Zátiší

Zátiší https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/195276/bmid_zatisi-GQx-195276.png 4 858 278

Vražda a útulný kanadský venkov, kde se lidé doma ani nezamykají, to nejde příliš dohromady. Tím spíš, že se obětí stala vážená stará dáma a k násilné smrti došlo v lese, navíc překvapivým způsobem. Armand Gamache, vrchní inspektor quebecké Sureté, který je k případu přivolán, však moc dobře ví, že i ta nejidyličtější místa na zemi mívají svá nebezpečná tajemství. „Na vraždě je zvláštní, že bývá spáchaná často desítky let předtím, než k ní skutečně dojde,“ říká gurmán Gamache a čtenáře čeká vskutku vybraná literární hostina. V pravém i přeneseném slova smyslu. „Hvězdný debut“ – tak označili v Kirkus Reviews tuto detektivku, úvodní z dnes již devítidílné série vycházející ve 20 zemích, mnohonásobně oceněné (Agatha Award, Edgar Award, Barry Award, Anthony Award) a pravidelně zařazované mezi top tituly roku (New York Times, Publishers Weekly, People Magazine, Amazon). A časopis Booklist dodává: „Knižní klenot…“... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Knižní klub

Still Life , 2005

MahulenaK
26.09.2014 4 z 5

Super knížka, nejdřív jsem se nemohla začíst, ale pak mě příběh naprosto strhnul, a navíc hodně nečekaný konec. Těším se na další, má vyjít na podzim :-)

Neri
06.09.2014 4 z 5

Příjemná kniha, tradiční detektivní román, kde se vše odhalí pečlivým pozorováním, milá změna proti všem současným, forenzní vědou napěchovaným kriminálkám. Líbilo se mi venkovské prostředí, klidné tempo, atmosféra, postava inspektora - také mimořádně osvěžující v záplavě drsných a nekompromisních vyšetřovatelů. Hlavní a asi jedinou výhradu mám k postavě mladé policistky - nesmyslně arogantní a jen těžko uvěřitelná. Ovšem to celkový dojem nezkazilo, moc se těším na pokračování série.

fraste
27.08.2014 3 z 5

vraždy v Midsomeru,televize Prima každý víkend,nevím proč mě to připomnělo,ano, dá se to v klidu přečíst,život plyne,do toho sem tam nějaká vražda

locin
18.08.2014 3 z 5

Yvette Nicholsová - chápu v každé knize musí být nějaká osoba která děj trochu popíchne, ale mít knihu v tištěné podobě beru zmizík a úryvky s touto osobou zakrývám. Lehce mi narušovala jinak plynulý děj.
Příběh samotný byl příjemný. Nečekaná vražda v jinak poklidné malé vesničce. Vraha jsem tedy vůbec neodhadla o to víc to bylo zajímavější :)

zuzana4291
16.08.2014 5 z 5

dobré čtení...jen ten konec by mohl být po odhalení viníka kratší:-) ale i tak jsem to četla jedním dechem

Izu
30.07.2014 5 z 5

Malebná vesnička se sympatickými obyvateli.Detektivka plynula pomalu,ale ani na chvíli nenudí.

alnahu
09.07.2014 5 z 5

Kniha se dobře četla, žádná brutalita, takovýto druh detektivek mám ráda.

hanap
05.07.2014 5 z 5

Louise Penny umístila příběh do malebné vesnice a laskavým jazykem líčí obyvatele této vsi a vraždu jedné z nich.Trochu si to odporuje , ale z každé stránky jsem cítila idylku toho místa , zamilovala si obyvatele vísky Three Pines .

kormoran78
27.06.2014 3 z 5

Musím přiznat, že to bylo zajímavé čtení, ale rozhodně nenaplnilo má očekávání a srovnání s Agathou Christie mi nepřijde zrovna adekvátní. Pátrání v malé vesnici, kde se všichni znají a mají moc rádi, mi připomnělo spíš Vraždy v Midsomeru. K vyšetřovateli Gamachovi jsem si nedokázal vybudovat jakýkoli vztah. Dost rušivě působí i nesympatická postava agentky Nicholové, předpokládám, že v dalších dílech bude její význam stoupat. Zklamání ovšem přišlo s rozuzlením (motivace pachatele mi přišla tak nějak nedůvěryhodná - něco jako "aby se nepřišlo na to, že jsem držel v ruce tuhle drahocennou vázu, tak s ní raději třísknu o podlahu" :-D ). Nechci se o tom nijak rozepisovat, abych nepokazil radost z odhalování i ostatním čtenářům, možná jsem zbytečně náročný :-)

simlenka
25.06.2014 4 z 5

Já teda od Aghaty nečetla zatím nic, takže můj názor nebude zkreslený srovnáváním.

