Strážci brány

Strážci brány https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/207512/bmid_pragocalypsa-strazci-brany-207512.jpg 4 199 72

Pragocalypsa série

Rok 2012 byl omyl. Staří matematici a astrologové se osudně spletli. Konec světa teprve přijde. Kdy a kde ten mejdan tisíciletí vypukne? Na rok 2017 čekali přes 400 let. Chvíle, kdy se v Praze otevře transdimenzionální díra mezi světy mimo čas a prostor, se blíží. Karma bude narušena a zneužita. Starobylé evropské řády, vzniklé v době Rudolfa II., uvědomující si přicházející konec světa daleko dříve, než na něj senzacechtivá média upozornila, chtějí z magického koláče pražského genia loci ukrojit co nejvíc pro sebe. Česká odnož přísně tajného řádu bere jako vlasteneckou povinnost ubránit hlavní město proti hordě cizáckých mágů prahnoucích po moci a ochránit jej tak před zhroucením a zničením. Kdo by taky chtěl, aby se mu po Václaváku proháněl Cthulhu, zatímco si Marduk s Baalem budou hrát v rozvalinách Pražského Hradu na schovávanou? Podaří se hrstce českých X-menů ochránit matičku Prahu před takřka nezvratným osudem?... celý text

PierRe Vesper
26.01.2024 3 z 5

(SPOILER) Kulhánek byl okopírován a vykraden Kotletou a Kotletu zkusil okopírovat a vykrást Urban.

Zjevná inspirace ať už jedním, nebo druhým mi tady vůbec nefunguje a ani mě nebaví protože je zde přehláškováno. Na všechno se musí hlásit, na všechno se dělá popkulturní reference. A co hůř, když nehláškuje jen hlavní hrdina, ale i ostatní. K odměřenému šéfovi řádu to vůbec nesedí třeba. A když je pasáž, kde hlavní hrdina nehláškuje, tak mě to naopak baví.
Že pak začíná hláškovat i Marika se dá pochopit a vysvětlit, když je imrvére v kontaktu s Vyvyanem.
Vyvyan - divnější jméno nemohl hlavní hrdina dostat. Kdyby byl Květoslav, bavil bych se víc.

Moc se mi nechce pouštět do dalších dílů hned a asi si dám voraz, i když jsou další knihy hodnoceny lépe.

P. S.: Pokud nebude Vyvyan ten padlý anděl, tak budu zklamán.

QEDS
20.10.2023 3 z 5

Po prvních pár stránkách jsem si připadal jako by jsem četl pokračování Lovci Monster s.r.o. (LM) což má svoje plusy a mínusy. Začnu tím pozitivním. Pokud vezmete LM a přesunete je do ČR, tak nějak by to mohlo vypadat. Drsné hlášky, spousta akce, zajímavé postavy. Příběh skvěle odcejpá a člověk se u knížky nenudí. Pokud by jsem neměl načtené LM určitě by jsem plesal radosti. Pro tuto knihu bohužel LM načtené mám a celou dobu jsem si připadal jako by jsem četl LM z Alíku. U knihy jsem se opravdu bavil ale po celou dobu čtení jsem si říkal, že mi něco chybí. Tím něčím jsou detaily, které v LM přidávají šťávu, dokreslují příběh a tady prostě chybí. Na druhou stranu chápu, že srovnávat byť jen první LM s Pragocalypsou není fér kvůli délce knihy, takže logicky do Pragocalypsou tolik detailů nenarvete. Proto hodnotím nakonec pozitivně a můžu doporučit, jako takovou rychlou jednohubku, pokud se vám LM líbí.

mr.Zdenek
19.09.2023 5 z 5

Docela dobré čtení, má to spád, napětí, poněkud drsné a zvláštní hlášky. Určitě sáhnu po dalším dílu, v knihovně jich mají pět.

