Strážci brány

Strážci brány https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/207512/bmid_pragocalypsa-strazci-brany-207512.jpg 4 199 72

Pragocalypsa série

Rok 2012 byl omyl. Staří matematici a astrologové se osudně spletli. Konec světa teprve přijde. Kdy a kde ten mejdan tisíciletí vypukne? Na rok 2017 čekali přes 400 let. Chvíle, kdy se v Praze otevře transdimenzionální díra mezi světy mimo čas a prostor, se blíží. Karma bude narušena a zneužita. Starobylé evropské řády, vzniklé v době Rudolfa II., uvědomující si přicházející konec světa daleko dříve, než na něj senzacechtivá média upozornila, chtějí z magického koláče pražského genia loci ukrojit co nejvíc pro sebe. Česká odnož přísně tajného řádu bere jako vlasteneckou povinnost ubránit hlavní město proti hordě cizáckých mágů prahnoucích po moci a ochránit jej tak před zhroucením a zničením. Kdo by taky chtěl, aby se mu po Václaváku proháněl Cthulhu, zatímco si Marduk s Baalem budou hrát v rozvalinách Pražského Hradu na schovávanou? Podaří se hrstce českých X-menů ochránit matičku Prahu před takřka nezvratným osudem?... celý text

Rilian
11.09.2015 odpad!

Dočetl jsem celou trilogii. Hrůza. První díl je plný gramatických a stylistických chyb. O ději se raději ani nebudu vyjadřovat. Absolutně nedoporučuji.

kethy
22.05.2015 5 z 5

Přečetla jsem spousty knih, napsaných Českými spisovateli a musím říci, jedna lepší než druhá. A tak, když se mi dostala do rukou Pragocalypsa, jsem se s obavami pustila do čtení. Některé recenze zde jsou dosti negativní. Jaké to však bylo překvapení, když jsem knihu dočetla skoro jedním dechem a hlavně jsem si z knihy i příběhu pamatovala skoro vše. Známá jména, známé hlášky, šikovně vstřebané do celého příběhu, nejsou na škodu, naopak potěší a neurazí. Čtenář je tak vlastně spokojen (třeba já), že se nejen pohybuje v Praze (zde se odehrává podstatná část), ale že i hlášky a situace vlastně zná. To se mi líbí a knihu vřele doporučuju!!!

Vincent12
27.04.2015 2 z 5

Hrůza. Autor místo popisů postav neustále přirovnává k filmovým postavám (Xman), dokonce i replikuje hlášky z filmů, nebo internetové vtipy (SexyBeast a KillerNoMercy). V tajemném spolku si postavy byrokraticky neustále reportují reporty, telefonují jak sekretářky a ptají se "nevíš kde je tenhle?" a obvykle se od výše postavených prd dozvědí...
Po katastrofálním úvodu se kniha nakonec číst dá a hlášky začínají dopadat na úrodnou půdu.
Kdo nemá rád extrémní slovíčkaření tak at se knize vyhne obloukem, já naštěstí mám.

No momentálně dočítám dvojku, (tu jsem si již nekoupil, ale raději jen půjčil!) tam už má autor s čím pracovat, tak to docela jede.

Fallenyard
24.04.2015 2 z 5

Když smícháme všechno, co je dobré, docela pravděpodobně z toho vzejde něco nedobrého. A to je přesně případ Pragocalypsy.
Během čtení jsem nabyla dojmu, že jsem si právě přečetla jeden z veřejných deníčků - na téměř tři sta stranách se postupně dozvídáme, jaké má autor rád filmy, knihy, hudbu, dívky, oblečení a alkoholické nápoje. Narážky na pop-kulturu se objevují s až rušivou frekvencí a ke konci se začínají opakovat. Neustálá přirovnání k X-men, Harry Potterovi, Knight Riderovi, Batmanovi a Neovi navíc vyvolávají dojem, že autor vlastně nevymyslel krom jména Vyvyan nic originálního. Ostatně postavy si jsou charakterově podobné jako vejce vejci, chrlí všechny ty samé hlášky, o kterých autor nikdy nezapomene poznamenat, že jsou "ironické" a "sarkastické", kdyby to náhodou někomu uniklo.
Abych ale jenom neprudila :) Některá přirovnání byla skutečně originální a nesporným kladem dílka je, že má určitý potenciál. Autor má ještě dva díly na to, aby Pragocalypsu odvrátil.

Terva
19.04.2015 5 z 5

Pragocalypsa - tak se jmenuje nová kniha budoucí trilogie, kterou formuje Jan Urban.
K tomuto jménu se krásně hodí pojem "urban legend" (městská legenda)
a protože v názvu je jedno velmi známé hlavní město, je určitě každému jasné,
kde se z velké části příběh odehrává.
Ačkoliv má pan Jan Urban jednu neřest, což je dvojité opakování vtipů a hlášek,
je kniha velmi čtivá a ikdyž velký vliv na příběh má filmová sága X-Men,
je to plnohodnotné dobrodružství.

