Pro tvoje dobro

Pro tvoje dobro https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/373076/bmid_pro-tvoje-dobro-85z-373076.jpg 5 691 216

Další strhující dílo z pera autorky Tmavých stěn Willardu. Za jednoho letního večera roku 1931 zahlédne Lilly Blackwoodová za oknem svého podkrovního pokoje světla cirkusu. Ví, že nesmí ven, nikdy ostatně nevykročila ani ze svého pokoje. Matka jí tvrdí, že lidé by se jí báli. Přesto Lilly poruší všechna pravidla – a domů se už nikdy nevrátí. O dvacet let později devatenáctiletá Julia Blackowoodová přijíždí převzít správu nad sídlem, které zdědila. V utajeném pokojíku v podkroví najde důkazy, že zde kdosi žil. Snad ta podivná dívka na fotografiích z cirkusové show? Příběh dvou žen, tak odlišných, a přesto spojených neznámým poutem, přinese řadu šokujících odhalení, napětí i dojetí.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

The Life She Was Given , 2017

Zlatinka.Emilly
09.06.2021 5 z 5

Správně řečeno - strhující dílo. Kniha mi nedala oddechnout, musela jsem číst a číst a pak mi bylo líto, že už je konec. Od 80té stránky jsem jasně věděla, kdo je Lilly a kdo je Julie, tak to bylo překvapení, že jsem se netrefila. No jasně, dějové linky.. Už se těším na další román této autorky. Kdybych mohla, dám nejmíň 20 hvězdiček.

Drahuš
07.06.2021 5 z 5

Nádherná, čtivá a velmi smutná kniha, kterou mohu jen doporučit.

Xaveza
29.05.2021 4 z 5

Velmi smutná kniha. Úplně dobře mi při čtení nebylo. A přidávám se....taky jsem to obrečela a ne jednou. Hlavní postava, Lilly, mi přirostla k srdci, celou dobu jsem si hrozně přála, aby jí paní autorka dopřála šťastný život po tom všem....

sonkovaj
10.05.2021 5 z 5

Miluju knihy. Už od svého dětství, jsou mi tou nejlepší společností, zdrojem zábavy, hledám v nich odpovědi na různé otázky, které většinou v pravý čas i najdu. Ráda se jimi obklopuji a mám většinou několik knih, které mám rozečtené najednou.
Nejkrásnější je, když najdu novou autorku, nebo autora, který mě zaujme hned první knihou.
A to se právě stalo nyní.
První knihu, kterou jsem od autorky četla, byla Sběratelka sirotků a ta mě naprosto uchvátila. Dočetla jsem ji předevčírem a hned se s chutí pustila do další a to této. Trvalo mi den a půl, než jsem ji dočetla, protože stejně jako předchozí kniha, zkrátka nešla odložit.
Musela jsem zjistit, jak to bylo dál.
Byla jsem plně ponořená do toho příběhu. Nemělo to chybu.
Příběh mi krásně běžel před očima, jako bych sledovala nějaký poutavý, napínavý film.
Popis některých scén je tedy dost naturalistický, až bych řekla s prvky hororu, ale domnívám se, že k příběhu to patří.
Je to napínavá, čtivá kniha, která má vše, co má správná kniha mít.
A setkání s takovou knížkou je pro mě vždycky slavností.
Autorka se zařazuje mezi mé oblíbence a jsem ráda, že jsem ji, díky databázi knih, objevila.
Má můj velký obdiv, že dokáže i o takovýchto věcech psát a to ještě tak lidsky.
Těším se na další její romány a doporučuji všem.
Dávám nejvyšší hodnocení.
Jediné, co mi je líto, že už jsem to dočetla......

PetaZ
05.05.2021 4 z 5

Pekny pribeh, ale jedna hvezda dolu za ty zvirata.. A musim rict, ze Willard se mi libil vic..

