Vražedný chlad

Vražedný chlad https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/208793/bmid_pripady-vrchniho-inspektora-gamache-pHc-208793.jpg 4 608 184

Ve Three Pines se zase vraždí. A dokonce o Vánocích. Tentokrát se obětí stala zlá, sobecká, panovačná CC de Poitiers, která si v malebné kanadské vísce koupila „prokletý dům“. Zdá se, že její smrti nelituje vůbec nikdo včetně nejbližší rodiny a že důvod zabít ji měl tady snad každý. Navíc pachatel zvolil naprosto originální způsob vraždy – tak rafinovaný, že dokázal pořádně zamotat hlavu nejen místní policii, ale i vrchnímu inspektorovi Armandu Gamachovi z quebecké Sureté. Gamache však má oproti ostatním jednu velkou výhodu – dobře ví, že aby našel vraha, musí ho nejdřív pochopit. „Vražda je hluboce lidská věc, a to se týká jak zavražděného, tak i vraha.“ Druhá kniha detektivní řady z pera kanadské spisovatelky Louise Pennyové vynesla autorce prestižní cenu Agatha Award za nejlepší klasický kriminální román roku – a jejímu hlavnímu hrdinovi přirovnání k legendám: svéráznému Columbovi či jedinečnému Herculu Poirotovi.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Knižní klub

A Fatal Grace (Dead Cold) , 2007

NannyOgg24
04.02.2023 4 z 5

Dobré pokračování. Přečtu si určitě i další díly. Líbí se mi atmosféra, kterou kniha vytváří.

Kami33
03.12.2022 5 z 5

Takové poetické čtení, ale říkám si proč ne. Třeba setkání s Bohem je velmi milé pohlazení. Na druhou stranu jsou zde i určité záhady, které se nám přenesou do dalších dílů. Celkový dojem - hezké, ale mohlo by to být o trochu kratší.

petraj30
04.11.2022 4 z 5

Myslela jsem, že inspektor Gamache pojede řešit další případ do jiné vesničky, ale zůstává v Three Pines. Jen doufám, že hlavní postavy zůstanou a Three Pines nebude vyvražděn jako Midsomer.
Byl to velmi pěkný a poklidný příběh, sice poněkud zdlouhavý, ale jinak nemám co vytknout.
CC si svou smrt opravdu zasloužila, ale kdo to udělal a jak.. to byla záhada do poslední chvíle.
Líbím se mi celý vyšetřovací tým, jen mám zatím rozporuplné pocity z Yvette Nicholové, ale další díly jistě přinesou ovoce. Moc pěkné, těším se na pokračování.

ladna
05.10.2022 4 z 5

2.dil už začíná být spiš ženský román s detektivní zápletkou s příchutí naivity. I tak pokračuji na 3.díl.

Nale
03.10.2022 4 z 5

Přestože začátek byl poměrně zdlouhavý a závěr překombinovaný (s hlavní trojicí), pořád jsem si díl nesmírně užila. Autorka umí skvěle popsat atmosféru vesničky Three Pines, úplně jsem cítila mrazivou bouři, horkou kávu i lahodné jídlo.
Zamilovala jsem si vztah Beauvoira a Gamache. Naopak Nicholová nadále zůstává nejvíce nesympatickou postavou. Vraha jsem samozřejmě neuhádla, jak jinak. Jeho odhalení ale bylo famózní! Crie měla tragický život a bylo mi ji fakt líto.

Co mi ale začíná vadit, je řešení Gamachovi minulosti. Podle anotací dalších dílů nás tohle téma (jeho strachy, třináctá komnata, výčitky svědomí atd...) bude provázet doslova v každé knize, takže s pokračováním upřímně váhám. Tohle cliché v detektivkách přímo nenávidím. Stejně tak se mi začíná příčit až moc emocionální styl psaní (je vidět, že jsou knihy především pro ženy) i to jak jsou všichni Gamachem doslova posedlí, jak dokonalý je.

