Prašina

Prašina https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/369662/bmid_prasina-vBL-369662.jpg 4 1183 1183

Prašina série

Prašina je tajuplné místo, temný ostrov uprostřed zářící Prahy. Nikdo neví proč, ale na Prašině nefunguje elektřina. Lampy tu nesvítí, tramvaje nejezdí, rádio nehraje, mobil je bez signálu. A v téhle strašidelné čtvrti pátrá Jirka se svými kamarády Tondou a En po dávném tajemství, které by mohlo změnit svět. Jejich dobrodružství je o to nebezpečnější, že při něm musejí čelit partě všeho schopných dospělých chlapů, kteří mají stejný cíl. Foglarovsky laděný a mimořádně napínavý příběh doplňují ilustrace, které čtenáře vezmou přímo do nitra Prašiny.... celý text

Peťulka3
21.03.2019 5 z 5

Taková spíš dětská,ale dobrá.

KlariN
17.03.2019 5 z 5

Foglarovský duch žije, ale Prašina rozhodně obstojí i sama o sobě. Její předností jsou dobře napsané charaktery, strhující děj, i současný jazyk. Ideální předloha pro film. Navíc hlásím velké plus za vynikající ilustrace Karla Osohy i vynikající partnerskou chemii ústředního dua. Vivat!

lucye
06.03.2019 5 z 5

Skvělá kniha, už se nemůžeme s dětmi dočkat pokračování!

Kakajko
26.02.2019 5 z 5

Vrostla jsem na Foglarovi a toto mi jej dost připomínalo. Akorát milostná linka tam být nemusela, to bylo trochu rušivé.

Litocha
18.02.2019 3 z 5

Námět a začátek výborný, nastavenou laťku se ale autorovi nepodařilo udržet. Neustálé bloumání Prašinou se stalo monotónní a původní tajemná atmosféra se vytrácela. Proti dospělým protivníkům sice děti realisticky nemají šanci (to je třeba ocenit, nejsou to žádní nindžové), ale o to víc musí vstupovat do hry náhoda. Milostné poblouznění mě popravdě trochu rušilo. A nejvíc si podle mě autor podkopal nohy pointou, Prašina na mě podle líčení začala působit jako nevlídný, nepřátelský, vybydlený prostor, žádné romantické a idylické místo, kde se zastavil čas, takže jsem se prostě neztotožnila s důvody pro její zachování. Samotný nápad na Prašinu a její nejdůležitější osobu, její historie a zčásti i dobrodružná linka mě zaujaly, celkově ale pro mě knížka zůstala na půli cesty.

mot33
17.02.2019 4 z 5

Taková jakási kniha na způsob Foglara,sice s prvky fantasy,ale čtivá.Za mě ano takový lepší nad průměr,pro děti vhodné psáno lehkou rukou,žádné zabíhání v textu zpátky a tak.

pungoš
15.02.2019 5 z 5

Jedna z nejlepších knížek od dob Foglara!

Čtenář1234
23.01.2019 5 z 5

Velmi dobrá kniha . Skvělá odreagovačka . Po celou dobu napínavá a moc jsem si ji užil . Těším se na další knihy od autora .

Niraj
17.01.2019 5 z 5

Být ve věku hlavních hrdinů, tak je to u mě jasný trhák. Fakt se mi to moc líbilo, takový návrat k Rychlým šípům v modernějším podání.
Je jasné, že když to čte dospělák navyklý na perfektně vykonstruované zápletky některých dospěláckých detektivek, tak sem tam nějakou nesrovnalost objeví a některé věci se mu mohou zdát i krapet naivní.
Ale jelikož u mě tam někde uvnitř ta duše kluka stále je, tak jsem se od knihy nemohl utrhnout a četl ji v každou volnou chvilku, například i v práci místo oběda. A což teprve četba v noci, při lampičce, v křesle ... to je atmosféra.

Takže i při hodnocení se vracím do klukovských let a těch 5* zaslouženě dávam.

Jo, a další plus, který oceňuji je velmi pěkná obálka knihy, navíc velmi příjemná na omak. A posledním plusem, který vždy oceňuji, je záložka, která je součástí této knížky. Taková tak šňůrečka, co kdysi bývala snad v každé knížce. To u mě vždy hned zvedá knihu o level výš.