jiri5027
25.08.2023 3 z 5

Je to tedy už nějaká doba, kdy prvotina Jana Urbana opustila tiskárny a zamířila ke čtenářům. Mezi autorovi klady rozhodně patří nápaditá akce a všudypřítomný smysl pro ironii. Je silný v soubojích a v těchto chvílích je kniha nejpoutavější. Prvotní nastínění děje v anotaci dává body i k originalitě - ona pražská apokalypsa, je opravdu lákadlo. Bohužel se poměrně brzy ukázalo, že do originality má dílo daleko. Autor to i otevřeně přiznává. Naleznete scény, jež vám přijdou povědomé a náhle jsou myšlenkovými pochody hrdinů spjaty s danou filmovou inspirací. Pokud přistoupíme na premisu, že na nás autor pomrkává, tak během psaní knihy nedělal nic jiného. Kniha je totiž našlapaná popkulturními odkazy, což samo o sobě není špatně, ovšem zde se toho v textu objevuje přemíra. Neustálé citace anglických písní tento pocit také jen umocňuje, nemluvě o počtu rádoby chlapských hlášek. To vše zavání tlačením na pilu. Člověk se neubrání pocitu, že je zahlcován balastem, který kdyby se pokrátil, tak to příběhu prospěje, aby mohl lépe plynout. Je však nutné říct, že jestli na tuto hru posluchač přistoupí, pak se bude královsky bavit.
Postavy samotné působí spíše jako přesílené archetypy, které toho čtenáři tolik nepředvedou. Nejsou hluboce prokresleny jejich charaktery ani motivace. Urban v této knize není příliš silný v dialozích, které působí uměle vykonstruované. Většina hrdinů je dlouhověkých, ale přesto se tak nechovají. Nejsou to konzervativní kmeti, ani moudří páprdové nebo skeptičtí parchanti. Ne, působí jako běžní lidé do třicítky. Podobný problém je poměrně častý, ale vždycky zabolí. Co naopak potěšilo je zdařilý cliffhanger, který i přes předchozí výtky opravdu nalákal na děj dalších dílů Pragocalypsy.

baji42
16.08.2023 3 z 5

Ani nevím, proč jsem po knize v knihovně sáhla. Tento příběh spíš ocení mladší čtenáři, ale od knihy neodrazuji, přečíst se to dalo.

VonDracek
31.07.2023 3 z 5

Super fantasy umístěné do "současné" Prahy a českého prostředí. Chválím originální mix nevšedních schopností s těmi klasickými bytostmi (upíři, vlkodlaci) a pak chválím historické střípky a umístění děje na hradě. To se mi líbilo. Ilustrace byly taky bezva!
Opravdu poctivá první půlka knihy mi dala hrozně moc zabrat, doslova se to stalo spolehlivou usínací knihou. Pak se to zlomilo, přišla akce a zajímavé prvky, hlavně člověk trochu víc přilnul k postavám a některé zvraty byly zajímavé.
Ano, knihu podle mě tvoří ze 40% vtipná přirovnání, která jsou i v místech, kam bych je nedávala, obzvlášť pokud mají charakterizovat hlavní postavu a objevují se i u jiných. Taktéž styl vyprávění je místy mírně zvláštní.
Na závěr musím říct, že jsem se v několika místech opravdu zasmála a poslední část jsem slupla jako malinu. A konec je tak hrozně napínavě ukončený, že jsem doslova vykulila oči, když čtečka nenačetla další stránku. :D
3/5 dávám, protože předpokládám, že to byl teprve rozjezd!

