Pro tvoje dobro

Pro tvoje dobro https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/373076/bmid_pro-tvoje-dobro-85z-373076.jpg 5 692 216

Další strhující dílo z pera autorky Tmavých stěn Willardu. Za jednoho letního večera roku 1931 zahlédne Lilly Blackwoodová za oknem svého podkrovního pokoje světla cirkusu. Ví, že nesmí ven, nikdy ostatně nevykročila ani ze svého pokoje. Matka jí tvrdí, že lidé by se jí báli. Přesto Lilly poruší všechna pravidla – a domů se už nikdy nevrátí. O dvacet let později devatenáctiletá Julia Blackowoodová přijíždí převzít správu nad sídlem, které zdědila. V utajeném pokojíku v podkroví najde důkazy, že zde kdosi žil. Snad ta podivná dívka na fotografiích z cirkusové show? Příběh dvou žen, tak odlišných, a přesto spojených neznámým poutem, přinese řadu šokujících odhalení, napětí i dojetí.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

The Life She Was Given , 2017

Prateri
02.04.2020 5 z 5

Pro tvoje dobro - při těchto slovech je třeba zpozornět, většinou je dobro v nedohlednu. Malé dítě tomu uvěří, vždyť to říká maminka, kterou má rádo. Netuší, že maminka je hyena.
Smutný život statečného děvčátka to je kniha Pro tvoje dobro, která chytne za srdce a uvízne v mysli na dlouho.

vsechnonebonic
27.03.2020 5 z 5

Knihu jsem si koupila náhodou, pak jsem zjistila, že jsem od autorky již jednu knížku četla.
Tutu knihu jsem po otevření jen velice nerada zavírala. Byla smutná, a přesto něčím "krásná". Prožívala jsem vše s hlavní hrdinkou a opravdu bych jí ( i čtenářům) přála spíše happy end. Je neskutečné, jak se někteří rodiče dokáží chovat k vlastní dětem, jak velikou bolest musí malé dítě, které se ničím skutečně neprovinilo, vytrpět. Knížku můžu doporučit.

marara
22.03.2020 5 z 5

Silná kniha o silných ženách. Nechci opakovat slova Terky 357, ale i pro mě bylo cirkusové prostředí překvapivě zajímavé. Zajímavé ale je i to, že poslední kniha, kterou jsem četla (Dopisy, které nikdo nečetl) naťukla téma, jak byly děti s postižením v minulosti přijímány (tedy spíš nepřijímány a uklizeny z očí většinové společnosti) a tato kniha to rozvedla. Děsivé bylo, že matka své dceři opakovala, že je zrůda, přitom zrůdou byla ona sama. Téma mateřství se pak dostalo s nemenší silou také do zvířecí roviny.

Terka357
16.03.2020 5 z 5

Hodnocení píšu bezprostředně po dočtení této knihy a na mysl se mi vkrádá jediná otázka: Proč? Proč tohle všechno? Snad s odstupem času lépe porozumím psychickým pochodům matky a otce Lilly (spíš ne), ale nyní nechápu vůbec nic.
Nikdy bych neřekla, že se mi bude zamlouvat prostředí cirkusu, ale vlastně jsem si ho přímo zamilovala a došlo mi, jak silné osobnosti takový cirkus vychová.
Kniha mě bolela na každé stránce. Je to snad poprvé, co mě kniha vystavovala vyloženě silné psychické bolesti. V duchu jsem za Lilly brečela každou chvíli, kdy se ona statečně držela.
Moc se mi líbil i Juliin příběh, který do děje vnesl alespoň trochu světla.
Tak či onak, nezáleží na tom, zda je zážitek pozitivní nebo negativní, ale zda je silný. To samé platí o knihách. A že tahle silná byla. Dlouho na ni nezapomenu!

barusak1
07.03.2020 5 z 5

Nádherný leč smutný příběh. Knihu ráda přečtu znovu

Ctenar1202
09.02.2020 5 z 5

ak to byla paráda. Vůbec jsem netušila co mám od knihy čekat. Říkala jsem si ok, kniha z prostředí cirkusu, to by mohlo být hezké. A výsledek? Bylo to fantastické čtení. Za půlkou jsem si říkala, že už vím jak to dopadne. Kdepak! Autorka udělala závěr dechberoucí a mě se to moc líbilo.

veronika3878
30.01.2020 3 z 5

Za ty slony dávám jen tři hvězdičky, víc fakt nemůžu.

matewr84
21.01.2020 4 z 5

Skvělá kniha, která mě dostala hned od toho hrůzu nahánějícího začátku. Tempo pak sice trochu poleví, ale stále si kniha uchovává vysoký spisovatelský standard, takže je jí zábavné číst po celou dobu. Velmi chválím za ten závěr: SPOILER moc totiž nemusím idylické happyendy u depresivněji laděných knih (přijde mi to vždycky vytržené z celé podstaty a atmosféry knihy, prostě jen aby byli čtenáři spokojení, nebo já nevím proč)

Veronika2692
09.01.2020 5 z 5

Skvělá kniha. Krásný ač hrozně smutný příběh. Chytlo mě to hodně, moc hezky napsané. Od autorky si moc ráda ještě něco přečtu.

jindra13
03.01.2020 5 z 5

Autorka nezklamala, kniha se četla jedním dechem, z příběhu až mrazí. Těším se na další knihy, které přijdou.

