Později

Později https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/475758/bmid_pozdeji-mlu-475758.jpg 4 613 156

Novinka od krále hororu Syn svobodné matky, Jamie Conklin, nechce nic víc než prožít obyčejné dětství. Jenže Jamie není obyčejné dítě. Jamie se narodil s nadpřirozenou schopností, matka ho ale nabádá, aby to tajil. Může vidět to, co nikdo jiný nevidí, a naučit se to, co se nemůže naučit nikdo jiný. Ale cena za užití této schopnosti je vyšší, než si Jamie dokáže představit. Zjistí to ve chvíli, když ho detektiv vtáhne do pronásledování vraha.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Novely
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Later , 2021

Kuxka
10.07.2023 5 z 5

No bylo to hustý. Zajímavý mi to přišlo až tak po prvních sto stranách, ne že by to nebylo čtivé od začátku, ale nějak jsem v tom neviděla tu napínavost. Ovšem to se velmi rychle změnilo. Bylo mi řečeno, že to není moc strašidelný a opravdu až na jednu část to tak děsivé nebylo, ale tato část mi pak bránila v poklidném usínání. Byla to moje první knížka od Kinga a na další už se asi neodvážím, každopádně lidem, co mají rádi duchařinu, horory a strašidelnost, ji můžu vřele doporučit.

pedroK
03.07.2023 5 z 5

Svižná, poutavá duchařina. Bavilo a nedalo se odtrhnout! Za mě dobrý, šampione!

Awča
01.07.2023 5 z 5

Jak to ten King dělá?
Skvělá zápletka, směs detektivky, hororu, trocha humoru, a prostě se nemůžete odtrhnout.
Děj mě vtáhnul tak, že jsem přesedlala z audioknihy (výborně načtené), na klasickou, abych mohla číst rychleji.

evineckY
25.06.2023 4 z 5

Podle mne to nebyl horor (asi pro mladé čtenáře začínající s horory )
Za mne je to detektivka s prvky nadpřirozena a samozřejmě duchů, ale tak skvělé napsáno, že po přečtení musím nad tím přemýšlet.
Jelikož jako matka na mne hodně zapůsobil prvek se zneužitím důvěry dítěte.
Parádní duchařina, kterou doporučuji.

Luigi1
18.06.2023 5 z 5

Tento horor splnil mé očekávání

Arkagas
14.06.2023 5 z 5

(SPOILER) Později je novela, která Vás dostane do kolen. Jamie nás provází svým životem od 6 let, ve kterém je jen jeho matka - velmi úspěšná žena, pracující v knižním odvětví a její přítelkyně policistka. Jamie je vesměs šťastné dítě, až na to, že vidí mrtvé. A nejen to, je schopný s nimi komunikovat, o čemž ví jen jeho matka. Pak se ale věci zvrtnou a z Jamieho se stává nástroj, jak z mrtvých vytáhnout informace, které si vzali do hrobu, a to samozřejmě nezůstane bez odplaty. Uklidňuje ho jen to, že po nějakém čase se mrtví vypaří.. A pak je tu případ Ranaře - masového vraha, ze kterého vytáhne informaci, kam schoval poslední bombu, než se zastřelil a ten z jeho života nezmizí - tohle je totiž horor vážení! A tak mu nezbyde nic jiného, než s ním vykonat rituál Chüd - tohle je totiž horor vážení!
Tohle je přesně ta kniha, kterou by si měl přečíst každý, kdo tvrdí, že King píše nudné knihy, ve kterých se nic neděje - tady otáčíte stránku za stránkou a říkáte si, jestli je tohle vůbec možný.. ale jak Jamie v knize x krát zmíní - Tohle je horor!
Dokonalost, svižná kniha, který ve výsledku odkazuje na sílu přátelství a lásky, tak jak je u mistra už zvykem. Není to šestý smysl jinak, nenechte se zmást. Je to příběh obyčejných lidí zapletených do neobyčejných událostí.
Moje hodnocení: 10/10

Kochy84
09.06.2023 4 z 5

Pěkné to bylo. Po delší době knížka, která mě k sobě připoutala.
Já jsem nikdy nebyl Kingův fanda, kdysi se mi docela líbilo Stůj při mě, ale třeba To nebo Shining jsem nedočetl. Později se mi ale líbilo moc.
Je to taková duchařina z pohledu jednoho neobyčejného chlapce. Nebudu spoilerovat, snad nic neprozradim, když řeknu že vidí mrtvé lidí a může s nimi po nějakou dobu mluvit.