NicaCola
21.11.2022 4 z 5

Po dlouhé jsem sáhla opět do českých knižních vod a musím říct, že strašně nutně potřebuji další díl. Takový konec autor udělal zajisté schválně! :-D Kniha se četla rychle, moc jsem si oblíbila všechny hlavní postavy, ale jednu hvězdičku musím ubrat...toho sarkasmu v knize bylo až moc! To, že byl sakrastický Vyvyan, oukej. Ale že sarkasmem oplývá skoro každá postava v knize? To už bylo trošku moc :)

adam5955
28.10.2022 1 z 5

Plus je napad, dalsi plus je zajimave vyuziti kouzla Prahy a pohyb po Cechach... Kniha je nabita hlaskami a vtipnymi prirovnanimi, ale kdyz jich je 10 na strance, zacne to vadit. A to hodne. Postavy jsou nabite schopnostmi, ale nic moc neukazaly. Kdyz doslo na akci, nebyla spatna, ale vetsinu casu zabere premysleni o tom, co by se mohlo stat, kdyby na akci doslo, coz je navic prolozeno...jednou hlaskou za druhou. Ale konec zacinal byt nadejny a pokud se jedna o prvni autorovu knihu, tak je mozne, ze to pujde nahoru, potencial tam vazne je

Blanka_cte
24.01.2022 2 z 5

Skvělá příležitost, protože prvotní nápad o konci světa v Praze se mi moc líbil, bohužel tak trochu promarněná. Psychologie postav, které žijí stovky let a už ledacos na tomto světě zažily? Žádná není, všichni se chovají, jako by jim bylo maximálně dvacet, hází pubertální vtípky atd. Prostě jim to nevěříte. Hlavní hrdina opravdu těžce nesympatický. Nerada zatracuju autora podle jeho prvotiny, navíc jsem knihu dostala s dalšími dvěma pokračováními a končit hned na začátku se mi nechce, protože pokud k tomu člověk bude přistupovat jako k oddechovce, od které nečeká nic víc, mohlo by to fungovat, pokud se některé věci zlepší v dalších dílech – zejména ALESPOŇ TROCHU UVĚŘITELNÁ psychologie postav, lepší popisy, chyběla mi tam nějaká výraznější motivace (nejen) záporáků, míň tlačit na pilu s „hláškami“ (některé jsou vtipné, některé jsou dokonce skvělé! Ale zabíjí to těch 80 % nevtipných), přestože to má být šílená jízda, postavy se musí opravdu alespoň trochu chovat logicky atd... Pozitivnější recenze druhého dílu slibují, že se alespoň něco z toho zlepšilo, tak uvidíme :)

Biomed
29.11.2021 5 z 5

Má to nějaké ty vady, Ale hned od první věty mě to pohltilo a hned jsem začala tušit, že tohle je přesně podle mé noty. Ano, je to odlehčeně napsané, ale figuruje tu spousty postav a, že jsem se jich od začátku bála, ale později jsem už měla přehled a nebyl v tom žádný problém. Kdo tuto legendu přijme, ten se nebude nudit.

Sahir
31.10.2021 5 z 5

skvělé výborný humor

mokova
08.10.2021 5 z 5

Knížku jsem otevřela a...pak jsem musela číst a číst, knížka je opravdu hodně čtivá, prostě mně bavila. Oceňuji české prostředí, Praha a další lokace jsou popsané tak, že máte pocit svoji přítomnosti na místě kde se děj odehrává. Různé asociace a hlášky postav jsou skvělý bonus. Prostě konec světa začíná v Praze a věřte mi u toho chcete být :-) První díl končí tak, že v podstatě hned otevřete druhý

