Marco

Marco https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/207124/bmid_carl-morck-marco-cxw-207124.jpg 4 1768 365

Případy oddělení Q série

Patnáctiletý Marco touží jen po tom stát se dánským občanem a chodit do školy jako každý jiný. Jeho strýc Zola však vládne rodinnému klanu železnou rukou. Celá rodina Zolu uctívá jako boha a bojí se ho jako ďábla, zatímco on nutí Marca a ostatní děti žebrat a krást. Když ale Marco zjistí, že ho Zola pro vlastní prospěch hodlá zmrzačit, pokusí se o nemožné: uteče. Bohužel přitom náhodou odhalí nebezpečné rodinné tajemství a hra o život začíná. Podaří se mu využít všech svých schopností a něco dokázat? Měl by se obrátit na policii? Prozatím neví, že mu v patách není jen rodina, ale i někdo další. Když na to přijde inspektor Carl Mørck, rozhodne se záhadného mladíka, který má zjevně co říct k případu pohřešovaného vládního úředníka, zachránit. Carl s kolegy Asadem a Rose pozvolna rozplétají nitky rozsáhlé korupční aféry, která je vede ze světa bankovnictví přes ministerstvo až do hloubi afrického pralesa. Nevzalo si oddělení Q tentokrát příliš velké sousto? Milovníci díla Jussiho Adlera-Olsena se mohou těšit na posílení řad vyšetřovatelského týmu o další zajímavou postavu…... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Host

Marco Effekten , 2012

Aleen
10.02.2017 4 z 5

Asi ode mně nikdo neuslyší nic negativního k tomuto oblíbenému seveřanovi. Protože mně se prostě všechny jeho příběhy líbí. Vždy, stejně jako i Marco, mají spád, musíte u nich alespoň trošku přemýšlet a musíte fandit hlavní postavě. Tahle kniha je trošku jiná právě v tom, že hlavní hrdina je trošku posunutý - není to na 100% Carl, ale trochu i Marco. Jiné díly byly možná maličko silnější, ale já byla spokojená.

callahanh
06.02.2017 4 z 5

Přikláním se na stranu těch, kteří tvrdí, že Marco je nejslabší z celé pětice příběhů o oddělení Q. Adler-Olsen tentokrát rozehrává zbytečně moc příběhů (první případ s lodí, Marco a život komunity, politici a dotace) a přivádí na scénu zbytečně moc postav, z čehož rezultuje to, že začátek je dost roztahaný a není tak čtivý, jak jsme u autora zvyklí. Postupem času se to zlepší, nicméně Carl a celé oddělení Q jako by tentokráte byli vedlejšími postavami, což není úplně dobře, navíc postupem času už začíná být přitažené za vlasy, z čeho všeho se dokáže Marco dostat, celku neprospívá ani přehnaně akční závěr. Na druhou stranu se tu opět rozvíjí vztahy mezi členy Oddělení Q, lehce se nám odkrývá Asadova minulost a samotná tematika zneužívání dotačních fondů je dostatečně atraktivní. V kombinaci s typicky autorovým svižným a lehkým stylem to nakonec dává lehký nadprůměr, který ale ve většině prvků zaostává za předešlými díly a ten nejzásadnější důvod, proč ho přečíst, je ten, abychom věděli, jakým směrem se vyvinuly klíčové postavy vyšetřovatelů. 70%

Láďa92
24.01.2017 4 z 5

Kniha měla slabší začátek, ale postupem času mě příběh začal bavit a Marcovi jsem fandil, jen mi přišlo mi trochu přitažené za vlasy, z kolika ošemetných situací se ten kluk dokázal dostat :)

ajasin
18.01.2017 4 z 5

Objevila jsem tohoto autora před víc jak rokem díky filmu Žena v kleci. V rychlém sledu jsem přečetla první čtyři knihy a byla lehce " přeolsenovaná". Po téměř roční přestávce jsem se k němu zase vrátila a nelituji . Marco je dobrý, svěže napsaný, napínavý příběh, který pohltí. Dávám čtyři hvězdy, protože pro mě je "Vzkaz v láhvi" srdeční detektivková záležitost a autor ho těžko něčím překoná.

joslin
06.01.2017 4 z 5

Marco je příjemný, svěží a zábavný. Fandila jsem tomu klučinovi do poslední chvíle. Carlovi bych už přála nějakou hodnou žínku, co by se o něj postarala opravdu s láskou.. líbí se mi jak autor poukazuje, že náš cholerický vyšetřovatel je jen člověk a má srdce. . .

