Proč spíme

Proč spíme https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/384385/bmid_proc-spime-mDB-384385.jpg 4 1205 303

Kolik hodin jste dnes v noci spali? Pokud méně než osm, pak asi stejně jako většina lidstva trpíte spánkovou deprivací. A přicházíte o to nejlepší. Lidé, kteří si dopřávají dostatek spánku, jsou zdravější, chytřejší, štíhlejší, atraktivnější a šťastnější. Příčinu své únavy a zdravotních potíží hledejte v nedostatku kvalitního spánku a pak teprve jinde. Kniha předního světového neurovědce Matthewa Walkera odkrývá nejnovější poznatky z výzkumu spánku a ukazuje, že evoluce nás touto bezbrannou a neproduktivní fází denního rytmu nevybavila náhodou. Díky převratnému rozvoji a dostupnosti zobrazovacích metod dokáže věda poprvé v historii zodpovědět, proč vůbec spíme, jak spánek prospívá našemu tělu a mozku a proč má neřešená dlouhodobá spánková deprivace tak ničivé následky pro naše zdraví. Walker fascinujícím způsobem objasňuje vliv spánku na logické rozhodování, učení a paměť, na seřizování našich emocí a imunitní systém, ale i metabolismus a chuť k jídlu. A přesvědčivě dokládá, že chronický nedostatek kvalitního spánku nás může nejen mnoha různými způsoby zabít, ale také ovlivnit rozhodování a chování celé společnosti. Seznamte se i vy s posledními vědeckými objevy, díky nimž pochopíte, jaký elixír zdraví, štěstí i moudrosti ve svých životech (a postelích) máme. V knize najdete i rady, jak odstranit různé špatné návyky a další překážky, které brání kvalitnímu spánku vás i vašich blízkých. Kniha byla přeložená do více jak 30 jazyků a již teď mění životy jednotlivců i celých společností.... celý text

Literatura naučná Zdraví
Vydáno: ekniha , Jan Melvil

Why We Sleep: Unlocking the Power of Sleep and Dreams , 2017

wersl
15.10.2022 5 z 5

Knihu by si měl přečíst každý kdo chce udělat něco pro svoje zdraví a duševní pohodu.

Luccinda
13.10.2022 5 z 5

Když řeknu, že mi tahle kniha změnila život, nebude to žádné přehnané tvrzení. Myslím, že jsem ještě nikdy v životě neměla takový intenzivní pocit poznání, jako když jsem četla Proč spíme. Každé slovo, každá věta ve mně rezonovala, o každou nově nabytou informaci jsem se chtěla okamžitě s každým podělit, aby i ostatní pochopili, proč je tahle kniha takový zázrak.

Autor umí čtenáře skvěle zaujmout, což dokázal hned v první kapitole. Přiznám se, že když jsem se na první straně dočetla, že když nebudu spát pravidelně alespoň 8 hodin denně, tak pravděpodobně umřu velmi brzy na nějakou civilizační chorobu, tak jsem byla dost skeptická, s každou další kapitolou jsem tomu ale začínala věřit.

Knížka je výborně napsaná, čte se opravdu snadno a lehce, já jsem jí nedokázala odložit. A těch znalostí, kterých jsem z ní načerpala, je nespočet. Autor vám přístupnou formou vysvětlí, co je to spánek a proč ho potřebujeme, jaké má fáze a jak se liší v průběhu našeho života, v čem se projevuje krátkodobý či dlouhodobý spánkový deficit, jaké nemoci jsou přímo spjaté s nedostatkem spánku, proč je pro nás důležité snění, jak se spánek liší napříč živočišnou říší, co dělat pro delší a kvalitnější spánek nebo jaké jsou nejznámější spánkové poruchy. Prostě všechno, co potřebujete o spánku vědět.

