Dobrodružství Sherlocka Holmese

Dobrodružství Sherlocka Holmese https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12731/dobrodruzstvi-sherlocka-holmese-12731.jpg 5 769 90

Tato kniha přináší první nadílku Doylových povídek o slavném detektivovi. Původně vycházely v letech 1891–1892 a my je vydali o 105 let (nebo 26) později do doby zcela jiné, odlišné tempem, morálkou i typem zločinů. Byly však ty staré zlaté časy skutečně tak zlaté? Holmes a Watson o tom vědí své. Pro nás však kouzlo té doby zůstává nezměněno. Nuže, vzhůru do zamlžených ulic, na kvetoucí vřesoviště. Pojďme, pojďme již. ... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Povídky
Vydáno: , Jota

The Adventures of Sherlock Holmes , 1892

inachisio
30.08.2020 5 z 5

Asi jeden z nejlepších Sherlocků. Povídky jsou napínavé, chytré a mnohdy dokážou opravdu nadchnout. Výborné.

martin_aston
29.08.2020 5 z 5

Kniha detektívnych poviedok, dobré zápletky, atmosféra viktoriánskeho Anglicka, nový preklad a krásne ilustrácie od Snowmouse. Paráda.

poiu
27.07.2020 5 z 5

(SPOILER) Studie v šarlatové - * * * * * zde se setkává doktor Watson s podivínem Sherlockem Holmesem a sleduje ho při jeho deduktivní práci až k odhalení vraha ( ***** S P O I L E R ***** který putuje přes půl světa, aby vykonal svou pomstu)

Podpis čtyř - * * * * *opět velmi zajímavé vyústění celé situace - zde se jedná o velké poklad z Indie...

Skandál v Čechách - * * * * * -- tady Irene Adlerová Sherlocka pěkně převezla... :-)
Spolek Ryšavců - * * * * * -- to musel někdo dlouho plánovat - takovouhle akci! :-)
Případ totožnosti - * *
Záhada Boscombského údolí - * * *
Pět pomerančových jadérek - * * * *
Ohyzdný žebrák - * * *
Modrá karbunkule - * * * - tady se zloděj pořádně vytrestal sám..
Strakatý pás - * * * *
Inženýrův palec - * * * * --- tady by mě zajímalo celé rozuzlení, kdo byly další postavy příběhu a jak to s nimi dopadlo dál..
Urozený ženich - * * *
Berylová korunka - * *
Dům u Měděných buků - * * *

m_martina
30.05.2020 5 z 5

Jedno Sherlockovo dobrodružství lepší než to druhé. Všechny povídky v této knize jsou vynikající a ráda jsem si je přečetla.

danny_21
13.05.2020 3 z 5

Tak jsem se tedy konečně dostal po filmové a seriálové tvorbě k literární podobě nejslavnějšího mistra dedukce a amatérského detektiva, který strčí do kapsy celý Scotland Yard a na kterého si téměř žádný zločinec nepřijde. Kvalita povídek v této sbírce je kolísavá - od těch nejpovedenějších v podobě Strakatého pásu, Studie v Šarlatové a Modré karbunkule, přes průměrné až k slabým Případu totožnosti a Urozeného ženicha, takže ve výsledku dávám Sherlockovi a parťákovi Watsonovi lepší průměr - 60 %

rafan65
26.03.2020 5 z 5

Příběhy Sherlocka Holmese jsou prostě super, krásné čtení které pohladí po duši.

Terva
29.12.2019 4 z 5

Věřím na starou teorii,
že vyloučíme-li vše, co nepřichází v úvahu,
zůstane potom pravda,
i když vypadá jakkoli nepravděpodobně.
(Berylová korunka)

Knihu povídek, kterou zde čtu jsem tady na Databázi ani nenašel. Od mistra Conana toho vyšlo nespočet a pořád se to opakuje. Knihy dostávají jiné názvy, ale povídky jsou dané a neměnné. Toto je kniha s názvem Dobrodružství Sherlocka Holmese, vydaná v letech 1971, 2010 a 2016 společnosti Garamond. Je tu jen dvanáct povídek oproti stejnojmenné knize s čtrnácti povídkami. Hmmm?

Citát: Můj milý příteli, lidská fantazie dovede vytvářet divy, ale život je vždycky nekonečně složitější. (Případ totožnosti)

Nutno dodat, že příběhy jsou již strašně staré a někteří mladší čtenáři si už snad ani nedovedou představit, co je to pro detektiva lupa, prášek na snímání otisků, nebo tři lulky do vyřešení případu. Je to prostě zastaralé, a i když mnozí tvrdí, že Holmes je legenda, jsou tací, kteří raději přesunou Sherlocka do naší doby ať si pátrá s notebookem a mobilním telefonem. Pro milovníky retra a staré klasické Anglie je tohle však stále legenda. A já se k ní rád vracím. A i když se většina ani zločinem nezabývá, alespoň ne v jeho právním smyslu, stále v příbězích nacházím nové skutečnosti a detaily.

