Firewall

Firewall https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/280722/mid_firewall-BTB-280722.jpg 4 273 56

Kurt Wallander v boji proti těm, kdo využili zranitelnosti moderního digitalizovaného světa. Muž se zastaví u bankomatu, aby si vybral peníze, a nepochopitelně se zhroutí mrtvý k zemi. Vypadá to jako nešťastná náhoda. V téže době napadnou dvě dospívající dívky taxikáře tak brutálně, že záhy v nemocnici zemře. To už není náhoda, nýbrž jasná vražda. Místní policii, která dívky okamžitě zadrží, šokuje jejich lhostejnost a necitelnost. Krátce poté postihne kraj Skåne rozsáhlý výpadek proudu. Když však do trafostanice u Ystadu dorazí technik energetické společnosti, čeká na něj děsivé překvapení. Komisař Kurt Wallander je přesvědčený, že všechny tyto události spolu nějak souvisejí. Jenže stopy vedou k jistému počítači a komisař není zrovna fanouškem moderní techniky. Musí se spolehnout na jiné, což se mu vůbec nezamlouvá. Wallander ví, že čas nemilosrdně ubíhá. Případ nabírá katastrofických rozměrů, pachatel se ukrývá v anonymitě kyberprostoru a před policií je neustále o krok napřed…... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: ekniha , Host

Brandvägg , 1998

konicekbily
09.07.2016 4 z 5

Dobře vymyšlený příběh posuzuji s tolerancí k době, kdy byl napsán. Možná až moc podrobností o kybernetice knize trochu odebralo na aktuálnosti.

iveta3689
16.06.2016 4 z 5

Velmi dobrá detektivka, uvěřitelný příběh a stále aktuální námět. Technologie už sice pokročily, takže některé pasáže jsou nyní lehce naivní, ale rozhodně to neubírá na zajímavosti. Wallander stárne a řeší i osobní záležitosti, ale jen tak akorát, aby to neodvádělo děj jinam.

Marcela52
19.05.2016 5 z 5

Kriminální romány švédského autora Henninga Mankella s postavou komisaře Wallandera patří k mým oblíbeným, a tak ani u příběhu o zranitelnosti dnešního digitalizovaného světa, jsem se nenudila. Je pravda, že tento příběh je napsaný téměř před dvaceti lety, kdy byla digitalizace teprve na vzestupu, a tak se dnes některé postřehy autora jeví až trochu komicky, ale i tak si autor udržel schopnost napsat napínavý příběh, ve kterém o překvapivé zvraty není nouze. Napínavý děj a dobře postavená zápletka ostatně není to hlavní, co mě na Mankellových příbězích zajímá. Tím největším magnetem, proč jeho knihy tak ráda čtu, je schopnost autora postihnout nejen složitost doby, ve které žijeme, ale hlavně lidský rozměr jeho komisaře, který si i přes občasné neúspěchy stále zachová smysl pro to, co je správné a co je třeba udělat. Ani během tohoto případu se mu nepodaří zcela vyřešit problémy pracovní i rodinné, ale určitě čtenáře potěší, že na konci příběhu nechává prostor pro naději...

Aymira
03.05.2016 4 z 5

Menší výlet do kyberkriminality. Kniha je psána skoro před 20 lety a tak celé to tehdejší povědomí o počítačích a sítích může dnes působit poněkud komicky. Přesto i já jako laik jsem se dnes v knize trošičku ztrácela a místy taky moc nevěděla, o čem je řeč. Kniha je jiná než předchozí Mankellovy romány - nevyskytují se v ní žádní sérioví vrazi ani brutální zločiny z pomsty. Komisař Wallander nám začíná stárnout a jeho touha po lásce a vztahu ani tentokrát nenajde naplnění.

DariDerek
23.04.2016 4 z 5

4,5* a to z toho důvodu, že na mě to bylo chvílemi už moc "kyberprostorové" a já se ke konci přistihla, že se začínám nudit, protože jsem chtěla odpovědi a ne další a další otázky... Jinak počet mrtvol a ponurá atmosféra severu byla úžasná. :) recenze bude zveřejněna na portálu Chrudimka.cz v průběhu příštího týdne. :)

Eidalon
02.04.2016 4 z 5

Tuto další Mankellovku řadím do středu autorovy tvorby v sérii s Walanderem.

Poctivý detektivní příběh, i když zde bylo opět propašováno trochu politické linie a společenských problémů Afriky, které Mankell ventiluje co by občan Švédska a zároveň obyvatel Mosambiku v řadě svých děl a která mne u jeho detektivních knížek spíše ruší.

Firewall je ale více detektivní román, než společenský a zase spíše poctivá policejní mravenčí práce s hlavním Mankellovým hrdinou – komisařem Walanderem, který není žádný superpolicajt a nezničitelný hrdina, ale rozvedený padesátník, který žije sám a působí na švédském maloměstě, co by vedoucí oddělení vražd.

