Pravda, nebo lež

Pravda, nebo lež https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/417223/bmid_pravda-nebo-lez-7wv-417223.jpg 4 2876 837

Mladá spisovatelka Lowen Ashleighová se právě ocitla ve finanční tísni. Rozhodne se proto přijmout nabídku, které by se za normálních okolností vyhnula. Najme si ji manžel bestsellerové spisovatelky Verity Crawfordové, aby za jeho ženu dokončila veleúspěšnou knižní sérii. Ta se totiž po tragické nehodě nemůže práci věnovat a fanoušci už začínají být netrpěliví Lowen se proto na pár dní nastěhuje do sídla Crawfordových, aby navázala tam, kde Verity skončila. Není to ovšem tak jednoduché, jak by si Lowen přála, a odzbrojující přitažlivost Veritina manžela Jerremyho jí práci příliš neusnadňuje. Je však odhodlaná nenechat se rozptýlit. Dokud mezi Veritinými poznámkami neobjeví její kompletní autobiografii, která se nejspíš neměla nikomu dostat do rukou. Jde o děsivou a krutou zpověď, která Lowen odhalí nejen co je Verity skutečně zač, ale také co se v rodině Crawfordových doopravdy děje... celý text

Literatura světová Pro ženy Thrillery
Vydáno: , Ikar (ČR)

Verity , 2018

maximus13
17.05.2023 5 z 5

Hodnocení čtenářů ve výši 87% hovoří zcela jasně. Bravurně napsaný thriller, kde si od začátku knihy užíváte, že víte jak to doopravdy bylo a pak PRÁSK!!!!!! Přijde závěr knihy, který vám svým závěrem a dokonale pasujícími detaily v celé knize vystřelí zážitek z knihy až někde do stratosféry. Dávám ještě o jednu * více nad hodnocení Databáze knih.

Katie88
10.05.2023 3 z 5

Popravdě nejsem velkým fanouškem knih od této autorky, vadí mi hlavní hrdinové, se kterýma se úplně nedokážu ztotožnit. Verity bohužel není úplně výjimkou, ale naštěstí kniha není tak úplně o hlavní hrdince a hrdinovi v první řadě. Myslím, že psaní suspense thrillerů Colleen sedne mnohem víc, než romantický žánr, měla by se jich držet. Konec se mi úplně nelíbil, ale vlastně docela pobavil, protože jsem se líp vyrovnala s tím, že je to celé fikce. Pro matku malého dítěte, je to totiž docela děsivé čtení :-) Souhlasím s Colleen v sekci Acknowledgements, kde děkuje svým synům a říká, ať tu knihu v žádném případě nečtou :-D

_Lucie_97
05.05.2023 3 z 5

Jsem z cele knížky mírně rozpolcená. Sice jsem ji přečetla jedním dechem a užila jsem si to, ale když se zpětně zamyslím, tak je příběh dost předvídatelný a přetažený za vlasy. Líbila se mi celá ta mírně strašidelná atmosféra, ale osobně nemám rada typ konce, který je zde zvoleny. Takže za mě průměrná ale velmi čtivá knížka, která má možná až zbytečně velký humbuk okolo sebe.

Hania932
03.05.2023 5 z 5

Chvilku jsem váhala, kolik hvězdiček knize dám, ale nakonec jsem usoudila, že si zaslouží 5 hvězdiček.
Musí uznat každý, že Colleen má prostě talent na psaní. Všechny její knihy se mi strašně líbily a tahle kniha není výjimkou. Už od začátku je příběh zajímavý. Po celou dobu, co jsem četla, jsem nevěděla čemu můžu věřit. Opět konec byl naprosto boží, naprostý BUM. Na konci si může každý sám za sebe rozhodnout, na čí straně je pravda.

AnykaLovesBooks
01.05.2023

Pozitivní přijetí této knihy je znepokojující. Autorka se pokouší o thriller, nejděsivější na této knize je však fakt že se od čtenáře očekává, že bude fandit hlavní postavě, která je zcela zjevně záporákem tohoto příběhu. To ovšem ani nebyl cíl, autorka se vyjádřila že věří že její protagonistka je vskutku v právu. Kniha romantizuje nemorální a nebezpečné chování, toxické vztahy a týrání. Záporačka je nejvíce sympatickou postavou a do své role je stavena zcela neprávem - čistě proto, že nechce mít dítě a je nucena projít nechtěným těhotenstvím. Z celé její stylizace lze říci, že autorka se snaží skrze tuto postavu protlačovat anti-choice politiku. Ženu, která je v celé situaci obětí démonizuje, zatímco hlavní "hrdinku" příběhu protlačuje jako někoho, koho má snad člověk mít i rád navzdory tomu, že je zcela odpudivým jedincem.
Kromě těchto zcela nefeministických a nelogických rolí postav lze také kritizovat samotné autorčino psaní. Mnohokrát referuje na zcela irelevantní fakta, začíná příběhové linky které nikam nevedou, popisuje zcela zbytečné věci. Příběhu chybí návaznost. Postava zmíní, že se něco stalo v jejím životě, zní to důležitě a nikdy už na to není referováno znovu. Nebo na něco opakovaně naráží a pak to nikam nevede. Nemluvě o tom, že kniha je plná sexuálních scén které zní, jako kdyby je psala třináctiletá holka která pořádně neví, jak sex probíhá a nedávno jí kamarádky řekly co to je.
Kolem a kolem, jedná se o velice nekvalitní knihu, což nemusí být pro určité publikum problém. Co ovšem problém je je zcela nekritický přístup ke složitým tématům, romantizace nebezpečného chování a vztahů, naopak pak démonizace zcela běžných témat a banalizace věcí jako je post partum deprese a tělesná dysmorife v těhotenství. To je problém, jelikož tuto autorku čtou primárně mladé slečny které mohou na vyobrazení těchto problémů v knize pohlížet zcela nekriticky a na základě toho se pak samy dostat do nebezpečných vztahů. I rest my case.

