Příběh služebnice

Příběh služebnice https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/356084/bmid_pribeh-sluzebnice-N1J-356084.jpeg 4 2803 759

Proslulý román kanadské spisovatelky vykresluje pochmurnou vizi blízké budoucnosti Spojených států amerických, které se z demokratických výšin propadly do všeobjímajících hrůz totalitního režimu. V okovech nemilosrdného klerofašistického režimu se z každého, kdo se proti němu jakkoli prohřeší, stává otrok. Z plodných žen pak ještě něco mnohem horšího – služebnice, jejichž úkolem je rodit děti, s nimiž se nikdy nesetkají…... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

The Handmaid's Tale , 1985

babyboar
20.02.2019 5 z 5

Dávám 5 hvězdiček zcela s čistým svědomím. Nadchla mě jak forma, tak obsah. Dystopické varování lidstvu jak by to taky mohlo v (brzké) budoucnosti s námi dopadnout. Vůbec mi nevadil útržkovitý styl vypravování s přeskakováním v čase, spíše naopak. Hrála jsem tu hru s autorkou a zároveň hltala příběh a čekala, co bude dál (a neméně hltavě přemýšlela, co bylo předtím). Čtenářský zážitek byl tak silný, že se mi snad ani nechce vidět seriálovou podobu.

Mona-Lisa
17.02.2019 2 z 5

Moc jsem se na tuto knihu těšila...na silnou ženu ze seriálu, která se nenechala zlomit, zachovala si zdravý rozum, bojovnost a vzdor. Ale v knize jsem se navzdory pár zapamatování hodným myšlenkám setkala se zlomenou loutkou režimu. Trhá mi to srdce, protože seriál miluju, hltala jsem každý díl a hlavní věc co jsem si odnesla, byla útěcha, že když někomu hrábne a nastolí na hlavu postavený režim, vždycky zůstanou ti, ve kterých zůstane naděje a chuť bojovat. Ale v knize jsem nic takového bohužel nenašla.

Smardik17
14.02.2019 3 z 5

Když pominu, že jsem čekal od knihy naprosto něco jiného tak i to že jsem se v ději několikrát ztratil, tak nelituji přečtení. Sice není jasné jak Fredová dopadla, ale vymyšlené je to skvěle.

marili
14.02.2019 4 z 5

Hodně čtivá druhá polovina knihy. Začátek byl pro mne nepochopitelný. Postupně když jsem z retro perspektivy zjistila co se stalo, tak začal příběh dostávat smysl. Nakonec to bylo napínavé.

Mathiola8
13.02.2019 2 z 5

Vůbec jsem se nemohla začíst. Viděla jsem prvně seriál, který je skvělý. Na knihu jsem se vrhla a asi jsem měla moc velké očekávání. Musím říct, že mě vůbec neoslovila. Psaná hodně nesouvisle. Úplně jsem se ztrácela. A při závěrečné přednášce jsem už byla úplně mimo :)
Téma to ovšem zajímavé je, ale raději koukněte na stejnojmenný seriál.

evacerna18
12.02.2019 5 z 5

Naprosto skvěle napsaná antiutopie, která jde do hloubky. V knize se řeší témata jako náboženství, feminismus, fungování totalitních společností a to vždy z několika různých pohledů. Kvůli obálce a zmíněnému feminismu jsem se trochu obávala, že půjde o knihu z žánru "pro ženy", který nemusím, což naštěstí není pravda. Kniha rozhodně zaujme ženy i muže. Autorka má zajímavý styl psaní, kdy se do sebe prolínají různé časové roviny. Podle recenzí s tím mají někteří čtenáři problém, já si na to brzy zvykla a pro vyznění celé knihy je to důležité. Z recenzí pode mnou jsem si také všimla, že mnozí bohužel nepřečetli poslední část knihy s názvem Historické poznámky - je to přímá součást knihy, závěr, pokud toto nepřečtete, tak kniha nevyzní tak, jak by měla.
Knihu jsem četla v češtině, ale mám i anglickou verzi a obě verze jsem mezi sebou při čtení porovnávala. Doporučuji českou verzi. Překvapilo mě to, ale překlad je lepší než originál, což se stává málokdy. Kniha existuje v různých vydáních, některá z nich jsou opravdová grafická lahůdka :) Podle knihy také vznikl seriál a několik filmů.

Lenka_S
09.02.2019 4 z 5

Nevím co napsat.... tahle kniha ve mě budí budí zvláštní pocity a určitě o ní budu dlouho přemýšlet. Zpočátku mě trochu vadila absence přímé řeči, ale četlo se to dobře, tak jsem si na to rychle zvykla. Příběh je silný a představa takového světa mě docela děsí a doufejme, že k takové budoucnosti nikdy nedojde.

