Příběh služebnice

Příběh služebnice https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/356084/bmid_pribeh-sluzebnice-N1J-356084.jpeg 4 2803 759

Proslulý román kanadské spisovatelky vykresluje pochmurnou vizi blízké budoucnosti Spojených států amerických, které se z demokratických výšin propadly do všeobjímajících hrůz totalitního režimu. V okovech nemilosrdného klerofašistického režimu se z každého, kdo se proti němu jakkoli prohřeší, stává otrok. Z plodných žen pak ještě něco mnohem horšího – služebnice, jejichž úkolem je rodit děti, s nimiž se nikdy nesetkají…... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

The Handmaid's Tale , 1985

Makii
15.03.2019 4 z 5

Zvláštní. V rámci svého žánru bych řekla úplně super. Samozřejmě děsivé, syrové, varující... Ale asi jsem čekala trochu víc :) Seriál jsem neviděla a ani nemám v plánu. Výborný je úvod, v němž autorka vysvětluje, že knihu vlastně psala v Západním Německu v roce 1984. To je nutné vzít v úvahu.

jana1599
14.03.2019 1 z 5

Ne tak tohle rozhodne nebyla knizka pro me. Zdlouhavé popisy toho jak hlavní hrdinka kouka do zdi, většinu knihy se nic neděje, zaver uplne naprd, a navic je to cely strasne depresivni. Slysela jsem ze serial je lepsi, ale asi si to nebudu overovat.

MonikaV
14.03.2019 4 z 5

Silné téma, líbilo se mi, jak to bylo napsané "na přezkáčku", zkrátka jako myšlenky, které se zrovna honí hlavou. Doporučuji.

Samsullka
13.03.2019 5 z 5

neuveřitelné, fascinující, byla jsem omámena příbehem a nemuzu se z něj vymanit.

kleo9554
11.03.2019 4 z 5

Bylo to na mě dost těžké a měla jsem celkem problém to dočíst...

SleepyAllDay
05.03.2019 3 z 5

Na knihu jsem narazila až po seriálu, takže mi to docela uškodilo, už jen to, že jsem celý text četla hlasem Ofred (už jen to jméno – Ofred, Fredova), takže mi to přišlo unylé a táhlé. Ano, tématicky hodně silná kniha, ani si nechci představovat v tomto žít, místy hodně surově vyprávěná.

Ale do háje, může mi někdo (klidně do zprávy) vysvětlit ten konec?

Guepp
03.03.2019

Jako prvni jsem videla serial (dve serie). Namet mi prisel bezvadny. Plno podnetnych veci, ktere cloveka myslenkove zabavi na hodne dlouho. Rozhodla jsem se sahnout pro knihu, jestli nenabidne jeste neco navic. Ale pomerne me to zklamalo. Nechci vubec tvrdit, ze je kniha nekvalitni, to ani nahodou, jen jsem se nezacetla. Tohle je jeden z mnoha duvodu, proc je nejspis lepsi jako prvni cist knizni predlohy!
Zkusim dalsi knihy autorky a uvidime. :)

lucie.8
03.03.2019 4 z 5

Šílené státní zřízení, které přicházelo po malých krůčcích.

gladya
03.03.2019 4 z 5

Jedna ze zdařilých dystopií. Líbilo se mi, jak je tam popsán princip „žába v horké vodě“. Postupné a možná nejdříve nenápadné utahování šroubů a oslabování demokracie. Až z toho vznikne totalita. Něco takového se asi nikdy nedá vyloučit. Samozřejmě, vypadalo by to jinak než v románových příbězích. Ale jen v něčem.
Hlavní hrdinka je spíš zlomená, některé její kamarádky vypadají jako silnější. Jenže zlomených, rezignujících, smířených či přisluhujících je v totalitních režimech vždy bohužel většina. Na aktivní odboj má odvahu málokdo.
Ráda bych věděla, co se s některými hrdiny stalo. Chtěla bych pokračování. Jenže to by asi bylo ke škodě.
Celkovou úroveň výrazně zvyšuje historický komentář.

