Zabijáci

Zabijáci https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/118817/bmid_zabijaci-ltu-118817.jpg 4 2690 492

Případy oddělení Q série

Na severu Dánska dojde k brutální vraždě; oběťmi jsou bratr a sestra. Policejní vyšetřování naznačuje, že mezi podezřelými je skupinka žáků místní internátní školy, kterou navštěvují děti nejbohatších Dánů. Jeden z žáků se po letech k činu skutečně dozná, je odsouzen a případ se zdá být vyřešen. Uplyne ovšem pár let a složka s případem přistane na stole komisaře Carla Mørcka z oddělení Q, zabývajícího se odloženými případy zvláštní důležitosti. Zprvu má za to, že jde o nějaký omyl, ale brzy mu dojde, že něco je velmi, velmi špatně. Spolu se svým asistentem Asadem a novým členem oddělení, mladou prostořekou Rose, se pouštějí do pátrání, které je provede všemi patry společnosti: od toho největšího chudáka na hlavním nádraží až po muže na vrcholu. Lov začíná…... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Host

Fasandræberne , 2008

Toňula
07.05.2016 4 z 5

Četla jsem též bezprostředně po Ženě v kleci a také mně připadal příběh slabší. Vyprávění čtivé, komisař Morck je sice kontroverzní postavou, ale určitě zajímavou, stejně jako jeho týmové kolegové, kromě svérazného Asada též nová kolegyně Rose, kteří dohromady tvoří nesourodé,ale docela fungující společenství. I mně trochu vadilo odhalení pachatelů hned na počátku, přesto zde bylo cítít napětí z postupného odhalování jejich zločinů a narůstající strach z blížícího se trestu.

Evule81
30.03.2016 5 z 5

Kniha super, už se těším na další.

miloslav0399
25.03.2016 4 z 5

Zabijáky jsem četl ihned po Ženě v kleci, která mne nadchla. Druhý díl série určitě není špatný, Adler-Olsen si drží svůj styl i úroveň. A možná právě proto mi Zabijáci přijdou o něco slabší - to překvapení z originálního vyšetřovacího týmu už napodruhé prostě přijít nemůže. Kniha se čte opět velmi dobře a napětí mne u jejích stránek neopouštělo až do poslední chvíle. Sice všechno dopadlo celkem podle očekávání, ale to je vlastně v pořádku - šokující zvraty by zde jen ubraly na věrohodnosti. Vzteklá liška a obsah Kimmiiny tašky mi jako příklad mimořádné autorovy imaginace tak akorát stačily. Určitě se pustím i do dalšího dílu.

tomai
23.03.2016 4 z 5

Pokračování série z Oddělění Q. Carl Morck společně s Asadem vyšetřují další "odložený" případ, tentokrát s novou posilou týmu Rose. Karty jsou opět vyloženy hned na začátku a už se postupně čtenář jen dozvídá, proč se stalo, co se stalo. Kniha se čte dobře, mrzelo mě ale, že scénář byl velmi podobný knize Žena v kleci. I se závěrečnou zápletkou. Ale Adler je dobrý vypravěč a určitě se do Dánska znovu vrátím.

adlenka
11.03.2016 3 z 5

Za mě průměr. Čte se celkem dobře, ale od začátku jsou karty dané a pak se jen čeká, jak to dopadne, kolik důkazů se najde a kdo koho oddělá. Četla jsem podruhé, abych tentokrát mohla dát celou sérii a měla návaznosti. Možná i proto mě míň bavila. Ale není to příběh, který si zapamatuji, ostatně ani teď, když jsem četla, jsem si nepamatovala, jak se co stane. Až když se stalo, tak jsem si řekla - a jo, takhle...
Žena v kleci rozhodně lepší. A už čtu Vzkaz v láhvi.

Ivan F
10.03.2016 3 z 5

Popravde napíšem, že kniha je vyložene slabá. Stretávame sa síce s Karlom Morckom aj s Asadom (hlavne ten mi je blízky vďaka tomu, že poznám jedného Raula z Bejrútu, ktorý varí neuveriteľne sladké a silné kávy, ktoré trhajú sval srdcový na počkanie), ale nie je to ono. Už román Žena v klietke nebolo zrovna terno, ale kniha Zabijaci je dosť úbohá. V knihe nie je žiadna sympatická postava, ktorej by som mohol držať palce, v podstate som čakal, kedy sa všetci vyzabíjajú navzájom, aby už bol koniec. Toho som sa dočkal, ale úľavný výdych neprišiel. Škoda.

