Zátiší

Zátiší https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/195276/bmid_zatisi-GQx-195276.png 4 862 279

Vražda a útulný kanadský venkov, kde se lidé doma ani nezamykají, to nejde příliš dohromady. Tím spíš, že se obětí stala vážená stará dáma a k násilné smrti došlo v lese, navíc překvapivým způsobem. Armand Gamache, vrchní inspektor quebecké Sureté, který je k případu přivolán, však moc dobře ví, že i ta nejidyličtější místa na zemi mívají svá nebezpečná tajemství. „Na vraždě je zvláštní, že bývá spáchaná často desítky let předtím, než k ní skutečně dojde,“ říká gurmán Gamache a čtenáře čeká vskutku vybraná literární hostina. V pravém i přeneseném slova smyslu. „Hvězdný debut“ – tak označili v Kirkus Reviews tuto detektivku, úvodní z dnes již devítidílné série vycházející ve 20 zemích, mnohonásobně oceněné (Agatha Award, Edgar Award, Barry Award, Anthony Award) a pravidelně zařazované mezi top tituly roku (New York Times, Publishers Weekly, People Magazine, Amazon). A časopis Booklist dodává: „Knižní klenot…“... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Knižní klub

Still Life , 2005

Šungitka
25.02.2019 5 z 5

Když jsem ji četla poprvé - před pár lety, tak mě moc neoslovila. Tak normálně. Nyní, když čtu celou sérii najednou (zatím 8 dílů), mě vrchní inspektor Gamache okouzlil. Ne jenom jako detektiv, ale hlavně jako člověk. Jeho citlivé vhledy do lidí, do jejich jednání i pohnutek. Učím se od něj přístupu k lidem i k sobě samé. Miluji vesničku Tři borovice a její svérázné obyvatele.
V celé sérii s Gamachem občas doslova vyskakuje hezký jemný humor, jindy hluboké, moudré úvahy o lidské povaze.
Mám tři detektivní srdeční záležitosti: televizní Hercule Poirot, bratr Cadfael od paní Petersové a nyní Gamache.
Vřelé díky paní Penny a moc se těším na další díly. Už se nemůžu dočkat...

Listicka3253
22.02.2019 5 z 5

Vytecna detektivka, sympaticky vysetrovatel. Dej pomalu plyne, napeti, kdo byl vrah, pomalu narusta. Detailne vykreslene vztahy pratel. Moc se mi libilo a urcite si prectu dalsi kousek s inspektorem Gamachem.

Aleen
16.02.2019 5 z 5

Díky téhle knize jsem si zamilovala Louise Pennyovou a její "vesnici" u Tří borovic. Atmosféra příběhu je kouzelná, ani se nechce věřit, že jde o detektivku. Netečou tu potoky krve, vyšetřovatel je vyrovnaný, klidný a přemýšlivý muž, což je v záplavě dnešních nevyrovnaných, depresivních závisláků, tvářících se jako géniové, velmi osvěžující. Všechny postavy jsou naprosto uvěřitelné a většina z nich i sympatické. Má oblíbená série.

Zuzkanka
10.02.2019 4 z 5

Před koupí prvního dílu jsem váhala, trochu mě zrazovalo hodnocení pod 80%, ale další pokračování už mají slušně skóre, tak jsem se rozhodla to prubnout.
Příjemné čtení, které svižně ubíhá a stránky rychle ubývají.. Je mi trochu smutno, že mám dotčeno. Hrdinové příběhu mi byli sympatičtí, až na nějaké výjimky.. A nevím proč, ale Inspektor Gamache je v mé hlavě tak trochu jako David Suchet s brejlickama :)

babicka_amalka
22.01.2019 4 z 5

vlastně až téměř do konce to bylo takové poklidné čtení, po němž následoval krátký dramatický zlom... ale četlo se to dobře, ne že ne ;-)

katallinka
17.01.2019 5 z 5

Tak z této knihy jsem naprosto nadšená. Zaujala mě zejména svou obálkou a vůbec jsem nečekala, že mě příběh tak nadchne. Byla to velmi milá detektivka a všechny hrdiny jsem si strašně moc oblíbila, až jsem nechtěla ani vědět kdo je vrah. Určitě se pustím o do dalších dílů.

Arianne
06.01.2019 4 z 5

Paráda, naprosto přesně splnila má očekávání. Mám ráda detektivky jako takové, profilování postav, sbírání důkazů a dedukci, ale nerada se bojím. Z tohoto hlediska to bylo to pravé - žádné napětí, žádný stres, jen seznamování se s obyvateli malého městečka a pomalé odkrývání jedné části za druhou. Vraha jsem odhalila asi tak ve třetině knihy, ale spíš díky dojmu, ta postava mi byla krajně nesympatická a nijak očividně se na ni neukazovalo, než díky střípkům stop. Další knihy ze série si určitě nenechám ujít.

katerina5544
01.01.2019 5 z 5

Dobra detektivka. Libila se mi. Doporucuji pokud mate radi styl Agathy.

Peti081
01.01.2019 3 z 5

Zdařilá detektivka s napínavým dějem.

