Problém tří těles

Problém tří těles
https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/379931/bmid_problem-tri-teles-fOW-379931.jpg 4 1857 1857

Vzpomínka na Zemi série

Přeloženo z anglického vydání The three-body problem (2014). První díl trilogie s rozmachem Duny a stejnou dávkou akce jako Den nezávislosti. V Říši středu zuří Velká kulturní revoluce a Číňané, kteří nechtějí zůstat pozadu za Sověty a Američany, se v rámci tajného vojenského projektu pokoušejí navázat kontakt s mimozemskými civilizacemi. Třicet let poté začnou na Zemi umírat významní vědci a vznikají sekty, které vybízejí k návratu k přírodě. Objeví se nová počítačová hra pro virtuální realitu, zvláštní, čarovná a znepokojivá, která jako by ani nepocházela z tohoto světa. A pomalu se začíná vyjevovat pravda o tajném projektu z éry Kulturní revoluce.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Host

三体 (The three-body problem) , 2008

slaska77
23.01.2019 4 z 5

Moc pěkně propracovaná sci-fi pro milovníky fyziky a matematiky. Jednu hvězdičku srážím za trochu odfláknutý konec, i když předpokládám, že to byl asi záměr, aby autor donutil čtenáře k výletu do pokračování. Vědecké pozadí bylo super, i když ne všechno jsem podchytila. Tak jen doufám, že počet protonů z cizích galaxií je co nejnižší:-) (leden: 1007 str.)

protokol
22.01.2019 odpad!

je to ale kravina
začal som počúvať tuto knihu z veľkou nádejou že po toľkých kladných hodnoteniach
ale moje hlboké sklamanie s tohoto diela bolo naozaj velké
dej je nudný a asi po prvej kapitole som to zabalil
politická a kultúrna revolúcia v číne hrozné
inteligencia postav katastrofa
a mimozemšťania no zatial najhorší popis a opis inej rasi aký som kedy videl opísané v knihe
dávam jednu hviezdu viac si to ani nezaslúži

Toffee
20.01.2019 4 z 5

Zajímavé, originální. Nezažívala jsem sice takový pocit pohlcení, jako když jsem kdysi četla Nadaci nebo Dunu, ale za důstojného pokračovatele by se to považovat dalo. Originální zasazení děje do Číny v době kulturní revoluce, zajímavá myšlenka, že jeden fanatismus rodí druhý a ve své podstavě nezáleží, jestli je politický nebo třeba ekologický. Nejsem ani fyzik, ani astrofyzik, takže mi dělalo potíže představit si některé jevy a technologie, natož abych rozpoznala, co je fakt a co si autor vymyslel, ale nápad vytvořit svět nahodile ovlivňovaný třemi slunci, je dost dobrý. Jsem zvědavá, jak se to s lidmi a mimozemšťany bude dál vyvíjet.

denisa4368
19.01.2019 5 z 5

Sci-fi plná čínské politiky, podivné VR hry, matematiky, fyziky, mimozemšťanů, spiknutí. Těším se na další díl(y).

jvetvicka
17.01.2019 3 z 5

Zase jeden přechválený bestseller. Kniha se nečetla špatně, ale že by to byla nějaká bomba? Půl knihy ve skutečnosti není ani sci-fi, ale jen náhled do čínské kulturní revoluce a rozpitvání osudu mladé vědkyně. Od půlky knihy pak můžeme nahlédnout do hry vytvořené na základě kontaktu s jinou civilizací, což jsou asi nejzajímavější pasáže. Závěr, kdy už máme konečně možnost sledovat i pohnutky mimozemšťanů, je pak jen rychle načrtnut a oproti zdlouhavému úvodu je zbytečně krátký. Snad si jen autor otevíral dvířka pro druhý a třetí díl.

danielpernik
15.01.2019 5 z 5

Scifákův orgasmus. Nepředstíraný. Kreativita a představivost doplněny reálnou vědou a fakty. Popravdě se mi ani nechce věřit, že si to na nás Liou Cch'-sin takhle všechno vymyslel. Podle mě se po večerech prohání po VR Trisolaris a dělá si poznámky.
Na knihu jsem narazil v knihkupectví bez předchozího průzkumu a se skepsí jsem si řekl, že to zkusím. A byl to zatraceně dobrý nápad. Těším se na pokračování.
Pokud váháš, tak si prokaž službu a přestaň s tím!

antuka
14.01.2019 3 z 5

Představuju si autora jako Wej Čchenga, v dokonalé ale nudné prázdnotě uhranutého problémem tří těles. Narozdíl od Weje ale není fyzikem, nýbrž literátem a tak jeho svět nezůstane neobydlený. Čím víc je fascinovaný svým světem, tím víc vyvstává potřeba zápletky, postav a děje, které by jeho myšlenku nesly. Kniha byla zpočátku strhující, ale jak se blížila závěru, čím dál víc z ní čouhala čím dál složitější konstrukce, kterou měl děj a postavy schovat, ale moc se jim to nedařilo. Tenhle dojem u mě dosáhl vrcholu v závěrečném líčení mimozemských dějin po kontaktu, kdy jsem ztrácela chuť číst dál. Nicméně, karty jsou rozdané hodně zajímavě a první dvě třetiny byly skvělé, takže pokračuju dál...