Snad autora úspěch této knížky podnítí k dalším.

freezymatinez6
16.01.2019 5 z 5

hagrbleblefart super kniha!

hurikan123
09.01.2019 5 z 5

většinou, když je román (v tomhle případě /tak trochu/ román) s 13-ti letýma postavama, tak je to určitým způsobem omezené... tady si s tím ale hezky poradili.
Cituji: kniha popírá stereotypy o nemyslících holkách a necitlivých klucích. doporučuji

Matt_024
09.01.2019 5 z 5

Tato kniha vypráví o třech dětech, které pomáhají svému dědečkovi získat regulátor, ale ovšem musí přejít přes nebezpečné pasti. Překvapilo mě že Jirka, An a Tonda se vydali do Prašiny a nebáli se. Nejvíc mě zaujalo, když se dozvěděli o stroji. Tuto knihu doporučuji, protože je napínavá a dobrodružná.

mysik612
08.01.2019 4 z 5

úžasná, jenom je tam až příliš okamžiků, kdy jde o život a taky docela bez oddechu.

Cryptkeeper
23.12.2018 5 z 5

Kategorie "Pro děti a mládež" mi rozhodně nezabránila v tom,abych se i já pustil do této knihy,jelikož mi učarovala už po samém přečtení příběhu na zadní straně knihy.
Jsem rád,že jsem tak udělal,jelikož se mi dostal do rukou opravdový poklad. Po delší době kniha,která mě držela v křesle jak přibitého,hltal jsem každé slovo jako kdysi u pana Foglara. Za to autorovi děkuji ;)

Joges
22.12.2018 4 z 5

Prašina je velmi napínavá a dobře napsaná kniha. Autorovi nelze upřít bohatou fantazii ani intelekt (studium na Matfyz mluví za vše). Jenom nechápu, proč mnozí čtenáři srovnávají knihu s foglarovkami. Právě námět který kolísá mezi sci-fi a fantasy, mě do kolen nijak nedostal. Prašina je dobře vymyšlené místo, to ano, ale zároveň je fantaskní, liduprázdné a bez života (děj se odehrává asi mezi deseti postavami). Navíc tu děti soupeří s dospělými. Je to prostě takové Verneovo Ocelové město, Město Ember nebo knihy Enid Blyton. Chválím ale originalitu.

Ailee
17.12.2018 4 z 5

Když přihlédnu k faktu, pro jakou věkovou kategorii to je, tak za čtyři. Ale protože já jsem přeci jen už trooošku odrostlejší teenager, tak mám pár výhrad. Děj i nápad, byly super, ale trošku mě štvalo, jak "nahodile" tam některé věci jsou nacpané. Jen tak, aby to bylo zajímavější, přičemž to ale ztrácelo uvěřitelnost. Například chování jedné z postav. Úplně mimo logiku. Možná by bylo lepší, kdyby tam ta postava ani nebyla. Děj by se nezměnil a ten nejhorší zub by se hezky zarovnal.
Ale pro děti nad 10 let, holky i kluky... jo, jim to bude sedět. :-)

vejik
13.12.2018 4 z 5

Foglarovky nikdy nebyly mým šálkem kávy, ale přesto jsem do čtení Prašiny pustila. Věřím, že dospívajícím se kniha líbit bude. Je to napínavé a zajímavé čtení, které má spád. Ráda knihu doporučím dalším zájemcům z řad svých žáků.

niknikita
12.12.2018 5 z 5

Věřím, že můj vnuk bude s vánočním dárkem spokojený. Novodobý Foglar s perfektními ilustracemi je hodně povedená kniha.Bavila jsem se od začátku až do konce bez ohledu na čtenářský věk.

mol378
08.12.2018 5 z 5

Výborná kniha, jedna z nejlepších dětských, napsaných u nás po převratu. Všem doporučuji, hlavně těm, kterým se Foglar zdá být přece už jen malinko v některých ohledech přežitý. Jen mě rozesmál text na obálce, který knihu doporučuje, prý konečně kniha, jejíž hrdinové jsou genderově různí a která maže strereotypy o nevědecky uvažujících holkách a necitlivých klucích. Kdo četl detektiva Kalleho od Lindgrenové např., ví, že takové knihy existovaly vždycky. To dnešní zajetí intelektuálů v gendru...

petym
22.11.2018 3 z 5

Ze začátku krásně napínavé. Četlo se fajn. A pak zase ta moderna jako slova notebook apod... Další hvězda dolů kvůli tomu, jak třináctiletí děti programujou a chtějí vytvořit program na kombinaci čísel. Škoda. Foglar je Foglar. Ale kniha pěkná