Zátiší

Zátiší https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/195276/bmid_zatisi-GQx-195276.png 4 857 278

Vražda a útulný kanadský venkov, kde se lidé doma ani nezamykají, to nejde příliš dohromady. Tím spíš, že se obětí stala vážená stará dáma a k násilné smrti došlo v lese, navíc překvapivým způsobem. Armand Gamache, vrchní inspektor quebecké Sureté, který je k případu přivolán, však moc dobře ví, že i ta nejidyličtější místa na zemi mívají svá nebezpečná tajemství. „Na vraždě je zvláštní, že bývá spáchaná často desítky let předtím, než k ní skutečně dojde,“ říká gurmán Gamache a čtenáře čeká vskutku vybraná literární hostina. V pravém i přeneseném slova smyslu. „Hvězdný debut“ – tak označili v Kirkus Reviews tuto detektivku, úvodní z dnes již devítidílné série vycházející ve 20 zemích, mnohonásobně oceněné (Agatha Award, Edgar Award, Barry Award, Anthony Award) a pravidelně zařazované mezi top tituly roku (New York Times, Publishers Weekly, People Magazine, Amazon). A časopis Booklist dodává: „Knižní klenot…“... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Knižní klub

Still Life , 2005

m.valova
01.07.2020 4 z 5

Příběh se mi ze začátku zdál hodně zdlouhavý,ale nějak jsem se překlenula do druhé části,už jen z důvodu,že další knihy v sérii jsou lépe hodnocené a určitě v ní budu pokračovat.Není to žádný krvák,prostě taková detektivka a zase poznáváme jako čtenáři kanadské prostředí.

kap66
14.06.2020 5 z 5

Tři důvody, proč přiděluji maximum hvězd a proč považuji tuto sérii za svůj letošní „sériový objev“:
„Chci říct, není tohle na vraždě právě to strašné? Že ji nevidíme přicházet. … Lidi, na které jsem se nejvíc zlobil, o tom pravděpodobně nevěděli. Dává to smysl?“
- Atmosféra nenapovídající zločinu. Žádná vesnice napěchovaná a bublající nenávistí, ne, poklid a – až na výjimky - přátelství, spolupráce, láska, minimálně přijatelné sousedské vztahy. Vražda tu působí nenormálně, jako něco, co nikdo nečeká - a tak to má být, ne?
„Ale musíte i naslouchat. Naslouchat lidem z vesnice, naslouchat podezřelým, naslouchat klepům, naslouchat svým instinktům a naslouchat svým kolegům.“
- Vyšetřovatelé, kteří spolu fungují (a pokud ne, je to správně a logicky vyřešeno) a opravdu vyšetřují, způsobem odpovídajícím prostředí a době, pod vedením inteligentního a lidského inspektora – představte si, ženatého nealkoholika! :-)
„Gamache věděl, že zločin je veskrze lidský. Příčina a následek.“
- Podstata zločinu: vražedný motiv jednoduše a prostě existuje, tedy není založen na tom, že vrahovi se jenom vraždit zachtělo, protože ho to baví.
Ještě musím něco přihodit, tentokrát už bez citací: je to příjemně psaná detektivka, vtipná, ženská v nejlepším slova smyslu.

Boby17
11.05.2020 4 z 5

Moje první setkání s Louise Pennyovou se mi líbilo, takže je jisté, že není poslední. Inspektor Gamache je sympaťák, stejně jako členové jeho týmu. Tedy až na novicku Yvette Nicholovou, která se chovala jako dokonalá koza. Vyšetřování mě poučilo o lukostřelbě a bylo pro mě překvapením, že v Kanadě je to celkem oblíbený a rozšířený způsob lovu zvěře. Rád bych viděl namalovaný obraz a výjevy ze života obce, jak je namalovala oběť na zdi svého domu. Naivní umění mám rád, takže nějakou představu v hlavě mám, byť je fantazií každého čtenáře a tedy i nepřenositelná. A docela mě překvapilo, jak si Kanaďané trousí bláto a mokré podzimní listí po celém domě, protože se nepřezouvají. Ať se nám klidně celý svět (kromě Japonců) posmívá, v chození ve špinavých botách po bytě či domě nespatřuji nic civilizovaného. Za pěkný příběh dávám čtyři hvězdy.

