Světelný klam

Světelný klam https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/368203/bmid_svetelny-klam-JRu-368203.jpg 5 312 94

„Lámou se srdce,“ podtrhla si Lillian Dysonová pečlivě v knize. „Láskyplné vztahy umírají.“ Ale umírají i lidé – a Lillian Dysonovou najdou zavražděnou v trvalkovém záhonu Clary Morrowové, která ve Three Pines právě slaví svou první samostatnou výstavu. Zapadlá vesnice se díky shromáždění umělců i znalců umění proměnila načas ve svět, kde každý tah štětcem, každá stínohra hrají osudovou roli. Kde za každým úsměvem číhá úšklebek. A každý láskyplný vztah skrývá zlomené srdce. Vrchní inspektor Gamache příjíždí se svým týmem, aby odhalil pravdu. Co se však nabízí jejich očím: skutečnost, nebo jen světelný klam?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Knižní klub

A Trick of the Light , 2012

Lessana
14.05.2022 5 z 5

Zase skvelý diel, dobre premyslený a výborne napísaný. Človek ani nevie, ako mu tých 424 strán mizne pod rukami, resp. ocitá sa z pravej strany na ľavej :).
U kníh Louisy Pennyovej sa mi okrem iného páči, že každú kapitolu nenápadne rozdelí na menšie časti, pričom v každej vidíme do hlavy komusi inému. Dáva to priestor na rýchlejší posun v deji, samozrejme, ako aj na detailnejšiu kresbu charakterov. Vždy do seba všetko zapadne a nič nie je vyslovené zbytočne.
Magnetom u týchto detektívok je pre mňa aj to, že autorka vždy rozpitve niečo iné, keďže pozná človeka a jeho neduhy i klady. A vždy je toho v jednej knihe viac, napr. tuto závislosť (akákoľvek) a snaha sa z nej dostať, odpustenie (snaha získať ho i dať), nevypovedané traumy z minula, ktoré si človek v sebe živí, pričom sa môže rozhodnúť aj inak, chápanie jednej veci dvoma ľuďmi úplne inak a z toho prameniace nedorozumenia atď.
U Louisy je to slovom vždy psychologicko-sociologická štúdia zabalená v atraktívnom šate detektívky so sympatickou postavou vrchného inšpektora, ktorého reakcie by chcela mať každá žena u manžela :).
Svet výtvarného umenia vo Svetelnom klame bol vykreslený úplne vierohodne a nezávideniahodne... všetky tie výstavy, kritiky, recenzie, galérie, vplyvní ľudia, maliari, závisť, strach, prestíž, moc, alkohol i pošramotené osobnosti a z toho prameniace i pošramotené rozhodnutia a činy.
Jediné, pri čom som sa trochu usmievala, bol záver, kde si Louise neodpustila finále a la Agatha Christie - všetci v jednej miestnosti, detektív uprostred, akože rodinný rozhovor, na konci ktorého však dôjde k odhaleniu vraha. Trochu klišé, ale odpúšťam. Vyvážilo to všetko vyššie spomenuté a ja sa púšťam do ďalšieho dielu :).

janastok
10.02.2022 5 z 5

Opět jsem se potěšila ze setkání se starými známými z kouzelné vesničky. Pomalá detektivka, sympatičtí hrdinové, trochu vztahů a příslib dalšího dílu. Skvělé.

momo01
06.02.2022 4 z 5

Po každém dočteném dílu mám chuť sbalit si kufry a přestěhovat se do hlavního města vražd v Kanadě. Ubytovala bych se u Gabriho a Oliviera a nikdy bych nesnídala jinde; u Myrny bych utratila majlant a v mezičase bych se procházela po okolí, nebo jen tak posedávala na lavičce na návsi...

mufimuf
15.12.2021 3 z 5

Mám ráda detektivky, ale moc se mi nelíbí knihy, kde hraje roli umění a umělci. Tady to bylo spojené. Kniha byla zajímavá, ale podruhé si ji nepřečtu (a to píšu proto, že knihy, které se mi opravdu líbí dokážu přečíst s několikaměsíční přestávkou i 3x :)).

yellow
10.12.2021 5 z 5

Čtivý příběh odehrávající se opět v Three Pines. Upřímně některé postavy nemám ráda, takže bych upřednostnila, kdyby se vše netočilo kolem Three Pines. Na druhou stranu však některé postavy miluji, takže jsem ráda, že se s nimi pokaždé opět setkám.

martiline
10.10.2021 5 z 5

Opět zpracování takové, že se k té knížce utíkáte choulit - s čajem v ruce, s potěšením, s klidem ... na gauč ... a večer se světlem lampy ... skvělé !

konicekbily
31.08.2021 5 z 5

Čtu celou řadu pěkně od začátku a tak mohu sledovat, jak se postavy vyvíjejí a vztahy mezi nimi zamotávají a rozuzlují. Jak v okolí policistů a i u obyvatelů Three Pines. Kniha začíná opět nevině - na výstavě Clařiných obrazů - a potom pomalým rozvážným tempem si autorka pohrává svým stylem s fantazií čtenáře. Jsem vtažen do života kouzelné vesničky v horách a těším se další pokračování!