Petrstik
03.01.2017 5 z 5

Další výborný krimipříběh z Oddělení Q, který uspokojí snad všechny, kteří čekají dobrou detektivku.

jitus.drahotska
27.11.2016 4 z 5

Marco následoval po Vzkazu v lahvi, ze kterého jsem byla opravdu nadšena. Bylo neskutečné, jak jsem si najednou uvědomovala naší neopatrnost při hlídání osobních věcí na veřejnosti a také pocity lidí, kteří okrádají. Avšak mi přišla místy hodně se opakující a nekonečná, proto musím jednu hvězdničku ukrást ;)

Sheldon
25.11.2016 5 z 5

Mě se tenhle díl líbil výrazně víc, než úvodní díly série, a to zejména díky přidání humoru, navíc mám rád africkou tematiku, takže mi byl blízkou i tematikou. Myslím si, že ve filmu to tomuto dílu bude slušet určitě ze všech nejvíc.

ivoiro
28.10.2016 5 z 5

Po pomalejším rozběhu hodnotím knihu jako další skvělé dílo autora.

midloch
25.10.2016 5 z 5

Další pokračování úspěšné série. Určitě to není tak silné jako Vzkaz v láhvi nebo Složka 64, na druhou stranu není to až tak slabé jako Zabijáci, proto dávám stále plné hodnocení. Postavy na oddělení Q a jejich vzájemné vztahy se dobře vyvíjejí a příběh má podlě mě slušný spád, byť se odehrává ve více úrovních než tomu bylo u předešlých knih autora.

Arlienen
24.10.2016 4 z 5

Moje první kniha od tohoto autora, kterou jsem přečetla. Viděla jsem filmy - Žena v kleci, Zabijáci a Vzkaz v láhvi, filmy mě naprosto pohltily. Očekávala jsem, že se to stane i u knihy, bohužel se to úplně nestalo. Kniha nebyla špatná, ale některé části se mi zdály vleklé a některé zase úplně zbytečné. Určitě si přečtu další díly, abych si mohla udělat ucelený obrázek.

miloslav0399
23.10.2016 3 z 5

POZOR SPOILER! Určitě nejslabší díl Morckovy série. Hlavní zápletka je dost překombinovaná, v ději je nezvyke hodně akčních scén, které nejsou autorovou parketou. Naopak, vztahy v oddělení Q jsou tentokát napsány, včeně nového elementu, pěkně :-) Co je ale podle mého názoru úplně mimo, jsou veteráni dětských vojáků z Afriky. Když si odmyslím nesmyslnost tohoto atributu jaké takového, strašně mi vadila jejich neschopnost a přišli mi především směšní. Závěr knihy je účelově natažený, místo jediného výstřelu nás čeká nesmírně komplikovaný únos. Ne tohle se nepovedlo, 2.5 hvězdy.

Bar16
22.10.2016 4 z 5

Klasický Adler-Olsen :-) Musím říct, že ani jedna kniha od něj mě nezklamala - i když třeba měla části, které se četly pomaleji, tak příběh sám o sobě byl vymyšlený skvěle :-) Co se týče vztahu Carla s Asadem, mám pocit, že už si jsou hodně blízcí a v dalším díle se dozvíme další Asadova tajemství.

Jančislava
22.10.2016 5 z 5

Mě se tento díl moc líbil. Byl zajímavý i napínavý. Pro mě rozhodně nebyl nejslabší. Jdu na další.

Ivetaa
16.10.2016 3 z 5

Předchozí díly byly "čtivější". Hodně roztahaný děj, občas jsem se ztrácela...

martousek
08.10.2016 3 z 5

Bohužel pro mě byl Marco nejslabší z celé série o Carlovi, chybí mi pouze poslední díl. Vůbec jsem nepochopila, proč se za něj na konci knihy oddělení Q postaví, pro mě to byl celou dobu "zmetek", nebyl mi ani trochu sympatický, ikdyž se jedná o mladého kluka, všechno bylo překombinované a zbytečně zamotané. Za tři hvězdičky může být autor rád, kdyby předchozí knihy nebyly tak čtivé, dám nejspíš i méně.

sackrebleu
31.08.2016 5 z 5

Vynikajúca kniha, dokonca mi prekvapivo nevadil ani fakt, že Marco by nejakým spôsobom zrejme prežil i jadrový výbuch. Taktiež oceňujem autorov humor, čo je vec, ktorá sa pri severských detektívkach moc nevidí; ďalší bod za to, že vtipné poznámky, či dialógy absolútne nenarušujú atmosféru celej knihy.

Jussi Adler-Olsen sa popri čítaní príbehov z Oddelenia Q zaradil medzi mojich top obľúbených autorov severského krimi, naposledy ma podobne nadchol asi len Mankell, možno Nesbo.

Charlesska
28.08.2016 4 z 5

Oproti předchozím dílům trochu zklamání, na můj vkus to byla moc velká "kovbojka". Ale dialogy Carla, Asada, Rose a dalších "stálých" postav byly opět skvělé!

Irsaf
22.08.2016 4 z 5

Chvílemi nic moc, ale dalo se to.

technik1965
20.08.2016 4 z 5