Převtělení Timothyho Archera

Převtělení Timothyho Archera https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/2993/bmid_prevteleni-timothyho-archera-xRC-2993.jpg 4 67 9

Valis série

< 3. díl

Filosofický příběh z Kalifornie na přelomu šedesátých a sedmdesátých let vypráví Dickova první (a bohužel poslední) sympatická ženská postava Angel Archerová, hrdinou je ovšem její tchán, episkopální biskup Timothy Archer. Autor knihou skládá hold svému příteli, kontroverznímu duchovnímu Jamesi Pikeovi, který zemřel roku 1969 v izraelské poušti. Poslední román Philipa K. Dicka lze chápat jako jeho odkaz světu. Kniha volně navazuje na již vydaný román Valis, ale gnostický problém podvrženého vesmíru pojímá z praktičtějšího, lidštějšího hlediska.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Argo

Transmigration of Timothy Archer , 1982

Luigi1
20.08.2023 5 z 5

Je škoda,že je to poslední román P.K.D.

ZaS
13.01.2023 4 z 5

Podobné zpracování jako u Božské invaze, jen děj je přenesený do 60 let minulého století. Příběh je naprosto triviální. To podstatné, co tvoří knihu, jsou nábožensko-filosofické úvahy. Bohužel se Dick příliš točí dokola, takže druhá polovina je už méně čtivá než první. Opakování sice je matka moudrosti, ale u románů to neplatí. Takže i přes některé vynikající pasáže jen 4 hvězdy.

vlkcz
24.04.2022 5 z 5

Při rereadu na mě zapůsobily jiné věci než při prvním čtení. Asi jsem o něco znalejší problematiky, ale i tak se mě tentokrát nejvíc dotkly ty části, kdy biskup řeší problém s církví, které už nemůže věřit, když má důkazy zpochybňující její dogma.
Ale pořád trvám na tom, že jde o jednu z nejlepších Dickovek. I když je velice civilní a sci-fi to fakt není. Spíš duchovní román. A vzhledem ke stavu v jakém PKD román psal, si říkám, jestli není lepší a poctivější "bejt hráblej" než normální.

Knišíl
21.09.2019 5 z 5

Je vůbec možné hodnotit knihu od PKD na základě bezprostředního dojmu po dočtení? Filosofie náboženství není můj obor a neodvažuji se zde pouštět do hlubší analýzy tohoto navýsost intelektuálně vyzývajícího díla. Pokus o ukotvení v realitě a pocta (jakýsi přátelský dodatek k jeho posledním dnům) J. A. Pikeovi jsou snad ústředními tématy knihy. Jako obvykle u PKD, je čtivost knihy i přes její složitá témata obdivuhodně vysoká. Poslední Dickova kniha , která rozhodně patří k vůbec tomu nejlepšímu z toho, co jako filosofující spisovatel světu dal.

Finn69
19.06.2019 3 z 5

Převtělení Timothyho Archera mě bohužel oslovilo daleko míň než Božská invaze. Ona je to taky úplně jiná kniha a vlastně mi ani není moc jasné, proč se řadí do trilogie Valis - protože se tam taky řeší náboženství? Nic moc společného tam jinak nevidím.
Najdete tu hodně filozofie, hledání pravdy a věčného života, bohužel daleko méně je tu děje. Vypravěčka Angel mi moc nesedla, intelektuálky z Berkeley asi nebudou můj typ. O dost zajímavější byl nekonformní biskup Archer, to je vlastně hlavní hrdina téhle knihy. A jeho ztráta víry a hledání pravdy jsou asi to hlavní, o co v téhle knize jde.
Zkrátka, tenhle Dick mi moc nesedí.

