Vražedný chlad

Vražedný chlad https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/208793/bmid_pripady-vrchniho-inspektora-gamache-pHc-208793.jpg 4 608 184

Ve Three Pines se zase vraždí. A dokonce o Vánocích. Tentokrát se obětí stala zlá, sobecká, panovačná CC de Poitiers, která si v malebné kanadské vísce koupila „prokletý dům“. Zdá se, že její smrti nelituje vůbec nikdo včetně nejbližší rodiny a že důvod zabít ji měl tady snad každý. Navíc pachatel zvolil naprosto originální způsob vraždy – tak rafinovaný, že dokázal pořádně zamotat hlavu nejen místní policii, ale i vrchnímu inspektorovi Armandu Gamachovi z quebecké Sureté. Gamache však má oproti ostatním jednu velkou výhodu – dobře ví, že aby našel vraha, musí ho nejdřív pochopit. „Vražda je hluboce lidská věc, a to se týká jak zavražděného, tak i vraha.“ Druhá kniha detektivní řady z pera kanadské spisovatelky Louise Pennyové vynesla autorce prestižní cenu Agatha Award za nejlepší klasický kriminální román roku – a jejímu hlavnímu hrdinovi přirovnání k legendám: svéráznému Columbovi či jedinečnému Herculu Poirotovi.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Knižní klub

A Fatal Grace (Dead Cold) , 2007

ennlady
30.03.2020 3 z 5

Paní Luise Pennyová je bezesporu výborná spisovatelka... ale asi ne pro mě. Umí bezvadně vykreslit prostředí vesničky Three Pines, kde všichni žijí v dojemné pospolitosti bez jakýchkoliv záludností a zlých úmyslů a kde jakoby se zastavil čas. Všechny postavy jsou pěkně propracované a "mají duši", takže i vražda, která se zde stane, hluboce zasáhne každého z nich. Vyšetřování se pomalu sune dopředu a moudrý a laskavý vrchní inspektor jej s pomocí všech místních obyvatel nakonec dovede ke zdárnému konci. Mně ale pořád nešlo se do knížky úplně ponořit a místy jsem se přistihla, že se musím do čtení nutit. Byla tam místa, která byla zvláštním způsobem zašmodrchaná (ani ne tak obsahem jako formou) a zdlouhavá a někdy jsem zjistila, že něčemu ne úplně rozumím. Když příběh srovnám s knížkami Ann Granger, tak to je dost velký rozdíl.
Na stupnici od jedné do deseti tak čtyři ku devíti pro Ann.

vterinka
22.03.2020 4 z 5

Kniha je čtivá a nenáročná. Ačkoliv je tam spousta záhad, není těžké dát si jedna a jedna dohromady. Otázkou už pouze zůstává, jak to bylo provedeno.
Co mě na knize rozčilovalo byla ta velká spousta francouzských frází, kterým jsem samozřejmě nerozuměla, protože jsem ten jazyk nikdy nestudovala. Chápu, že tam měly svůj význam, ale já bych tam raději uvítala český překlad, protože jich tam bylo skutečně mnoho.
Místy se mi kniha táhla. Zdálo se mi, že je tam zbytečně moc řečí o ničem. Proto jen 4 hvězdy.

Arianne
24.02.2020 5 z 5

Tohle jsem si moc užila. Knížka odsýpá mílovými kroky, inspektor je vždy krok před čtenářem a ten nemůže odtrhnout oči, aby s ním mohl srovnat krok. Celou dobu jsem tajně doufala, že vrahem není ten, kdo si myslím. Do dalšího dílu bych se určitě s chutí vrhla i bez tajemného dění na pozadí kolem agenty Nicholové. Také vás tak rozčiluje, když si zahraniční autoři pletou Čechoslováky s Rusy?

Bezkyne9
14.01.2020 5 z 5

Cistokrevna krasa :) ... Mela vse, co na cteni miluji... Laska na prvni precteni a co je na tom nejlepsi? Ze mam celou serii teprve pred sebou :D ... a uz ted se opetovneho setkani se vsemi postavami a utulnymi sceneriemi nemohu dockat :) ... Dekuji autorce za tento mily a krasny zazitek :)
Vubec jsem ji nechtela davat z ruky a vzdy jsem se tesila na okamzik, kdy se budu moci znovu ponorit do sveta Three Pines ... Detektivka je to pomala, spletita, laskava, tradicni, s kouzelnymi popisy hmatatelne atmosfery a postavami, ktere si zamilujete :)... Pokud je to Vas salek kavy, vrele doporucuji nenechat si tuto skvelou autorku ujit :)

Marcik7
10.01.2020 5 z 5

Detektivka klasická, poetická, vtipná, napínavá, prostě vážně skvělá.

lessi
13.12.2019 4 z 5

Skvělá, napínavá, detektivka. Lepší než první kniha autorky. Opravdu čtivá.

Prateri
26.09.2019 5 z 5

Pěkně to napsala mataj v předchozím komentáři. Ta vesnička má poezii, v takovém místě nemohou žít špatní lidé. Mají se rádi, drží při sobě, tak proč tam zavítala nečekaná smrt? Kniha je čtivým detektivním příběhem v čele s inspektorem Gamache, který objasňuje, ale i chápe.

mataj
06.09.2019 5 z 5

Nemůžu dát jinak, než plný počet. Tak krásně vykreslená atmosféra vesničky Three Pines, až máte chuť se tam podívat a zajít si na kafíčko a něco dobrého k snědku. Po celou dobu čtení sem cítila takový příjemný klid a pohodu. Mnoho postav, které vystupovali i v prvním díle, jsem si již oblíbila, včetně inspektora Gamache, a těším se na další setkání...