Gizelaa
30.12.2018 5 z 5

Kniha se mi moc líbila, je to úžasný protiklad k "severským"detektivkám a to mám ráda.

milary
30.11.2018 3 z 5

Vlastně jsem Zátiší už kdysi četla. Ale z knížky mi nic neutkvělo a další díly jsem si už nepůjčila. Teď jsem knížku po letech potkala v knihovně a zaskočena výčtem úctyhodných ocenění jsem se sama sebe ptala, proč že se mi nelíbila? Sympatické prostředí, klasické zpracování, obdivné recenze - tak proč? Napřed jsem byla znovu trochu netrpělivá; děj mi přišel hodně rozvleklý a množství odboček, postřehů, bonmotů, citací, popisů a bůhvíčeho nedovolilo mé mysli, bičované akčností oblíbených severských thrillerů, přistoupit na volnější tempo a lebedit si právě v té čtivé jinakosti, kterou jsem mívala tak ráda. A pak, asi od půlky, jsem zjistila, že mě to baví. Že postřehy jsou vtipné a oproti mé milované A. Christie sympaticky nekorektní, že autorka je dobrý vypravěč, že citace jsou k věci, postavy se zajímavě profilují, napětí narůstá...Ale ano, některá místa působí trochu fádně a jedna z postav mi přišla jaksi zmatečná, ale je to první díl a prvotina k tomu - a hodnocení není (na rozdíl od dalších dílů) úplně vysoké. A tak se těším, až mi v knihovně příjde pod ruku dvojka a já si budu moci potvrdit to, co si myslím teď - a sice, že se mi tahle série bude líbit...

wooloong
28.11.2018 3 z 5

Autorčina prvotina na mě působila nedotaženě, neuměle a občas dost krkolomně, ať už se jednalo o samotný děj, vykreslení postav a vlastně i popis místa, který ovšem býval nejzdařilejší. Absolutně nechápu postavu agentky Nicholové. Jestli se má tato osoba někam vyvíjet, bude muset udělat několik přemetů a charakterových výmyků, aby byla její přeměna v sympatickou vyšetřovatelku aspoň trochu uvěřitelná. Ocenila jsem několik vtipných momentů a nakonec zdárně doklopýtala až na konec, kde čekal vrah a jeho pohnutky. Doufejme, že další díl bude o poznání lepší.

Marejka
28.11.2018 5 z 5

Mě kniha zaujala. Slohem, kterým byla napsána, ale i obsahem. Do poslední chvíle jsem nevěděla, kdo je vrah a to mě baví ... za sebe říkám, že kniha mě oslovila tak, že jsem si dokoupila dalších osm pokračování. Jsem si jistá, že nedojdu zklamání, zatím můj instinkt v tomto směru nikdy neselhal.

Joyce24
11.11.2018 3 z 5

Styl této detektivky mě silně připomínal Midsomerské vraždy. Nemohu říct, že by se mi kniha nelíbila, ale měla jsem velký problém začíst se a zorientovat se v jednotlivých postavách, dost se mi pletli. Musela jsem číst pomalu a velmi pozorně. Každopádně si dám delší přestávku než se k této autorce opět vrátím.

Devil-Ivet
02.11.2018 3 z 5

Zátiší je něco naprosto jiného. Jsem zvyklá na skandinávské detektivky a toto je opravdu jiný odvar. Pletli se mi jména, ztrácela jsem se v ději a nemohla se začíst. Jak to ale všechno do sebe zapadlo, dalo by se říct, že mě to začalo bavit. Bohužel ne natolik, abych z ní byla nadšená.

Brambu
01.10.2018 3 z 5

Tak trochu jiná detektivka. Vše se odehrává na poklidném venkově. A možná proto jsou všichni tak překvapeni, že v tomto přátelském prostředí byla spáchána vražda. A že to neudělal nikdo cizí nýbrž někdo z místních. Bylo zajímavé vystoupit ze svojí komfortní zóny a pro změnu zkusit trošku jiný typ detektivky. A bylo to příjemné. Ale jednou za čas mi to bohatě postačí.

Zdenka123789
15.09.2018

Dost mě překvapuje spokojenost čtenářů této knihy. Určitě to je oddechovka, ale je to taky slabý naivní čajíček. Chvíli se mi zdálo, že detektivku napsala nějaká zapálená osmnáctiletá dívenka. Dialogy jsou dlouhé a předmětem hovoru jsou věci mnohdy k pousmání. Než se autorka k něčemu dopracuje, popíše tunu papíru, pak se děj o pár centimetrů posune.
Tento literární styl starosvětsky. Jde o milé počtení a tak proč řešit nějaké chyby na kráse. Určitě se i dobře prodává.

marlowe
23.08.2018 4 z 5

Do Zátiší jsem se nějak nemohl dostat, v průběhu posledních dvou let jsem to dvakrát vzdal – ale ten potenciál jsem v knížce nějak podvědomě cítil a tak jsem to napotřetí dal – a je z toho devadesátiprocentní spokojenost. Pravda, místy to trochu drncalo, ale řada pasáží byla naopak přímo geniálních, takže vlastně veliká spokojenost.
V komentářích se objevuje srovnání s Midsomerem, já vidím určitou příbuznost i se skvělou "kočičí" krimisérií Lilian Jackson Braunové o novináři Qwilleranovi.

kasavubu
22.08.2018 4 z 5

Ze začátku jsem měla problém se do knížky začíst. Pletly se mi postavy, a dokonce jsem uvažovala, že čtení vzdám. Nakonec jsem ale vydržela a jsem tomu ráda, protože se z knížky nakonec vyklubala moc milá detektivka, která mě příjemně pohladila po duši. Kniha zaujme hlavně ty, co mají rádi více popisné příběhy, není to tedy nic pro ty, co vyžadují akční děj a hektolitry krve. Moc se mi líbily popisy kanadského venkova a osudy jednotlivých lidiček vesničky Three Pines. Detektivní linie pak byla k tomu všemu taková třešnička na dortu. Určitě si přečtu další pokračování, jsem zvědavá, co dalšího se ve Three Pines přihodí.

momo01
12.08.2018 4 z 5

Kvalitní klasická detektivka zasazená do kanadského venkova, se správně dávkovaným napětím, bez litrů krve a drastických detailů. Řekla bych, že dobrá volba ve chvíli, kdy chce člověk vypnout.