Eldar80
13.03.2018 4 z 5

Zařazení do žánru Sci-fi je vážně zábavné. Jenže když se člověk zamyslí do jakého žánru knihu zařadit, nic ho nenapadne. Kniha se mi těžko hodnotí, protože se mi nelíbí Dickův styl psaní. Postavy byly nepříjemné a pro mě nesympatické. Kniha už formálně na předchozí nenavazuje. Děj je o něčem jiném a jen myšlenkově patří k Valisu.
Odehrává se to v 70. letech v USA a je to tak realisticky pojaté, že by to klidně mohlo být podle skutečnosti. Vlastně se to klidně mohlo stát. Ta realističnost a věrohodnost byla zajímavá, ale trmácet se spoustu stran s nepříjemnými postavami nebylo nějak ono. Nebýt pointy na konci knihy, byly by to 3 hvězdy. Škoda že přišla tak pozdě. Nechápu snahu autorů o bombastický závěr, když se k němu čtenář musí pročíst balastem. V knize je tak nepříjemná disproporce. Ale to je možná jen moje úchylka. Ehm.
V Božské invazi ještě nějaké zoufalé zbytky sci-fi byly, ale tahle kniha je už jinde. Jedná se tak možná o náboženský realismus. Co když se objeví archeologický nález významnější víc než Rukopisy z Nag Hammádí? Jak se zachová biskup episkopální církve, když archeologie ohrozí stěžejní pilíř jeho víry a samotného křesťanství?
Musím se přiznat, že by mě zajímaly pocity člověka, který si přečte tuto knihu v očekávání sci-fi, tzn. lasery, kosmické lodě, mimozemšťané atd. Přečetl jsem dvě stovky knížek o duchovnu a tak mě to moc neohromilo. Ale co prožije běžný čtenář, to si už nedokážu představit.
Sci-fi se v této knize nachází snad jen v archeologickém bádání o původu náboženství. Co se mi opět nelíbilo byl pocit, že se autor snaží potlačovat náboženské a filozofické diskuse. Měl jim dát volný průchod. Kniha by tak byla možná ještě víc nečitelná, ale to by cílovému čtenáři nevadilo. Proto dávám nízké hodnocení.
Otázkou tak zůstává co vlastně Horselover Fat věděl o iburu. Ikdyž je to zejména o křesťanství a západu, jen lidé ovlivnění východem si zcela vychutnají pointu. Ta byla krásným zážitkem. 75%

vlkcz
10.05.2016 5 z 5

Pro mě jedno z nejlepších děl PKD. A asi "nejnormálnější". Jasně, jsou tam patrné projevy jeho vlastní choroby, ale v podstatně menší míře než třeba ve Třech stigmatech.
Vzdáleně mi to připomínalo Robbinsovy "Rozpálené invalidy", jen bez Tomova humoru, na druhou stranu mnohem ukázněnější.

Honzeecheck
12.06.2014 4 z 5

Konečně jsem Dickovu zavěrečnou trilogii dokončil a musim říct, že to nebylo snadný čtení. Psal to v době, kdy už mu z drog definitivně hráblo, věřil, že k němu promluvil bůh a pokusil se s tim nějak popasovat. Na jednu stranu si přitom uvědomoval, že už je to šílenství, snažil se k tomu proto postavit racionálně a logicky vše zdůvodnit a vysvětlit. Jenže šílenství nevysvětlíš, ač se snažíš sebevíc. Hodně náročný čtení plný odkazů na bibli, její různý výklady a latinský filosofy v kombinaci s mimozemštanama, laserovýma paprskama, který ovládaj lidi, halucinogeníma houbičkama a bůhví čím ještě. Ujetost, která až v tomhle závěrečnym, oproti předchozím značně umírněnějším a civilnějším díle začala jakž takž dávat smysl...

opic 12
15.03.2014 2 z 5

Philipe :-) Dobře víš,že na Tebe nedám dopustit,ale tentokrát opravdu nemužu jinak. Přesně do poloviny,paráda jako vždy,spokojennost. Potom však přišlo filosofování a jakoby podobné omílání typu: teologie,pochybnosti,sebespitování,obvinování. Přitom většinou vnitřní svět a psycho lidí rád. Tady to tentokrát - nějak u Mě nevyšlo.