Ta kniha má skvělou atmosféru, město a obyvatelé jsou
opravdu dobře popsáni, ráda bych je navštívila, vyrazila s nimi na procházku městem i javorovým lesem. Popisům není co vytknout!!!
Děj je zajímavý, nový, neokoukaný a autorka dokazuje, že není potřeba vždy šokovat. Není to žádný krvák, je to pomalá, klidně plynoucí oddechovka ;-)
po dlouhé době kniha, od které jsem se nemohla odtrhnout, neříkám, že je dokonalá, ale je to fajn odpočinkové čtení a určitě neprohloupíte, když se do ní pustíte. Těším se na pokračování ;-)

avalsoraj
19.06.2014 3 z 5

Dala jsem na recenze v novinách a na internetu a knížku zakoupila. Těšila jsem se na pěknou detektivku, ale nesplnila moje očekávání. Své zklamání přičítám zčásti zcela špatnému překladu, který je příliš kostrbatý, místy nelogický a zmatený. Samotný děj knihy mne zaujal až zhruba od poloviny, podezřelí byli nakonec úplně všichni, ale vrchní inspektor Gamache se mi zdál poněkud natvrdlý.Jeho chyby by byly u klasiků detektivky neodpustitelné. Nápad autorky vraždit lukem je sice zajímavý, ale myslím, že nebyl zcela využit ke prospěchu děje. Pokud se ji někdo snaží přirovnávat k Aghatě Christie, pak snad ani její dílo nečetl.

Titi
18.06.2014 4 z 5

Detektivka s krásnou atmosférou. Nepřirovnala bych ji ani k Midsomeru a už vůbec ne k Agathtě. Ta by se totiž nedopustila zásadní chyby jako Louise Penny a do domu po mrtvé by nikoho cizího nepustila a prohledala by ho hned. Proto jedna hvězdička musí pryč.

soukroma
13.06.2014 3 z 5

Pro mě dost zklamání - spíš to na mě působilo jako pokusná prvotina autorky, ne jako propracovaný příběh zkušené spisovatelky detektivek. Příběh začíná dost zmateně, pak se víceméně přidržuje tématu, ale zápletka graduje po dlouhé prostřední pasáži až na posledních pár stranách s tím, že motivy jsou nejednoznačné, důvody a způsoby provedení poněkud rozporuplné, postavy tak nějak nevěrohodné, povrchně sice výrazné, ale bez obsahu (ani samotného Gamache jsem nemohla pojmout, natož si k němu vybudovat nějaký vztah). Možná působivé prostředí také nebylo dobře "zužitkováno" pro čtenáře. V knize je pár zajímavých (filosofických) myšlenek, ale jsou tam zase tak nějak navíc, uměle, rozhodně by nepadly v průběhu rozhovorů např. vyšetřovaného a vyšetřovatelem.

Jodie
31.05.2014 4 z 5

Příjemná oldschoolová detektivka, která se čte trochu pomaleji, stejně jako ubíhá i děj. Jediné, co mi vadilo, byla ta postava mladé policistky, vůbec jsem nepochopila její význam pro děj ani postavu jako takovou.

evasamankova
30.05.2014 4 z 5

Příjemná detektivka vyprávěná v poklidném tempu. Rovněž mi to hodně atmosférou i postavami připomínalo Vraždy v Midsomeru.

Modrina
14.05.2014 5 z 5

Z téhle knížky na všechny strany dýchá klasika. I když já jsem spíš než Agathu Christie viděla Vraždy v Midsomeru. :) Trochu jsem se bála zklamání, četla jsem příliš mnoho chvály, ale knížku jsem přečetla jedním dechem a byla jsem velmi spokojená. Mám jen velmi drobnou výhradu - postava agentky Nicholové mi přišla zbytečná. Ale kdoví, třeba bude mít v dalších dílech stěžejní úlohu. :)

Máte-li rádi milé, klasické detektivky - neváhejte.

Babouš
09.05.2014 4 z 5

Detektivka, která si vystačí s málem - s obětí, s detektivem a s otázkou: Kdo zabíjel? To vše v prostředí klidné kanadské vesničky, kde se všichni znají. Kdesi jsem četl přirovnání, že je tato kniha jako nóbl dáma, která přesně ví, kdy a jakým způsobem co říct, aby dosáhla svého. Myslím, že to je přesné. Jak píše Morsie, je to skutečně pocta Herculovi Poirotovi, slečně Marplové a klasickým detektivkám.

Morsie
04.05.2014 5 z 5

Jako by se vrátila slavná Agatha!

Ne vážně, nemohu se zbavit toho pocitu, jako bych se při čtení vrátila o pořádný kus zpět v čase. A za to jsem autorce nesmírně vděčná. Dneska je to pořád jen o krvi, mase, brutalitě atd. Ne že bych to neměla ráda, ale tahle změna, která přišla se Zátiším, je prostě osvěžující!
Skvělý, sofistikovaný styl psaní, promyšlený příběh, propracovaná zápletka i postavy. Dlouho jsem nečetla současnou detektivku, která by dostála těchto kvalit. V příběhu není zbytečného ani půl slova! Nádhera...

A přesto, že je to taková malebná "pohádka", je Zátiší pořádně zkažené!

Nemůžu než chrochtat blahem!