Ale kdo ví? Třeba se přes tohle jednou prenesu a sérii dočtu.:)

lenkaabooks
02.10.2022 4 z 5

Tuhle knihu je nejlépe číst v peřinách a s horkým čajem k tomu. Autorka nám tak věrně popisuje zimu a mráz, až z toho mám husí kůži. Neméně mrazivý je sám příběh. A haleluja, povedlo se mi uhodnout pachatele. Sice až ke konci knihy, ale i to se počítá :-) Jen mi bylo líto Crie, její dokola omílaná obezita, bylo to smutné.

Ehwaz
16.08.2022 5 z 5

Geniální, absolutní symbióza...

Margerite
08.08.2022 4 z 5

První případ inspektora Gamache mě doslova uchvátil a tak jsem se hned vrhla na druhý, který dává aspoň na chvíli zapomenout na horké počasí letošního léta. Klidné tempo vyšetřování mi sedí a autorka naprosto dokonale dokáže vykreslit atmosféru i povahy postav. Jediná věc, co mi na sérii malinko vadí, je, že tu máme druhý Midsomer se zdaleka nejvyšším podílem vražd na počet obyvatel. Midsomer bylo aspoň hrabství, ale Three Pines je podle popisu poměrně malá vesnička, kam bych se tedy i přes její kouzelnou malebnost nechtěla přestěhovat, protože šance, že skončím jako oběť vraždy, jsou na můj vkus příliš vysoké. Přesto se tam ráda vrátím na strákách knihy, co nejdřív se vydám do knihovny pro další díl, který, jak jsem nakoukla do popisu, se bude odehrávat - hádejte kde :)

Pavlnka
24.06.2022 4 z 5

Tato série se mi líbí. Je to velice poklidné a zajímavé. Žádné výstřiky krve, ale logika a znalost lidských povah. Fakt super. Jdu hned na další díl.

85098211
05.06.2022 5 z 5

Na další setkání s inspektorem Gamachem jsem se moc těšila - a určitě mě nezklamalo! :-) Tentokrát se obětí stane zlá a nesympatická CC de Poitiers, která doslova týrá spoustu lidí ve svém okolí, ale hlavně svoji vlastní rodinu, tedy manžela a dceru. Proto, když doslova před očima veřejnosti dojde k její vraždě zásahem elektrickým proudem, v podstatě nikdo pro ni netruchlí. K případu je povolán inspektor Gamache a čtenář se zde setká zase s celou řadou známých postav. Ani Nicholová s československými předky zde tedy nemůže chybět ;-). Souběžně k aktuálnímu případu Gamache vyšetřuje i násilnou smrt bezdomovkyně. Zda spolu oba případy nějakým způsobem souvisí, už (samozřejmě) neprozradím ;-), Autorka píše skvěle, v jejích případech žádná stopa nikdy nevede přímo k další, proto není o četné zvraty nouze. A když už se zdá, že je všechno jasné jako facka a pachatel známý, Gamache odhalí nějakou novou skutečnost - a čtenář se nestačí divit :-). Za to všechno si tedy i tento případ zaslouží nejen plný počet, ale také velké doporučení milovníkům klasických, poklidných detektivek ;-).

VendulaB
14.05.2022 5 z 5

Mnohem povedenější než první díl série - tentokrát děj svižně plynul, kniha byla napínavá, zápletka zajímavá a uvěřitelná. Inspektor Gamache je sice líčen jako super kladný hrdina, což nepůsobí moc reálně a lidsky, ale celkově jde o moc příjemné počtení.

šipek
22.02.2022 5 z 5

Po této sérii detektivních příběhů vrchního inspektora Gamache vždy rád sáhnu, když si chci přečíst klidný a reálny detektivní případ. Knihy této autorky jsou úžasně lidské protknuté vůní kávy a životem v malebné vesničce Three Pines.

m.valova
13.02.2022 4 z 5

Druhý příběh ze zamrzlé,zasněžené vesničky a zase mi o kousek víc postavy přirostly k srdci...Četlo se mi dobře a tak nějak jsem celý ten propletenec vlastně od začátku věděla,ale to mi vůbec nevadí.Určitě jsem zvědavá se bude všechno dále vyvíjet.Kdyby se pokaždé nestala nějaká vražda,tak bych tam chtěla nějaký ten vánoční čas strávit,ale asi bych umrzla.Nicméně autor to kouzlo tak skvěle popisuje,že mi to připadá jako v pohádce.