Citát: Víte, Watsone, člověk založený jako já je ustavičně pronásledován prokletím, že se na všechno na světě umí dívat jen z hlediska vlastního speciálního zájmu. (Dům u Měděných buků)

Z dvanácti povídek jsem vybral dvacet šest citátů a vložil je mistru Conanu do jeho profilu. Celou sbírku jsem ohodnotil z průměru hvězd všech dvanácti povídek, což je 38,41666. Zaokrouhleno na 4****. Přidal jsem komentáře, ochutnávky, citáty a hodnocení. Vše můžete najít zde:

Citát: Jen z milosti boží tu kráčí Sherlock Holmes. (Záhada Boscombského údolí)

chlo0opek
17.07.2019 4 z 5

Sherlock Holmes je prostě dokonalý:). Až člověk pomalu nabyde dojmu, že je to možná až moc - proto taky nedávám plný počet hvězd;). Nicméně příběhy se dobře čtou, je vidět, že autor dokáže čtenáře do příběhu dostat, zaujmout.
Lepší 4*.

Kuža007
24.06.2019 5 z 5

Studie v šarlatové - setkání Sherlocka Holmese a doktora Johna Watsona, velice dobrá zápletka, pachatel je do poslední chvíle první části neznámý a potom úžasné vysvětlení jeho příčin proč to udělal a jak to udělal.
Podpis čtyř - opět napínavá zápletka, tajemný a cenný poklad z Agry, skvělý a excelentní průběh vyšetřování a nádherná zpověď neobvyklého pachatele. Navíc si vzpomenu i na úžasné filmové zpracování s Jeremy Brettem v hlavní roli Sherlocka Holmese.
Dobrodružství Sherlocka Holmese - po dvou románech přichází první Doylova sbírka povídek s geniálním stvořitelem dedukční metody Sherlockem Holmesem a jeho přítelem a zapisovatelem doktorem Johnem Watsonem. Tato sbírka mě bavila. Byly v ní jedny z mých nejoblíbenějších povídek: Skandál v Čechách či Spolek ryšavců. Naprosto kladné hodnocení.

Kuža007
19.06.2019 5 z 5

Po dvou románech přichází první Doylova sbírka povídek s geniálním stvořitelem dedukční metody Sherlockem Holmesem a jeho přítelem a zapisovatelem doktorem Johnem Watsonem. Tato sbírka mě bavila. Byly v ní jedny z mých nejoblíbenějších povídek: Skandál v Čechách či Spolek ryšavců. Naprosto kladné hodnocení.

Levhardka
06.03.2019 5 z 5

Sherlock je prostě hlava otevřená, úžasně popaané myšlenkové, dedukční pochody, jen ten bílý prášek mi tam nesedí :-D, za mne super.

85098211
04.01.2019 5 z 5

Výborné případy nepřekonatelného Sherlocka Holmese a jeho přítele doktora Watsona! Všechny jsou skvělé, některé méně známé, jiné více. Ani nedokážu říct, která povídka je nejlepší, protože ani jedna z nich nepostrádá tu správnou atmosféru a napětí. Nezbývá tedy než hodnotit plným počtem ;-).

Pavelpi
16.12.2018 5 z 5

Sherlock Holmes jeden z nejlepších světových detektivů,který reprezentuje detektivní žánr ve dvojici s doktorem Watsonem.Myslím,že příběhy jsou sice staré,ale dosud nepřekonané a že se budou číst i dále.

SilvieSisinka
12.11.2018 5 z 5

Geniální Sherlock Holmes. Nikdy mě neomrzí. Jak všechno dokáže vypátrat. On je můj první detektiv kterého jsem četla.

dancadragneel
01.09.2018 4 z 5

Většina povídek mě velmi překvapilo a musím říct, že rozhodně nelituji toho, že jsem si na dílo nechala nějaký čas. Jediná povídka, která mě moc nenadchnula byla ta poslední o chůvě, ale jinak jsem byla velmi spokojená.

heliiinka
26.06.2018 5 z 5

Neuvěřitelně odpočinkové čtení. Bylo to, jako bych byla přímo uprostřed černých historek. Povídky jsou skvěle vyprávěné a se všemi detaily, takže čtenář může průběžně vymýšlet a upravovat své zločinecké teorie.

zofie3000
28.05.2018 2 z 5

Na knížku jsem se těšila, už jen kvůli seriálu a hledání paralel, to mi vydrželo asi je první tři povídky. Vlastně je to hrozně líně napsaný. Sherlock udělá naprosto šílenou dedukci její postup ale v některých případech není objasněn protože nás tím přece nebude zatěžovat. Asi zůstanu jen u svého nekriticky zbožňovaného seriálu :D

Babsy
30.01.2018 5 z 5

Holmes je moje srdcovka.. takže prostě tak :-)

Nunynka
23.01.2018 5 z 5

Příjemná oddychovka. Mám moc ráda klasické britské autory detektivek a vždy se u nich odreaguji.

Gustik5
10.11.2017 5 z 5

Jak prosté... A přitom geniální. Obě adjektiva jdou v těchto povídkách bok po boku, stejně jako jistý detektiv a jeho jediný přítel s lékařskou praxí... Tohle prostě nezestárne. Naopak. Uplynulá léta Doylovu dílu jen přidávají na síle atmosféry a jen podtrhují brilantnost Sherlockových dobrodružství...