Pavlina50
01.05.2021 5 z 5

Tak tohle byl přesně můj šálek kafé. Do knihy jsem se pustila díky dojmu z knihy Tmavé stěny Willardu, která se mi moc líbila, ale toto předčilo moje očekávání. Je to sentimentální, přitom vkusný, ale současně drsný a syrový dobře propracovaný příběh, který ve mně vyvolával střídavě naprosto protichůdné emoce – od napětí, vzteku a hněvu až po radost a štěstí, i když nesrovnatelně převažovaly ty emoce negativní. Opět se zde prolínají dvě časové roviny, ale každá má svůj vlastní řád, jsou přehledné, dá se v nich dobře orientovat a ve finále se krásně a logicky propojí. Z osudu malé Lilly mě opravdu mrazilo a tajně jsem doufala v happyend, ale jestli jsem se ho dočkala, tu kvůli potencionálním čtenářům prozrazovat nebudu. Paralelní příběh Julie je neméně poutavý. Je zajímavé a zábavné sledovat, jak se při pátrání po minulosti propracovává k tomu, co my čtenáři díky příběhu Lilly už dávno víme. I když v určité části knihy lze pointa docela dobře vytušit - vůbec to nevadí, protože i když jsem nabyla dojmu, že jsem vzájemný vztah postav rozklíčovala, samotný závěr knihy mě opravdu překvapil a šokoval.
Je to příběh z prostředí cirkusu, jejichž velkou atrakcí bylo svého času vystavování odlišujících se lidí, kterým osud nadělil různé tělesné anomálie. Svět je nepřijímal a byly „běžnými“ lidmi považováni za „zrůdy“. Otázka, kterou právě tato kniha nabízí, je ale to, kdo je vlastně tou opravdovou zrůdou. Tato kniha mě opravdu dostala, pět hvězdiček si u mě právem zaslouží.

rosalindaaa
17.04.2021 5 z 5

Velice zajímavá knížka ,místama smutná ale pěkně se četla

ZuzanaZ83
15.04.2021 5 z 5

Na začátku jsem nevěděla, jestli jsem vybrala dobře. Velmi rychle jsem zjistila, že naprosto dobře. Hodně zajímavý děj i myšlenka samotná. Konec překvapení. Rozhodně doporučuji.

Ronnie68
03.03.2021 5 z 5

Za mě krásná kniha ... tedy chvílemi byla docela drsná ... ale líbily se mi 2 dějové linky, které se na konci linky svým způsobem spojily a vše se vysvětlilo ...

Anet004882
23.01.2021

Tahle knížka ve mě vyvolávala zvláštní pocity . Nemohu říct že byla špatná . Tahle kniha patří k mým favoritům , jen lidi co jsou citlivější ohledně týrání zvířat by to neměly číst ????. Konec mě překvapil a absolutně jsem to nečekala .

iveta3689
26.12.2020 4 z 5

Velmi dobře napsané, čtivé, napínavé. Některé scény jsou opravdu srdcervoucí, (ne)vztah rodičů k Lilly není pro slabé povahy. Konec je trochu zvláštní, jako by autorka chtěla knihu rychle dokončit, proto nemůžu dát plný počet *.

Doubravka1975
19.12.2020 5 z 5

Smutný a krásný, dech beroucí příběh. Přečteno jedním dechem.
Příběh Lilly mi trochu připomínal film Vlak do neznáma. I jsem si tak Lilly nakonec představovala. Ze začátku jsem si myslela kdoví jak bude jiná. Doporučuji

Kexina
01.12.2020 3 z 5

Řekla bych, že jde o typickou literaturu pro ženy. Děj i konec si vcelku snadno odvodíte z prvních pár stran a občas se můžete těšit na nějakou drobnost, která předem jasný plán více či méně obohatí.
Autorka se drží až se sveřepou důsledností postupů a linie, které stanovila v první knize, pouze změnila prostředí a jména postav, takže žádné velké překvapení se nekoná.
Ale jako nenáročné čtení, proč ne - čistý průměr.

suiteki
14.11.2020 5 z 5

Přečteno jedním dechem, příběh dvou žen z jedné zvláštní rodiny. Je to jedna z těch knížek, které jen tak nezmizí a minálně pár týdnů jí nebudete moc dostat z hlavy.