smerfetka4039
14.04.2020 5 z 5

Úžasná série detektivek. Dopodrobna vypracovaná psychologie postav. Krásné prostředí a zajímavé tření mezi anglofonními a frankofonními obyvateli Kanady. A jako bonus zmínka o Československu. První díl mě ještě nenadchnul, ale od druhého už jsem se nemohla odtrhnout (ještě že jsem si koupila oba dva naráz). Od té doby netrpělivě vyhlížím pokračování. Každému dílů bych pět hvězd nedala, ale celé dosavadní sérii v češtině ano.

cie
01.04.2020 5 z 5

Super kniha! Nechápu ta nízká hodnocení! Konečně knížka, kde je jedna vražda, zajímavé téma, krev necáká všude okolo, hlavní postava není superhrdina, vrah je odhalen opravdu až na konci a uhádal by ho málokdo...pokud máte rádi postupné vyšetřování a sbírání důkazů a ne přestřelky a dalších pět vražd než se dopadne vrah, který vymýšlí nejrůznější zabijácké násilné praktiky a ještě zvládne zabít manželku či milenku hlavního hrdiny, tak je to knížka právě pro vás. Mně to stylem psaní připomnělo naší autorku Klevisovou. Tak uvidím, jaké budou další díly, ale už se nemůžu dočkat!

Jingle
24.03.2020 3 z 5

Knihu jsem si přečetla na doporučení dalších sečtělých detektivářek a nějak nevím. Líbí se mi prostředí, líbí se mi, že tam netečou potoky krve, jak je v současné době populární, ale popravdě mi tam chybělo víc detektivní invence. Že detektiv pozoruje, sedí a přemýšlí, ok, ale že se týden skoro nic neděje, neprohledá se dům, nepředvolává se k jednotlivým výslechům, důkazy se zajišťují asi tak jak by to zvládli žáci základní školy...
Zároveň mě nepotěšila určitá klišé - záporáci jsou čistě záporáci, přes to nejede vlak, autorka se vás nesnaží zviklat a popřemýšlet o jejich charakteru, stejně tak jako o těch opačných čistých liliích. Detektivové se vzájemně k slzám dojímají (dobře, frankofonní Kanaďany tak zběhlé nemám a možná to tak opravdu mají... Jen se to prostě přidalo k těm drobným bezvýznamným mínus.). Jinak ale atmosféra příjemná.
Celkově to nebylo špatné, ale ani strhující. Zkusím ještě jeden díl.

Kristulda
20.03.2020 3 z 5

Knihu jsem si zakoupila, jelikož sem chtěla nějakou oddychovou detektivku ala Midsamer, ted nevím jak se to píše. Ještě se mi nestalo, že bych prostě se nemohla začíst ty hovory nazačatku mi přišly hrozně zmatečné. Ale dočetla sem, a zavěrem musím říct, že to přijemná detektivka byla, určitě zkusím další díl a uvidím.

Bezkyne9
19.03.2020 4 z 5

Nadhera! No nemohu jinak, Louise Pennyova, jeji good-feeling, hloubka a laskavost maji me srdce :) ... Veliky clovek inspektor Gamache, propojeni detektivniho patrani s umenim a zivouci zivot na kazde strance me opet dostaly do snove bubliny :)... Presto vsak mam jiz dva dalsi dily ze serie za sebou, ktere byly vytribenejsi, toto je debut a tak preci jen s tezkym srdcem sundavam hvezdicku, pripada mi to spravedlivejsi k rostouci kvalite dalsich vrstevnatych pribehu z pera pani Louise :) Vrele doporucuji...

Lessana
15.03.2020 5 z 5

K prvému dielu som sa dostala až po prečítaní niekoľkých nasledujúcich, keďže ich čítam podľa toho, ako ich v knižnici práve majú. No a neostáva iné, len autorku pochváliť. Pilotný kus série určite navnadí na čítanie pokračovaní. Prostredie kúzelnej dedinky Tri borovice a jej rôznorodých obyvateľov zvládla vykresliť na výbornú. Ako aj detektívnu, takpovediac nosnú konštrukciu príbehu. Hoci "padoucha" som uhádla skôr ako sympaťák Gamache s Beauvoirom (a v tomto prípade) aj s Clarou. To však nič nemení na tom, že si veľmi rada prečítam ďalšie príbehy "Troch-borovičanov" :))).

