Firewall

Firewall https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/280722/mid_firewall-BTB-280722.jpg 4 273 56

Kurt Wallander v boji proti těm, kdo využili zranitelnosti moderního digitalizovaného světa. Muž se zastaví u bankomatu, aby si vybral peníze, a nepochopitelně se zhroutí mrtvý k zemi. Vypadá to jako nešťastná náhoda. V téže době napadnou dvě dospívající dívky taxikáře tak brutálně, že záhy v nemocnici zemře. To už není náhoda, nýbrž jasná vražda. Místní policii, která dívky okamžitě zadrží, šokuje jejich lhostejnost a necitelnost. Krátce poté postihne kraj Skåne rozsáhlý výpadek proudu. Když však do trafostanice u Ystadu dorazí technik energetické společnosti, čeká na něj děsivé překvapení. Komisař Kurt Wallander je přesvědčený, že všechny tyto události spolu nějak souvisejí. Jenže stopy vedou k jistému počítači a komisař není zrovna fanouškem moderní techniky. Musí se spolehnout na jiné, což se mu vůbec nezamlouvá. Wallander ví, že čas nemilosrdně ubíhá. Případ nabírá katastrofických rozměrů, pachatel se ukrývá v anonymitě kyberprostoru a před policií je neustále o krok napřed…... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: ekniha , Host

Brandvägg , 1998

PavkaHu
10.07.2019 2 z 5

Chvílemi jsem se i nudila. Tohle není typ knih pro mě.

Karborund
09.06.2019 4 z 5

Stoupající úroveň Mankellových knih kvituji. Svět počítačů, čísel, kyberútoků, velmi aktuální.

Ales.BD
02.05.2019 4 z 5

U několika předchozích dílů jsem měl dojem, že série ztrácí dech. Tento díl se kvalitou vrátil zpět na vrchol a to i přesto, že v něm je určitý podíl nejasného technického blábolení (technobabble). Ale jde jen o rekvizitu k vyprávění docela dobrého příběhu.

PPardinio
24.02.2019 4 z 5

Autorovi stále nedochází dech a servíruje nám další zajímavý příběh. Tentokrát nás seznamuje s hrozbami počítačového světa, ve kterém vidí slabinu lidské populace a způsob, kterým lze snadno ochromit civilizaci. Tato myšlenka je určitě pochopitelná i v dnešní době, kdy nás tento svět ovlivňuje mnohem více. Stárnoucí spisovatel zde také rozvíjí myšlenky a své vlastní poznání, kdy se staří mazáci (Kurt W.) dostávají stále více do konfliktu s mladší generací, která postupně přebírá jejich místo, jelikož se snáze přizpůsobuje novým trendům. Zde se pochopitelně jedná hlavně o svět PC, ale tato myšlenka jde hlouběji. Dále se zde bohužel ukazuje další nešvar společnosti, kdy "kamarádi" podkopávají nohy svým kolegům, aby se dostali výše a výše. Příběh mě bavil, ale závěr mě opět úplně nepřesvědčil, a proto dávám 4*.

zdendula31
21.02.2019 5 z 5

Henning Mankell se nebál žádného tématu..od politické situace v Africe až po kybernetický útok..jeho knihy miluju,škoda že už nám žádnou nenapíše.

cantona
18.01.2019 5 z 5

Tak Wallander opět nezklamal. Prostě sympaťák každým coulem. Jeho vyšetřovací metody a šestý smysl na udělání si obrázku kdo stojí před ním je bomba! Jak už jsem psal u předchozích dílů tak mi vadí, že většina kriminalistů ve Švédsku potažmo v severních státech snad ani nenosí u sebe služební zbraň a to mě trochu zaráží. Ale jinak příběh bez chyby.

bezprezdivky
07.09.2018 3 z 5

Mé první setkání s policistou Wallanderem. Víc mě bavilo sledovat metodiku vyšetřování, než samotné vyřešení případu - to mi přišlo trochu krkolomné.

ilčidlo
17.05.2018 5 z 5

I za mně další výborná knížka s komisařem Wallanderem. Krásně vše vystihla Selinute, já už nemám co dodat, jen že ji doporučuji a dávám 5 hvězdiček.

Hans303
23.12.2017 1 z 5

Nic moc... :(

ArwenAragorn
08.12.2017 5 z 5

Tak jsem na rozpacích, co napsat. Další výborná kniha s mým oblíbeným komisařem Wallanderem? To se mně zdá málo, ale naprosto přesně to vystihla Selinute.

MarianP
18.10.2017 5 z 5

Mankellov román Neviditeľný múr je skvelou sondou do dodnes neprebádaného sveta počítačových technológií, preto mu právoplatne patrí označenie "nadčasový". Múr je detektívny román, kde Wallander pátra po možnom útoku na finančné systémy celého sveta, a hoci sa niečo také zdá neuveriteľné, je to celé vlastne úplne možné. V románe je množstvo úvah, autor sa, pravdepodobne, nedokázal zmieriť s rýchlym nástupom moderných technológií, počítačov a mobilov, všíma si mladú generáciu, ktorá z počítača vie prenikúť do Pentagonu ale obeduje len sóju a mrkvu. Je tu patrná irónia, avšak Mankell len poukazuje na nové trendy, na nové technológie, na nové problémy, ktoré so sebou prináša moderná doba. Nikto zatiaľ nenapísal tak úžasnú sondu o nejakom detektívovi ako Mankell o Wallanderovi, za to mu patrí obrovská vďaka a obdiv.

intelektuálka
06.10.2017 4 z 5

Souhlasím s Pet007 - nebezpečí síťového připojení nenahradí kontakt člověka s člověkem.

