Pražské jaro

Pražské jaro https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/389272/mid_prazske-jaro-EYJ-389272.jpg 4 808 202

Simon Mawer, autor Skleněného pokoje, bestselleru deníku New York Times, se vrací do Československa. Tentokrát během bouřlivých šedesátých let a s napínavým příběhem o sexu, politice a zradě. V létě roku 1968, v roce Pražského jara a studené války, se dva studenti Oxfordu, James Borthwick a Eleanor Pike, rozhodnout projet stopem Evropu. Tím si zkomplikují právě se rodící přátelství, které by mohlo přerůst v něco většího. Jakmile dorazí do jižního Německa, zrodí se v jejich hlavách nápad navštívit Československo – zemi, ze které se Dubčekův „socialismus s lidskou tváří“ usmívá na svět kolem. Mezitím, Sam Wareham, první tajemník britské ambasády v Praze, sleduje s cynismem diplomata a vášní mladého muže vývoj v zemi. Ve společnosti české studentky Lenky Koneckove si nachází cestu do světa československé mládeže, která je plná nadějí a nových myšlenek. Za železnou oponou se v této chvíli nic nezdá být nemožným. Avšak obří kola politiky se dál točí v pozadí, sovětský vůdce Leonid Brežněv vyvíjí na Dubčeka nátlak a Rudá armáda se shromažďuje na hranicích. Tato chytrá, strhující a smyslná novela opět potvrzuje, že Simon Mawer je jedním z nejtalentovanějších současných spisovatelů historické špionážní fikce.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Kniha Zlín

Prague Spring , 2018

Mat_bery
24.03.2019 4 z 5

Velmi zajímavá kniha, která popisuje velmi zajímvě situaci za Železnou oponou. Obdivuji znalosti autora a styl, kterým dokáže psát. Kniha mi určitě pomohla lépe pochopit co se dělo a jak se to vlastně dělo na jaře / v srpnu roku 68 v Československu. Mohla by to být povinná četba pro mladé studenty? Určitě!

aralka
20.03.2019 5 z 5

Paráda! Velmi čtivě napsáno.. obdivuji jak pan Mawer dokázal popsat uvolněnou atmosféru odehrávající se v Praze na jaře 68 a pak srpnový šok.... líbila se mi postava distinguovaného anglického diplomata a jeho úhel pohledu jako cizince na všechny události, co se zde děly, zajímavý byl i příběh ruských emigrantů hudebníků, příběh Lenky a jejího otce, také postavy mladých Angličanů - cestovatelů Jamese a Ellie a jejich zvědavost, jak to vypadá za "železnou oponou", kde se v praxi rozjíždí program Alexandra Dubčeka "Socialismus s lidskou tváří" ....v knize se objevuje spousta dobových i místních reálií a skutečných postav té doby ... celé to na mě působilo hodně autenticky, klobouk dolů, že tohle dokázal napsat cizinec!

Jůzlina
19.03.2019 4 z 5

Knížku jsem dostala jako dárek a asi bych si jí nikdy nekoupila. Ale musím říci, že mě velice překvapila a druhá polovina knížky byla fantastická. Děj měl spád a atmosféra roku 1968 byla popsaná parádně.

brabofka
14.03.2019 5 z 5

Autor opět dokázal, že to co dělá, umí. Už u Skleněného pokoje mě velice překvapil tím jak dokázal příběh zasadit do Čech, do Brna, aniž by čtenář jakkoli moc poznal, že autor s touto zemí nemá nic moc společného. Příběhem z obsazované Prahy toto jen potvrdil. Krásný, místy napínavý, poutavý příběh několika lidí, kteří se víceméně shodou okolností setkají v Československu kde právě probíhá obrození, uvolnění s názvem Pražské jaro. Nikdo v tu chvíli nečeká, že na hranicích je již vše připraveno. Nikomu se ani nechce věřit, že by toho byl Svaz schopen. Všichni věřili Dubčekovi. Na pozadí těchto událostí se sejdou 4 lidé, kterým se ve víru událostí zcela změní život.

Janatichi
08.03.2019 5 z 5

Simon Mawer opět nezklamal, je vidět, že musel perfektně nastudovat reálie. Je příjemné číst si román odehrávající se částečně v Čechách, v tak vypjaté době jako byl rok 68. Zajímalo by mě, jak se to bude číst cizincům. Simon Mawer možná právě pro tento účel vložil do děje i stručné informační kapitoly o důležitých událostech/osobnostech dané doby - např. kdo to byl Milada Horáková. Za mě výborná knížka.

vavria01
05.03.2019 5 z 5

Nevím, jak to Simon Mawer dělá, ale ať zvolí jakékoliv téma, vždycky mě dokáže ke čtení tak připoutat, že se od jeho knihy nedokážu odtrhnout a čtu jí tzv. "na jeden dech". Kniha samozřejmě není bez chyb (osobně mi příliš nesedla dějová linka s Ellie a Jamesem a nad některými fakty jsem skřípala zuby), ale je tak čtivá a akční, že mi nezbývá nic jiného, než dát plný počet hvězd a doufat, že Mawer v dohledné době napíše další skvělou knihu.

