Příběh služebnice

Příběh služebnice https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/356084/bmid_pribeh-sluzebnice-N1J-356084.jpeg 4 2800 756

Proslulý román kanadské spisovatelky vykresluje pochmurnou vizi blízké budoucnosti Spojených států amerických, které se z demokratických výšin propadly do všeobjímajících hrůz totalitního režimu. V okovech nemilosrdného klerofašistického režimu se z každého, kdo se proti němu jakkoli prohřeší, stává otrok. Z plodných žen pak ještě něco mnohem horšího – služebnice, jejichž úkolem je rodit děti, s nimiž se nikdy nesetkají…... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

The Handmaid's Tale , 1985

CleoXandra
24.01.2019 3 z 5

Celkově mi to přišlo poněkud přitažené za vlasy, nemůžu si pomoct. Ale mnoho postřehů je opravdu velice trefných. A velice znepokojivých.

slaska77
23.01.2019 5 z 5

Orwellovské téma pro ženy, co víc si přát. Přiznám se, že jsem začala číst, protože se chci podívat na seriál. Příjemně mně překvapila po všech stránkách, hlavně literární kvalitou, úžasně vtahuje do děje a využívá všech literárních prostředků tak, že si člověk připadne, že to opravdu prožívá. Ono přeskakování v ději (které by mě jinde rušilo) tady tak výborně funguje. No a otevřený konec, o kterém si každý může myslet, co chce, prostě úžasné, nadčasové, skvělé. (leden: 1339 str.)

Anie94
20.01.2019 4 z 5

Kniha se mi velmi libila. Jeji originalni a i zaroven desive tema, ktere cloveka nenecha chvili vydechnout.. Hlavni hrdinka popisuje sve pocity a vzpominky zcela realisticky a bez prikrasleni... Je to sice fikce, ale kdovi co jednou bude doopravdy. Az tedy na ten konec, ten mohl byt lepsi.

Michalka98
19.01.2019

Velice silná kniha, na kterou budu dlouho vzpomínat. Častokrát mi běhal mráz po zádech, ale stejně jsem musela číst dál a dál. Když přečtete knihu, tak většinou víte, že se ten příběh nestane, že je to fikce. Po dočtení této knihy tuto jistotu bohužel nemám. Doporučuji!

Makaja
18.01.2019 3 z 5

Upřímně řečeno mě to nebavilo, styl mi nevyhovoval, neustálé skákání nejen v čase, ale i v reálu a v hlavě hrdinky ...prostě mišmaš, z kterého sice nakonec vyplynul jakýs takýs obraz diktátorské patriarchální společnosti bez východiska, ale pro mě nepříjemná forma. Trochu to zachránil až "epilog", ten mě celkem bavil a v podstatě shrnul vše podstatné. Otevřený konec mi taky nevadil, v podstatě je jedno, kdo ti muži byli.......Takže za tu poslední kapitolu z budoucnosti a myšlenku příběhu, momentálně dost aktuální, dávám 3 hvězdy.

petulkaaaaaa
16.01.2019 1 z 5

Na knihu jsem se velmi těšila, protože jsem slyšela samé pozitivní ohlasy na seriál a zpravidla knížka je vždy lepší :-) Ale... Zde se očekávání vůbec nenaplnilo. Již od prvních stran mě iritoval způsob uvedení přímých řečí, které prakticky chybělo a mnohdy bylo matoucí, zda se jedná o hovor mezi postavami, či vnitřní monolog Fredovy.
Dále mi přišlo, že kniha nemá žádný spád, vznik Gileádu byl zcela nelogický, nenazvala bych to ani distopií v pravém slova smyslu, protože se o vzniku, fungování, důvodech tohoto totalitního režimu nic nedovíme. Všechno jsou to jen myšlenkové pochody hlavní hrdinky. Zajímavé mi přišly přechody mezi vzpomínkami a současností, nápad jako takový rovnež měl potenciál, ale dle mého zcela nevyužit. Také mi přišlo jako velká škoda, že jakmile se začlo konečně něco dít, autorka příběh ukončila s hodně otevřeným koncem. Kdyby příběh začal od půlky knihy, ale zaroveň byl lépe dotažený závěr, myslím si, že by to knize jen prospělo.

