Pro tvoje dobro

Pro tvoje dobro https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/373076/bmid_pro-tvoje-dobro-85z-373076.jpg 5 691 216

Další strhující dílo z pera autorky Tmavých stěn Willardu. Za jednoho letního večera roku 1931 zahlédne Lilly Blackwoodová za oknem svého podkrovního pokoje světla cirkusu. Ví, že nesmí ven, nikdy ostatně nevykročila ani ze svého pokoje. Matka jí tvrdí, že lidé by se jí báli. Přesto Lilly poruší všechna pravidla – a domů se už nikdy nevrátí. O dvacet let později devatenáctiletá Julia Blackowoodová přijíždí převzít správu nad sídlem, které zdědila. V utajeném pokojíku v podkroví najde důkazy, že zde kdosi žil. Snad ta podivná dívka na fotografiích z cirkusové show? Příběh dvou žen, tak odlišných, a přesto spojených neznámým poutem, přinese řadu šokujících odhalení, napětí i dojetí.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

The Life She Was Given , 2017

clarkens
10.04.2022 4 z 5

Zajímavý motiv, velmi neobvyklý. Líbilo se mi prolínání obou dějů. Jen jsem tušila jak to dopadne a tolik jsem se na čtení netěšila, respektive dokázala jsem odložit a opět k ní usednout až za pár dní.

Rosana
06.04.2022 5 z 5

Pekny a ctivy, ale zaroven moc smutny pribeh. Nikdy nepochopim, jak se muzou rodice ci prarodice tak hnusne chovat k detem a lidi ke zviratum. Bylo mi moc lito, jak dopadla kocka Abby a slonice Pepper, a vubec co se delo se zviraty v cirkuse.

Ophelie
01.04.2022 5 z 5

Tak to byl opravdu hodně silný, smutný a emocemi nabitý příběh. Prolínání vyprávění Julie a Lilly přidávalo celému příběhu jisté napětí (jak to tedy celé bylo?) a grády. Mnohdy to pro mě bylo těžké čtení, které vyvolávalo nepěkné pocity - jak se jen může matka takhle chovat k vlastní dceři!? A to utrpení nevinných zvířat… Ale i přes to knihu řadím mezi své “oblíbené”. Je to opravdu silný příběh, který se vám zaryje pod kůži a jen tak na něj nezapomenete.

Inka8
15.03.2022

Právě dočteno a za moji osobu tedy síla . Nedovedu si představit , že v reálu by se takto zachovala matka ke své dceři a následně ke své nvučce . To je duševní zrůda a následně co se pak dělo v cirkuse ? Nikdy jsem si nemyslela , že by něco takového mohlo existovat . Knihu jsem četla jedním dechem a doporučuji

Aust
13.03.2022 5 z 5

Velice kvalitní smutné dílo, které ukazuje tvrdou realitu života. Důležitost lidskosti je tam taky dobře ukázaná. Postavy jsou jako v reálu, i když jsou často kruté a téměř všechny jsou tragické. Realitu cirkusu a zvířat jsem ještě nikdy nezahlédl lépe zpracovanou. Mohu říct, že kniha mi změnila některé pohledy na život. Ještě mi nebylo tolik líto zvířat. Příběh na sebe navazuje a je mistrovský. Chce odvyprávět určitou věc, tak ji odvypráví. Obě hrdinky jsou sympatické, což nebývá. Jsou takovým symbolem toho, že i když to jsou dobří lidé, dějí se jim strašné věci. I přesto na situace, před kterou jsou postaveny, reagují lidsky a ne jako nějaká postava z pohádky. Na příběhu jsou úžasné emoce a empatizujeme s ostatními. Je to takový ten příběh, kde pořád hledáme naději pro dobrý konec. Protože svět je tam neskutečně krutý. Ten pocit beznaděje je vyjádřený skvěle. Knižní zvraty jsou nečekané, ale je to celou dobu naznačované. A líbí se mi, jak to vlastně je. Postupné odhalovaní, co vlastně co znamená je dobrodružné.

LucieVero
20.02.2022 4 z 5

Tak to byl teda mazec...Chudák Lilly zažila hrozné věci a konec jsem teda čekala lepší, ach jo...ale určitě stojí za přečtení

Hany074
18.02.2022 5 z 5

Úžasná kniha, čte se jedním dechem, občas jsem přes slzy neviděla na písmenka. Nemůžu ji dostat z hlavy, tak jdu hned na další od této autorky Tmavé stěny Willardu.

PetraN17
17.02.2022 5 z 5

Čtu knížky v opačném pořadí, ale je to úplně jedno. Jsou skvělé obě dvě přečtené a do další se brzy pustím.

