Dobrodružství Sherlocka Holmese

Dobrodružství Sherlocka Holmese https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12731/dobrodruzstvi-sherlocka-holmese-12731.jpg 5 769 90

Tato kniha přináší první nadílku Doylových povídek o slavném detektivovi. Původně vycházely v letech 1891–1892 a my je vydali o 105 let (nebo 26) později do doby zcela jiné, odlišné tempem, morálkou i typem zločinů. Byly však ty staré zlaté časy skutečně tak zlaté? Holmes a Watson o tom vědí své. Pro nás však kouzlo té doby zůstává nezměněno. Nuže, vzhůru do zamlžených ulic, na kvetoucí vřesoviště. Pojďme, pojďme již. ... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Povídky

23.09.2013 5 z 5

SH je prostě nejvíc...

PanKérka
07.07.2013 5 z 5

Nejdřív jsem si myslela, že mě to jako straší knížka nebude bavit. Ale opak je pravdou. Je to naprosto úžasná kniha, která mě uchvátila Holmesovými postupy a dedukcemi.

Skjaninka
09.06.2013 4 z 5

Kto by nepoznal Sherlocka Holmesa? Dokonalý Arthur Conan Doyle, ktorého musí poznať každý milovník detektívnych príbehov.

vipera
08.06.2013 5 z 5

Tak tomuhle říkám opravdu klasické dílo. Brilantní počtení.

honajz
13.03.2013 4 z 5

Ne všechny povídky mne upoutaly, ne všechny mají stejnou kvalitu. Některé se snaží být humorné, jiné jsou melodramatické, jinde se využívá exotických dobrodružných prvků, ale asi nejvíc mne zaujaly ty s mírně hororovým nádechem, kde Doyle nejlépe zužitkovává svůj smysl pro detail, popis a stavbu napětí.

Eseter
03.10.2012 4 z 5

Detektivky mě nikdy moc nezajímaly. Na Sherlocka Holmese mě nalákal britský seriál Sherlock. Zkusila jsem tuhle knížku a byla mile překvapená. Je velmi čtivá a příběhy jsou napínavé. Zjistila jsem, že co se týče charakterů hlavní dvojice, tvůrci seriálu se drží velmi pevně předlohy, takže jsem neměla problém si Sherlocka Holmese hned oblíbit. Dedukční metoda je opravdu nápaditá věc, která SH odlišuje od ostatních poněkud nudných detektivů. Tento díl se mi moc líbil a těším se na další.

Wrent
14.11.2011 4 z 5

Příběhy Sherlocka Holmese je povídkovým sborníkem relativně velkého počtu detektivových případů, které na sebe v podstatě nenavazují. Co jsem pochopil, tak by v podstatě mohly předcházet všem příběhům ostatním. Já jsem svou Sherlock mánii chytl někdy o prázdninách a tento v pořadí myslím třetí kus jsem dorazil až o poznání později, kdy nadšení trochu opadlo.

Ne že by povídky a případy byly o tolik slabší než takový Hund von Baskerville, ale musím uznat, že se Doyle neubránil opakování se. Případ od případu se sice trochu liší, ale neochvějná detektivova logika přestává postupně býti obdivuhodná a zábavná. I tak se mi ale hrozně líbí temná atmosféra mlhavého anglického venkova i špinavého Londýna z konce 19. století ...

Oceňuji, že když se zpětně podívám i na nejnovější SH film (myslím ten první, ne ten chystaný druhý), že vidím, jak autoři čerpali některé drobnosti i z těchto méně známých povídek.

Temeraire
30.05.2011 5 z 5

Nejluxusnější zábava do deštivých dnů...

Jíťa
30.11.-0001 5 z 5

Sbírka prvních případů SH je...jak jinak...perfektní. Pro nováčka nejkvalitnější příběhy, pro znalce ty nejznámější. Best: Skandál v Čechách a Strakatý pás.