Ala787
02.09.2019 4 z 5

Sice čtu díly na přeskáčku, je totiž o ně v knihovně velký zájem, přesto jsem ráda i za tuhle. Tak trochu jsem tentokrát už v poslední třetině knihy tušila, kdo je vrah. Nicméně pořád se čte skvěle.

eva.haf
12.06.2019 4 z 5

Druhý díl série mě nezklamal i když zápletka byla celkem brzy jasná. Nijak to ale nekazilo požitek ze čtení. Navíc se začíná rozvíjet příběh samotného inspektora Gamache, kterému se nedá než fandit. Doufám, že své nepřátele přechytračí, musím se co nejdříve pustit do dalšího dílu.

martineden
07.06.2019 5 z 5

Jsem závislá na této sérii! Stejně jako na Bryndzovi, Angele M. a Tane French.

Nočnípták
15.05.2019 5 z 5

Opět inspektor Gameche. Opět správná detektivka. Takové mám moc ráda. Žádný krvák, ale pěkně pomalu postupující vyšetřování vraždy. Do toho trochu soukromí detektivů a také krásné verše. Už se těším na další knihu ze série.

Mája777
11.05.2019 5 z 5

Až na ten poněkud zdlouhavý začátek, to byla opět příjemná detektivka. Z inspektora Gamache vyzařuje klid a bravurně řeší své případy. No a to prostředí!!! Téměř ztracená malebná vesnička uprostřed kanadských hor. Tak tam bych chtěla žít (jenom ty vraždy bych v reálu nemusela :).
ČV 2019: kniha o vašem oblíbeném místě, zemi.

milary
07.05.2019 3 z 5

Kdo potřebuje odpočinek a laskavou atmosféru, knihu si užije stejně jako já - píše Chesterton. Avšak dále odkazuje na komentář s osamocenou hvězdou, který napsala pollyanna, a ve výsledku dává 3 hvězdičky.
Když jsem nedávno s potěšením komentovala Zátiší, jež jsem před lety, znuděná, odložila, mé dojmy byly na "druhou dobrou" vysloveně pozitivní. Jakpak ne. Mám ráda všechno to pokojné, laskavé, starosvětské a malebné v klasických detektivkách (i když i ony dokážou přes neškodnou fasádu člověka občas pěkně natáhnout na skřipec). A ne nadarmo jsou asi knihy Louise Penny tak oblíbené. Psát rozhodně umí a její způsob vyprávění je sytý a barvitý. Ale překvapivě mě potkala (už u pouhého druhého pokračování) jakási zahlcenost. Zkrátka všeho toho nenuceně domácky pohodového je na mě najednou nějak moc. A - jo, vypůjčuju si pro změnu z naprosto výstižného komentáře DriftBooks: Propletení a propojení jednotlivých osob má tu a tam téměř nádech telenovely... Nevymyslela bych lepší charakteristiku jisté disharmonie, která mi tu nesedí. Ovšem 3 hvězdy určitě nejsou natolik příkré ohodnocení, abych alespoň jeden následující díl časem ještě nezkusila. ...Jen na pouhý oddych u hovězích sendvičů, kávy a domácí marmelády... (vždyť) ...Někdy jsou v životě období, kdy nám to stačí... Žejo Chester? :)

harena
28.04.2019 4 z 5

Příjemná, čtivá, milá a lidská kniha. Pohodové a odpočinkové čtení, nejsou tu brutality a nechutnosti, LP šikovně stupňuje napětí, detektiv Gamache je chytrý a sympatický a městečko Three Pins je v krásné krajině, že by tam člověk chtěl i žít. Moc pěkné, výborný příběh pro milovníky klasických detektivek.

Miška.Miška
14.04.2019 4 z 5

Výborná oddechovka a zajímavá zápletka.

Kačaba79
11.04.2019 5 z 5

Druhý příběh s vrchním inspektorem Gamachem. Stejné prostředí, stejný klid, ale i napětí. Zase se mi moc líbila a musím se vrhnout na další ze série.

LenkaGonn
18.03.2019 4 z 5

Druhá kniha skvělé autorky Louise Pennyové. První kniha byla o hvězdičku lepší. Tady mi přišlo, že se děj táhne zezačátku, ale pak se to rozjelo a opět skvělý příběh. Tentokrát to bylo celkem předvídatelné kdo bude vrah. Na druhou stranu autorka je velice schopná nás neustále trochu mást. Už se těším na třetí knihu.

konicekbily
15.03.2019 4 z 5

Moje první kniha autorky. Pěkný styl, zajímavé prostředí, návaznost na starou anglickou a i francouzskou detektivní školu. Zdá se mi, že se ve svém díle více věnuje "babským" záležitostem" než detektivní práci a plné objasněnosti všech návazností. Narazím - li na další autorčinu knihu, rád si ji přečtu.

ZuK1
10.03.2019 4 z 5

Druhé setkání se sympatickým vrchním inspektorem Gamachem a jeho týmem v malebném prostředí vesničky Three Pines, opět příjemné a pohodové čtení bez potoků krve.
Určitě se k dalším dílům série ještě vrátím.