Klesňa
16.05.2021 4 z 5

Pragocalypsa mě opravdu okouzlila. Z obálky jsem tipoval nějakou historickou fantasy s démony a zombie zvířaty, ale dostal jsem něco mnohem lepšího. Děj je zasazen do dnešní doby a tajný řád dokonce vlastní vyspělou a tajnou techniku, která jim pomáhá v boji proti cizákům. Kdybych měl knihu popsat jednoduše – jde vlastně o české X-meny. Každý člen řádu má jinou schopnost. Setkáte se tak například s upírkou, nebo s chlapem, který dokáže změnit svou podobu. Další se umí přemístit, vrátit čas, nebo nahlédnout do blízké budoucnosti… Už tohle mě na postavách neskutečně bavilo. Za mě velké plus byla ještě jedna vlastnost jednoho z hlavních hrdinů – a tím byl sarkasmus. Jeho nevhodné hlášky provází celý děj a tak odlehčuje i nejvíc dramatické situace. Autor do příběhu dostal i různé odkazy na pop kulturu. Najdete tak narážky od Titanicu, Harryho Pottera až po Křemílka a Vochomůrku. Jan Urban prostě píše drama s trochou nadsázky a díky tomu je to neskutečně čtivé. Jediné, co se některým čtenářům nemusí líbit, je to, že v knize se neuzavře ani jedna část příběhu. První díl končí hodně otevřeně a nabádá tak k přečtení dvojky. To mě ale vůbec nevadí a na dvojku se už neskutečně těším!

Elea
30.03.2021 3 z 5

Nebylo to špatné, ale přece jen - není to Kulhánek.

Lenny33
17.03.2021 3 z 5

Jsem z knihy rozpačitá. Nemůžu jí upřít čtivost a akční děj. Autor se snažil celý děj vést v humorném duchu, ovšem často zacházel až do absurdních situací. Dále bych ocenila více propracovat charaktery hlavních postav - všichni se tvářili, jak je jejich minulost strašné tajemství, až jsme o nich nevěděli vůbec nich.
Celkově mi děj přišel neucelený a zároveň překombinovaný. Po dočtení jsem rozpolcená. Zároveň chci vědět, jak vše dopadne, ale zároveň už takové (s prominutím) slátanině nechci dále věnovat svůj čas. Trošku mi přišlo, že autor se snažil nacpat do jedné knihy všechno, co kde četl, čím se kde inspiroval, co ho zrovna napadlo. Zde se hodí přísloví že "méně je někdy více". Není to špatné, ale ani vyloženě dobré. Slabý průměr.

Anylola
26.01.2021 3 z 5

Jasně, není to Kulhánek, ale já se docela bavila. Jednu hvězdičku dolů za místy vážně nesnesitelného hlavního hrdinu.

Malarkey
06.01.2021 5 z 5

Z loňské akce Linka 451, pro podporu malých nakladatelů, jsem tu měl balíček z Fantom Printu, na který jsem tak dlouho koukal a rozmýšlel, čím začít, až jsem se odhodlal a otevřel první díl Pragocalypsy. A víte jak to dopadlo? Nemohl jsem od ní odtrhnout oči, jak byla dobrá! A ne jenom dobrá, ona je totiž zatraceně dobrá!

Honza Urban tady stylem sobě vlastním vypráví příběh českých X-Menů, kteří jsou mi po lidské stránce okamžitě blíž, než jakejkoliv X-Men, a to včetně Wolverina. Blíž mi jsou nejen obyčejnými lidskými vlastnostmi, dobře známým pražským (i mimopražským) prostředím, propíranou českou historií, ale především i popkulturními odkazy, kterých autor do svého příběhu přibral tolik, že jsem měl co dělat, abych to vůbec ustál. Ustál proto, že jsem jim všem rozuměl a chápal. Odkazy na filmy - bomba. Odkazy na muziku - boží. Při psaní tohoto komentáře mi hraje XIII. století, na který bych snad, nebýt této knihy, úplně zapomněl. Takže díky Honzo za připomenutí! :-)

Navíc je to celé v duchu zábavné a přímočaré akce jak od Kotlety. Jen s tím rozdílem, že toto není Kotleta, ale Honza Urban. Takže za mě super a já letím na druhý díl!

"Karneval karneval všude růže a šperky dam..."