26.08.2021 5 z 5

,, Zmizeli. Odebrali se na jiný kontinent, kde žijí truchlící rodiče. Vypadá stejně jako zbytek světa, ale není. Barvy tam jsou vybledlé, z hudby zbývají jen noty. Knihy neutěšují ani nikam nepřenášejí, ne úplně. Už nikdy nebudou. Jídlo je jen o málo víc než soubor živin. Dech vychází ve formě povzdechů. A vědí tam něco, o čem ostatní nemají tušení: Jak velké štěstí zbytek světa má... ,,

26.08.2021 5 z 5

,,Jak často se moc bojíme nebo moc spěcháme, než abychom dokázali vidět, co se doopravdy děje?,,

26.08.2021 5 z 5

,,Když mluvil, díval se jim do očí a viděl, jak se jejich život mění. Už navždy se bude datovat od této chvíle. Před tou zprávou a po ní. Dva zcela odlišné životy.,,

,,Dál mrtvý nářky kopil.
Celý život jsem byl moc daleko
a nemával, já se topil,,

,,Nikdo ho neslyšel ,,Mrtvého,,
Stejně však nářky kopil:
Byl jsem dál, než jste si mysleli
a nemával, já se topil.,,

V každém díle série je několik těchto ,,perel,, !!.-):-)....Výběr a poselství básní a úryvků mi i s dalšími skvosty v každé knize autorky přijdou mimořádné a vždy krásně ladí s příběhem.:-)

Marla
12.08.2021 5 z 5

Je možné napravit staré křivdy a dosáhnout odpuštění? Co je pravda a co jen světelný klam? Na knihách Louise Penny si člověk lehce vypěstuje závislost, sama jsem toho příkladem. Je možné, že jsem ještě na jaře vůbec nevěděla, o koho se jedná a neznala ani jednu její knihu?

raty
14.07.2021 5 z 5

Tato série se pomalu ale jistě stala mojí srdeční záležitostí.
Zjistila jsem, že se od první stránky nad knihou usmívám. Nevím, co to o mě vypovídá, protože jsem se usmívala i při objevení mrtvoly v zahradě :-). Pro mě neskutečně čtivý příběh, zajímavé postavy, ke kterým se moc ráda vracím, až neskutečné prostředí Three Pines a mnoho krásných myšlenek a životního moudra. Okamžitě po dočtení jsem otevřela další díl. A to jsem si slibovala, že si ho budu šetřit!

Tereyciiik
28.04.2021 5 z 5

Nemám co dodat! Perfektní

DvěTéčka
05.04.2021 5 z 5

Čím dál lepší, jinak to ani nejde popsat. Navazující děj vás prakticky po dočtení jedné knihy okamžitě nutí přečíst další aby ste se dozvěděli jak to bude dál! :3

Jiparis
17.01.2021 4 z 5

Vesnička Three Pines, trochu tajemné místo, o kterém téměř nikdo neví, kde se nachází a prostředí malířů a alkoholiků. Více než pátrání po vrahovi se mi líbilo vykreslení jednotlivých povah, snaha změnit se a otázka odpuštění a omluvy.

putpuda
09.12.2020 5 z 5

Skvělá série, strašně dobře se mi to čte ;)
Už se těším na další díl.

krákorka
12.11.2020 5 z 5

série se mi líbí a těším se až vyjde další kniha.

mataj
08.11.2020 5 z 5

Celá série z vesničky Three Pines mě opravdu hodně baví. Příjemné, klidné, řekla bych až poetické prostředí, zajímavé postavy a inteligentní vyšetřovatelé. No a k tomu nějaké to tajemství a staré křivdy a oběť je na světě. Kdy by to byl řekl, že umělecké prostředí je tak nelítostné a vražedné.
Mojí nejoblíbenější postavou se díl od dílu víc a víc stává Ruth se svým prořízlým jazykem. Tentokrát ji zdatně sekundovala Suzanne na téma "co všechno se dá vypálit a vypít".

katallinka
06.08.2020 5 z 5

Zase úžasné čtení, moje nejoblíbenější série. Moc se mi líbilo, že autorka do tohoto případu zapojila své zkušenosti s alkoholem a odvykáním.