LauraNoah
30.12.2019 3 z 5

Začátek knihy byl velmi zajímavý. Bohužel "záhada" nakonec nebyla takovou záhadou a je prozrazena celkem brzy (a dá se očekávat). Chování rodičů mi přišlo nesmyslné a nereálné, ale budiž. Vykreslení cirkusu se mi líbilo, ale zase mě zklamaly nárazové skoky v čase (svatba a najednou už je dítě na světě). Knížka byla vcelku pěkná, jen bohužel příliš předvídatelná.

Jana77
29.12.2019 5 z 5

I když jsem zhruba od poloviny věděla, jak to bylo, neubralo to knize na čtivosti. Je skvělá! Staré tajemství, svět cirkusu...za mě výborné čtení.

eva3992
27.12.2019 5 z 5

Příběh se odehrává ve dvou časových liniích. Kolem roku 1930, kdy se malá Lilly, kterou rodiče skrývají před světem, dostane do cirkusu, který se stane jejím novým domovem.
A kolem roku 1950 se devatenáctiletá Julie dozví, že zdědila rodinný statek, na kterém neprožila pěkné chvíle a nyní v něm odhaluje tajemné místnosti a tajemnou minulost.

Knížka plná naděje, lásky i ztráty. Knížka, která Vás chytne u první stránky a už nepustí. Já sama jsem ji nedokázala odložit, četla jsem dlouho do noci a musela jí přečíst celou. Autorka píše takovým způsobem, že Vás skutečně vtáhne do příběhu a nevnímáte nic jiného. S odstupem času po přečtení vidím, že v příběhu bylo spoustu jasných věcí, které odhalíte asi o něco dřív než byste měli, ale při čtení nemáte čas se tím zabývat.

Knížce přidává na zajímavosti prostředí cirkusu a života v něm právě ve třicátých a čtyřicátých letech. Určitě je zajímavá část se slony, která mi připomněla film Voda pro slony.

Určitě si knížku přečtěte, stojí to za to.

knihomol1985
24.12.2019 5 z 5

Příběh Lilly a Julie který opravdu zůstane u mě v paměti dlouho. Děj ze kterého mrazí, čeho všechno jsou lidé schopni pro svoji pýchu spáchat ve vlastní rodině. Doporučuji přečíst na 100%. Ke knize se jednou vrátím.

_Janina_
18.12.2019 4 z 5

Krásný a velice smutný příběh, který mě ale chytil a už nepustil.

Kaja01
26.11.2019 5 z 5

Příběh mě chytl od prvních stránek a držel mě až do konec! Jak se nakonec příběhy spojí dohromady jsem tak trochu tušila, ale přesto jsem s napětím četla dál a dál. Dechberoucí příběh, který mi ještě dlouho zůstane v mysli!

dark.ma93
22.11.2019 5 z 5

Nádherná. Napětí, láska, smutek, vše co chcete a já se nemohla odtrhnout.

bábuška
19.11.2019 4 z 5

Trochu tajuplný příběh Lilly a Julie, sestry nebo matka a dcera? Kniha je napínavá až do rozuzlení na posledních stránkách. Nejprve nepochopitelné jdnání nábožensky zanícené matky, posléze utrpení dítěte prodaného do cirkusu. Za roky sžívání s tímto pro sebe uzavřeným světem, láska k němé trpící tváři slonice Pepper, končící tragicky. Julie se ocitá v tajemném starém sídle, kde hledá své kořeny, ale oheň vyčistí vše špatné, co se tam kdysi stalo. Stojí za přečtení.

Amitiel76
08.11.2019 5 z 5

Mé druhé setkání s touto autorkou. A po Tmavých stěnách Willardu opět další, strhující příběh. Silný, tragický a nezapomenutelný.... Kolik bolesti a strádání, dokáže život nadělit jedinému člověku?
Autorka má obrovský vypravěčský talent. Děj vás pohltí od prvních řádků. Opět jsou tu dvě dějové linie, dvě mladé ženy, s propojenými osudy. A tentokrát bych řekla, že byli ty linky i stejně zajímavé . Jen ten konec mě trochu zklamal. Něco mi tam chybělo. Snad víc vysvětlení, lepší rozuzlení.... Postrádala jsem alespoň pár slov o dalším osudu cirkusu, a jeho zaměstnanců. Příběh mi přišel nedotažený.
Přesto hodnotím plným počtem hvězdiček. Bylo to krásné, i když velice smutné čtení....
Škoda že autorka nemá více knih :-(

SleepyAllDay
07.11.2019 5 z 5

Po Willardu další skvělá knížka.
Doporučuji.
Propojení hlavních postav jsem čekala jiné, ale od jistého momentu to bylo více než jasné.