Proč spíme

Proč spíme https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/384385/bmid_proc-spime-mDB-384385.jpg 4 1217 1217

Kolik hodin jste dnes v noci spali? Pokud méně než osm, pak asi stejně jako většina lidstva trpíte spánkovou deprivací. A přicházíte o to nejlepší. Lidé, kteří si dopřávají dostatek spánku, jsou zdravější, chytřejší, štíhlejší, atraktivnější a šťastnější. Příčinu své únavy a zdravotních potíží hledejte v nedostatku kvalitního spánku a pak teprve jinde. Kniha předního světového neurovědce Matthewa Walkera odkrývá nejnovější poznatky z výzkumu spánku a ukazuje, že evoluce nás touto bezbrannou a neproduktivní fází denního rytmu nevybavila náhodou. Díky převratnému rozvoji a dostupnosti zobrazovacích metod dokáže věda poprvé v historii zodpovědět, proč vůbec spíme, jak spánek prospívá našemu tělu a mozku a proč má neřešená dlouhodobá spánková deprivace tak ničivé následky pro naše zdraví. Walker fascinujícím způsobem objasňuje vliv spánku na logické rozhodování, učení a paměť, na seřizování našich emocí a imunitní systém, ale i metabolismus a chuť k jídlu. A přesvědčivě dokládá, že chronický nedostatek kvalitního spánku nás může nejen mnoha různými způsoby zabít, ale také ovlivnit rozhodování a chování celé společnosti. Seznamte se i vy s posledními vědeckými objevy, díky nimž pochopíte, jaký elixír zdraví, štěstí i moudrosti ve svých životech (a postelích) máme. V knize najdete i rady, jak odstranit různé špatné návyky a další překážky, které brání kvalitnímu spánku vás i vašich blízkých. Kniha byla přeložená do více jak 30 jazyků a již teď mění životy jednotlivců i celých společností.... celý text

Literatura naučná Zdraví
Vydáno: ekniha , Jan Melvil

Why We Sleep: Unlocking the Power of Sleep and Dreams , 2017

francouz
24.03.2019 5 z 5

No to bylo opravdu parádní čtení, které jak píše většina čtenářů přede mnou malinko děsivé.
Ano my co si naivně myslíme, že spánek je něco, co nás ochuzuje o čas, který nám tak chybí, at´je to v práci nebo doma s rodinou.
Musím přidat ještě jeden rozměr, který většinou podobným knihám často chybí a to je forma jakou je napsaná, nechybí zde totiž humor.
Ano vzpoměnl jsem si na synovce, kterému se nyní narodilo první dítě a myslím, že mu určitě doporučím knížku ukolébavek Tak už doprdele spi....
Je to opravdu neskutečná jízda( navíc jsem ji přečetl jako spolujezdec na cestě z Itálie), takže to byla opravdu jízda s velkým J.
Porovnání alkoholu s nedostatekem spánku, když si vzpomenu, jak jsem vyrážel na daleké cesty po pár hodinách spánku.......Co mohl člověk zavinit.
Toto je knížka, která by opravdu neměla chybět v žádné knihovně a hlavně by měla být jako prevence onemocnění, kterými si většina z nás zadělává na nějakou nemoc, dávána od pojištóven zdarma... No to bychom, ale museli žít v jiném státě.
Takže dopsat komentáře, vypnout modré světlo a jít si otevřít další knížku, to je to co dnes určitě udělám...

Randyz1986
23.03.2019 5 z 5

Po přečtení či poslechnutí si této knížky si budete spánku vážit mnohem více. Věděl jsem, že je spánek velmi důležitý, ale i tak mě spousta poznatků z knihy hodně překvapila. Určitě všem doporučuji!

sabulicka
07.03.2019 5 z 5

Dlouho jsem nečetla knihu, ze které bych byla moc nadšená, snažila se ji doporučit lidem, a ještě o ní i vyprávět a vysvětlovat, jak a proč je pro nás důležitý spánek. Autor krásně vysvětloval jak grafy, tak i se snažil podat odbornější názvy jednodušší formou. Líbilo se mi i zapojení různých výzkumů, které byly provedeny.

