Předčítač

Předčítač https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31647/bmid_predcitac-vPb-31647.jpg 4 1241 276

Bernhard Schlink si románem Předčítač (Vorleser, 1995) získal světovou proslulost. V rovině osudového milostného vztahu v něm zpracoval čtenářsky přitažlivým způsobem téma německé viny za zločiny druhé světové války. Příběh mladíka zamilovaného do mnohem starší ženy, o jejíž temné nacistické minulosti se dovídá teprve později, byl přeložen do sedmatřiceti jazyků a zfilmován. Stejnojmenný snímek byl v roce 2009 nominován na pět Oscarů a představitelka hlavní ženské role Kate Winslet získala Oscara za nejlepší herečku.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Prostor

Der Vorleser , 1995

andream
15.07.2013 5 z 5

Úžasná kniha, donutila mě přemýšlet o ní ještě dloouuho po dočtení.... doporučuji.

dalimoni
30.06.2013 5 z 5

Knihu jsem četl jako tip od bratra, ale tip na film. Já preferuji nejprve (pokud) je to možné literární předlohu a pak zhlédnout, jak se s tím režisér a filmaři poprali. Vyprávěno "deníkovým" stylem, první část spíše o erotickém vztahu mladého chlapce a zralé ženy, druhá a třetí část se dotýká nacistické minulosti hlavní hrdinky. Autor umně popisuje vnitřní pocity mladého zamilovaného chlapce, později studenta a "zralého" muže, který stále nemůže zapomenout na svou lásku. Kniha mimo jiné nepřímo oslavuje touhu po literatuře a v některých pasážích zachycuje stále dodnes propíraný problém kolektivní viny Německa za druhé světové války. Respektive nemožnosti se vyhnout nacistické mašinérii. Zapojit se přímo či nečinně přihlížet? Co je horší?....

Lady Dracula
19.06.2013 4 z 5

Jelikož jde o psychologické dílo,občas jsem se i já musela zamyslet nad tím,proč je vše tak,jak je. Je to dílo poměrně dobré,akorát člověk,který nemá rád úvahy,by se po čase asi v textu ztratil. Jde o to,hodně číst mezi řádky,což málokdo umí. Ne,že bych měla nos nahoru a tvrdila,že já to umím,kdeže. Občas jsem musela přečíst danou část znova,abych pochopila její smysl.
Ale i tak musím říci,opravdu se mi to líbilo. Teď už jenom film.

Toda
13.06.2013 5 z 5

Bylo mi moc smutno, a tak to mělo být...Film zaslouží pochvalu.

Lzicenka
07.05.2013 5 z 5

Doporučuji přečíst, nechat uležet a potom shlédnout film jen tak na doplnění. V mém případě vyšla vítězně kniha, neboť do filmu se nevešly všechny pocity obou protagonistů, které si myslím byly hodně důležité pro pochopení jejich duševních stavů.

Petruše90
19.04.2013 5 z 5

Román napsaný v krátkých kapitolách s jednoduchým a jasným dějem. Moc se mi líbilo propojení filozofie a morálky, co je a co není správné!?; propojení historické události, která je stále živa s příběhem zamilovaného chlapce do starší ženy, trpícího chlapce kvůli ztrátě své milované, dospívajícího, studujícího, dospělého ''chlapečka'' a překvapivým závěrem.
Paráda, strhující! :) Zaslouží pět hvězdiček.

Lucik.823
04.04.2013 5 z 5

Love this book! Krátké kapitoly mě nenechali přestat číst, určitě to znáte, takže byla přečtená než bys řekl švec. Příběh mě absolutně dostal - když jsem četla anotaci, nečekala jsem, že to bude takhle zajímavě napsané. Neuvěřitelně dokáže vtáhnout do děje a prostě musíte fandit jejich lásce, i když to nemusíte zrovna schvalovat.

Celou dobu jsem si nějak nedokázala představit co se stane dál a co teprv zakončení - musím říct, že mě to totálně dostalo. Určitě si od pana Schlinka přečtu další knížky, ačkoli už nedoufám v tak dokonalý román jako tenhle.