Eifka
09.02.2019 3 z 5

Mám z knihy smíšené pocity...teprve v půlce mě začala bavit, protože první polovina byla dost zmatečná kvůli prolínání současnosti s minulostí... Mám ráda knihy, kde autor využívá retrospektivu, ale tady autorka přeskakovala nejen ze současnosti do minulosti, ale navíc z minulosti do víc vzdálené minulosti, a to bez upozornění, takže jsem se občas ztrácela.
Na to, že ji autorka napsala v roce 1985, klobouk dolů, protože ústřední téma je velmi zajímavé...utopie, ale ne zas tak vzdálená od toho, co by se mohlo odehrát, ale co se v některých částech světa třeba v trochu jiné podobě vlastně děje.
Líbilo se, že poukázala na to, co se dá schovat za hrozbu islámského státu...dávno před 11.9.2001.
Ale když to vezmu z celkového hlediska, nepodařilo se mi úplně začíst, proto dávam 3 hvězdy.

Sharona73
09.02.2019 4 z 5

Dalo mi praci se zacist a asi nejsem tak nadsena jako ostatni, ale kniha se mi libila arozhodne bych ji doporucila.

Alex_Jura
07.02.2019 5 z 5

Dlouho mě míjela a teď si říkám - sakra práce ("Nolite Te Bastardes Carborundorum..."). Ne, nedovolím, co budu moci, tak NE.

knihomolka111
06.02.2019 4 z 5

Antiutopie, ze které běhá mráz po zádech. Zvláště když si uvědomíme, že se tento scénář může opravdu odehrát.
Dávám 4 hvězdy jen proto, že mě neskutečně naštval otevřený konec. Ono to snad ani nelze nazvat koncem, autorka prostě napsala jen začátek. Je tam k dispozici tolik materie, že by to vydalo minimálně ještě na tři knihy a byla by z toho vynikající sága. 300 stran na představení nového světa, postav a takto těžkého tématu, je opravdu nedostačujících.
No nic, jdu si pustit seriál a čekat na druhý díl.

el-zbych
01.02.2019 4 z 5

Kniha dobra, ale krátká. Každá kapitola mohla být více rozvinutá.

animovanej medv
01.02.2019 5 z 5

Kniha se mi líbila a moc mě bavila. Těším se, až se kouknu na seriál a trošku doufám, že bude pokračování.

koudelu
30.01.2019 5 z 5

Antiutopie zbožňuji a tahle se mi dostala pod kůži. Napínavé, dobře popsané. Dala bych 90%, 10% strhávám za otevřený konec.

makynka911
29.01.2019 3 z 5

Řadím se k těm, kdo první viděli seriál a pak teprve zkusili knihu. Neříkám, že nebyla kniha zajímavá, poutavá a čtivá, ale opravdu se mi tentokrát to seriálové zpracování líbilo víc.
Postavy v seriálu jsou podle mě střiženy věkem i povahou přesně tak, že je seriál protknutý psychologií a překvapujícími okamžiky v těch správný dávkách, které by při jiné konstelaci nenastaly. A že je občas opravdu na co koukat :o
Za mě kniha byla průměr a i kdyby autorka vydala plánované pokračování, už číst nebudu. Ale seriál opravdu doporučuji :)

Lenka4
28.01.2019 5 z 5

Docela děsivé upozornění na křehkost politického systému a možnost rychlého převratu ve jménu jakékoliv ideologie. Jednání hlavní hrdinky pak ukazuje, že člověka nejvíce svazuje jeho vlastní strach. Ten však zároveň pomáhá i přežít. Jak dlouho se dá přežívat ve strachu?

maryska09
28.01.2019 3 z 5

Souhlasím s flyingandie, také mi vadil nijaky konec, navic zaverecna prednaska mi prisla zcela zbytecna. Celou vec nijak neosvetlila spis mi jeste vic pokazila dojem z cele knihy. To ze cele svedectvi nasli namluvene na kazetach je posledni kapka, jako pribeh v knize dostacujici, ale jako poselstvi pro budouci posluchace zcela mimo

lacey
28.01.2019 3 z 5

Táto kniha určite splnila všetky očakávania, ktoré som od nej mala. Bola dychberúca, bola deprimujúca a bola temná.
To sú presne tie aspekty, za ktoré som si zaplatila a ktoré som dostala.
Na druhú stranu však nutno podotknúť, že štýl písania autorky bol často dosť rozhádzaný a niekedy som mala pocit, že čítam knihu napísanú viacerými autorkami.
Niektoré veci nesedeli a neboli logické, čo sa nakoniec autorka pokúsila obhájiť tým, že predsa išlo iba o prepis nejakých nahrávok.
O Atwoodovej vieme, že je majsterka opisu pocitov, prostredia a vlastne všetkého, čo sa v knihách deje bez výraznejších zásahov dialógov. Na druhú stranu, nie je majstrovstvo aj o tom, že človek vie, kedy prestať?
Ugh, čo ma ale nahnevalo najviac je koniec. Kniha podobného rázu s podobnou tématikou, ktorá sa snaží svetu otvoriť oči a ukázať nám, že v našom svete je niečo kurva zle by mala mať aspoň aký taký koniec. A nie to proste useknúť kde sa autorke hodí a tváriť sa že to bol zámer. Veľa vecí ak zostalo nevypovedaných a o to menšiu razanciu kniha následné má, keď príde na "posolstvo", ktoré svetu odovzdala.
Atwoodová má oveľa lepšie diela, ktoré stoja za prečítanie a čitateľ dostane komplexnejší balíček ako to, čo som dostala od tohoto diela.

