Pro tvoje dobro

Pro tvoje dobro https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/373076/bmid_pro-tvoje-dobro-85z-373076.jpg 5 691 216

Další strhující dílo z pera autorky Tmavých stěn Willardu. Za jednoho letního večera roku 1931 zahlédne Lilly Blackwoodová za oknem svého podkrovního pokoje světla cirkusu. Ví, že nesmí ven, nikdy ostatně nevykročila ani ze svého pokoje. Matka jí tvrdí, že lidé by se jí báli. Přesto Lilly poruší všechna pravidla – a domů se už nikdy nevrátí. O dvacet let později devatenáctiletá Julia Blackowoodová přijíždí převzít správu nad sídlem, které zdědila. V utajeném pokojíku v podkroví najde důkazy, že zde kdosi žil. Snad ta podivná dívka na fotografiích z cirkusové show? Příběh dvou žen, tak odlišných, a přesto spojených neznámým poutem, přinese řadu šokujících odhalení, napětí i dojetí.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

The Life She Was Given , 2017

Eviku-miluna
13.09.2018 4 z 5

Knihu jsem zakoupila na základě telefonické nabídky z Knižního klubu a byla jsem zvědavá, co mi tato kniha přinese.
Ze začátku mě ovlivnila tím, že jsem si na ni vzpomněla při svatebního obřadu, kdy jsem stejně jako Lilly začala počítat, abych samu sebe uklidnila a nerozbrečela se dojetím během svatby mé kamarádky. Bylo to zvláštní a účinné.
Vyprávění mladé Lilly pro mě bylo celkem těžké v tom smyslu, že člověk, ačkoliv byl zvědavý, co se bude dít dál, nechtěl ve čtení pokračovat a prožívat s ní utrpení její, zvířectva v cirkusu a vůbec.
Druhá dějová linka z pohledu dědičky Julie nebyla o moc pozitivnější. Bída, živoření a snaha pomoci druhým i přes to, že sama neměla skoro nic. Práce v podniku, který za nic nestojí, přítel, který také za nic nestojí. A najednou to zvláštní dědictví a postupné proplétání osudů.
Překvapilo mě samotné rozuzlení a ten happy end byl celkem i přijatelný, i když si nejsem jistá, jestli by jí všechny ty prostředky, vzhledem k určitým okolnostem, které nastaly, opravdu stačily.

Kvetulina
04.09.2018 5 z 5

Pěkné, čtivé, smutné - sedí mi autorčin styl psaní. Těším se na další její knihy.

zazilla
26.08.2018 5 z 5

zápletka a děj je úžasný. Na mě to bylo hodně drsný. O týrání zvířat vůbec nemůžu číst.

inkatenysek
19.08.2018 5 z 5

Pro mě jedna z nejlepších a nejemotivnějších knížek letošního roku, kterou si v knihovničce určitě umístím mezi mé srdcovky. I když teď u knížek brečím poměrně často, tak tolik slz, jako u téhle, jsem už dlouho neprolila.

Tento příběh o utrpení, složitých rodinných vztazích, lidské krutosti, nenávisti, touze po lásce, lásce, odvaze a naději, je rozdělen na dvě dějové linky, z nichž jedna zavádí čtenáře do krutého prostředí cirkusu 30.let 20.století, kde se odehrává velmi emotivní příběh mladé albínky Lilly, zatímco ta druhá se odvíji o mnoho let později na koňské farmě Blackwood Manor, na niž přijíždí mladá a nezkušená Julie, aby se o ni po matčině smrti začala starat. Jenže staré sídlo nezaplňují jen koně. Ukrývá také stará, hrůzostrašná tajemství, se kterými se bude muset mladá žena vypořádat...

Pro tvoje dobro je velmi čtivý, psychologicky skvěle propracovaný příběh. Jen bych chtěla upozornit na to, že některé pasáže jsou opravdu drastické, plné násilí nejen na lidech, ale také na zvířatech, takže tuto knihu určitě nedoporučuju slabším povahám. Sama jsem měla co dělat to přečíst a knížku na konci dočíst, ale hrozně mě zajímalo, jak celý příběh dopadne, tak jsem to nakonec, s potoky slz, dočetla. Pro mě je to jeden z těch příběhů, na který budu ještě dlouho myslet, i když už budu dávno číst něco jiného...

KTera
12.08.2018 5 z 5

Krásný, dechberoucí, dojemný příběh. Autorka nezklamala. Kniha byla úžasná.

Danka1975
04.08.2018 3 z 5

Takže asi jsem jiná, nekamenujte mě :-) ,prosím, :-), ale tohle mě asi trochu míjelo.. . .:-((((, a . . .to jsem Willardu dala, tuším, skorem plný počet (asi právě proto :-))). .

