Skleněné domy

Skleněné domy https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/434608/bmid_sklenene-domy-3b1-434608.jpg 4 205 66

Když se na halloweenském večírku ve Three Pines ukáže záhadná postava v černé masce a černém hábitu, v Armandu Gamachovi a ostatních obyvatelích vesnice nejprve vzbudí jen zvědavost. Jenže dalšího rána se stejná postava objeví znovu, tentokrát na návsi. V lezavém listopadovém chladu, v dešti i sněhu tam celý den jen stojí a zírá před sebe, nehybná a mlčenlivá jako černý vykřičník. A další den zas. Gamache má podezření, že neznámého do vsi přivedl nějaký temný záměr, ale nemůže než čekat a doufat, že se jeho rostoucí obavy nenaplní. Dokud se neobjeví mrtvola. Armand Gamache se na postu vrchního komisaře Sureté potýká s narůstající kriminalitou, korupcí ve vlastních řadách, a hlavně s rozmáhajícím se obchodem s drogami, který je kořenem všeho zla. Jenže bojuje ve válce, která je předem prohraná. Nebo ne? Vyšetřování vraždy ve Three Pines uvede do pohybu nebezpečnou hru, při které může přijít o všechno, včetně vlastního čistého svědomí.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kalibr

Glass Houses , 2017

Hella
10.01.2022 3 z 5

Taková poklidně plynoucí detektivka s nepříliš věrohodným dějem (opravdu se dějí až takové náhody, aby se do Three Pines soustředilo tolik zla?). Ale budiž. Co jí však v mých očích ubírá na přitažlivosti jsou ty skoro až nepochopitelné dějové konstrukce, kterak Gamache sosnuje a predikuje vývoj událostí. Stane se to, nestane se to? Projde nám to, neprojde? Zachovají se tak nebo nezachovají? Uspějeme nebo ne? Možná si stojím trochu na vedení, ale dost mi vadilo, jak se na hodně stránkách uvažuje o pokračování děje, resp. ne/úspěchů Surete a přitom se neřekne lautr nic jasně. To je jak u blbých na dvorku. A zrovna tak moje trpělivost s protivnou Ruth a jejími krkolomnými verši zřejmě dospěla ke svému konci. Nemluvě o tom, že Gamache je evidentně bezchybný nadčlověk.

Luciska13
09.01.2022 5 z 5

Three Pines člověk prostě musí milovat. Ta atmosféra, přátelství, klid a pohoda, které z obyvatel přímo srší. Na začátku knihy jsem byla trochu na rozpacích z pro autorku neobvyklého stylu psaní, ale po dočtení jsem vlastně nadšená.

Simi
08.01.2022 4 z 5

Asi první polovinu knihy jsem byla naštvaná. Ze stejného důvodu, jako u předešlého dílu. Gamache je přece poctivý chlap a policista, který dělá jen správné věci. Je ušlechtilý (páni, tohle jsem v životě nikomu neřekla!!!) a vždycky ví, co je dobré a co špatné. Tak proč mu KRUCI pořád většina nevěří. Autorka mě tímhle štve. Měla by změnit náhled na něj. UFFF. A pak přišel zlom. Pořád to byl boj o důvěru, ale nebyl v tom sám. Vzalo to takový spád, že jsem nevěřila tomu, že se děj zastaví v knize. Pokračoval dál a skončil přímo tady u mě. Úžasné!!! Čím dál tím víc miluju Ruth. Je to člověk, vedle něhož bych byla celá JÁ. V závěru jeden úžasný člověk řekl druhému ( napojenému na přístroje) to, co potřebuje slyšet každý, kdo bojuje o správnou věc a vystavuje se nezměrnému riziku a odpovědnosti: “Jste skvělá. Silná a statečná. Zachránila jste nám život. Jste v bezpečí a milovaná. Vaše rodina Vás miluje. My Vás milujeme. Jste skvělá….” Au revoir příště Monsieur Gamache!

EvaApple
02.01.2022 5 z 5

U knih Louise Penny je vždy záruka napínavého a neokoukaného čtení. Pokaždé přijde s invencí, která vás chytne a nepustí. Má skvěle vykreslené postavy a i když tentokrát byly některé pasáže hodně rozvleklé, na kvalitě to knize neubralo. Opět tleskám!

Amifa
17.12.2021 5 z 5

Velmi zajímavý příběh. Styl knihy mě velmi bavil.

harena
02.12.2021 5 z 5

Krásná kniha nejen obalem, ale i obsahem. Je psána v pomalejším tempu, ale s napínavým a překvapujícím závěrem. Víc se tu dozvíme, jak hlavní postavy přemýšlejí a co je vede k tomu, že udělají to, co nakonec udělají. Se svým svědomím se tu musí poprat hlavně můj oblíbený Armand Gamache, ale i hlavní prokurátor Zalmanowitz, protože boj proti drogovému kartelu je nevyhnutelný. Takový "cobrador" by se hodil i v současné době, ne jako vymahač dluhů, ale jako svědomí.
Možná je i atmosféra knihy trochu poznamenaná tím, že autorce v době psaní této knihy umíral a také zemřel manžel

Poznámka autorky:
"Fyzicky vesnice doopravdy neexistuje, ale je tu s námi způsobem, který mi připadá mnohem důležitější a silnější. Three Pines je stav mysli, když dáme přednost toleranci před nenávistí, dobrotě před krutostí, laskavosti před šikanováním. Když se rozhodneme nebýt cyničtí a mít naději. Pak žijeme v Three Pines."

kolacky
16.11.2021 5 z 5

Úžasné čtení. Napínavé a ohromující ze všech stran, až jsem se bála, jestli to všechno našim přátelům vyjde... a vyšlo. Nádherná atmosféra ve Three Pines jako vždycky. Zvláštně úchvatné verše Ruth. Milující Reine Marie. A všichni ostatní...