Gooverka
21.02.2019 5 z 5

Ještě nikdy se mi nestalo, abych o jedné knize a jejím obsahu diskutovala s tolika různými lidmi, navíc i třeba neznámými ve vlaku. Vím, jak je spánek důležitý, proto pro mě kniha v tomto duchu neměla přidanou hodnotu. To co ale oceňuji nejvíce jsou ukázky zajímavých studií v souvislosti se spánkem a učením, kreativitou, spánkovou deprivací i kapitola o škodlivosti prášků na spaní. Nečte se úplně jednoduše, odbornější pasáže a grafy jsem někdy jen rychle přelítla, ale dala mi toho spoustu. Moc mě bavila kapitola o zvířatech a jejich spánku. Dobře vám autor také vysvětlí, proč večer nemůžete někdy usnout a jak si vše doma nastavit tak, abyste měli kvalitní spánek. Také jsem se pozastavila nad kapitolami o spánku seniorů, novorozenců nebo rodičů.

jaroiva
18.02.2019 5 z 5

Už nějakou dobu se snažím spát déle, ale ať jdu spát, kdy chci, vždycky se vzbudím po 6 hodinách. Dám tomu teda ještě šanci. Autor mě přesvědčil, že to vážně chce víc spánku.
Knížku jsem si koupila nejdřív v papírové verzi, ale nějak jsem se k ní pořád nemohla dostat, tak jsem ještě koupila i audioknihu, a při poslechu jsem pak hledala grafy v knížce. Není jich tam ale tolik, takže by ta audioverze i stačila. Původně jsem si říkala, že papírovou pošlu dál, ale po přečtení je mi jasné, že se k ní určitě budu vracet a v papírové se lépe hledá příslušná pasáž.
Vím ale přesně, co nastane. Teď budu celou rodinu a všechny známé přesvědčovat, aby víc spali nebo si přečetli tuhle knížku.

barcc85
08.02.2019 5 z 5

Už se nestydim za své odpolední šlofiky...!!!! Byt maminka dvou malych deti, je někdy co se spanku týče, náročná pozice....teď už rozumím tomu co se mnou děje, když se sejdou noci chudé na spánek. Jakoby autor psal občas i o mě. Děkuji za osvětu. Každá kapitola mě bavila a něco mi dala...

tombarys
04.02.2019 5 z 5

Tahle kniha mění život mě i mel rodině.

Dan
26.01.2019 5 z 5

Jedna z nejzajímavějších knih, co jsem kdy četl. Je vám třeba třicet let, a teprve se dozvíte, na co všechno má spánek obrovský vliv. Jak funguje mozek v souvislosti se spánekm, a že je 7-8 hodin spánku denně životně důležitých.

JeffMusk
24.01.2019 5 z 5

Po přečtení knihy víc spím a je mi lépe.. :)

Eldar80
23.01.2019 5 z 5

Knize by klidně šel přidat další žánr: horor. Protože málo spím, bylo pro mě čtení dost děsivé. Říkal jsem si, že lepší název by zněl „Proč musíme spát“. A podtitul? Místo „Odhalte sílu spánku a snění“ bych osobně zvolil „Odhalte všechny nemoci z nedostatku spánku, na které zemřete“.
Kniha je v tomto velmi nekompromisní. První polovina knihy je obecně o spánku a jeho důležitosti pro život. Dozvíme se, že prakticky všechno živé má nějakou jeho formu. Kritika naší společnosti je už od začátku zdrcující. Ať už se mluví o čemkoliv, neustále je zdůrazňována potřeba dostatečně spát. Tento trvalý apel způsobuje hororový nádech knihy.
Jestli špatně spíte, nevím zda je pro vás rozumné knihu číst. Mě čtení opravdu vyděsilo. Nedivil bych se, kdyby to na labilnější jedince mělo negativní vliv. Pouze se zvětší strach z neschopnosti usnout.
Třetí kapitola je o samotném snění. Tato kapitola mě trochu zklamala. Samotné sny se v knize příliš neřeší. Uvádí se, že na jejich obsahu záleží a je tak důležité co se nám zdá. Nějaká psychologie spánku však v knize není.
Věděl jsem, že v knize bude zmínka o vědeckém výzkumu lucidního snění. Jenže celá problematika byla odbyta na 2 stránkách. Vlastně se tak jen potvrdilo, že tento fenomén skutečně existuje a že jsou lidé vybavení touto schopností. Vůbec se však tato problematika nerozebírá. O knihách na pomezí esoteriky, které obsahují různé návody jak lucidního snění dosáhnout, se nedozvíme nic. Dokonce ani to, zda je možné se lucidní snění naučit.
Poslední kapitola se věnuje problematice spánku v současné společnosti. Probírají se léky na spaní a co všechno nám v dnešní době brání kvalitně spát.
Protože kniha není příručka na téma „jak lépe spát“, ale populárně naučná literatura, jsou rady k lepšímu spaní roztroušené napříč celou knihou. 12 nejdůležitějších je pak shrnuto na 3 stránkách na konci knihy. Kdo hledá JEN praktická řešení, neocení ohromnou spoustu teorie a kupovat si to kvůli 3 stránkám asi nemá smysl.
Co mi v knize trochu chybělo byla nějaká větší zmínka o moderní elektronice. V dnešní době jsou dostupné chytré hodinky či náramky, které dokáží měřit různé úrovně spánku a tak o tom v knize mohlo něco být.
Kniha obsahuje přiměřené množství informací od teorie k samotnému snění. Jak je u knih od Melvila běžné, všechno je podloženo výzkumy. To je asi na knize nejděsivější. Knihu doporučuju naprosto všem. 90%