konicekbily
09.03.2016 3 z 5

Přečetl jsem ho podruhé, abych si uvědomil souvislosti. Určitě je to dobrá krimi, ale autor

napsal již lepší kousky.

klokan.1905
03.03.2016 5 z 5

Tak mně vůbec nevadilo, že jsem od začátku věděl, kdo všechno je do vražd zapletený... Carl Morck společně s Asadem vše perfektně rozplétají... Moc se mi líbilo, jak do všeho pěkně zapadla Rose, která jim ve věci pomáhá... Jussi Adler Olsen má všechny postavy úplně neskutečně psychologicky popsané...
Ano, bylo to sice o malinko slabší než Žena v kleci, ale u mě to stále bohatě vystačí na pět hvězdiček a s velikou chutí se pouštím do pokračování... Vzkaz v lahvi ;-)
Příběhy a každou stránku od tohoto autora doslova hltám...

cie
02.03.2016 3 z 5

Jakmile jsem pochopila, že nám autor opravdu hned na začátku prozradil kdo je vrah, tak mě to dost zklamalo. Čekala jsem, že aspoň na konci bude nějaké malé překvápko, ale nic...přitom celkem originální nápad...škoda.

cori
27.02.2016 3 z 5

Carlův tým se rozrostl o prostořekou členku,která stále montuje stolky ke kopírce. Společně sbírají důkazy proti zlaté mládeži, která na sklonku 80.let svou nudu a frustrace zaháněla násilím na náhodných obětech. Bavilo mě odkrývání pohnutek bezdomovkyně Kimmie i finále při lovu s exotickou zvířenou a Asadem a hyenou bylo celkem originální. Hoši opět cedili krev.

Zrzavá_Tereza
21.02.2016 5 z 5

Ano - možná už na začátku známe vrahy, takže nás nečeká napětí, na jaké jsme zvyklí. Ale i přesto jsem tuhle knížku zhltla a téma mě zaujalo - nic podobného jsem ještě nečetla. A rozhodně si půjdu pro další díl, páč Carl s Asadem - to jsou prostě moji oblíbení borci :)

Aymira
20.02.2016 3 z 5

Rozhodně slabší než Žena v kleci. Trošku jsem se ztrácela v těch úplně vedlejších postavách (obětech) a horko těžko si pamatovala, který je který a komu bylo co provedeno. Pachatelé byli dostatečně odporní, až jsem chvíli uvažovala nad tím, že všechno to týrání zvířátek atd. musela vymyslet chorá hlava.

AndyK
24.01.2016 4 z 5

Moje první knížka od tohoto autora rozhodně nebude tou poslední. I když mám raději příběhy, kdy do poslední chvíle nevím, kdo je pachatelem, byl pro mě i tak příběh velmi čtivý. Čtyři hvězdičky místo pěti dávám za konec - doufala jsem, že mě překvapí, ale nestalo se tak. Příběh Zabijáků skončil přesně tak, jak jsem odhadovala...

rabor
17.01.2016 3 z 5

Lehce nadprúměrný detektivní počin. Carl Morck je detektiv, co kouří cigára, pije kafe a děsně žere svou práci. Kde už jsem to jen slyšel? Jo, už si vzpomínám, skoro v každé jiné tuctové detektivce. No, alespoň to není bývalý alkoholik. Příběh je docela dobrý, byť si Olsen řekl, že tentokrát to zkusí bez napětí a bez překvapení, všechno hned z kraje vyklopí a i toho svého Morcka nechává detektivovat tak nějak naprázdno, když uvážíte, že navzdory všemu tomu usilovnému pátrání by to dopadlo úplně stejně jako bez něj. Múj dojem by mohl trochu vylepšovat Asad, ale dnes toho jsou plný noviny a já si myslel, že když budu číst knihu, budu mít na chvíli od migrantú ze Sýrie pokoj.

marmar123
15.01.2016 4 z 5

Moc prijemna severska kriminalka. Poutave, ctive, mozna s malinko rychlym koncem.

Crimble
03.01.2016 4 z 5

Severská kriminálka ve vysokém standardu. Určitě ne nejlepší, co jsem četl, ale stále dost poutavé, nenudící, přiměřeně šokující a nechutné :) A co se týká stížností na ne zcela reálně působící některé pasáže, tak s tím já nemám problém - je to fikce a tam je dovoleno ledacos.

katy238
03.01.2016 2 z 5

Od knihy jsem očekávala více, než mi poté přinesla. Příběh mi přišel poněkud kýčovitý a opravdu hodně málo pravděpodobný. Dobře rozjetá dějová linka se zvrhla jen na opakování klišé a moralizování, hlavně aby ti zlí byli potrestáni. Příběh pro mně byl zklamáním.