Nejlepší knížka za tento rok? Bezpochyby! Rozhodně je to kniha, která mi toho nejvíc dala. Nejradši bych se s vámi o všechny ty informace podělila, ale nejlepší bude, když si knížku přečtete sami. A měli byste! Tohle vám fakt změní život.

ropotamo
13.10.2022 5 z 5

Zajímavé, poučné. Doporučuji.

a304
12.10.2022 5 z 5

V tuto chvíli nespí 36 uživatelů DK. Prosím , napište mi do zprávy jednu větu proč. Mne probouzejí nákladní noční tíýí hlomozící vlaky z Německa /děkuji i za holou větu do zprávy/. Všem přeji nerušený spánek a krásné sny.
Knihu lze i poslouchat. Doporučuji.

janarzk
10.10.2022 2 z 5

Knížku jsem četla už před delší dobou a neskutečně jsem se na ni těšila. Čekala jsem, že získám nové informace v této oblasti a vzhledem k počtu stránek a hodnocení tady jsem očekávala i spoustu zajímavostí. Ale bohužel... Co jsem se dozvěděla nového, by se vešlo do jednoho článku v magazínu. Jinak to byla taková ta typická "americká agitka", která ve mně vždy vzbuzuje odpor k vnucovanému. Takže pokud bych sama nevěděla, jak je spánek důležitý, po dočtení by se mi do něho opravdu moc nechtělo.
Navíc s některými tvrzeními, vzhledem ke zkušenostem, opravdu nemohu souhlasit. Například jenom u nás v rodině jsou někteří členové, kterým celý život plně dostačuje 5-6 hodin spánku denně, další potřebují 8 hodin k plnému odpočinku a pak máme v rodině i takové, kteří pokud nemají svých 9-10 hodin denně, a přitom plně pracují a plní své povinnosti, za nedlouho onemocní. Třeba jen virózou, ale tělo spánkovou deprivaci prostě nevydrží. Proto bych se přimlouvala za to, aby si každý své potřeby a limity vypozoroval sám. A nedržel se striktně šablonovitých osmi hodin uváděných v knize.

DK197
09.10.2022 5 z 5

AUDIOKNIHA: Tato kniha je nabitá informacemi o spánku tak moc, že si myslím, že se nenajde člověk, který by tam neobjevil alespoň pár nových informací. Všechno je to velice zajímavé až alarmující a čtenáře to opravdu donutí spánku si více vážit. Navíc se dá v knize velice dobře orientovat, neboť autor připomíná, kde se o které problematice již zmiňoval, abychom si to případně mohli osvěžit, pokud nám to vypadne z paměti. Jediná věc, která mě na knize mírně trápila, bylo to množství pokusů na zvířatech. Sice to byly právě jejich výsledky, co bylo mnohdy velice zajímavé (například pokusy na pavoucích), na druhou stranu mi těch zvířat bylo neskutečně líto. A jen doufám, že v budoucnu najdeme lepší způsob, jak podobné věci testovat. Jako spánkovou osvětu ale tuhle knihu doporučuji snad úplně každému. A bylo by fajn některé informace zařadit i do školních osnov jako prevenci pro správnou spánkovou hygienu.

Dija
24.09.2022 4 z 5

Spánek je skvělá věc, tak proč se ale v životě tak často podceňuje? Kniha je výborně napsaná, obsáhlá, zodpoví vám lecjaké otázky. Nejvíce mě ovšem dostal výzkum vlivu kofeinu a drog na pavoucích :D.

Olous1
09.09.2022 5 z 5

Úžasný, skvěle napsané. Doporučuji si knihu koupit. Já jsem to udělala a jsem ráda, poklad v mé knihovně. Vše o spánku,a já ráda spím a někdy si dám šlofíka i odpoledne. Odpočinek je opravdu velmi důležitý. Určitě doporučuji 100%.

izka
08.09.2022 5 z 5

Za vše může zanedbaný spánek :D

Marcela23
29.08.2022 5 z 5

Autorovo zaujetí tématem je úžasný. Zdá se, že by spánkem řešil všechny strasti světa, ale velká část z nich by se jistě dala. Dost se mnou rezonovaly některé poznatky, jako třeba posunutý cirkadiánní rytmus adolescentů, kdy jsem si vzpomněla, jak jsem těkala v noci po bytě a ráno si při zvonění budíku přála být mrtvá. Zajímavé i když někdy trochu mrazivé jsou popsané experimenty a jejich závěry. No a pak budu muset přehodnotit, jestli si chci pamatovat, co si přečtu a nebo si dát večer víno. To je dilema. Každopádně skvělá kniha. A já si můžu dopřávat svůj odpolední výtuh bez výčitek svědomí. Díky Walkere.