Jane23
14.01.2019 5 z 5

Velice silná kniha, která nenechá mysl klidnou. Temnota a v pozadí otázky, jak je to všechno možné. Nevadil mi ani otevřený konec, ještě více to podtrhlo celý pocit zmaru. Naproti tomu seriál se mi vůbec nelíbil. Je ochuzený o spoustu linek, na rozdíl od knihy podivně studený, i když také dost temný. Ale kniha je kniha :-)

Rainbow_Owl
11.01.2019 5 z 5

Pre mňa je to momentálne najobľúbenejšia kniha, ktorú som čítala viac krát. Skvelý príbeh, ktorý núti k zamysleniu sa, silná hlavná postava, prostredie v ktorom sa všetko odohráva – toto všetko vo mne vyvolalo mrazivý pocit, ktorý sa sem tam prelínal s pocitom beznádeje... Záver knihy vo vás zanechá množstvo otázok....

kerstyn
10.01.2019 5 z 5

Nemám slov. Příběh ve mě ještě stále silně rezonuje, zaměstnává moje myšlenky. Skvělá kniha a už se těšim, až se podívám i na seriál. :)

Taťka Hraboš
10.01.2019 5 z 5

Tak tahle knížka si svou výbornou pověst zaslouží (i když předpokládám, že ne každého potěšil závěr, vyvolávající ještě více otázek než předcházející obsah knihy). Výborná pochmurná atmosféra, plná nejistoty a napětí od první do poslední stránky, příběh vyprávěný stručně a svižně bez zbytečných popisů či odboček a především skvěle nastíněná vize patriarchálního totalitního státu, která je i přes více než třicet let od napsání románu i u nás v Evropě stále více varující s ohledem na migraci z muslimských států, kde vlastně podobné režimy, někdy v mírnějších, někdy ovšem ve zcela srovnatelných verzích panují a mají tendenci rozšiřovat se na nová území.

KristynaZak
09.01.2019 1 z 5

Zbytečně zdlouhavé, nezáživné - a to jsem se na knihu opravdu velmi těšila. Hvězdičku dávám za originální téma, bohužel to je tak jediné.

Sonik1974
05.01.2019 5 z 5

Kniha mne velmi zaujala. Oceňuji způsob vyprávění, vypravěčku, závěr, hlavní myšlenku. Seriál jsem neviděla, ale nevadí.

AnieAnne
04.01.2019 1 z 5

No.. Byla jsem statečná a knihu přečetla asi do dvou třetin. Za čtyři měsíce. I tak každou zhruba třetí stránku přeskočila. Prostě to nešlo. Možná kdybych jako první neviděla seriál, který je skvělý a od kterého jsem se nemohla odtrhnout. Ale jeho předloha ? Zdlouhavé, nudné, neuspořádané.

helena8550
30.12.2018 2 z 5

Velké zklamání. Nejdříve jsem narazila na seriál, kde mě velmi zaujala myšlenka, ale zpracování bylo k uzoufání nudné a tak jsem raději otevřela knihu. Ale zpracování knihy na tom není o moc lépe. Zdlouhavé popisy pocitů, představ. Výkřiky do tmy. Žádný úvod, co koho k tomuhle uspořádání vedlo a žádný závěr. Hvězdičky dávám opravdu jen za neotřelé téma.

Danago
28.12.2018 3 z 5

Opravdu mě dost překvapilo že kniha byla napsána v roce 1985. Některé situace v knize naprosto neuvěřitelně předpověděla. Příběh samotný mi přišel, tak trochu inspirován minulostí totalitní dobou, nacismem. Autorka měla nápad, vypráví jej nezvyklou formou, která je místy dech beroucí místy nudná. A možná občas i matoucí. Konec mi připadal nedořešený. Nevím ,záměr knihy asi byl přimět čtenáře k zamyšlení, což se jistě i povedlo. Ale hodně tam nebylo vysvětleno a za mě tam bylo i hodně nelogických rozhodnutí. Za mě průměr.

