Vražedný chlad

Vražedný chlad https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/208793/bmid_pripady-vrchniho-inspektora-gamache-pHc-208793.jpg 4 608 184

Ve Three Pines se zase vraždí. A dokonce o Vánocích. Tentokrát se obětí stala zlá, sobecká, panovačná CC de Poitiers, která si v malebné kanadské vísce koupila „prokletý dům“. Zdá se, že její smrti nelituje vůbec nikdo včetně nejbližší rodiny a že důvod zabít ji měl tady snad každý. Navíc pachatel zvolil naprosto originální způsob vraždy – tak rafinovaný, že dokázal pořádně zamotat hlavu nejen místní policii, ale i vrchnímu inspektorovi Armandu Gamachovi z quebecké Sureté. Gamache však má oproti ostatním jednu velkou výhodu – dobře ví, že aby našel vraha, musí ho nejdřív pochopit. „Vražda je hluboce lidská věc, a to se týká jak zavražděného, tak i vraha.“ Druhá kniha detektivní řady z pera kanadské spisovatelky Louise Pennyové vynesla autorce prestižní cenu Agatha Award za nejlepší klasický kriminální román roku – a jejímu hlavnímu hrdinovi přirovnání k legendám: svéráznému Columbovi či jedinečnému Herculu Poirotovi.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Knižní klub

A Fatal Grace (Dead Cold) , 2007

krákorka
06.07.2018 5 z 5

Knihy o vesničce Thee Pines jsou výborně napsané.

Elsinor024
23.06.2018 3 z 5

Atmosféru umí Louise Penny popsat poutavě, její postavy jsou sympatické a uvěřitelné. Nepotřebuje potoky krve, násilí a sex. Vysloužila si šest cen Agatha Award a spoustu dalších.
Jen už mi byla po třetině knížky jasná zápletka a vrah:) Ale právě kvůli autorčině nadání popisu situace to vlastně ani tak nevadí:)

pepa4081
26.05.2018 4 z 5

Pěkná detektivka se zajímavým způsobem vraždy. Inspektor Gamache mi je sympatický. Trochu mi připomíná mého oblíbeného Hercula Poirota. (Jen malinko mi vadily často používané francouzké fráze, protože jim nerozumím.) Určitě si brzy půjčím další knihu od paní Pennyové.
Uspokojivé.

AlčaVaca
11.05.2018 5 z 5

Pro mě opět příjemné čtení. I když nečtu sérii inspektora Gamache v pořadí, jak vychází. Malebné prostředí vesničky a jejich obyvatel mě ještě nezklamalo.

akdar72
12.04.2018 5 z 5

Příjemná detektivka, u které musíte od počátku přemýšlet a dávat si dohromady střípky mozaiky. Snadno se vžijete do inspektora Gamache. Je bez morbidních situací a také proto dávám plný počet hvězd.

Aymira
09.04.2018 4 z 5

Tento příběh již má poněkud hutnější atmosféru než úvodní Zátiší. Setkáváme se opět se známými postavami - obyvateli vesničky, i známým policejním týmem. Postupem děje se vrah stal celkem odhadnutelným, přesto závěrečné finále nebylo tak napínavé, jako některé scény v průběhu děje. Samotný závěr je poměrně dost otevřený a nepřinesl to, co jsem od něho očekávala, takže nemohu hodnotit plným počtem. Přesto už se nemohu dočkat, až se pustím do čtení následující knihy.

Marcela52
28.03.2018 4 z 5

Také tento druhý příběh inspektora Gamache se dobře četl. Zápletka mi ale tentokrát připadala trochu překombinovaná, přesto jsem knihu dočetla. I přes trochu krkolomné vyřešení případu, jsem si užila nejen poetické líčení zasněženého kanadského venkova, ale také celkovou atmosféru inteligentního vyšetřování bez zbytečných drastických detailů. Autorka má dar přenést čtenáře do útulného světa, které tento kout světa nabízí a "malovat" svým poetickým jazykem krásné scenérie, které známe většinou jen z romantických filmů. Doporučuji tedy jako "oddechovku" pro večery, kdy dává TV nekonečné seriály. Rozhodně daleko kultivovanější volba...

PetraBery
04.03.2018 4 z 5

Ráda jsem se vrátila do kanadské vesnice Three Pines, kde se stal další zločin, k jehož vyšetření byl povolán vrchní inspektor Armand Gamache. Detektivka bez potoků krve, pozvolné odkrývání pravdy a finále, které celkem překvapilo.

Magnovak
27.02.2018 4 z 5

Druhá v pořadí, atmosféra stejně úžasná, vlastně lepší, protože jsou Vánoce. Akorát se moc nedokážu ztotožnit se vším kolem víry, Boha, modlení a tak vůbec... Několik iracionálních momentů v knize mi zážitek nezkazilo (R-M která s Gamachem pročítá složky, Gamache v hořícím domě, když by tam měli jít hasiči, atd.)

