Proces

Proces https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31304/proces-31304.jpg 4 2151 274

V den svých třicátých narozenin se bankovní prokurista Josef K. probudí ve svém bytě za přítomnosti dvou cizích mužů, kteří mu oznámí, že je zatčen. Nedozví se však, z čeho je obviněn. Během vyšetřování na svobodě se Josef K. snaží záhadu svého nesmyslného zatčení vysvětlit, ale když je opravdu pozván k procesu, ukáže se všechno jako mnohem závažnější a absurdnější, než si myslel. Nedokončený román považovaný za jedno z klíčových děl dvacátého století se stal předlohou řady divadelních zpracování po celém světě. ... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Academia

Der Prozess , 1925

Censurion
20.01.2014 5 z 5

Je mi skutečně líto, že je dílo nedokončeno. Fantasie pracuje na plné obrátky a v hlavě se mi pořád míhají představy toho, jak by vlastně chybějící či nedokončené pasáže vypadaly. Jinak do Josefa K. jsem se díky Kafkovi dokázal parádně vcítit, původní přístup Josefa K. k procesu - spíše jako ke hře - se postupně mění v bezradnost a nemožnost s nastolenou soudní byrokracií jakkoliv pohnout. Trochu mi to připomíná naše současné úřady:) Člověk si sice může tisíckrát říkat, že by se zachoval jinak - Jenže ono ač by se zachoval jakkoliv, stejně by jeho snaha vyšla vniveč a výsledek by byl stejný. Ta bezradnost z toho přímo čiší.

dark.ma93
21.12.2013 4 z 5

Temná a ponurá kniha. Kafku jde milovat nebo nemuset, nic mezi tím. Má osobitý a nenapodobitelný styl. Myslím, že děj této knihy vám v hlavě zůstane.

Thrawn89
19.12.2013 4 z 5

Kniha je naprosto geniální (byť velmi náročnou) analýzou bezmocnosti člověka stojícího tváří v tvář byrokratické mašinérii. Taková mašinérie funguje tak, že člověku stále dává naději, ale ihned ji zase bere zpět, slibuje člověku pomoc, ale nakonec mu sdělí, že to není v její kompetenci. Je to mechanismus bez středu, bez konečného arbitra, mechanismus, kde nikdo necítí a ani nemá odpovědnost. Tato kniha je často interpretována jako kritika totalitarismu, mě však po jejím přečtení spíš napadají příměry se současností: Nadnárodní organizace, call centra, všudypřítomná byrokracie a autokontrola...

Veruvys
06.12.2013 3 z 5

Na jednu stranu se počtu negativních komentářů nedivím, kniha je podle mě opravdu náročná. Na druhou stranu, i když jsem určitě sama vše ještě nepochopila, myslím, žesi tolik negativ nezaslouží. Ano, vývoj knihy, onen proces je na jednu stran složitý, na druhou stranu se více méně nehýbeme z místa. Při čtení vám na mysli vyvstanou myšlenky, které by vás jindy nenapadly.. Plánuji si knihu přečíst znova, třeba ji pochopím zase o něco víc.

MaaaR@
20.11.2013 2 z 5

Říkal jsem si, že se ničím nebudu prokousávat tak těžce jako Zločinem a trestem, ale bohužel. Rád bych hodnotil jinak, jenže zhruba po čtyřiceti stránkách jsem propadl totální averzi k téhle knize, k hlavní postavě i k těm ostatním. Kdyby to bylo kratší, byl by to dobrý námět, ale roztahat příběh, kde nic nevíme a nic se nedozvíme, do 200 stran, to je trest pro čtenáře. Kafku a jeho tvorbu neodsuzuji, jen se mi bohužel nepodařilo mu porozumět.

Adelajda_4
14.11.2013 1 z 5

Ačkoliv jsem dala přečteno, není tomu tak. Po 80 stránkách jsem knihu musela odložit s pocitem, že už dál to prostě nejde. Před tím, když jsem o Kafkovi pouze slyšela, měla jsem obrovskou chuť si jeho knihy přečíst, ale po přečtení prvních pár stránek jsem si s Kafkou do noty nepadla, kniha mě opravdu nenadchla.