Adris
15.08.2022 5 z 5

Jedna z nejdůležitějších knih v mém životě. Dozvěděla jsem se TOLIK důležitých věcí, a když se nad tím zamyslím, jak spolu vše funguje, jak to do sebe zapadá, muselo mi to být jasné přece už dávno! Spánkem trávíme třetinu života. Proč ale vlastně musíme spát?

Z knihy vyplývá, když to zjednoduším, že spánek ovlivňuje natolik náš mozek a imunitní systém, že bez spánku prostě zemřeme. Nejspíše na infekci. Spánek se pojí nejen s psych. poruchami, ale i s diabetem, rakovinou a dalšími nemocemi - dnes titulované "civilizační" . Proč jsou tak obvyklé? Také proto, že lidé nespí 8 a více hodin! A nedejbože kvalitně (vkuse). Ale spánek se bohužel nedá dohnat, nebere na dluh. I to nám kniha dokazuje.

Spánek se pojí nejen se zdravím, ale i s kreativitou. Nevyspalý člověk je zpomalený, neefektivní tvor, vybírající si nejjednodušší úkoly a často negativně působí na celý tým. To platí pro zaměstnance i šéfy. Bez rychlosti, výpadku kognitivních funkcí a kreativity, jsme nevýkonné osoby.
(Víte, že společnost Google má v budovách pro své zaměstnance tzv. odpočinkové místnosti, kde si můžete dát šlofíčka, kdykoli chcete? : )

Je toho strašně moc, co autor předkládá a je to šokující. Kniha na mě TAK zapůsobila, že jsem začala řešit svou (ne)kvalitu spánku a šla jsem si vybrat komplet novou matraci, polštář a nakonec i postel!

Knihu by si měl prostě přečíst každý. Obzvláště ti, co mají potíže s usínáním nebo spaním plných 7-8h. První kapitola je dosti teoretická, ale nenechte se odradit, je zkrátka důležité si nejprve vysvětlit základy. Poté už budete jen šokovaně koukat, jak je spánek důležitý!

haro563
15.08.2022 4 z 5

Dokud nemá člověk problémy se spaním, asi knihu číst bude spíš náhodou. Pokud máte se spánkem problém, číst byste ji měli povinně. Dozvíte se, že spánek má vliv úplně na všechno, hodně zajímavých souvislostí, faktů a .... je dobrá i na usínání:)

bernadeta9876
11.08.2022 4 z 5

Super vysvetlenie o málo prebádanej no pritom tak dôležitej oblasti života. Poučilo ma to, ostala som spokojná keď som si reflektovala svoj spánkový režim ale zároveň aj znepokojená, koľko to ľuďom trvalo priznať, že 8 hodinový spánok je životne dôležitý. A idem si ja pospať

Allla9
03.08.2022 5 z 5

V této knize bylo o spánku napsáno vše, co lze o něm napsat. Hodně jsem se poučila. Pro sebe jsem si vzala předsevzetí - v žádném případě spánek nezanedbávat.