Matty
21.01.2019 5 z 5

Skoro mě mrzí, že jsem tu knihu přečetl za víkend a nevychutnával si ji delší dobu, ale bylo to jako číst napínavou detektivku. Pouze společně s autorem neodkrýváme identitu vraha, ale tajemství spánku a snění.

Oproti jiným melvilovským knihám se tato vyznačuje méně osobitým, ale současně snadno stravitelným stylem bez hromady zpomalujících příhod ze života autora (což neznamená, že by nezbylo místo pro nádherně suchý humor: „ ...a uvolněná končetina vás předá do náruče gravitace v pádu, který ukončí váš život a vyjme vás z genofondu“). Walkera zajímají primárně fakta a statistiky podložené vědeckými výzkumy. Vždycky přitom začíná od základních pojmů, které náležitě vysvětlí, takže když pak v různých kontextech používá složitě znějící výrazy jako „suprachiasmatické jádro“ nebo „cirkadiánní rytmus“, už jste v obraze a umíte si představit, oč běží.

Knihu nemůžu posoudit z odborného hlediska, ale z pozice laika, jehož spánek má daleko k ideálu, pro mne šlo o ohromně objevné čtení, nabízející takřka v každé kapitole několik zásadních poznatků (také proto oceňuji paperback, protože jde o knihu, ke které se s velkou pravděpodobností budete opakovaně vracet, listovat v ní tam a zpět, podtrhávat v ní a dělat si výpisky). Jistě, obvykle jde o skutečnosti, které si lze odvodit „selským“ rozumem (někdo je skřivan, někdo sova, není dobré řídit nevyspalý a pít před spaním kafe), ale když tyhle kusé poznatky zasadíte do širších souvislostí, podložených několika desítkami let výzkumů, a uvědomíte si jejich původ a provázanost (tzn. začnete je vnímat více jako příběh), budete význam a fungování spánku a snů chápat mnohem lépe.

Někomu by mohl vadit Walkerův poplašný, až apokalyptický tón při popisování individuálních, potažmo celospolečenských důsledků dlouhodobé spánkové deprivace, ale myslím, že v případě něčeho tak elementárního, co se týká opravdu každého z nás a co zároveň většina z nás silně zanedbává, je jistá vyhrocenost na místě. S větší pravděpodobností si tak také vezmete k srdci dvanáct rad z konce knihy a začnete Proč spíme doporučovat všem příbuzným a kamarádům. Navíc, přestože je pro Walkera spánek logicky společným jmenovatelem všech popisovaných potíží (obezita, cukrovka, oslabená imunita, Alzheimer...), neopomíjí, že roli hrají také další faktory a upozorňuje nás, ve kterých případech nebyla prokázána přímá kauzalita, ale může jít spíše o obousměrnou výměnu (jsme v depresi, protože špatně spíme, anebo špatně spíme, protože jsme v depresi?).

Některé knihy od Jana Melvila na mě působí jako uměle vytvořená senzace. V tomto případě jsou ale superlativy na místě. Stěžejní kniha, o které bezezbytku platí, že nebudete klidně spát, dokud si ji nepřečtete.

„Po chronickém omezená spánku trvajícím měsíce nebo roky si jedinec ve skutečnosti zvykne na svůj zhoršený výkon, nižší ostražitost a pokleslou úroveň energie. Stabilní vyčerpání se postupně stane jeho normou, výchozí hodnotou.“

Michal2222
11.01.2019 5 z 5

Tuto knihu můžete považovat za cenný manuál k tomu, jak přistupovat ke spánku a všemu, co s ním souvisí. Informace z knihy získané by měly patřit mezi učivo základní školy, abychom všichni věděli, jak přistupovat k sobě samému, ke svým životům a ke svému zdraví - tentokrát z pohledu spánku. Mnohým změní denní harmonogram, způsob ulehání do postele a následné snění.