Pet007
24.07.2017 5 z 5

Výborná kniha. Trošku obsáhlejší, ale čte se dobře. Je to určité varování před elektronickým světem, ve kterém se ten opravdový začíná ztrácet. Jsou na něm závislí lidé, instituce, firmy. Vždycky si říkám, až to jednou někdo vypne...

orinka3
12.02.2017 5 z 5

Bezvadná detektivka. Moc se mi na ní líbí to, že i člověk, který k práci s počítačem nepřičichl, pochopí v čem tkví nebezpečí, po kterém Wallander se svým týmem pátrá. Tradičně ho trápí soukromé problémy i stav švédské společnosti, ale to už k Mankellovi v detektivkách tak nějak patří. Od začátku do konce poutavé čtení. Pět hvězdiček si zasluhuje.

Selinute
02.02.2017 5 z 5

Mankell je jeden ze seveřanů, jehož styl psaní jsem si postupem času oblíbila a stal se pro mě žádoucím. Jeho komisař Wallander, obyčejný smrtelník se spoustou chyb a lidských slabostí, se mi nějak dostal pod kůži a spolu s ním i sympatická inspektorka Ann Britt, bez které si děj už nedovedu představit. I v tomto případu Wallander pozvolna rozplétá tenoučké nitky indicií, až konečně najde bod zlomu, za nímž případ nabere spád a dospěje ke svému rozuzlení. Vynikající kriminální román, který ani téměř po dvaceti letech od svého vzniku neztratil nic ze své poutavosti a stále může svým čtenářům nabídnout napínavé čtení, které si právem zaslouží to nejvyšší hodnocení. Těším na další zarezervovanou Mankellovu knihu.

jiri77
06.12.2016 5 z 5

Další skvělé pokračování s nejlepším komisařem ,kterého z knih znám. Moc se mi líbí jak Mankell pomalu nechává příběh plynout a odkrývá další zvraty v knize. Přesto že se děj odehrává v 90.letech minulého století ,tak výborně už v té době poukázal na možnost počítačových útoků. Výborně zvládnutý charakter hlavní postavy komisaře Wallandera.

šipek
21.11.2016 5 z 5

Tak super detektivka s výborným komisařem Wallanderem. Čtenář se vůbec nenudí, vše do sebe neskutečně zapadá. Pro mě jasných pět hvězdiček. Jediné co je mi divné, že je u nás první vydání po 18 letech od originálu. Vřele doporučuji milovníkům tohoto žánru.

3nitka
29.10.2016 4 z 5

Moja prvá skúsenosť s komisárom Wallanderom. A veľmi príjemná. Starší policajt s intuíciou a zdravým rozumom. Téma tiež dobrá, určite si prečítam aj ďalší príbeh.

sagasir
24.10.2016 5 z 5

Nepředstavitelné

Mankellovi a Wallanderovi rozhodně nedochází dech a i po osmé nám naservírovali skvělé dílo.

Jak už jsem psal v úvodu, tak nás znovu čeká skvělé čtivo. Strašně mě baví číst a také to obdivuju, tu cestu kdy nakonec do sebe vše zapadne. A přesně tohle Mankell ovládá perfektně. Znovu se podíváme za hranice Švédska a to konkrétně do Angoly. Prvek ciziny, který má Mankell ve svých knihách již nespočetněkrát se mně prostě líbí a baví. Velice oceňuji i nápad s onou globální elektronickou hrozbou. Člověk si řekne, že se něco takového nemůže stát, že je to prostě nepředstavitelné, ale ono se to klidně stát může a kdo ví, co by to vlastně doopravdy nakonec způsobilo. Jisté je, že nic pěkného by to asi nebylo. Prim hrála i nutnost pomoci komisařovi a díky ní jsme získali další zajímavou a dobře napsanou postavu. Rozsahově opět klasika, možná trošku delší, ale opět nic hrozného (543 stran). Napětí adekvátně dávkované, nikde zbytečné odbočky a hlavně hodně překvapivých zvratů pro osobní život komisaře. Což mně taky potěšilo a těším se, jestli se ještě nějak bude vyvíjet konfrontace Wallandera s jedním jeho dlouholetým kolegou. Smutné je, že už tehdy (rok 1998) Mankella a jeho komisaře Wallandera děsila čím dál tím větší násilnost a lhostejnost mladé generace. Co by si asi pomysleli v dnešní době. Nicméně i tento smutný fakt stojí za skvělým hodnocením této knihy. Série s komisařem Wallanderem je prostě prvotřídní literární kvalita a i její díl s názvem Firewall budu hodnotit opět vysoko. Tomuto dílu uděluju 90%.

rodak
11.07.2016 5 z 5

Dokonalé čtení jsem opět dostal Pomalé táhnoucí se vyšetřování přesně dle mého gusta .Těším se na další ,jdu na Pátou ženu.