Paní Penny náleží veliký obdiv, viz doslov a poděkování.

Melanka
15.11.2021 4 z 5

Velmi čtivé, napínavé, moc bavilo, přestože málo pravděpodobné. Ale to už tak u detektivek bývá.

stejsdan
30.10.2021 5 z 5

Luis Penny píše úžasně, je to záruka kvalitního čtení. Trávit část prodlouženého víkendu ve Three Pines je prostě paráda a čtenářská lahůdka. Opět nápaditý příběh, dostatek napětí a přitom lifský příběh, který zahřeje. Nápad s cobradorem mě hodně bavil. Za me perfektní knížka.

Nestorkea
27.10.2021 3 z 5

Nemám moc ráda knihy s "politickou" tématikou. Miluji Gamache, Three Pines a místní obyvatele. Mrzí mě, že krásu této vesničky przní provedené zločiny. Doufám, že se z vesničky nestane další Midsummer. Toliko pocity z tohoto dílu.

gad
21.10.2021 5 z 5

Paní Pennyová to prostě umí. Skvěle napsáno, příběh drží čtenáře v neustálém napětí. Popis hlavních hrdinů jde víc a víc do hloubky a autorka nám dává nahlédnout do jejich mysli, odhaluje jejich nejniternější myšlenky. Velká paráda.

Jane333
18.10.2021 4 z 5

Příjemná detektivka, taková klasická, hvězdu strhávám za počáteční rozvleklost ( dle mého soudu )

KnihoMorka
16.10.2021 5 z 5

prahnu po další

Marla
28.09.2021 5 z 5

Nic není tak, jak se zdá, staré hříchy nikdy nebyly zapomenuty, nové se vynořují s takovou rychlosti, že i padlý anděl Lucifer kroutí hlavou...Tentokrát je v ohrožení celá vesnička a Gamache pořád nemá klid. Úžasné napínavé, vtipné a k pláči dojemné.

111moni
24.09.2021

Temný svět a jeho temná strana, trochu jsem si vzpomněla na Jeníčka a Mařenku, jak jdou za malým světlem a neví, co je čeká, jak ta cesta dopadne. Velmi napínavé čtení, i když čtenář trochu tuší, přeci jen závěr se četl se zatajeným dechem. Kniha už není o "boji" jeden na jednoho, tedy stala se vražda( tedy ona se stala, tím to začalo) , je to vraždách mnoha a odpovědnosti těch druhých, a svědomí, kde je hranice, co je obhajitelné? Nenudila jsem se, kniha udržovala tempo, chvílema jako by člověk jel na kole z kopce bez brzd.

Modrina
22.09.2021 5 z 5

Úžasná vesnička. Úžasní lidé. Úžasný příběh. Úžasná autorka. Úžasné, že jsem to zapomínání dýchat přežila.

intelektuálka
18.09.2021 4 z 5

Znovu návrat do vesničky Three Pines k inspektoru Gamache .... a já už se o tuto vesničku začínám bát ....

Tu poklidnou atmosféru, tu místní pospolitost, zde narušuje cobrador .... a přináší smrt....

Inspektor zde musí podrobit své svědomí nebezpečné zkoušce ....

A zaujala mne myšlenka M. Gándhí :

" Existuje vyšší soud než ten u soudního dvora ....a to je soud svědomí ....
Ten je všem ostatním soudům nadřazen. "

Tak snad už ve vesničce zavládne klid - anebo Louise Penny něco chystá ?

zuzana2599
17.09.2021 4 z 5

I když není vesnička Three Pines opravdová, i tak jsem ráda, že jsem tam mohla vklouznout a pár hodin pobýt v přítomnosti mně milých lidiček...Ano, jak píše autorka ve své poznámce, Three Pines je stav mysli, když dáme přednost toleranci před nenávistí, dobrotě před krutostí, laskavosti před šikanováním. Tak nějak to cítím i já.
I tak ale tentokrát dávám o hvězdičku méně. Musím být trošku spravedlivá. Tento příběh se mi líbil ze všech nejméně. Míchá se zde hodně politika s drogovou problematikou, a asi i proto mě celkově děj až tak nezasáhl, nepohltil.
Jsem ale ráda, že vím, kdo je cobrador a že existuje. Občas hlídá naše svědomí a to je moc potřeba !!

Agatha84
14.09.2021 3 z 5

I s odstupem po dočtení si nemohu pomoci a říkám, že "to prostě nebylo ono". Stále platí, že se kochám každou větou, něco čtu i vícekrát, abych nejen chápala, ale i cítila, ale... Příběh mě tentokrát neučaroval, nepřesvědčil. Za každou cenu bych už nesituovala děj do Three Pines, aktuálně jen cítím, že je vesnice (i když smyšlená) pošpiněna tou hromadou zločinů a bolesti, které sem byly vneseny.
Tak příště znovu a lépe, prosím.

Mája777
09.09.2021 5 z 5

Three Pines, už jednou jsem psala, že by se mi líbilo tam bydlet. Ten klid a samota. Nádhera. Ale s každým dalším dílem si říkám, že žít tam mohou jen opravdu silní lidé. Silní duchem. Nevím jestli taková jsem.
A ke knize jako takové. Opět je to perfektní příběh. Při čtení se mi tajil dech a Armandovi i jeho blízkým jsem držela palce. No a teď nezbývá než čekat na další díl a doufat, že vše dobře dopadne. Knihy paní Pennyové doporučuji.
(9. 9. 21 - 22 804 - 60)