Možná kdybych to dala před XX lety, koukala bych se na to jinak a možná by mě to pohltilo víc. . . trochu mi námět připomínal "Květy z půdy". . .v té době minulého století jsem to fatk hltala :-). .
. .Vše hovoří za vše, že jsem se k nížkou prala snad tři týdny. . :-(((, asi hold nejsem ta správná cílovka :((( . .(i když sestra a kamarádka stejně staré byly "úplně rozrkočeny . .:))))), doufám, že se mnou budou i nadále kamarádit:-)))

Takže já to vnímám tak, že na dovolenkové čtivo ve věku 16 plus ok (dcera promine :))). . . . .
Původně jsem chtěla dát dvě hvězdy, cirkusy nemám ráda, ale po po filmu The greatest Showmann a jejich písničkách jsem o jednu zvýšila a téma vzala na milost :). .mi to přišlo příbuzné :)

snoopylady
02.08.2018 5 z 5

Tak tohle byla naprostá pecka! Dechberoucí příběh, který vás pohltí od první stránky a nepustí do přečtení posledního slova.
Kniha je napsaná tak bravurně, že jsem ji nepřečetla, ale prožila!

Šánka
30.07.2018 5 z 5

Malinko hůř jsem se začítala oproti Tmavým stěnám Willardu, ale tak od třetiny knihy už to jelo naprosto samo.
Příběh, který je vyprávěný (jako mnoho podobných) ve dvou časových rovinách a znovu ta minulost mě velmi bavila, je to ten silný tažný příběh, dojemný, srdcervoucí a já jsem moc chtěla malou Lilly obejmout, chránit, přesně tak, jak to pro její dobro měli dělat vlastní rodiče......
A líbilo se mi zakončení příběhu, většinou ta současnost u těchto příběhů je trošku růžová, tady to bylo tak akorát :-).

makyla
29.07.2018 5 z 5

Strašně příjemné a čtivé. Lilly jsem držela pěsti, aby vše ustála a vydržela. Julii jsem fandila, aby si všechny střípky správně poskládala. A já se těšila na to, jak vše dopadne. A bylo to překvapivé. Za mě plný počet a těším se na další, v pořadí již třetí knihu, od této autorky.

sgjoli
01.07.2018 5 z 5

Po autorčině předchozí knize „Tmavé stěny Willardu“ jsem se na tohle děsně moc těšila a bože, to byla naprostá pecka!!! Příběh je to velmi drsný, silný, místy syrový, ale zároveň velmi čtivě napsaný. Vůbec jsem se od knihy nemohla odtrhnout! Já jsem z této knihy naprosto nadšená a doufám, že u nás od autorky ještě něco vyjde!

avaya
26.06.2018 2 z 5

Poměrně originální zápletka a neobvyklé prostředí cirkusu ztrácí na tom, že příběh jen tak klouže po povrchu a nejde nijak významně do hloubky. V kapitolách se vrší klišé na klišé a dlouhé popisy situací připomínají sloh základní školy. Divila jsem se, proč je kniha v sekci “ženské romány”, ale díky lacinému ždímání emocí, které je prakticky v každé kapitole, už je mi to jasné.
Kdyby byla kniha o sto stran kratší, určitě by byla snesitelnější.

Tirisa
21.06.2018 5 z 5

Opět jsem si poplakala, naštěstí mě to tentokrát zastihlo doma a ne cestou z práce v autobusu. Knihu rozhodně doporučuji. Nebylo to jednoduché čtení, obzvlášť tedy pro moje emoce, ale stejně jsem se ke knize ráda vracela.

Danago
15.06.2018 5 z 5

Autorka napsala opět velice originální příběh. Prostředí cirkusu z 30 let minulého století velice zajímavě a dramaticky popsáno. Krásný , dojemný a zároveň hodně smutný rodinný příběh.

adriane9
04.06.2018 5 z 5

E.M.Wiseman má evidentně zálibu ve starých viktoriánských domech - stejně jako já. Po prvotině Tmavých stěn Willardu další neotřelý příběh, který od začátku nesmírně zaujme a baví. Příběh Lilly je silný, tak moc, že jsem měla po dočtení dojem, že stojí naproti mě a promlouvá.. Možná za to mohla ta pozdní hodina, každopádně kniha stojí za přečtení.

Schamila
03.06.2018 4 z 5

Krásný a dramatický příběh, který vede čtenáře, aby si něco představil o něčem, co není hned přesně popsáno, a po chvíli přijde vysvětlení a vše je jinak. Nezvyklé prostředí a nezvyklá rodinná zápletka, dojemný rodinný příběh se střídající se minulostí a současností. Zkrátka o další dílko této autorky budu mít určitě zájem a doporučuji....

JajaCZ
02.06.2018 5 z 5

Toto bola neskutočná kniha. Veľmi ma bavila, veľmi ma bolela na srdci a ten koniec..... Wow! Som rada, že sa táto kniha nedrží štandardného vzorca, podľa ktorého sa píšu v dnešnej dobe knihy. Určite si prečítam i ďalšie dielo od autorky. I keď sa nájdu nejaké vytky/postrehy, ktoré mi tam troška vadili alebo neboli zodpovedané, hodnotím celkový dojem a pocit z nej.