Filmové zpracování je opravdu výborné a je na stejné úrovni s knihou, což se zas tak často nestává. Kate Winslet si oskara určitě zasloužila, škoda, že nevyhrál i film samotný.

panjan
22.12.2012 3 z 5

Krátké kapitoly a celkem nesložitý styl vyprávění dělají tuto knihu dobře stravitelnou, ale to neznamená, že můj knižní žaludek byl nasycen, ba naopak, zůstal téměř prázdný. Neříkám, že ten příběh není originální a zajímavý, ale mně si nedokázal absolutně získat a moc si z něho neodnáším. Absence atmosféry, roztěkanost a jakási myšlenková nejednota, odtažitost a přílišná strohost mně nedokázaly udržet v plném soustředění, a proto mi možná unikl ten aspekt, jež této knize přiřadil poměrně vysoké hodnocení.

bibi.r
30.11.2012 5 z 5

Kniha mě dostala, něco tak úžasného jsem dlouho předtím ani potom už nečetla.
Ač by někdo mohl namítnout, že takový vztah dospělá žena přes třicet a patnáctiletý mladík je nechutný, tak v příběhu je to nádherně něžné, živé a pravdivé.
A konec? I když jsem to obrečela, jiný konec být nemohl, kdyby ano, tak by to bylo divné.

kika 13
13.11.2012 3 z 5

Pěkně psaný příběh.Film jsem neviděla.

asterixka
19.08.2012 3 z 5

Jedna z mála knih, kdy se mi zfilmování líbilo více, než kniha. Ale jinak je román čtivý a velmi dojemný.

Christina Marie
15.07.2012 5 z 5

Kniha i film jsou dobré, ale kniha asi o něco lepší. Má v sobě víc poetiky a mnohem víc času na příběh. Děj neubíhá tak rychlým tempem, jako ve filmu a myslím si, že je tam i něco, co se do filmu nevešlo. Jak už tu bylo zmíněno, oceňuji ne-černobílou interpretaci a knihu můžu jen doporučit. Otevřela mi nový pohled na druhou světovou válku a na to, že lidé nejsou jen dobří nebo špatní, ale mají v sobě něco dobrého i zlého.

Vera Silent
15.07.2012 5 z 5

Vyborna kniha s velmi netradicnim a silnym pribehem, velmi chytre napsana a pritom nechava dostatek prostoru pro ctenarovu vlastni interpretaci. Laska i vina je v knize podana nenucenym a zda se mi pravdivym zpusobem a ackoliv se vypravec snazi najit zpusob, jak se vyrovnat s nacistickou minulosti a vzpominkami na svou lasku, nepodsunuje ctenari zadny cernobily nazor. Zaroven to taky poukazuje na povalecne procesy a nazory samotnych lidi a na grotesknost tech, kteri soudili i tech souzenych.

Renava
04.06.2012 5 z 5

Rozporuplný príbeh, jeden z tých "iných", ktoré sa neodohrávajú každý deň, vyvolávajúcich prekvapenie, možno pohoršenie, v každom prípade však pocit výnimočnosti.

mončičáček
03.05.2012 5 z 5

Viděla jsem nejprve film s výbornou Kate Winsletovou a protože mě zajímají příběhy s tematikou holokaustu, přečetla jsem si i knihu Bernharda Schlinka. Můžu jen doporučit. I když filmové adaptace jsou většinou odsuzované jako slabý odvar z literární předlohy, v tomhle případě stojí za to jak knížka, tak film.

Eneo
08.01.2012 4 z 5

Uf - takové zvraty jsem nečekala.

zuzulique
30.12.2011 4 z 5

Nádherný príbeh, ktorý sa netočí iba okolo kníh, zahalený rúškom tajomstva okolo hlavnej ženskej postavy...

bosorka
29.12.2011 3 z 5

Příběh je silný, zajímavý, ale v nějak mi nešlo číst. V tomto případě (jako ovšem málokdy) u mě zvítězil film natočený podle této knížky.

Petrush.kaa
26.12.2011 5 z 5

Pedčítač je jedna z mých nejoblíbenějších knih.. Neobyčejně poutavé vyprávění neobyčejného příběhu, kdy se mladý chlapec zamiluje do straší ženy.. Neskutečně reálné a živé filosofické úvahy, které občas přesně vystihují i mé pocity a to co citím.. Tuhle knížku prostě miluju..

eraserhead
08.10.2011 5 z 5

Nádherný, strhující, poutavý, silný, dojemný, erotikou jiskřící příběh. Jedna z nejlepších knih, co jsem četl. Jedna z mála knih, kterou jsem po dočtení chtěl okamžitě začíst znovu číst. Mám podobné příběhy hrozně rád. Čtené je samozřejmě vždycky lepší (na pár výjimek) lepší než viděné, ale ani filmová verze mě moc nezklamala.