Jessybelle
15.03.2020 5 z 5

Mám ráda tyhle klasické detektivky, kde není záplava krve a mnoho mrtvých. Baví mě pátrat po pachateli z indicií... Dýchla na mě atmosféra podzimní přírody, vůně linoucí se z bistra...
Těším se na další případy inspektora Gamache...

Pav
12.02.2020 2 z 5

Nějak mě to nebavilo. Po přečtení hodnocení jsem se rozhodla, že budu číst tuto sérii od začátku, ale do čtení jsem se musela vyloženě nutit. Vysvětlení motivu činu na konci knihy bylo takové krkolomné.

čef
12.02.2020 5 z 5

Téměř klasická detektivka, kde se hlavně pátrá po dávných tajemstvích, neukojených ambicích a jiných motivech. Příběh je ozdoben mnoha zajímavými citáty jako např. tím trochu nepřesným od Shakespeara: “chyba není, milý Brute, ve hvězdách, že jsme tak malincí“, nebo dalším z bible Matouš 10:36. Také se zde hodně básní a vůbec je zde hodně pěkného pro citlivé čtenáře a tak zde mnozí určitě najdou až dost, aby byli na konci plně spokojeni.

ajasin
06.02.2020 5 z 5

Vesnice na kanadském venkově, nalezená mrtvola učitelky na penzi, zvláštní obraz, který namalovala a podivné chování, které vykazovala jako hostitelka. To jsou kulisy, které vás do příběhu vtáhnou. Tahle knížka pro mě byla něco jako zjevení, pohlazení po duši. Závan minulosti, kdy jsem prožívala podobné emoce jako při čtení detektivek Agathy Christie. A že je to už drahně let, co jsem je četla poprvé.

Skalara
19.01.2020 5 z 5

Tak tato kniha byla boom :D přečetla jsem to za jediný den a těším se na další díl :)

JolcaK
14.01.2020

Pokud máte rádi detektivky od Agathy Christie,tak vřele doporučuji.

JIVaJaH
03.01.2020 4 z 5

Četla jsem od autorky Kudy vchází světlo a moc se mi kniha líbila. Rozhodla jsem se sehnat si nejlépe postupně všechny díly s detektivem Gamachem. Tento 1.díl měl hodně pomalý rozjezd, ale chápu, že důležité bylo uvést čtenáře do vesnice, kde se přiběh odehrává a seznámit s postavami, kterých není nejméně. Radím tedy vydržet....kniha je napínavá, ale je třeba trpělivosti.

konicekbily
16.12.2019 5 z 5

Přečetl jsem už více knih této série a tak mne zajímalo, jak, kde a proč vrchní inspektor Gamache začínal. Autorka asi potřebovala svou budoucí řadu umístit na knižní trh a napsala něco neotřelého - klasickou anglickou detektivku v obdobném prostředí jakém žila slečna Marplová. Žádné potoky krve, žádné scény s ohrožením hlavních hrdinů na životě, ale dokonale promyšlená zápletka, nenápadné představování hlavních postav celé řady, na můj vkus až moc vleklé vyšetřování, ale perfektní závěrečné vysvětlení! Holka piš - budu Tě dál číst!

RenkaB
28.10.2019 2 z 5

Pohodová detektivka, neurazí, ale ani přílišně nenadchne. Na ukrácení dlouhé chvíle to nebyla špatná volba.

Marcik7
23.10.2019 4 z 5

Pennyová umí popsat jak lidské charaktery i prostředí tak poutavě, že jsem tuto knihu přečetla za jeden den. Žádná zbytečná krutost, klasická detektivka - doporučuji.

iveetka
27.09.2019 2 z 5

Jedno velké zklamání. Kniha se vlekla a do čtení jsem se opravdu nutila. Knižní postavy a zápletka byly nezáživné.. Dám autorce ještě šanci a zkusím druhý díl.