Janek
03.11.2013 4 z 5

Přečetla jsem pár dní před tím, než jsem viděla divadelní inscenaci v Komedii. Myslela jsem, že jsem připravena na všechno. Nebyla to pravda. Milovat Kafku asi nejde, ale - docela mu rozumím a vlastně mi často mluví z duše. Smutné.

7barevduhy
28.10.2013 1 z 5

"Kdo říká, že miluje Kafku, tak ho pravděpodobně ani nečetl," říkal jeden profesor z vejšky. Právě k tomuto dílu se mi onen citát velmi hodí. Umě vyjádřené zmítání odnikud nikam v naprosto beznadějné nejistotě vědění, kdo za tím vším stojí, se vykrádajíc samo sebe roztahuje do skoro dvousetstránkového díla, jež je příliš dlouhé a příliš o ničem na to, aby mohlo získat svůj obdiv. Jsem si jistá, že tato kniha velmi silně a rozsáhle vylíčila Kafkův životní pocit, jež by ale na 80 stranách ztělesnil něco, čemu by bylo možné vzdát obdiv jako celku.

Teru
08.10.2013 4 z 5

Po dočtení očekávejte existenciální krizi. Zvláště čtete-li v německém originále.

JelizaRose
30.09.2013 1 z 5

Tak hrozně bych mu chtěla rozumět, moc se mi nepoštěstilo. Přečíst těch pár stránek (po Zločinu a trestu) pro mě bylo utrpení.

Morsie
19.09.2013 5 z 5

Franz Kafka - víc snad ani říkat nemusím! Jeden z největších a zároveň nejzvláštnějších autorů. Byl to takový smutný, plachý Žid. A tím smutkem, tím je protkáno každé jeho dílo.

Kafka a jeho pojetí světa - vlastně to vypadá, že příběhy nemají pointu, jsou to jen divné popisy něčeho. Jenže v tom to je, v tom je ukryta celá existence.

Der Process - škoda, že neumím německy - chtěla bych ho číst v originále. Ale ono je to asi jedno. Na jazyku nezáleží, podstata Procesu, a vlastně celého Kafkova díla, spočívá trochu jinde, než zrovna ve slovech.
Kafka je v myšlence, v duchu, v papíře knihy... Je mezi řádky.
Proces se musí číst ne očima, ale duchem. Člověk se musí stát součástí toho zvláštního příběhu - jinak ho nikdy nepochopí.

eddie
11.09.2013

Kafka dokázal geniálně vystihnout pocit byrokratické odcizenosti, který zažívám denně. Fascinuje mě jeho vliv na pozdější autory. "Kafkovskou" atmosféru jsem později nalezl v mnohých knihách (např.: Temný obraz od Dicka). Všechno je temný a odcizený. Člověk má kontakt s procesem pouze pomocí pokoutných institucí.

Nikdo není nevinný.

Úzkost, paranoia.

Eli.s
29.08.2013 4 z 5

Kafka zemřel dříve, než kdy mohl dílo dokončit. Tento fakt jen umocňuje celkové vyznění díla. Všichni jsme v jisté míře loutkami nějakého vyššího řízení. Jsme strůjci a zároveň otroci svých vlastních životů. Ovlivňujeme je a zároveň jsme ovlivňováni. Svádíme boje a nepokoje vůči vyšší spravedlnosti a pravdě až do soudného dne, kdy bude nad námi vynesen náš vlastní ortel. Kafka polemizuje nad myšlenkou, co je a není v naší moci, a vyjadřuje bezmoc a věčnou nejistotu, kterou je pan K. sužován až do úplného závěru, kdy vše graduje v nevyhnutelný konec.

Marčullkas
24.07.2013 2 z 5

Povinná školní četba k maturitě. Kniha mě moc nezaujala, není můj šálek.

dalimoni
19.07.2013 4 z 5

Letos máme výročí 130 let od narození Franze Kafky, proto jsem se rozhodl ho "zkusit". K této knize jsem se dostal až teď, téměř 20 let po maturitě a jsem tomu rád. V době studijních let bych na tuto knihu "neměl" - asi sílu, chuť, náladu, trpělivost a určitě pochopení. Velmi působivě napsáno, atmosféra stísňující, tíživá. Kafka píše úplně jinak než naprostá většina autorů, které jsem kdy četl. Není to kniha na letní dovolenkové čtení, chce to čas, klid, aspoň já jsem potřeboval naprostou koncentraci, abych ty myšlenky ve větách dokázal jakž takž zpracovat a "pochopit"? (to může každý jinak :-))