Posloucháno jako audiokniha

m_pastorka
03.03.2019 3 z 5

Velmi pozitivně hodnotím myšlenku a zajímavost příběhu - dokážu si i představit, že něco takového může jednou začít fungovat. Sice asi ne až v takové míře, ale je to totalitní režim jako každý jiný.
Nicméně musím přiznat, že občas mě dej nezaujal a já lítala v myšlenkách jinde a četla třeba zase celou stránku znovu. Knize asi na přehlednosti nepřidal i velmi časté preskakovaní v dějových liniích, které se dějí i třeba jen po pár odstavcích. V tomhle je výhoda seriálu nebo alespoň prvního dílu, na který jsem se po přečtení knihy podívala.

Princezna22
02.03.2019 5 z 5

Naprosto krásný a zároveň smutný příběh. Mile mě překvapilo,jak pěkně se mi kniha četla. Dokonalé ,za mě 100% doporučuji !

Petra186
01.03.2019 5 z 5

Kniha velmi čtivá, moc se mi líbila. Zajímavá "budoucí" doba.

olga9717
28.02.2019

Knihu jsem začala číst společně se sledováním seriálu. Základ je stejný, ale v podstatě jde o dva odlišné příběhy. Seriál ještě běží, takže neznám konec. Kniha je psána v několika rovinách, někdy jsem měla problém, navázat na předchozí linii příběhu. Příběh je pro mě šokující, rozsáhle popisovaný psychický stav hlavní postavy jsem zcela prožívala. Závěr mě potěšil..

Ludmila.spok
28.02.2019

Děsivé právě v reálnosti celého konceptu...

babystar
27.02.2019 3 z 5

Ukázka toho, že nic se nemá přehánět, ani původně snad dobrá myšlenka o ideální společnosti. Ukázka uplatnění teorie "vařené žáby" v oblasti u kanadských hranic, kde bylo postupně ukrajováno z lidských svobod, až už nebyly (hlavně pro ženy) žádné. Zkrátka není dobré brát psané slovo doslovně - ani v bibli. A doufám, že autorka není prorokem naší budoucnosti.

Paja.12
26.02.2019 3 z 5

Jedním slovem - zvláštní. Stále nevím, co si o knize myslet. Některé myšlenky mě zaujaly, jiné mě překvapily. Ale co se děje a vyústění příběhu týče, přiznám se, že mi to doteď celé nedává příliš smysl. Jako by kniha chtěla být na pokračování, ale není. Nebo jako kdyby autorka měla promyšlenou jen první půlku knihy a v závěru jí došla inspirace. Těžko říct.

tlllk
25.02.2019 3 z 5

V podstate tuctový príbeh z červenej knižnice, zabalený do post-apokalyptického celofánu. Príde mi to ako predohra k niečomu zaujímavejšiemu , potenciál to má, ale nevidím tu žiadne pokračovanie . Zatiaľ....

DracoMalfoy
25.02.2019 3 z 5

Očekávala jsem něco jiného. Vím, že knihu spoustu lidí srovnává s Orwellovou knihou 1984, dle mého názoru se však jedná o dvě naprosto rozdílná díla, podobná si mohou být maximálně pojmem antiutopie. Každopádně, pro mě rozhodně byla lepší první polovina knihy, ta druhá mi přišla zbytečně uspěchaná a nedomyšlená. I tak se mi Příběh služebnice docela líbil.

Parwana
24.02.2019 5 z 5

Skvěle napsaná, strhující kniha. Je až děsivé, jak snadno bychom mohli k něčemu takovému sklouznout...

letadlosknihou
22.02.2019 5 z 5

Úžasná, skvělá kniha. Ten nápad! To jak je to vše do detailů domyšlené! Běhá z ní mráz po zádech. Ale asi si nebudu kazit dobrý dojem z knihy seriálem :)