Lessana
04.02.2022 5 z 5

V 2. knihe z tejto výnimočnej série ožíva minulosť, aby poznačila prítomnosť a vlastne aj budúcnosť. Osobnú. Staré, nevyriešené traumy ovplyvňujú ďalšiu generáciu. Presne ako v živote. Pokiaľ to človek dovolí. Pokiaľ sa sám nerozhodne, že tú kliatbu prelomí a nedovolí jej riadiť jeho život.
Gamache s Beauvoirom v najlepšej forme. (Možno trochu) polepšená Nicholová so svojimi démonmi. Sympaťák R. Lemieux. A z obyvateľov Three Pines vyniknú najmä Tri Grácie - Kay, Matka Dee a Em Longpré. Nechýba ale ani Ruth (tiež v najlepšej forme), Gabri s Olivierom, Clara s Peterom či Myrna. Spoznávame aj Reine-Marie, Gamacheovu drahú polovičku. A rodinu CC de Poitiers, ktorá kúpila temný dom Hadleovcov...
O vražedný chlad v príbehu nie je núdza, zima v Kanade vie byť poriadne studená a krutá. O napätie sa postará aj scéna s požiarom, neskončený Arnotov prípad a pohyby v Sureté, no najmä postupné odhalenie motívov, vinníkov... všetko však v citlivom príbehu, kde vonia dobré jedlo, znie krásna hudba a múdre verše, kde ľudia počujú i Boha a dôverujú mu.

Niu
26.01.2022 5 z 5

To bylo fakt skvělé. Opravdu vražedný chlad, zima jako v psírně, vánice, mráz, led a sníh. Do toho vražda. Líbí se mi to zasazení do vesničky Three Pines, jeji obyvatele, jejich osudy. Gamache i Beauvior jsou super. Jen stále nemůžu pochopit agentku Nicholovou. Ale věřím, že s dalšími díly přijde i rozuzlení. Francouzské věty mi kupodivu nevadí, i když francouzštině nerozumím, vždycky tak nějak z kontextu to pochopím. Strašně mě rozesmála situace s Clarou a její koupelí a pak Olivierův příběh sýrů :o) Myslím si, že v zimě je super sáhnout po takové četbě.

Han-nah
09.12.2021 5 z 5

Tak jsem opět součástí krásné vánoční atmosféry v městečku Three Pines. Krásná zimní krajina, společenská setkání obyvatel spojuje oblíbený sport curling. Další vražda, takže sympatický vrchní inspektor A. Gamache je tu. Má starosti, jak s vyšetřováním, tak s jeho "tzv. kolegy." Dozvídáme se víc o jeho pocitech, skutcích, charakteru, jak z pracovní stránky, ale i osobní pocity v životě s milovanou ženou Reine- Marií. Čtením stále více poznávám více do hloubky obyvatele městečka. Líbí se mi , že autorka jde více do poznávání psychologie postav a posuzování jejich činů.
Pomoci blízkému není naše sebeobětování, ale nezištný dar tomu, kdo pomoc potřebuje.
- Inspektora Gamache napadlo, jak smutné asi je být Crie"
Zátiší byla krásná kniha, ale pro mne ji tato předčila.

yellow
26.10.2021 5 z 5

Od začátku jsem tušila vraha, i když mě autorka ještě stihla trochu zmást. Doopravdy povedená detektivka.

Mirek240
11.10.2021 5 z 5

Vyborne, vyborne, vyborne! Ke skvele detektivce nepotrebujete mit hromadu krve, ale musite mit atmosferu a ta v teto zasnezene kanadske vesnicce je uplne vsude. Mozna ze bych do dalsich dilu ozelel rozvijejici se druhy pribeh o starsim pripadu, ale chapu, ze to patri k soucasnym trendum. Kazdopadne dalsich 5 dilu uz na me ceka v knihovne a ja se na skutecne tesim :)

květinářka
29.08.2021

Tato kniha by se měla číst když venku chumelí a mrzne. Ale i koncem srpna je to nádherný příběh.

ninano
27.08.2021 4 z 5

Kniha, která svou atmosférou trochu připomene některé klasické detektivky Agathy Christie. Rozhodně se vymyká současnému proudu.