Veronika33
13.11.2020 5 z 5

Táto spisovateľka ma proste baví. Jej knihy sú neskutočne pútavé, striedanie dejov, postav milujem. Vždy si rada prečítam ďalšie diela autorky. Všetkým odporúčam.

petula22
09.11.2020 5 z 5

Krásná knížka, velmi smutný příběh, Lilly jsem celou dobu fandila. Vývoj děje v závěru jsem nečekala, podtrhl celý příběh.

Corly
30.10.2020 5 z 5

Tak...na úvod malý SPOILER , který tu už mnohokrát zazněl...
doporučeno nečíst nebo aspoň přeskakovat stránky těm, kdo jsou také citliví na osud zvířat...:( Toto prostě nešlo...kruté moc...slz moc...:-(
Pro mě jinak hezčí než Tmavé stěny, které se mi taky moooc líbily! Ano, je to smutný a emotivní příběh, ale stojí za to ho číst...po skončení budete trochu mimo..a ještě dlouho budete mít Lilly a to všechno v hlavě...
Líp se mi četla cirkusová část...byla sice krutá, ale i zajímavá, krásná, napínavá a těch zvláštních lidí..a taky mně Lilly přirostla k srdci víc než Julie. Ta mě zaujala až na konci. ;) ...který jsem až tak nečekala a nad kterým jsem zůstala zírat...
Hodně silná kniha!

Kristýna91
18.10.2020 3 z 5

(SPOILER) Budiž tento komentář varováním všem jemným duším, jež nesnesou, když média zobrazují utrpení zvířat (i lidí). Komentář neobsahuje konkrétní spoilery, ale leccos o tónu příběhu i vyústění určité dějové linie nastíní, takže pokud jste knihu ještě nečetli, zvažte, zda chcete pokračovat.

Tato kniha pro mě byla prvoplánovým, sladkobolným románkem až do jistého momentu, který přivodí noční můry snad každému citlivějšímu milovníku zvířat. Musím říct, že tak tragické vyvrcholení jsem nečekala, a to mi bylo již dlouho před rozuzlením jasné, že v minulosti se něco muselo zvrtnout, jinak by se Phoebe neocitla tam, kde se ocitla. Nemohu si ale stěžovat, ladilo to se způsobem, jak byly lidské davy do tohoto okamžiku vyobrazeny - jejich bezcitnost, touha po podívané a senzaci, lačnost po zisku... samozřejmě ne všichni lidé jsou takoví, ale jak zní lidové pořekadlo, člověk je (zpravidla) dobrý, to jen lidé jsou svině. Jak jinak by takové freak show vůbec mohly existovat?

Pominu-li, že zvrat se slony bolestně zasáhl mou achillovku, jednalo o klasický román o dvou časově oddělených dějových liniích, nijak zvlášť originální ve svém provedení. Dějovou linku zasazenou v minulosti považuji za povedenější a emotivnější (i bez těch slonů).

Byla bych ocenila více informací o "matce" hlavních postav (pokud se tak ta žena dá vůbec nazvat). Co pomohlo utvořit její charakter? Ne, že by pro své záporné povahové rysy nutně potřebovala tzv. Freudian excuse, ale stejně by mě zajímalo, co přivedlo ženu, která údajně tak velmi toužila po živém dítěti, k takovému zacházení se svými dcerami. Připadalo mi to kapku nedotáhnuté.

zandu
05.10.2020 5 z 5

No... Co napsat... Neskutečný, nepředstavitelný příběh. Spousta emocí. Hodně mi to chvílemi připomínalo Vodu pro slony a Květy z půdy, jako by z nich autorka čerpala inspiraci. Smutné, krásné, drsné, čtivé.

kittlerka
24.09.2020 4 z 5

Krásný, čtivý a moc smutný příběh..