ditul
26.06.2022 5 z 5

Kniha mi přišla do ruky jako záchranná brzda. Patřila jsem do skupiny lidí, co zanedbávali spánek jen co to šlo.. Teď si budu spánek vychutnávat plnými doušky jako nejlepší "lék" pro moje tělo. Mám naštěstí velké štěstí, že usnu, jen co si lehnu.
*Jako vědec dobře obeznámený s tím, jak spánek funguje, jsem důrazně pro zrušení těchto praktik, a to ze dvou důvodů. První, méně závažný důvod má čistě pragmatický základ. V kontextu výslechu, jehož cíl spočívá v získání přesných, a tedy potenciálně soudně nenapadnutelných informací, není spánková deprivace příliš spolehlivým nástrojem. Už mírný nedostatek spánku má, jak jsme měli možnost pozorovat, negativní vliv na všechny schopnosti potřebné k tomu, aby se od daného jedince daly získat platné informace. Zhoršuje se schopnost přesně si vybavit informace uložené v paměti i emoční vyrovnanost, což brání logickému myšlení, a dokonce pokulhává i prosté porozumění řečenému či psanému. A co je ještě horší, lidé se stávají náchylnějšími k nečestnému jednání a častěji lžou. S výjimkou kómatu je spánková deprivace tím nejméně užitečným stavem mozku pro účely získávání věrohodných informací. Zmatená mysl je ideálním podhoubím pro falešná doznání - což, pravda, může být v některých případech i cílem. Důkaz přinesla nedávná studie, podle níž už jedna noc beze spánku dvojnásobně až čtyřnásobně zvyšuje pravděpodobnost, že se i jinak morálně zcela čistý člověk přizná k něčemu, co ve skutečnosti neudělal. Můžete tedy změnit něčí chování, postoje, a dokonce i hluboká přesvědčení, a to jen tím, že člověku odepřete spánek.
Druhý a podstatně závažnější argument pro zrušení metody nucené spánkové deprivace se týká trvalých následků fyzického i psychického charakteru způsobených dlouhodobě odepíraným spánkem. Bohužel, pro vyšetřovatele však "bohudík", nejsou poškození způsobená nedostatkem spánku na pohled patrná. Co se psychických důsledků týče, mnohadenní spánková deprivace zvyšuje počet sebevražedných myšlenek i pokusů o sebevraždu, z nichž se obojí mezi spánkově deprivovanými vězni objevuje v podstatně větší míře než mezi běžnou populací. Nedostatek spánku vede ke vzniku ochromujících a trvalých depresí a úzkostí. Z hlediska fyzického pak dlouhodobá spánková deprivace zvyšuje riziko kardiovaskulární příhody, jako je infarkt nebo mozková mrtvice, oslabuje imunitní systém, čímž se zvyšuje obecná náchylnost k chorobám.

leukjetezien
21.06.2022 5 z 5

Behold! This is how you write a (pop science) book.

Byť nutno přiznat, že se kniha věnuje vděčnému tématu, protože:
1. všichni lidé spí (každý může vztáhnout obsah knihy přímo na svoji zkušenost),
2. spánek souvisí se zdravím (každý chce být zdravý a vědět, jak tomu přispět),
3. spánek souvisí s výkonností (každý chce být efektivní a vědět, jak tomu přispět),
4. spánek je enigmatický (každého asi zajímá, proč spíme a co se ve spánku děje).

Matthew Walker knížku napsal poutavě a zajímavě, důležité oblasti většinou doložil popisem nějaké studie nebo experimentu. Často jsou to otázky, které se obecně říkají a "ví" typu "Nedělej tohle, protože je to pro Tebe špatné...," ale kouzlo (přidaná hodnota) je podle mě v odůvodnění a kvantifikaci dopadů.

Pak si člověk občas říká, tvl, vědět tohle dřív, možná bych se na zkoušky učil trochu jiným způsobem, chodil bych míň na pivko a přehodnotil další věci v minulosti. Ale kniha je poučná v každém věku.

jituliste
29.05.2022 4 z 5

Kniha, kde je o spánku napsáno snad vše, autor všechno krásně a přehledně shrnul do jednoho celku. Pro mě byla nejzajímavější první polovina knihy, zejména informace o spánku z říše zvířat mě uchvátil: Dozvěděla jsem se spoustu nových informací, něco jsem věděla, některé znalosti o spánku jsem si prohloubila a to, co člověk tak nějak tuší, si jen utvrdí. A pan Walker se opravdu moc snaží, aby spánek nebyl brán na lehkou váhu, což je cítit z celké knihy. Jen ten konec mi přišel tak nějak zdlouavý. Každopádně doporučuji ke čtení.

blackoutzuzi
13.05.2022 5 z 5

Toto je zatím ta nejlepší knížka, kterou jsem za rok 2022 přečetla!

Mnoho věcí jsem tak nějak o spánku tušila, mnoho se jich ale i díky téhle knížce dozvěděla. Byl z ní cítit silný apel na čtenáře, aby si uvědomil, jak důležitou roli v našich životech hraje spánek a proto možná pro ty z vás, co s ním mají problémy, to nebude zrovna příjemné čtení.