momo01
06.01.2019 5 z 5

Každý se v této knize může hodně dozvědět (i když možná až po vydatném spánku) o jedné z nejzákladnějších potřeb života. Opravdu výborná kniha, kterou by si asi měl přečíst každý. Jen se obávám, že téměř každého čtenáře vyděsí, co si dobrovolným nedostatkem spánku způsobuje.
V knize se například dočteme, jak (ne)funguje dospání se o víkendu, protože “mozek už nikdy nemůže získat zpět spánek, o nějž jednou přišel.“ a hromadu dalšího, jak píše například petaSK.

petaSk
05.01.2019 5 z 5

Z knihy jsem si nejdříve přečetla poslední část, abych věděla, jak bojovat s nespavostí. Zbytek jsem pak poslechla jako audioknihu.
Autor je neurolog, který tak zúročuje svůj dvacetiletý výzkum spánku. V Proč spíme vyčerpávajícím způsobem popisuje, z jakých fází se spánek skládá, k čemu je dobrý, jak se liší spánek různých bytostí včetně člověka a jak si ubližujeme, pokud se o spánek okrádáme.
Velmi důležitá je i poučka, že nespavost vás skutečně může zabít, nejen sama o sobě ale i tak, že zkracuje život a oslabuje imunitní systém, takže máte větší šanci onemocnět rakovinou, diabetem nebo demencí.
Cenné je i věděcky podložené tvrzení, že lidé, kteří si zkracuji spánek kvůli práci, jsou méně efektivní, kreativní a mají horší dedukční i logické uvažování.
Poslední část knihy se věnuje spánkovým onemocněním. Vysvětluje, že spousta případu nespavosti nespavostí není a jedná se jen o toxické prostředí, které nám nedovoluje usnout: led osvětlení, koukání do obrazovek, ruch.
Knihu opravdu vřele doporučuji. Jedná se o další publikaci nakladatelství zaobírající se poznáním člověka.
BTW: jsem skřivan, ale nesnáším, když se společnosti snaží normalizovat lidské chování, takže mě potěšila i zmínka o sovách a skřivanech. A je opravdu nefér, že sovy jsou nuceny dodržovat skřivaní režim, a doufám, že v budoucnu si budou moci lidé vybrat v kolik hodin přijdou do práce nebo že děti nebudou nucené vstávat zbytečně brzy, aby stihli nultou hodinu ve škole.

ŽabákDokvákal
28.12.2018 5 z 5

Napsal jsem to o hodně knihách, nicméně tato je skutečně tou, kterou by si měl přečíst každý z nás! Spánek je skutečně nejlepší lékař, proto místo čtení knižních recenzí běžte raději brzo spát :)

misik95
03.12.2018 5 z 5

Knihu považuji za povinnou četbu, která může zachránit spusty životů včetně toho vašeho.

JKDelaney
17.11.2018 5 z 5

Kniha je velmi dobře napsaná. Čte se skoro sama. 4 večery a byl jsem na konci. Mě velmi otevřela oči a změnil jsem zásadně postoj k tomu, jak spím. Všem doporučuji přečíst.

Metcheque
29.10.2018 4 z 5

Kniha na první pohled zaujme svou angažovaností. Autor, neurolog Matthew Walker, mimo jiné zakladatel Centra pro výzkum lidského spánku, se v knize svými postoji netají a publikace tak slouží zejména jako varování. Aneb co se stane, když budeme svůj spánek zanedbávat. Více v mé recenzi.

Václav2015
28.10.2018 5 z 5

Nejlepší možné PR pro spánek. Tipuji, že si na tuhle knihu po přečtení vzpomene téměř denně, až budete mít zase výčitky svědomí, že se o spánek - tak jako už mnohokrát - okrádáte. Pro nás sovy spousta argumentů pro diskusi s agresivními skřivany. Aneb brzké ranní vstávání je proti přírodě.

animovanej medv
21.10.2018 5 z 5

Jestli vahate, jestli si knihu přečíst, tak neváhejte.
Kniha se dá číst po částech, nemusíte přečíst postupně celou, ale vybrat jen ty kapitoly, které vás zajímají.

Upřímně kniha je tou nejzajímavější, co jsem kdy četla. Na popud jsem si koupila žárovky bez modrého světla, aby se nám lépe usinalo. Zatemňovací závěsy. A každého koho potkám poučuji o důležitosti a naprosté nutnosti o pravidelném dostatečném spánku. Věřím, že až budu mít děti, bude to vedle morálních hodnot a lásky k bližním další pilíř výchovy.