V knize má Walander padesátku na krku, je to již starý zkušený kozák, který čelí atakům jak ze strany mladších kolegů, nových technologií, tak další krizi středního věku. Najdete zde řadu odkazů na předchozí Walanderův život (knihy a příběhy, které autor napsal dříve) a především se před Vámi rozprostře poutavý příběh, který v podtextu nese sdělení se vztyčeným varovným prstem – naše populace se stává plně závislá na technologiích, které sama vymyslela a uvedla v život a který ji pohlcují víc a více.

Když si domyslíme, že kniha je již 18 let stará (2016), tak IT problémy v knize popisované se nám zdají čtením z pravěku. Nosná myšlenka je ale pravdivá stále.

Bez počítačů, internetu a vzájemného sdílení všeho všemi si dneska nedovedeme již život představit a první „ovoce“ tato skutečnost již nese v podobě zcela nové a závislé generace, která by si bez svých zařízení asi již těžko dovedla s některými životními situacemi poradit tak, jak to uměli jejich dědové ještě 70 let zpátky.

Firewall se přes svou „technologickou zaostalost“ čte velmi dobře, Mankell se dle mne zbavil začátečnických chyb, příběh má švih a dynamiku, čte se velmi příjemně.

Za mne dávám 4 hvězdy, pro mne asi ta z lepších knih, které jsem od Mankella zatím přečetl.

Hella
13.03.2016 3 z 5

Příběh byl na můj vkus sice méně reálný než obvykle, ale Wallander je prostě Wallander.

vineka
03.03.2016 5 z 5

Nádherně vystavěný příběh. Zvláštní, že knihy vycházejí s 15-letým zpožděním a přeci tak aktuální a poutavé čtení. Čte se tak lehce a krásně. Já osobně, při čtení jeho knih mám pocit, jakobych byla v tom příběhu a vše pozorovala na místě. I náhled do osobních životů a popisu každodenní práce u policie je k uvěření jakož i vyjádření poklony k policejní práci.

DominikV
02.03.2016 5 z 5

Opět se mi dere na jazyk komentář, který jsem psal už k minulému případu komisaře Wallandera O krok pozadu. A protože se nechci opakovat, jen to v rychlosti shrnu- lehce uvěřitelný ale o to napínavější děj a Wallander jako člověk lehce přiroste k srdci, jelikož je stejně "smrtelný" jako každý z nás. Nakonec bych chtěl poděkovat autorovi za tuto postavu a mrzí mě, že už se ničeho dalšího s Kurtem Wallanderem od pana Mankella nedočkáme.

Bruno21
25.02.2016 5 z 5

Nádherná smutná minimalistická detektivka o opouštění a samotě stárnoucího chlapa.

Gracian1964
20.02.2016 5 z 5

Aj napriek niektorým pomerne kritickým hodnoteniam (s ktorými sa možno dá súhlasiť) som s knihou spokojný, Mankell ma znovu nesklamal, i keď mi Wallander sem tam liezol na nervy...hlavne pri jednej z návštev Siv Erikssonovej...minule som urobil dosť veľkú chybu, keď som pod dojmom kníh skúsil zhliadnuť televízny seriál Wallander...nemal som to robiť...nebol som schopný dopozerať to do konca a pomerne slušne som bol sklamaný i nasrdený, možno sú to len detaily, ale u mňa to stačilo, miesto v peugeote jazdil vo volve a normálne bežne nosil pri sebe zbraň...a vôbec...kto Wallandera čítal, nech sa radšej vyhne televíznemu spracovaniu...tak, teraz si dám od neho asi na chvíľu pokoj, lebo ďalšiu knihu v poradí zatiaľ nemám, ale budem po nej usilovne pátrať....

hana1070
13.02.2016 3 z 5

Bohužel v originále vyšlo v roce 1998 a ty roky jsou na knížce znát, zvlášť když tu dost důležitou roli hrají technologie...

Baiba
09.02.2016 4 z 5

Příběh asi nejslabší, autor trochu moc popustil uzdu fantazii a případ je na řádového detektiva z Ystadu trochu předimenzovaný. Taky jsem měla pocit, že zde Mankell začíná sklouzávat do role mravokárce, což se naplno projevilo v Číňanovi. Nicméně Wallander je Wallander, je to prostě můj oblíbenec, a tak autorovi (stejně tak jeho hrdinovi) leccos odpustím.

lubosh
03.02.2016 3 z 5

Asi nejslabší Mankellova detektivka.

Rolig
06.04.2015 3 z 5

Výborny dej a neustále zápletky vás stále držia pri knihe. Čím bližšie však prichádza záver, tým viac človek krúti hlavou. Či už sa jedná o konanie hlavnej postavi, komisára Wallandera alebo o samotný koniec, ktorý je vzhľadom na zauzlený dej jednoducho nedostačujúci - 6/10

kadgam
26.11.2014

Hovorovo napísaná krimi zo švédskeho malomesta o globálnom ohrození virtuálneho sveta.
Komisár Wallander, nevrlý no skvelý policajt amatérskou chybou skoro ohrozí celé vyšetrovanie.
Podľa mňa veľmi slabé.