08.01.2023 5 z 5

(SPOILER) Kniha na dlouhé zimní večery..., ale budete ji mít přečtenou naráz, velmi čtivá. Příroda, vztahy... a musí se jít dál. Doporučuji.

slaska77
08.01.2023 5 z 5

Autorčiny detektivky považuji už za takovou českou klasiku. Tento temný román stojí však ještě o úroveň výš. Chytí a nepustí od první do poslední stránky. A i když je to fikce, klidně to může být realita. Starý deník, vztahy babiček, matek a dcer, dávná tajemství, do toho úžasný cit pro zkratku a vypravěčský talent autorky, prostě skvělá knížka, mohu jen doporučit a litovat, že se nedá dát více hvězd!

emilieselden
30.12.2022 4 z 5

M. Klevisová asi nebude moje top autorka, tohle je moje třetí kniha od ní ale zatím byla nejlepší. Předtím jsem četla Zmizela v mlze a Zlodějka příběhů. Atmosféra knihy se mi moc líbila. I místo, kde se odehrává - vesnička na konci světa, vracení se do minulosti, tohle je to pravé pro mě. Pořád mě to nutilo číst dál.

ctenar2846
28.12.2022 4 z 5

Velmi, ale opravdu velmi zamotaný lidský příběh ze Šumavy, ke lišky dávají dobrou noc. Taková napínavá story z konce světa. Autorka děj a informace dávkovala hezky po troškách, takže kniha byla opravdu napínavá. Čekal jsem detektivku, ale to úplně nevyšlo. I tak jsem ale nebyl zklamán, celkově to hodnotím jako velmi povedenou knihu.

prochajda
24.12.2022 4 z 5

Spletitý příběh ze Šumavy protkaný minulostí. Kniha se dobře četla, nechybělo tajemství a napětí. Jsem ráda, že jsem si přečetla další tvorbu své oblíbené autorky.

Araso
15.12.2022 4 z 5

Super rychlé oddechové čtení a je to především tím, že autorka dokázala výborně zaujmout. Příběh se odehrává v zapadlé vesničce na Šumavě. Každý kdo žil někdy na vesnici, ví, jak jsou osudy tamějších lidí provázány a to mnohdy mnoho desetiletí zpátky. Pěkný příběh, který má spád. Skvělá oddechovka.

Rade
12.12.2022 3 z 5

Trochu detektivka, trochu román o vztazích a schovaných kostlivcích ve skříni. Plus za Šumavu a kraj na pomezí vojenského újezdu Boletice.
Pohled na vztahy – a to zejména vztahy mezi ženami – ženskýma očima. Kontrast mezi životem ve městě a na vesnici.
Na mě tam bylo těch kostlivců v rodinných skříních a propletených vztahů z minulosti až dost. Na druhou stranu zajímavá informace o slovenských osídlencích Šumavy z Rumunska. Zpočátku sympatická lehce strašidelná atmosféra postupně ustoupila řešením vztahů. Trochu mi připomnělo knihy Anny Sedlmayerové.
Četlo se docela dobře, člověk si četbou hlavu moc nezatíží, nicméně vztahy v současnosti trochu klouzaly po povrchu. Žádná až tak velká dramata, jak by se zdálo podle obálky i názvu; víc nechci psát, abych nevyzrazovala děj, pointy a rozuzlení. Čteno po Hájíčkově Rybí krvi a Ishigurově Vybledlé krajině s kopci, takže díru do srdce mi to nevypálilo, nicméně, abych nebyla nespravedlivá, zručně napsaná oddechová literatura se zajímavým závěrem, doporučuju tomu, kdo se nechce četbou příliš stresovat…

otesánek
12.12.2022 5 z 5

Styl psaní čtivý. Plynulý děj. záhad tak krásně akorát a starých kostlivců přiměřeně. :)