Tyet
27.12.2018 3 z 5

Napínavá, čtivá dystopie Margaret Atwoodové předkládá k zamyšlení vývoj společnosti směrem, který se snad z dobré myšlenky zvrtnul v krutou totalitu. No, jak to umíme velice dobře, historie je plná příkladů. Mohlo by se to takto stát? Nejspíš ne, ale něco podobného klidně vzniknout může a občas se zdá, že k tomu není zas tak daleko. Jako celek je kniha spíše oddychová literatura pro ženy, která nejde do hloubky, prostě rozptýlení, u kterého budeme mít radost ze života, jaký máme.

Okoslav
25.12.2018 5 z 5

Nejdřív pár výtek.

Kdybych se na Příběh služebnice dívala jako na ryzí dystopii, byla bych zklamaná. O tom, jak ke změně režimu došlo, se toho moc nedozvídáme, a rozhodně pro mě nemá onen "mohlo by se stát" moment. Navíc když se nad tím zamyslíte, nové společenské uspořádání, které popisuje Fredova, vlastně nedává smysl ani z radikálně konzervativního pohledu.

Ale :-)

O tom Příběh služebnice není. A vzhledem ke způsobu vyprávění ani nemůže být. Považuju ho proto hlavně za příběh o tom, co dokážou ženy udělat jiným ženám a že jsou to právě ženy, které vytvářejí mantinely, v nichž se ty ostatní mohou pohybovat. (Koneckonců, až na jedinou výjimku vystupují muži v knize - a vlastně i v Gileadu - jako pasivní objekty.)

Vypravěčka je tak uvěřitelná a pochopitelná a její vyprávění tak intenzivní a vlastně šíleně známé, že se mi během čtení několikrát udělalo fyzicky špatně a musela jsem knihu odložit. A asi o ní budu ještě dlouho přemýšlet.

vejik
13.12.2018 5 z 5

Ke knize mě přivedl stejnojmenný seriál.
Je děsivé, jak reálně příběh působí. Běhá mi mráz po zádech, jen si pomyslím, že by stačilo málo a nechali bychom se lehce zmanipulovat podobným režimem. Stačí jedna vůdči osobnost, které podlehnou masy postrádající schopnost kritického myšlení, a jsme všichni v háji...

Tyrkysová
13.12.2018 5 z 5

Dystopická vize možná ne tak moc daleké budoucnosti. Kastovní společnost, v níž byl zájem celku povýšen nad práva jednotlivců. Nadčasový román Margaret Atwood má své mušky (zejména v hloubce vyprávění, které situaci často jen naznačí), ale vzhledem k poselství, které nese, rozhodně stojí za přečtení. Doporučuji i seriál, jenž vám částečně odpoví na otázky, které po přečtení budete mít :)
4,5/5*

Paulika
13.12.2018 2 z 5

Knihu bych spise oznacil jako roman pro zeny nebo spise horor pro zeny. Pro me, pro muze, to bylo k uzoufani nudne. Byl jsem nalakan na antiutopisticky roman, ale moc me to zklamalo. Nebyt poslednich kapitol Historickych poznamek a jiste kapitoly o popisu prevratu, tak bych dal asi jenom jednu hvezdu. Prehrsel vylevu citovych pohnutek, snad nekonecno prirovnani, reminiscenci a pribeh temer tuctovy. Autorka sesbirala snad celou sbirku nocnich mur a obav, co se muze zenam prihodit a vetkala je do tohoto zdlouhaveho a rozvlacneho pribehu. Knihu jsem poslouchal jako nezkracenou audioknihu a podarilo se mi u toho nekolikrat usnout; jako ukolebavka je to skvele. Trochu me dostala jista nelogicnost, v kapitole Historicka poznamka se mluvi o rekonstrukci iPadu od Applu a ten vznikl nekdy kolem roku 2010 a pritom puvodni kniha je z roku 1985, tak to autorce za predvidavost kloubouk dolu ;-)