Z textu bylo cítit autorovo nesmírné zapálení pro toto téma a asi i díky tomu se knížka četla neskutečně lehce, ač šlo o naučnou literaturu :)
Já knihu mohu jedině doporučit a jsem fakt moc ráda, že jsem ji přihodila do košíku, protože jsem si díky ní uvědomila spoustu věcí.

KudrnatáHolka
09.05.2022 3 z 5

Konečně dočteno. Snad s žádnou jinou knihou jsem "nebojovala" tak dlouho, jako s touto. V knize je spousta zajímavých faktů, ale výsledků různých výzkumů a pokusů v ní na mě bylo až příliš. Chápu, že autor chtěl fakta, která v knize uvádí, předkládat čtenáři jako ověřená, ale popisy výzkumů skoro na každé druhé straně na mě byly občas trochu příliš. Musím však uznat, že jsem se dozvěděla, jaké překvapivé množství pochodů našeho těla je spánkem ovlivněno. A souzním s autorem v tom, že zahájení výuky v osm ráno je vražedně brzy.

Marekh
07.05.2022 4 z 5

Na tuto knihu jsem byl hodně zvědavý a rozhodoval jsem se, jestli si knihu přečíst. Na počátku autor píše, že knihu nemusíme číst chronologicky, což je fajn. Můžeme začíst částí, která nás zaujme jako první. Kniha má 4 části, Přílohu, Zdroje ilustrací, Poděkování a Rejstřík. Kniha obsahuje rovněž poznámky pod čarou a v závěru se nachází Příloha, která obsahuje 12 tipů pro zdravý spánek. Knihu hodnotím na 70 %.

Kniha obsahuje všechny informace o spánku. Autor vyčerpávajícím způsobem dopodrobna všechno vysvětluje včetně nespočtu experimentů, které provedl osobně, anebo jiní vědci. Upřímně řečeno si myslím, že popisů experimentů bylo hodně, některé byly podobné, takže tyto části mě časem začaly unavovat. Některé části bych proškrtal a kniha by se mi četla lépe.

Myslím si, že tato kniha je svým zpracováním také vhodná pro vysokoškoláky, kteří mohou načerpat hodně informací. Knihu s i může přečíst kdokoliv, kdo se zajímá o problematiku spánku.

Oceňuji práci a čas, kterou autor věnoval této knize. Chválím autora za kreativní myšlení, které vedou ke zlepšení kvality života lidí. Autor zdůrazňuje v jednotlivých částek knihy, jak je důležitá osmihodinová doba spánku.

Některé informace jsem věděl z minulosti, jiné informace byly pro mě novými poznatky. K některým informacím jsem se v průběhu čtení vracel, protože jsem je napoprvé nepochopil, k některým se ještě časem vrátím. Některé experimenty mi připadaly děsivé a z toho vyplývající informace.

Možná by nebylo na škodu, pokud by důležité pojmy v textu byly zvýrazněny tučnou barvou. Obrázky a grafy jsou přehledné.

Myslím si, že další odborné knihy pojednávající o spánku už číst nebudu. Na počátku roku 2022 jsem přečetl knihu SPÁNKEM KE ZDRAVÍ od Kathariny Lederle, odbornice na spánek, která se mi líbila o něco více. Byla kratší a pro mě přehlednější. Každopádně s knihou PROČ SPÍME jsou pro mě informace o spánku dostačující a vyčerpávající.

Spánek je pro člověka hodně důležitý a autor se o nedostatku spánku podrobně rozepisuje. Samozřejmě se v knize dočteme také o typech spánku, spánkových poruchách, o důležitosti spánku v různém věku včetně tabletek na spaní.. V knize je doopravdy hodně informací.

V minulosti jsem o spánku nikdy nepřemýšlel jako v současnosti. Jednoduše jsem si lehnul v kteroukoliv noční hodinu a po chvíli jsem usnul. V současnosti mám problémy se spánkem, které se objevily zničehonic. Vzpomínám si na přirozený spánek v minulosti, jak byl pro mě osvěžující a po probuzení jsem se cítil odpočatý a plný energie. Spánek je lékem, ale člověk, když nemá problémy se spánkem, nad tím nepřemýšlí a bere ho jako samozřejmost. Pokusím se dodržovat pravidelný spánek, jak radí autor, alespoň počátek usnutí.

Kniha má pěknou obálku.