Ikkju
13.01.2019

Rozesmál mě dovětek, že hradlové pole z tisíců lidí by bylo pomalé, umím si představit dost geeků, kteří by se k podobné akci nechalo překecat.

Působilo na mě hodně jinak, zvláštně, snad jako čirý vzduch vanoucí pod blankytně modrou oblohou nad rozlehlými pláněmi Číny, indiferentní k lidskému štěstí i utrpení, které se zdá skoro nekonečné, ale po jedné dvou generací z něj zůstává jen záznam v paměti, historie.

mrtn
12.01.2019 3 z 5

Za mě relativně zklamání. Přečetl jsem před Vánocemi a nebyl jsem schopen se donutit něco napsat. Na obalu se píše, že je to sci-fi ve stylu Duny a Dne nezávislosti. Dále budu spoilerovat, neb to může někomu pomoci v rozhodování, zda číst nebo nečíst.............Historie Číny OK. Postavy OK. Náznaky budiž, ale o jiné civilizaci se začne reálně psát až na straně 300+. Respektoval bych to, neboť se jedná o první díl. Více mi ale vadí, že v knize ve své podstatě žádná akce není. Srovnávat to s ID4 je úplně mimo. Taky bych to překousnul. Ale hra, kterou hrají postavy mě fakt nebavila. Ano, pro děj má význam, ale rozhodně by šla popsat rychleji. Že ji hraje inteligentní část obyvatel neveřím doteď - strašná nuda. Vývoj jedné z postav mi připadá také nereálný. Zajímalo by mě, zda druhý díl pokračuje v tomto stylu nebo dojde k posunu. Jinak se do pokračování nechci pouštět..........Jeden odstavec mě ale dostal - progresivní vývoj lidstva. Sběrači, zemědělci atd. To opravdu stojí za zamyšlení

Mirbu
11.01.2019 4 z 5

Do čtení jsem se nemusel vůbec nutit. Kniha se mi líbila.

Archie
09.01.2019 4 z 5

Zajimava, a rozhodne zabavna vec. Geekovska fyzika, prvni kontakt, trocha historie Ciny, trocha konspirace, filosofie, ekologie a spolecenske kritiky. To vse v kompaktnim baleni, kde prave souhra vsech prvku nechava vzniknout dojmu velikeho, vseobjimajiciho sci-fi. Fyzikalni konstrukty ci osli mustky ve vypraveni byly obcas trochu na hrane, dojem mi vsak nepokazily. Hard sci-fi? Spis takovy progresivni popik. Cinsky papirovy Interstellar.

hanzmb
08.01.2019 4 z 5

Až tak jsem touto "východní" scifi nadšený nebyl. Spíš tak 3,5. Asi se v tom projevuje různý kulturní základ. Navíc to celkově na mě působí stylem, který byl na západě spíš v 70-80. letech. Silnou stránku knihy vidím v zobrazení škod páchaných fanatismem ať rudým, tak ekologickým. A po technické stránce vlastní myšlenka soustavy 3 těles. Slabinou je naopak např. popis převádění protonu dimenzemi. Kolik lidí na světě má k pochopení technické předpoklady? Z mého pohledu literární balast. Podobně mi nesedí i děj probíhající ve hře. (Třeba se v dalších dílech objeví jeho napojení na realitu.) Zatím bych spíš uvítal něco ze skutečné historie systému, co napomůže pochopení celkové situace. To nějaké "svévolné" programátorské hrátky, které mohou být zcela odtržené od skutečnosti, nenahradí. K tomu jen málo postav se chová jak z "masa a krve". Dobrý nápad je jedna věc, literární řemeslo je ale bezpodmínečně také nutné.

rudolf2639
07.01.2019 5 z 5

Naprosto super musel jsem jít hodně do sebe abych pochopil skutky hrdinky. Mistrovská fantazie v popisu jiného světa s prvky detektivního románu. Perfekt! Otevírá pohled i do čínské společnosti jejich mentality. takže i sociální sonda pro evropana neznalého činských zvyků.