flyingandie
25.01.2019 1 z 5

Nemám ráda knížky, u kterých člověk stráví desítky hodin a autor nemá ani dostatek slušnosti napsat k nim konec. Utrápené smířené nářky vypravěčky na mě nezapůsobily. A styl Atwoodové mi ani příliš nevyhovoval. Povrchní vyprávění, patetické snění ženy, u které neznáme ani pravé jméno. Nevíme, co se stalo s její rodinou, nevíme, proč se tak snadno podvolila podivnému osudu Gileádu, nevíme vlastně vůbec nic. A takový je i pocit, který z knížky mám.

Anna 13
25.01.2019 4 z 5

Napíšu to upřímně: jako první jsem viděla seriál. A protože to je mistrovské dílo, něco, na čem se stanete závislí a co prostě díl od dílu těžko rozdýcháváte, tak je jasné, že vás to ovlivní v tom, jak se po takové podívané budete dívat na knihu.

Já ten seriál prostě miluju. Dívám se na něho znovu, když ho teď začala dávat ČT a zase se nechávám unášet tím příběhem, který je naprosto neskutečný a dechberoucí - a původ má na stránkách této knihy.

Myslím, že nejvíce zarážející je, že byla kniha napsána v osmdesátých letech... To mě fascinuje...
Začala jsem ji číst s velkou chutí a plna očekávání... Styl mistryně Atwoodové je velmi charakteristický... Je to odbornice na popisování věcí, prostor a jiných skutečností do drobných detailů, což může mnoha čtenářům vadit. Dlouho se pozastavuje u ne zcela napohled důležitých věcí, ale pro příběh to má nějaký význam - totiž ten, že nám tulipány v zahradě nepřipadají okouzlující natolik, abychom o nich četli litanie na stránku, ale pro vypravěčku - služebnici, je to nesmírně důležitý vjem - pozůstatek krásy...
Nemohu říci, zda se mi styl psaní líbil. Vadila mi jistá neuspořádanost a to, jak autorka používala uvozovky. Samozřejmě brzy pochopíte, proč u některé přímé řeči jsou a u další ne, ale zpočátku je to matoucí a divné.
Ale síla toho příběhu, ty emoce, ten strach, ta totální absurdita a zvrácenost vás nutí číst dál, i když už víte, jak všechno dopadne.
Přeci jenom mi ale přišlo, že by příběh mohl být těmi pocity sytější a na některých místech zase více rozpitvanější...
Zpočátku jsem s knihou opravdu spokojená nebyla a chtěla jsem jí dát tři hvězdy - to především za nápad, motiv, který je absolutně jedinečný, a díky kterému mohl vzniknout fascinující seriál.

Pak mě ale napadlo oživit si zážitek z četby tím, že si ke čtení pustím audioknihu. A musím vám říct: udělejte to také!!! Tato kniha pod kouzlem Zuzany Kajnarové úplně ožije. Vůbec bych netipovala, že právě tato herečka to přečte tak, že se mi bude chtít brečet, drásat si kůži nebo se příjemně zklidnit. Její hlas to "hraje" fakt bravurně... Bylo to nádherné...

A tím jsem dostala zcela jiný rozměr vnímání toho příběhu - takže nakonec hvězdy čtyři. Mimochodem ty jsou i za ten konec, který mě překvapil. Rozhodně nezapomeňte na kapitolu Historické poznámky, která to završila tak, že budete sedět a přemýšlet a bát se a smát se zároveň. Fakt super konec, který by vás prostě nenapadl.

Pokud bych však měla doporučit knihu nebo seriál, byl by to určitě ten seriál. Protože graduje, postavy jsou zabrány do širších rozměrů a prožíváte tak příběh nejen s June, ale i s Ofglen, Serenou, Janine, Moirou...

SPOILER: Mimochodem mi hodně vadilo, že byl velitel s jeho manželkou tak staří. Copak takoví lidé budou mít energii na výchovu a péči o dítě? To Atwoodová nedotáhla. Naopak v seriálu je Serena zabrána mnohem lépe - není zlá ani hodná. Touží po dítěti natolik, že neváhá pro to udělat všechno. A to zápolení s June je mistrovsky odvedená psychologická hra, kde sledujete jak se ty ženy nenávidí a postupně díky lásce k dítěti dokážou na vše zapomenout a spolčit se proti ostatním.
Stejně tak Janine měla v knize velmi nevděčnou roli. V seriálu je její složitost k politování, ale zároveň i k obdivu. - KONEC SPOILERU

Modlím se za třetí řadu seriálu, protože s koncem té druhé se smířit nehodlám.
A všem tento neuvěřitelný seriál doporučuji, protože to bude jeden z nejlepších, který za život uvidíte.