Budulman
30.12.2020 4 z 5

Jsem příjemně překvapený a docela nečekaně mě knížka vlastně bavila.
Přirovnávání a hláškování jsem asi přežil líp než spousta ostatních, co tak čtu komentáře.
Očekával jsem nějakou hrůzu, páč jsem si některé komentáře četl před knížkou samotnou, ale ve finále to nebylo tak "strašný" a vlastně to konkretně mě až tak nerušilo/neštvalo.
Děj odsejpal, "mytologie" kolem Rudolfovo alchymistů a tajemna týkajícího se té doby mi hodně sedí a jsem v tomhle ohledu vyloženě spokojenej.
Postavy ve většině přirostly a nikdo z nich mi nebyl vlastně moc nesympatycký. Možná až na Tiziana a jeho dva nejbližší přicmrndávače Deimose a Phobose... O těch si upřímně nevím co myslet.
Otevřený konec vyloženě vybízí k rozečtení druhého dílu.
Zatím to vypadá, že tuhle serii dojedu celou.

andrej0867
29.12.2020 1 z 5

(SPOILER) Zakomplexovana a nezrela 400-rocna hlavna postava (?) Vyvyan cely cas pusta trapne hlasky a prirovnania a chvilami si robi srandu z vedlajsej postavy ktora obcas pusta trapne vtipy.
Clenovia tajneho radu zalozeneho na hodnotovom boji za zachranu krajiny sa spravaju ako stredoskolske primadony a po zlozeni telefonu / zatvoreni dveri pubertiacky a falosne odvravaju a zosmiesnuju nadriadenych.
Dej (?) sa chaoticky potaca, postavy ploche, opisy slabe. Ak sa tam aj nieco nahodou pomedzi ten chaos a nudu stane, tak je to zahovorene s tym ze sa o tom postavy porozpravaju neskor.
Celkovo velka povrchnost a strata casu. Oznacit toto ako B-ckovy brak je urazka braku.
Mazem z citacky po pretrpeni 70% po tom, ako...

SPOILER ALERT!

...postavy holymi rukami vyhrabali megadolezity artefakt a potom ho tyzden skumaju v lesnej chatke a v snahe o nenapadnost jazdia v Porsche Cayene do potravin v blizkej osade (5 domov, potraviny, maximalne auto Skoda 120 alebo Felicia) kde ich vsetci okukuju.

Nailo
26.12.2020 1 z 5

Námět sám o sobě sice není špatný, avšak jeho zpracování je značně tragické. Příběh se nikam výrazně neubírá, spíše se opile potácí a bloudí pražskými uličkami, drže vzhůru nohama turistickou mapu. Souboje a akční scény postrádají jakoukoli nápaditost a díky své repetitivnosti čtenáře brzy omrzí. Dějová linka je snadno předvídatelná a kniha již ve třetině začíná ztrácet tempo.

Autorův styl psaní je prostý až podprůměrný a na textu rozhodně není patrná bohatá slovní zásoba, kterou by čtenář nepochybně očekával od absolventa literární akademie. Na druhou stranu autorův přehled v rámci filmové a hudební tvorby je vskutku úctyhodný a je více než zřejmé, že v posledních letech strávil spoustu času před televizní obrazovkou. V tomto směru má pan Urban náš obdiv, protože čelit tomu, co se na člověka hrne z televizních kanálů, chce opravdu odvahu.

Kniha je podle nás přesným obrazem dnešní doby a konzumního způsobu života. Je plná pozlátky, jednoduchosti, drahých obchodních značek, neonových světel a zcela bezduchých postav. Její přečtení připomíná jídlo z fastfoodu, jež u citlivějších jedinců může vyvolat průjem. Jde o značně populistické čtení, které se snaží cílit zejména na mladší publikum, pro které běžná literatura představuje ekvivalent kravského hnoje.

Pragokalypsa v tomto ohledu plní svou funkci bezpochyby na výbornou, leč zůstává otázkou, zda při stále se zrychlujícím tempu, kterým se vyvíjí naše společnost, nebude již v příští dekádě zcela zapomenuta, neboť budoucí generace budou asi jen těžko rozumět Vyvyanovým narážkám, které jsou stavebním kamenem tohoto díla.

Praha konec světa

Jan Urban