KačkaNik
09.02.2022 5 z 5

Velmi povedené, popis knihy jako "strhující" velmi odpovídá. Četla jsem i "Tmavé stěny Willardu" a velmi ráda se pustím do jakékoli další knihy této autorky.

Stepanka897
08.02.2022 5 z 5

Nádherná kniha. Strhující, hluboký příběh. Nenávist, týrání, svoboda, pokrytectví, břímě toho být jiný, něž ostatní. Přečteno jedním dechem, na několika místech jsem se neubránila slzám. Určitě si přečtu i jiné knížky od této autorky.

andream
20.01.2022 5 z 5

Krasna kniha s originalni zápletkou… stridani deje Lilly a Julie vas nuti cist dal a dal.. pribeh je smutny a kruty, nicmene docela ze zivota, bohuzel. Kniha se cte sama a muzu jenom doporucit.

Veru81
20.01.2022 5 z 5

Strhující příběh, popisovaný způsobem, který vám nedá spát... Silné, dojemné. Doporučuji.

Aiden888
09.01.2022 5 z 5

Divím se, že mi tahle autorka doposud unikala. Od knížky jsem neměla velká očekávání, ale nakonec ji odkládám plná dojmů. Autorka dokáže popisovat detaily tak dokonale, že si čtenář všechno barvitě představí. Je to syrové, drsné, místy odpuzující. Ještě nikdy jsem necítila nenávist k tolika postavám najednou. Příběh je dojemný, konec mi vyrazil dech.

SumýšIrena
06.01.2022

Knihu jsem nedočetla. Zjistila jsem, že mi vadí příběhy, kde rodiče ubližují svým dětem. A tato autorka, bohužel, píše až moc dobře. Při čtení se mi z chování rodičů Lilly dělalo špatně.

Termaap
04.01.2022 5 z 5

Jak je možné, že se o téhle autorce tolik nemluví? Její SBĚRATELKU SIROTKŮ jsem měla minulý rok v mém žebříčku pěti nejlepších knih roku a já vím, ze je teprve 4.ledna, ale PRO TVOJE DOBRO už jen tak něco nepřekoná!
Jsem vážně nadšená. Kniha je drsná a šokující, ale zároveň dojemná a tak napínavá! Mám moc ráda příběhy s rodinným tajemstvím, takže tohle bylo vážně něco pro mě.
Její kniha TMAVÉ STĚNY WILLARDU momentálně není k sehnání ani jako ekniha a já si ji snad půjdu půjčit do knihovny, protože asi nevydržím čekat na dotisk (který se myslím ani nechystá, minimálně se mi takovou informaci nepodařilo dohledat).
PRO TVOJE DOBRE budu všem okolo doporučovat, nemá chybu!

MarkétaI.
31.12.2021 5 z 5

Tak tato kniha byla opravdu výborná.
Kniha je psána z pohledu Lilly a z pohledu Julie, které dělí několik let.
Do knihy jsem se začetla snad od první stránky a nechtěla ji vůbec odkládat. Chtěla jsem vědět, jak příběh bude pokračovat. Co mají Lilly a Julie společného? Co je spojuje?
Knihu určitě doporučuji.

Kanimůra2
24.12.2021 5 z 5

krásná kniha. Těžká a smutná, ale krásná. Přečtu si všechno, to paní autorka napsala. Doporučuju

Karina_
13.12.2021 5 z 5

Zvrat na konci knihy a celé vysvětlení mi bylo jasné už trochu dříve, než k němu došlo, ale stejně byl příběh velmi emotivní, vykreslení postav bylo skvěle, krásně šly vidět vlastnosti a povahy osob a jak každý udělá vše proto, aby si zachránil zadek, konec pro mě byl velmi ale velmi smutný, cítila jsem tu zoufalost hlavní hrdinky. Celkově byl příběh velmi smutný.

Gerbasin
05.12.2021 5 z 5

Kniha z výprodeje, která už v anotaci skrývala velký a smutný příběh. Autorka perfektně vykreslila postavy a příběh vystavěla opravdu kousek po kousku. Zaujal ale hned prvními stránkami, dlouhé a nezáživné úvody se nekonaly. Přečetl jsem už před pár měsící, ale příběh je pro mě stále živý. Tak moc jsem si přál, aby příběh dopadl dobře. Dopadl jak dopadl, ale celkově to bylo výborné čtení. Byl by z něho výtečný námět pro film.

zulvisek
05.12.2021 5 z 5

Naprosto strhující příběh.
Ne jednou jsem lapala po dechu a byla úplně vyřízená z chování matky i šéfů z cirkusu.
Často jsem plakala.
Opravdu velice silná kniha,kterou jen tak nedostanu z hlavy