Gagarin
22.12.2015 3 z 5

Je mi sympatické, jak čtivě autor vykresluje postavy - zejména ty kladné, tj. komisaře a jeho syrského pomocníka. Na druhou stranu se příběh nijak dlouho pamatovat nebude, závěrečné drama je jen těžko uvěřitelné a poněkud překombinované (divná náhoda, že se po pětadvacetileté historii všichni sejdou na jednom místě zrovna v jeden okamžik a to včetně vyšetřovatelů, ne?).

wiix
16.12.2015 3 z 5

Mám rada severské krimi ale štýl tohto spisovateľa sa mi nie až tak páči ako napríklad trilógia Millenium a pod. Ťažko mi je preto hodnotiť túto knihu, ale určite to bolo príjemné čítanie.

Bilky
03.12.2015 2 z 5

V prvom rade musím vysloviť údiv nad húfom hviezdičiek okolo tohto diela. Dlho som odolával všeobecnému šialenstvu nad novým diktátom škandinávskej vlny ultradrsoňov a zakúpil pár Larssonov, Olsenov, a ďalších "ondoň-ov". Začal som ako panic dielom tohto Dána a sorry, myslím že chalan lepšie pije ako píše.

Nebudem len haniť, dejovo rozohraté to mal vcelku dobre, štýl bez väčších výčitiek, práca s napätím fpoho... Čo sa mi však zdalo prvoplánové bola dejová rovina s neustálymi flashbackmi. Touto formou sa snažil autor dohnať plochý dej a prakticky nefunkčnú psychológiu postáv. S prekvapením tu v komentoch čítam ódy práve na tento aspekt autorovej tvorby, ale mne teda nejaká ta psychológia hrdinov až na jedinú postavu (Kimmie) naozaj ušla. Iba žeby vnútorná reč detektíva ktorého vypočúva interná psycholožka a on ju nepočúva, ale jej hodnotí kozy - bola ťažká psychológia. Tak fajn, mám potom denne pár psychookienok aj ja. Asi keď vyrastiem, budem psychológ. Alebo aspoň psychopat ;) Tými sa btw toto dielo len tak hemží, narátal som ich tu 7 ako v kultovom filme od KUROSAWU.

Napriek takej hustote magorov na m2 sa im 20 rokov podarí unikať spravodlivosti, hoci patria k smotánke a vraždia po každej dávke Orandžu a koksu XY rokov. (odbočka - po KUBRICKovom Pomaranči som mal chuť zabíjať aj ja - hlavne jeho). Čiže už fabula je mocne pritiahnutá, ale skalp sa utrhne v druhej polovici knihy, kedy poškodený jednotlivec (magormi odvrhnutá magorka) sa po viac ako desaťročí rozhodne, že revanš je lepší ako terapia. A ide na to BRONSONovským štýlom a Kill Bill si môže robiť poznámky. Nechcem spoilerovať a tak nebudem uvádzať, čo za wtf scény autor na konci vyfantazíroval, ale evidentne si zo záverom už poradiť nevedel a tak ho ustrelil. Doslova :)

Vôbec mi nevadí násilie, kľudne zlomím hajzlovému pavúkovi členok, ale kde je HARRISovo Mlčanie jahniat a kde je tento román? Nevravím, že je to odpad, ale vrámci žánru nič viac ako čistý priemer. U mňa menej, lebo americká stará drsná škola sa aspoň na nič nehrá. Tu navyše ešte aj vyšetrovacie komando bolo v snahe byť za každú cenu originálne - zlepené z nesympatických existencií. Aby toho nebolo málo si OLSEN ešte požičal niečo aj od Jeffery DEAVERa.
Možno som príliš kritický, ale vplyvom marketingu, čitateľských orgií nad každou autorovou knihou a DK hodnotenia sa skôr cítim podvedený. Ale nehádžem flintu do Žida ani do tohto Dána (max. do Dominika) a skúsim ešte Ženu v kleci. Ak ale ani tam nebude krimi nirvána tak tu flintu aj nabijem, Olsene!

Odporúčam: priemernej populácii s priemerným iQ oddelením v komerčnej spoločnosti ako únik pred iným masmédiom a filmovým spracovaním tejto knihy. Alebo vyznavačom KUBRICKových onanií. 45%