Marcela52
04.03.2019 5 z 5

Velmi čtivě napsaný román o událostech roku 1968 z pohledu britského diplomata mě zaujal od první stránky. Autor umí velmi dobře psát o historických událostech v cizích zemích. Z jeho tvorby mě nadchl Skleněný pokoj a tak jsem od této knihy hodně očekávala. Mohu říci, že jsem si opravdu početla a připomenula si události, které jsem prožívala jako studentka a musím konstatovat, že tento britský autor popsal " pražské jaro" velmi pravdivě a výstižně, stejně tak i následnou okupaci spřátelených zemí. Rozhodně doporučuji hlavně dnešní generaci, která zná tyto události pouze z vyprávění.

buchyna
03.03.2019 2 z 5

Kniha se nestala pro mě "Odpadem" jen díky informovanosti autora o dění v Praze 68. První hvězdičku dávám za dobrou čtivost, druhou za příběh Sama. Bohužel jsem hlavně od Elllie a Jamese očekávala více a celkově děj mě nijak zázračně neuchvátil. Poslednich sto stran konečně začal příběh gradovat, ale to už na mě bylo příliš pozdě a dočetla jsem pouze z nutnosti.

PaniJani
24.02.2019 3 z 5

Bohužel pro mě byla kniha zklamáním. Sice oceňuji to, že britský autor se dá do knihy o zvratu v našich dějinách, ale zkrátka po Skleněném pokoji jsem čekala více. Kniha mě ani nedokázala pořádně vtáhnout do děje, nebylo tam nic, kvůli čemu bych hltala stranu za stranou.

luckyluke001
24.02.2019 4 z 5

Byl jsem knihou příjemně překvapen, autor ví o čem píše, české reálie mu nejsou cizí, což už ukázal ve Skleněném pokoji, který mimochodem řadím o trochu výše. Ale kniha nezklamala.

Stinin
20.02.2019 5 z 5

Simona Mawera jsem znal jen podle jména, dosud mě mijel. Až jsem v knihkupectví vzal do ruky Pražské jaro, přečetl teaser, který mě zaujal a knihu koupil. Nelituji. Velmi dobře vymyšlené schéma dvou příběhu, které se protnou,velmi dobrá znalost reálií, slušná love story. Za mě se kniha skvěle četla a Mawerovi určitě ještě dám šanci.

MaKolar
18.02.2019 5 z 5

Byl jsem knihou mile překvapen, autor skvěle vylíčil srpen 68. Líbil se mi částečně otevřený konec knihy. Vyrovná se Skleněnému pokoji...

bookshelf
15.02.2019 2 z 5

Jsem ohromena tím, jak autor zpracoval toto období naší historie, které je v případě pražského jara potřeba popsat spíše atmosférou prostředí než konkrétními událostmi. Moje ohromení se ovšem omezilo pouze na autorovu zdatnost vyprávět dějiny cizí země. Co se týká konkrétních postav a jejich osudů, příběh silně zaostával. Jediný zajímavý vhled nám autor nabídl skrze britského diplomata Sama, jehož postoj už z povahy jeho povolání musel zůstat objektivnější, než může být čtenář zvyklý, což charakteru postavy dodalo trochu nevšednosti.

SilkSpectre
15.02.2019 1 z 5

Kniha mě moc nenadchla, ale asi je to tím, že jsem S. Mawyerovi po přečtení knih Skleněný pokoj, Pád (mimochodem považuji za jeho nejlepší) a Mendelův trpaslík nasadila příliš vysokou laťku. Cestovatelská linka příběhu mě nebavila vůbec, pražská byla o dost zajímavější, ale i po jejich protnutí čtenář na pointu čeká tak nějak moc dlouho.

Katerina_Bistz
13.02.2019 5 z 5

Naprosto úžasná kniha. Jedna z nejlepších, kterou jsem za poslední roky četla. Také autorovi vzdávám poctu. Je to velmi skromný, kultivovaný Brit, jehož citlivé zpracování charakterů i pozadí českých reálií je brilantní!

astroweb
13.02.2019 1 z 5

Zklamání, nedočtené.

Laviedete
11.02.2019 5 z 5

Skvělá! Dávám 100%. Prolínající se příběhy, napětí, romantika, fakta. Všechno, co u Mawera miluji. Nedokázala jsem jí odložit, přečtená za dvě delší noci.

kytarka
11.02.2019 5 z 5

Ellie a James se rozhodnou cestovat po světě. Jejich kroky je zavedou do Prahy v roce 1968, která je okupovaná Rusy. Cestu jim zkříží Sam, který pracuje na britském velvyslanectví a studentka Lenka.
Jak to osudného, srpnového léta mohlo vypadat v Praze? Tuhle naši historii velmi bravůrně popisuje spisovatel Mawer.
Má jeho první kniha byl Skleněný pokoj, po tomhle skvělém románu jsem sáhla po Pražském jaru a vůbec jsem nelitovala. Velmi skvělá kniha, nám Čechům jejím obsahem velmi blízká.

Modrina
11.02.2019 5 z 5

V roce 1968 jsem chodila do školky, takže vše znám jen z vyprávění. Jelikož moje maminka byla tehdy zaměstnaná u Václaváku a všechno prožívala velmi intenzivně, s těmito událostmi jsem vyrůstala. Knížka je skvělá, doslova mě pohltila. Pohled cizinců mi připadá jako bezva nápad. Příběh budí dojem, že se rozjíždí pomalu, ale vyvíjí se exponenciálně, finále je grandiózní. A to samozřejmě není na základě nějakého překvapení, události všichni známe.

Úžasná kniha. Všem doporučuji k přečtení.

boticelli
06.02.2019 5 z 5

Zážitek. Strhující a zdrcující. Velice plasticky popsána atmosféra toho euforického, horkého léta 68 a jeho fatálního finále s příjezdem ruských tanků.

A pak se (soudný) člověk zamyslí nad současnou politickou situací a neví či se smát nebo brečet...

Praha rok 1968 železná opona

Simon Mawer