pistalka
24.05.2013 5 z 5

TA ATMOSFÉRA! Dílo je to těžké, tíživé a temné, bizarní, lehce surreálné, místy hůře srozumitelné, s přibývajícími stránkami stále bezvýchodnější a úzkostlivější. Aniž bych měl ambice knihu analyzovat, interpretovat a pídit se v tom, co tím chtěl Pan Autor říci, chci zmínit, že nedokončenost není v tomto případě nedostatkem (ale to se dá říci asi o všech Kafkových dílech). Spíše umocňuje depresi z vnitřního světa Josefa K (a že jí je!), z věcného, chladného a nezaujatého konání postav. Oddaluje vysvobození, které nepřijde, a ani přijít nemůže.
Nezapomenutelná a jedinečná kniha, kterou bych doporučil spíše silnějším jedincům, přičemž bych určitě Procesem nekazil povinnou četbu dětí. Ty si z něj očividně stejně nic neodnesou.

luciasek86
16.05.2013 3 z 5

Knížka je čtivá, děj knihy se pro mě vlekl tento styl mě moc nezaujal prostě povinná četba.

KarlaP
11.05.2013 5 z 5

Strašně ráda bych charakterizovala pocit, který jsem měla, když jsem knihu četla. Pokládala jsem si různé otázky. Co se tu děje? Kdo je vlastně Josef K.? Kde bere soud takovou moc? Kdo je v čele? Proč není o něm nikde ani zmínka? Jak se duchovní dostal k práci vězeňského kaplana? Je to proces. Proces, se kterým nemůžete nic udělat. Jste odsouzení, nevíte proč, nevíte vlastně ani kým, nevíte nic. Takový zlý sen, řekla bych. Příběh o dveřníkovi je podle mého názoru tou nejzajímavější částí knihy. Je to naprosto dokonalý příběh. Kdo je komu podřízen? A jak moc nám tento příběh vypovídá o myšlence celé knihy? Děkuji panu M. Brodovi za to, že neuposlechl přání F. Kafky - zničit díla, a Proces vydal.

puml
03.05.2013 5 z 5

Podařilo se mi se do Procesu začístt až na třetí pokus a to po dvou letech od prvního pokusu. Znám ale i případ dočtení a docenění Procesu až po 15 letech, a to už je u nás horní sazba... Síla tohoto nedokončeného románu není ani tak v příběhu, jako v situacích a detailním popisu jednání různých úřadů, nižších a vyšších úředníků, soudců, služebných a dalších bizarních postaviček, které se neustále točí kolem toho "nováckého" kolotoče soudů. Je to román, který se čte kvůli jeho jazykové vytříbenosti a mnohdy velmi černému humoru. Nečekejte ale od něj plážovou četbu plnou zvratů a nabuzeného děje. V Procesu vše plyne dusným a ospalým tempem noční můry v pravé poledne. Pokud Vás baví četba knih, které staví spíše na jazykových kvalitách a atmosféře, pak je Proces román, který Vás určitě nudit nebude. Pokud ale čekáte akci a zvratuplný děj, pak pro Vás bude čtení Procesu opravdovým procesem. Ještě musím vyzdvihnout vynikající překlady, a to, jak od Eisnerů z konce 50. let, což byla tehdy neskutečná odvaha, tak překlad od Josefa Čermáka, který je překladem výcházejícím z kritického vydání. Doporučuji.

Kapis
02.05.2013 5 z 5

Četl jsem to už dvakrát, zašel si dokonce před pár lety na představení Divadla komedie v Praze a je to opravdu tíživá záležitost, kdy se nad člověkem sbíhají neurčité temné mraky bez zjevného důvodu a ten se pouze snaží zjistit proč a co se vlastně děje a každá odpověď přináší pět nových otázek, vše je tak nedosažitelné a absurdní, ač se Josef K. ničeho nedopustil, sám se svou aktivitou zahrabává hlouběji a hlouběji do bahna nejasného obvinění. On krom přílišného uvažování vlastně nic neudělal, celou paranoiu chápu jako takový vnitřní souboj, kdy dohnán vlastním vědomím absurdity okolního světa a zřízení nakonec spáchá sebevraždu. Dokonalá a mrazivá záležitost.