Kskaja
23.04.2023 5 z 5

Top! Bylo to skvělé. Od knížky se nedalo odtrhnout.

Anor505
21.04.2023 3 z 5

Ševče, drž se svého kopyta. Přesně tohle mi běželo hlavou, když jsem knížku četla.
Colleen píše zejména romantické příběhy, ale umí si zvolit zajímavé, originální téma a píše velmi čtivě, že stránky jen letí pod rukama.
Tohle mělo být něco trochu jiného a příběh měl opravdu potenciál, aby se z něj stal parádní psychothriller. Jenže to by to autorka musela myslet vážně a nesměla do toho motat tu romantickou linku. Když už se povedlo vybudovat napjatou atmosféru, tak šup tam s trochou romantiky, asi aby to nebylo moc děsivé.
O kapitolách z pohledu Verity radši moc nepřemýšlím, to mi prostě nesedlo.
Ve výsledku mi dvě hvězdičky přeci jen přijdou málo, ale tři zase moc, takže dávám tak 2,5.

Malýmedvěd
17.04.2023 2 z 5

(SPOILER) Z jedné 1/3 pornografie, z druhé 1/3 červená knihovna z třetí 1/3 thriller. Napsáno to je čtivě a "psycho" momenty a nálada se podařila. Příběh je kulhající s pár nesrovnalostmi v logice, které by člověk i odpustil, kdyby ten zbytek nebyl takový, jaký je. Popisované sexualitě románové postavy, jsem nevěřil a to i když uvážím, že to jako měla být zpověď psychopatky. Twist byl předvídatelný a asi spousta čtenářů by vymyslela lepší zakončení. Kniha si zaslouží s odřenýma ušima dostatečnou.

marupospi
11.04.2023 2 z 5

Autorčiny zápletky občas vážně hltám, ale tenhle příběh mě zklamal.
Knihu jsem vzala, protože Colleen mě dostala jejím stylem psaní. Jsem ráda, že to nebyla moje první kniha od autorky, jinak bych přišla o pár skvělých příběhů, které si ráda přečtu znova. To ale o Verity říct nemůžu.
Začátek mě trochu překvapil a přijde mi, že jsem byla udivená do samého konce. Zápletka začíná podobně jako vždy, pak se však něco změnilo a mě už nezajímala Lowen, ale co může ještě Colleen vymyslet, aby celý příběh překopala. A věřte mi tohle jsem nečekala.

miskaseverliska
30.03.2023 5 z 5

Autorčina nejlepší kniha.. Colleen nemusím, přijde mi hodně přeceňovaná a ani dobře nepíše, ale u této knihy se jí povedlo dosáhnout toho výrazu jakože CO?! Přečteno jsem měla vlastně hned, pořád si o Colleen myslím, že by potřebovala terapii ale kniha Verity byla opravdu super.. Mimochodem zaráželo mě, že se u Lowen celkem normalizoval Xanax :)

Michelleee
27.03.2023 5 z 5

První kniha od autorky a její jediný thriller ? Škoda, protože to teda bylo něco!!! Verity je úspěšná autorka bestsellerové série a Lowen tuto sérii má dokončit. Nastěhuje se do sídla Crawfordových za účelem poznání tvorby autorky. Mezi poznámkami objeví autobiografii. Vždy jsem se těšila na další kapitolu od Verity a nemohla jsem přestat číst. Přečteno vlastně za jeden večer. Líbil se mi konec, že se čtenář sám musí rozhodnout čemu věřit. Určitě bych ponechala původní název - Verity. Doporučuji

SleepyAllDay
25.03.2023 4 z 5

Cože cože?
Čekala jsem tradiční Colleen a jsem v šoku.
Super napínavá kniha.

PepkazDepka
25.03.2023 5 z 5

Veľmi dobré, napínavé, perfektne sa to čítalo, striedanie prítomnosti a minulosti stále nútilo čítať ďalej. Koniec príjemne prekvapil.

knizni_brouk
21.03.2023 4 z 5

Colleen Hoover existovala v mém povědomí dosud jen jako autorka romantických příběhů kategorie Young Adult/New Adult. Proto mě zaujalo, když jsem tento titul objevila v oddělení thrillerů.