michal3736
06.01.2019 5 z 5

Jak svěží vítr v nepřebírném množství literatury scifi. Úžasný, skvělý a dokonalý. Nejdřív jsem měl obavy, že to bude až přespříliš technologicky náročné, ale spíše zlatá střední cesta. I jak píší jiní, strach z toho, že čínská jména a prostředí bude překážka, tak se ukázalo, že vůbec není. BOMBA hned jsem začal číst další a nepřestanu dokud to neskončí.

azzies
05.01.2019 5 z 5

Je těžké hodnotit Problém tří těles, když už jsem přečetl celou sérii.
Děj začíná nenápadně, na počátku kulturní revoluce. Objevuje se okolnostmi života utrápená postava a pak tajná vojenská základna. Aha, a už to jede.
Autorovi se daří postupně vytvářet solidní konstrukci příběhu, který je vlastně velmi jednoduchý a celkově překračuje několik století. Větší množství problémů teoretické fyziky (a jejich řešení/vysvětlování) mě bavilo a dává této konstrukci solidní základy. Některé momenty mi možná přišly možná trochu nedotažené (oblek pro VR, hybernace), ale těch lepších bylo daleko, daleko víc.
Jednotlivé (důležité) postavy a jejich motivace jsou velice dobře vykresleny a já jako čtenář jsem dobře chápal kdo, co a proč dělá. I humor tu má své místo, policajt Ta Š. (čínská jména nebyla překvapivě takový problém)
Nejsilnější momenty?
Pasáž o největší a "té" pravé lásce.
Hledání vnitřního klidu a jeho souvislost s prázdnotou.
Někdo zmiňoval srovnání s díly pánů Lema, Clarka či Asimova. Co k tomu říct? Jděte a zkuste.
Takže ano, je to skvělá kniha a skvělá série.

Wrent
03.01.2019 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, které jsem v posledních letech četl. Vyzdvihuji hlavně origální příběh a skvělé zpracování vědecko technického pozadí. Opravdové vědecké fenomény (ať už astrofyzické, informatické aj.) jsou čtenáři zajímavě a hlavně srozumitelně vysvětleny a slouží jako velmi zajímavé pozadí pro výborný sci-fi příběh. Skvěle zpracovaná hra "Tři tělesa" nebo brilatně vykreslená "náboženská sekta" jsou už jen pomyslnou třešničkou na dortu.

Kniha je zároveň mrazivě aktuální v mimozemské snaze zdiskreditovat pozemské vědce. V kontextu hnutí jako "Flat Earthers" nebo obecnému odporu vůči elitám to dostává ještě další rozměr.

Jsem zvědavý na další díly.

FireOfFilth
02.01.2019 5 z 5

Tomuhle říkám pravá nefalšovaná vědecko-fantastická kniha. Příběh je velmi pozvolný, přesto mě to nějak nevadilo. Tajemství děje bylo pozvolna odkrýváno a nenudilo ani na minutku. Jakožto elektroinženýr musím uznat autorovu kreativitu v různých teoriích a zákonech, které se občas liší od skutečnosti. Po dlouhé době jsem třeba i navštívil internet a vyhledal si hvězdnou mapu, něco vyčetl a pak jsem měl radost, když mi kniha sdělila to stejné co jsem objevil. Celkové pojetí vysílání signálu do vesmíru a jeho reálné rychlosti doletu je skvěle reálné, asi až na to zesílení.
Zajímavá a dost netradiční kapitola byla o Operaci Ku-čeng, byla to příjemná změna skoro až v žánru knihy.
Určitě si chci přečíst další knihy této trilogie. Knihu bych určitě doporučil čtenářům, kteří hledají nějakou netradiční sci-fi knihu, která působí hodně realisticky.
Celkové hodnocení 85%

wildavk
02.01.2019 5 z 5

Nádherná kniha a celá série. Asijský autor pojal sci-fi hodně netradičně. Je to kombinace historie, sci-fy, fyziky a psychologie. Nádherná kombinace- nutí hodně přemýšlet. Fyzikální pojmy pro mě byli inspirací k dalšímu samostudiu na internetu.

Tamten
02.01.2019 2 z 5

Nápad pěkný, ale to tempo je ubíjející a občasné dlouhé popisy řešení vymyšlených fyzikálních konstitucí mají ukázat asi jen to, že autor dokáže plkat úplně o všem.

mira.k
26.12.2018 4 z 5

Zajímavé sci-fi. Nápadů, které by vystačili spoustě autorů na řadu románů. Vědecky předimenzované a mám obavu, že řada technicky nevzdělaných čtenářů nedokáže tolik vychytávek docenit. Je to zároveň i slabina románu. Prostě chybí tomu ta nadstavba. Jak závěrečný finiš v mariáši, palba trumfů bez hlubšího pochopení. Možná v dalších dílech. Ale dobré čtení není jen o zdánlivě geniálních nápadech, ale i o zpracování. A to je průměrné. Na klasická díla žánru to prostě nemá.