Proces

Proces https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31304/proces-31304.jpg 4 2149 274

V den svých třicátých narozenin se bankovní prokurista Josef K. probudí ve svém bytě za přítomnosti dvou cizích mužů, kteří mu oznámí, že je zatčen. Nedozví se však, z čeho je obviněn. Během vyšetřování na svobodě se Josef K. snaží záhadu svého nesmyslného zatčení vysvětlit, ale když je opravdu pozván k procesu, ukáže se všechno jako mnohem závažnější a absurdnější, než si myslel. Nedokončený román považovaný za jedno z klíčových děl dvacátého století se stal předlohou řady divadelních zpracování po celém světě. ... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Academia

Der Prozess , 1925

Ganesha
17.07.2011 5 z 5

krásná knížka!!! jedna z mála, co mi utkvěla v paměti snad každým detailem!

Addie
17.07.2011 4 z 5

Ano, bylo to náročné čtení. Po přečtení jsem měla pocit, že bych Kafkův styl poznala snad všude. Dějová linka byla poněkud slabší, ale autor to vyplnil výkladem o tom, jak se věci u soudu mají. Proces chce po čtenářovi jistou dávku trpělivosti, ale ta se po přečtení ukáže jako užitečná.

Okřídlená li
15.07.2011 5 z 5

Překvapilo mě, že je to jiné než jaké nám to líčila učitelka češtiny. Moc se mi to líbilo včetně zasvěcených komentářů o soudu.

Clash
10.07.2011 5 z 5

Skvěle napsané mrazivé čtení, které vám bude dlouho ležet v hlavě. Můžeme se pouze hádat, co tím autor chtěl říct, shodnout se můžeme na výsledném dojmu, který je opravdu veliký. Nebudu ani lhát a upřímně řeknu, že kniha mi dala zabrat, Kafkův styl psaní je jiný, složitý ale zatraceně zajímavý.

WEIL
02.07.2011 5 z 5

Celý romám mi připomíná, že jednoho dne si člověk jako Josef K. naplno uvědomil pravidla, která jsou nad lidským životem, a touží se s nimi vyrovnat. Jeho hledání je cestou jak se dostat k něčemu smysluplnému, něčemu, oč by se mohl opřít.
Ke konci je podobenství, které dost postihuje lidskou existenci... O dveřníkovi a venkovanovi...

tessy999
08.06.2011 3 z 5

Asi se nestanu fanynkou knížek Franze Kafky... Na můj vkus to bylo až příliš depresivní, příliš temné.

I.H.
01.05.2011 5 z 5

Dvěstěpadesát stránek deprese a beznaděje. Už na začátku je to špatné. A každou další stránkou se to zhoršuje. Zběsilé konstrukce, vedlejší postavy, vazby na další postavy, každá další situace ještě absurdnější než ta předchozí. Přesto vás to nějak nutí pokračovat. Ale problém podle mě není v té knížce, problém je tom, jak to čtenář dokáže ustát. Mezi Procesem a Zámkem doporučuju alespoň pět let pauzu a třikrát Malého prince. Duševní příčetnost má každý jen jednu.

NicaCola
03.04.2011 1 z 5

Bohužel jsem zjistila, že tato kniha není šálek mého čaje :-//

Alena Tajemná
13.03.2011 2 z 5

Určitě zajímavý styl, ale ne pro mě.

tee
10.02.2011 5 z 5

Na konci jsem jen strnule seděla na křesle, dívala se do jednoho bodu a přemýšlela. Tato kniha patří mezi moje nejoblíbenější,

JP
11.01.2011 5 z 5

"PATRNĚ UČINIL NĚKDO na Josefa K. křivé udáni, neboť byl, aniž by se dopustil něčeho zlého, jednou ráno zatčen." - takto začíná kniha s patrně nejúžasnější první větou v literární historii! Jak tíživý a těžký Kafka je! Jedna velká paranoia na hranici lidského rozumu. Nemá jméno. Nemá důvod. Franz na mě měl velký vliv. Tohle si čtenáře vybírá a čtivo je to nadmíru těžké, ale když si s autorem sednete, ihned to poznáte. Čte se vám lehce, přikyvujete a cítite něco - neurčitého. A mimo to, že je to jeden ze základních kafkovských znaků, nedokončenost jeho děl má svůj důvod, ať už se bavíme o Procesu či Zámku (pro kohokoliv, kdo si stěžuje, že Kafka není "dokončený", protože takový člověk jeho dílo nemohl chápat a vnímat tak, aby mu byl schopen aspoň trochu rozumět). Pokud jde o věčně vedený střet Procesu a Zámku (čistě pro srovnání), nedá se než říct, že obsahem je Zámek patrně rozmáchlejší, nicméně síla Procesu je krom v jeho břemenité myšlence i ve větší propracovanosti, takže asi tak. Neopomenul bych i to, že je to zábavné. U Kafky, stejně jako u Bukowského jsem po přečtení první knihy ihned věděl, že to je to, co hledám.

Violetti
30.11.-0001 5 z 5

Zatím nejlepší Kafkova, kterou jsem četla. Velmi mne mrzí, že není dopsána...

Chrumka
30.11.-0001 4 z 5

Náročné čítanie (aspoň pre mňa osobne, možno práve kvôli češtine, na ktorú som síce v literatúre zvyknutá, ale konkrétne v tomto diele mi to prišlo nepríjemné), ktoré ale stojí za to! Famózny Kafka.

oslov
30.11.-0001

ta kniha nepotřebuje komenztař,chce to jen číst,doporuči,odkaz Zamek.děkuji oslov