Pravdu nebo lež bych popsala jako takový psychologický thriller s romantickou linkou a erotickými scénami.

Nemohu upřímně říct, že by se mi příběh líbil. To, co tam Lowen postupně odkrývala, na mě působilo dost temně (ve smyslu temnoty lidské duše) a neměla jsem ze čtení dobrý pocit. Zároveň jsem se však od knihy nemohla odtrhnout a potřebovala jsem vědět, jak to skončí, tudíž smekám, že ve mě autorka zvládla svým příběhem, užitými motivy, stylem vyprávění a kompozicí vyvolat takový mix pocitů. Atmosféru temnoty ještě pomáhá budovat prostředí, kde se děj odehrává, to jest ve velkém domě stranou od okolního světa, a Loweniny pocity, kdy se jí zdá, že pomalu ztrácí rozum. A z konce se mi tedy chtělo křičet. Byla to všechno pravda, nebo lež?

Nedoporučuji, abyste po knize sahali pouze proto, že máte rádi autorčiny romantické příběhy a jste plus minus nastavení na něco takového. Pravda nebo lež má o dost jiný náboj.

Kitty
18.03.2023 1 z 5

Bylo mi doporučeno, tak jsem tedy vydržela. Není to můj styl. Kdyby se promazala erotika, která navíc byla stále se opakující a nudná, tak by zbyl celkem krátký, děravý příběh.

Zuzka_Zuu
17.03.2023 5 z 5

Tak tahle kniha byla dokonalá! Nemůžu si pomoct, ale několikrát jsem dokonce lapala po dechu, jako nějaká knižní postava, uronila jsem pár slz nad pár tragických pasáží a na konci jsem jen zůstala zírat otevřenou pusou. Autorka v knize předvedla něco úžasného, kniha uprostřed knihy a ještě k tomu takhle mistrně podána? Úžasná věc, úžasné počtení! Nechybí sexuální scény, samozřejmě :)

Terectioncandy1
16.03.2023 5 z 5

Tohle bylo TAK DOBRÝ!

tereza5844
14.03.2023 3 z 5

Je to jedna z těch lepších knih od autorky. Přečteno za jeden den, taková letní odychovka, ale nesmíte to brát moc vážně. Postavy jednají hodně iracionálně a hloupě, a to všechny. To byl můj problém, prostě žádná postava mi nebyla sympatická. Líbil se mi konec, že se čtenář sám musí rozhodnout komu věřit. Nejvíce mě bavila linka deníků Verity.
Když to porovnám s ostatními knížkami autorky, které jsou více než problematické (paní autorka má jakýsi fetiš na násilí agresory) tak by to hvězdiček ode mě klidně mohlo dostat víc. Když ale porovnávám s jinými knihami z psychothrillerového žánru, je to průměr.

Ísačop
11.03.2023 5 z 5

Musim uznat, ze po precteni knihy mi spadla brada a rikala jsem si nodop.deletosnadne...

dasha0306
07.03.2023 5 z 5

(SPOILER) Přečteno v kuse za jediné odpoledně. Škoda jen toho, že tomu nezůstal původní název Verity. Pravda nebo lež je takové ne zcela vystihující knihu a zároveň je to zavádějící spoiler ve smyslu, že očekáváte možná trochu něco jiného.
Verity je úspěšná autorka bestsellerové série. Lowen je naopak introvertní autorka nijak úspěšných knih a ve svém těžkém životním období je oslovena vydavatelstvím, aby dokončila sérii za Verity, která po těžké autonehodě nemůže psát a čtenáři čekají.
Lowen se tak ocitne v domě Verity, jejího manžela Jeremyho, aby se prohrabala v poznámkách, které Verity k očekávaným třem knihám série někde přeci musí mít... A objeví Veritin rukopis autobiografie, která je až šokující.
Předesílám jen to, že kniha vám vyrazí dech. Není to nic tak náročného, Colleen píše jednoduše, ale je to skvělý thriller, do kterého se rychle dostanete a na konci se zarazíte...
Měli byste asi vědět, že Colleen vydala speciální edici Verity, která je pouze v angličtině (zatím) a obsahuje dodatečnou kapitolu, která má cca 40 stran a holt se nedá nic dělat, ale kvůli tomu závěru si ji budu muset pořídit. Ne že by toto nemělo závěr, ale je takový ve stylu "to není možný, to ne"..tak jsem sama zvědavá, co je v dodatečném epilogu

erotika thrillery tajemství thrillery pro ženy americké romány

Colleen Hoover
americká, 1979
2018  89%Námi to končí
2016  87%Odvrácená tvář lásky
2014  87%Bez naděje
2020  87%Pravda, nebo lež
2014  86%Život jedna báseň

Kniha Pravda, nebo lež je v

Přečtených3 701x
Chystám se číst1 183x