A trochu za vlasy přitažené je i to, že několik postav je schopno neustále z hlavy vystřihnout verše, které si pamatují a to kolikrát jeden začne a druhý dokončí. To bych taky chtěla umět :)

Samozřejmě objednám další knihu a už teď se těším do bistra ke krbu a hlavně se těším, až Clara konečně potká Fortina.

ilčidlo
05.02.2018 5 z 5

Líbila se mi, hezky se mi četla.

TheGoldenHill
03.02.2018 5 z 5

A zase kanadská vesnička Three Pines, malebná a přátelská, kde se všichni navzájem znají, tak že i přijdete do svého domu a ve vaší vaně se koupe Váš soused. Nikdo nikdy nezamyká, všichni se mají rádi... a jen tak mimochodem - zase se tam vraždí.
Detektivka se mi moc líbila, ale popravdě musím říci, že jsem se dlouhých 70 stran do ní nemohla vůbec začíst a dokonce jsem ji už chtěla vrátit do knihovny. Pak stačila jedna jediná věta a už jsem ji nepustila z ruky.

Knižní střípky
29.12.2017 5 z 5

Ooo, tak toto byl pro mě ještě větší zážitek než Zátiší, které se mi líbilo velmi. Ale poctivá detektivka v tak trochu agathovském stylu a ještě ke všemu odehrávájící se v zasněžené kanadské vísce o Vánocích, safra, co více si jako čtenář mohu vlastně přát?

slunicko1958
27.12.2017 5 z 5

Příjemná detektivka.

KnihoMorka
20.12.2017 5 z 5

prahnu po další

denib
15.12.2017 5 z 5

I když jde o vraždu s naprosto příšerným motivem, u kterého nevím, jestli mám křičet vzteky nebo brečet, postava inspektora Gamache a obyvatel vesničky vše uhladí. Inspektor je velmi milý, moudrý a galantní pán, případy řeší s rozvahou a tak nějak klasicky, rozumem. Jádro obyvatel Three Pines, jsou hodní a laskaví (ale ne bezchybní) lidé, i když někteří to hodně dobře maskují :-) Celkově se tak z knihy s vraždami stává milé čtení. Baví mě to. Jen přemýšlím, jestli se všechny další díly budou také odehrávat ve stejné vesničce - nevymře nakonec? :-)

Chesterton
12.12.2017 3 z 5

Kdo potřebuje odpočinek a laskavou atmosféru, knihu si užije stejně jako já. Jinak souhlasím s pollyannou - třetí díl jsem odložila právě pro ten "smrtelný koktejl":)) Asi to nejsou detektivky úplně vhodné na přemýšlení, jen na pouhý oddych u hovězích sendvičů, kávy, domácí marmelády :)) Někdy jsou v životě období, kdy nám to stačí! Ještě zkusím časem jednu.

Galadwen
21.11.2017 3 z 5

Podobně jako u prvního dílu, ale tady výrazněji: autorka pěkně vystihla atmosféru zapadlé kanadské vesnice (na konci příběhu zapadlé už i doslova) a uvěřitelně pracuje s charakteristikou postav, ale detektivní zápletka je slabší. Připadá mi zde poněkud překombinovaná (dvě vraždy, požár...), a co se týče vraha nesympatické CC, je to ten, koho jsem tipovala jako první, a detektivovi to přitom trvalo tááákhle dlouho a vzal to pořádnou oklikou.

111moni
29.09.2017 5 z 5

Druhá z řady, tentokrát se vraždí v zimě a opět se setkáme se známými i novými tvářemi,budeme se snažit pochopit jejich myšlení, odhalit, kdo měl důvod, kdo zašel až za hranici. Mne opět nezklamala.

laeela
24.07.2017 4 z 5

Mně to bavilo, vzala jsem si jí na dovolenou a je to první knížka z celé série, kterou jsem četla a určitě ne poslední. Jenom si připravte něco dobrého k jídlu a pití, protože snad na každé páté straně se něco dobrého jí a pije - boeuf bourguignon, hovězí sendviče, opečená slanina, vůně kávy, croissantů a domácí marmelády se mísí se svařenou čokoládou, vínem a pečeným krocanem. Jednu hvězdičku ubírám za nedopracovanost některých odboček a za to "Československo", které mě spíše pobavilo. Ale jinak postavy a kolorit knížky jsou za pět hvězdiček.

Jaruš7
10.07.2017 4 z 5

Jaksi ne příliš strhujících prvních sto stránek, ve kterých mi zde chyběl ten správný náboj. Kanadské klima a život v něm je svérázně drsný a tudíž i motiv k vražednému skutku vyplývá z chladu srdce v mrazivém chladu přírody.
Námět by měl být hodný pozornosti. Za každým zločinem jsou emoce, ale hold bez citu by to vše stálo za Zdrávas královno. Ale znovu jsem objevila zářivou sílu NAMASTÉ.