Malá ochutnávka:

Dráždit kobru bosou nohou by si netroufl ani Ježíš.

Raději jsem koukal na reklamní poutače.
Plakát na Kameňák 7 sliboval oknem vyhozené peníze.........

Právě čtu znovu!!!!!

MachineGirl
11.02.2015 2 z 5

Opravdu nevím, co si o této knize myslet. Seznámila jsem se s ní letos na Pragoffestu, kouknu na FB stránku autora, samé kladné ohlasy a recenze, koupím si ji (moc pěkná obálka a ilustrace by the way), přečtu si ji a... Četli jsme vůbec tutéž knihu? Už ze začátku mě překvapily gramatické chyby (a to si obvykle takových věcí v textu nevšímám) a překlepy. A hlášky a vtipná přirovnání, ok, beru, ale když je jich 15 na stránku a z toho je 14 opravdu trapných nebo otřepaných... Plus tedy jsou asi všechny postavy jeden člověk rozdělený do více těl, protože všichni mluví naprosto stejně (divná přirovnání, možná se tak akorát liší míra sexismu v jejich hláškách). Chvílemi mi to taky přišlo, že se nám autor mermomocí snaží ukázat, nakolik sečtělý je a kolik toho ví, i když to pro příběh není důležité a spíše to zdržuje. Dávám dvě hvězdy, protože chvílemi jsem se u hlášek bavila a něco z toho bylo opravdu vtipné, ale chtělo by to zásadně proškrtat. Příběh mě ale zaujal, dám šanci ještě druhému dílu (tohle měla být snad autorova úplně první delší práce?).

Flame
02.02.2015 5 z 5

Pragocalypsa. Přišel jsem na ni od jednoho známého před lety, kde na bonusweb.cz nebo někde podobně vyšla ukázka z této knihy a on mi řekl, že "to píše pražskej fantazák aže to bude fakt hustý" Inu, přečetl jsem si ukázku, která mě zaujala (scéna, kdy se Vyvyan - protagonista vítá s kocoury), ale potom kniha ne a ne vyjít a nějak jsem ji pustil z hlavy. A poté, o nějaký ten rok později byla kniha na pultech, aniž bych si toho všiml. Do knihy jsem se začetl, přečetl jsem ji ještě druhý den a nadával jsem si, že teď budu muset ještě "kdovíjakdlouho" čekat na druhý díl.
Co říct ke knížce? Obal má jednoznačně fenomenální, pan Broniek se vytáhl a obálka se mu povedla. "Nesuď kihu podle obalu," říkají, a mají pravdu. Dle obalu bych rozhodně netipoval humorně laděnou městskou fantasy o konci světa v Praze. Rozhodně bych si nemyslel, že takovou knížku přečtu za 24 hodin. Hlavní hrdina, hláškující český X-Man jménem Vyvyan, chlapík z Rudolfinské doby mě zaujal. Líbí se mi, že se autor neuchýlil k tak často používané metodě: "Je starej, tak asi bude mluvit jako Yoda smíšený s démonem Etriganem." Ne, tak to nefunguje. Schválně, čí rodiče nikdy neřekli, že je něco hustý, nebo že je někdo degen? Je to totiž tak, že lidé se v průběhu věků mění a nic není statické, stejně jako tyto postavy. A Vyvyan, který je tak trochu prasák, cynik, ale v jádru hodný chlapík, ten chytne za srdce snad každého, kdo má smysl pro humor. Dále se mi líbí metodika vyprávění, už jen proto, že mám rád v knihách metodu filmového střihu. O příběhu se nebudu rozepusovat, nechci kazit zážitek těm, co ještě knihu nečetli. Abych to shrnul. Jedná se o satirickou městskou fantasy, kterou si užil jak čtenář, tak se při ní dozajista vyblbnul i autor, kdy příběh graduje a hrdinové jsou sice trochu magoři (úplně všichni), ale jsou takoví fajn. Jen jedna věc... Pane Urbane, změňte korektorku! ;)

MontyB
02.02.2015 5 z 5

Bavil jsem se po celou dobu čtení, hláškování hlavní postavy může někomu přijít křečovité, ale mě to přišlo jako ukázka toho jaká postava je a ne jako problém. Rozhodně doporučuji k přečtení všem, co mají vztah k Praze.

Jitulisko
29.11.2014 5 z 5

Tahle kniha mi bavila.. Psaná hodně osobitě.. Vyvyan byl prostě perfektní, jeho hlášky jsou nezapomenutelné ... Dvojka to jistí, čím dřív tím líp ;)

tamarra
29.09.2014 5 z 5

Perfektní, více takových autorů a více takových témat. Nemůžu se dočkat dvojky :)

maillen
15.09.2014 5 z 5

Paráda, další kniha z českých luhů a hájů, která mi sedla. Už se těšim na pokračování.

spajs.v
04.09.2014 5 z 5

Kniha mě bavila :) u mě spokojenost :)

Praha konec světa

Jan Urban