Ronnie68
07.06.2023 5 z 5

Za mě jedna z lepších knih od mistra Kinga ... Taková menší duchařina mě bavila a knihu jsem přelouskala během pár chvil ....

BrooksWasHere
14.05.2023 5 z 5

"Víte proč lidi takové knihy čtou? Protože jsou šťastní, že ty průsery, o nichž se v nich píše, nejsou jejich."

Naozaj neviem prísť na to, ako to King robí... Skoro každou svojou knihou má dokáže úplne pohltiť a to platí rovnako o jeho starších, ale aj nových dielach.
Som naozaj rád, že Později nie je žiadnou výnimkou.

Príbeh má parádny spád a skutočne ani na chvíľu nenudí. Okrem toho tu King predvádza aj svoj najlepší štýl písania, vďaka ktorému sa človek dokáže do čítania ponoriť až po krk. K tomu pridajme ešte zaujímavú zápletku, ktorá by sa na prvý pohľad nemusela zdať nijako veľmi originálna, ale v skutočnosti je vyťažená úplne na maximum...

V konečnom dôsledku som veľmi spokojný a dávam 85 %, pretože si nedokážem predstaviť, že by sa táto kniha dala napísať lepšie a pútavejšie...

PS: Scéna a rozhovor s mŕtvym Therriaultom boli obzvlášť mrazivé...

"Jsem mrtvý, ne hluchý."

Annannas
09.05.2023 4 z 5

Děkuji ČV ....opět mi rozšířila obzor. Příjemné čtení.

heavy66
03.05.2023 5 z 5

Stephen King má se mnou snadnou práci. Sotva otevřu jeho Později, vcucne mě jak vysavač svinčík, a už mě nepustí. Večer čtu, dokud nepadnu, pak rychle ráno na záchodě, abych nepřišel pozdě do práce, fakt jenom dvě kapitoly (!), a stejně jich je šest nebo sedm. Později v práci přemýšlím, jak to asi bude dál, už abych byl doma, a mohl se zase nechat vcucnout!
Později na to přijdu, jak to ten chlap dělá. Víte jak? On nepíše horor, ale Příběh, a nechá na čtenáři, aby si to přebral sám. Smíchá všechny nesouvisející ingredience v jednom kotli a uvaří skvělou omáčku. Tohle každý spisovatel nedokáže. Jako když svíčkovou uvaří Zdeněk Pohlreich nebo to zkusím já!

ajucha
02.05.2023 5 z 5

Starý pán pořád umí a hravě strčí do kapsy všechny ostatní ambiciózní propagované kolegy. I přesto, že se jedná o variaci na Shyamalanův Šestý smysl, kniha chytne čtenáře za koule (mě teda ne, já jsem čtenářka) a nepustí.

cukrovka
11.04.2023 4 z 5

Čtivá oddechová duchařina. Jednoduchý příběh, pomalejší tempo, napínavé, místy i humorné.

Sybelle
17.03.2023 4 z 5

Jeden z kratších příběhů. Nečekaně jednoduchý příběh, ale líbil se mi. Některé poznámky malého Jamieho byly vtipné. Napsáno jako vždy trefným a střízlivým stylem. I když jsou tam nastíněné věci ohledně mrtvých lidí, není to nijak do hloubky rozvedené. Což nakonec nevadí, protože to není hlavním tématem a to, co je pro příběh důležité je tam vše.

denoush
14.03.2023 5 z 5

Moje první kniha od Kinga a už od první stránky jsem si říkal, že takhle asi normálně nepíše. Nicméně to mi nebránilo si knihu užít. Kolikrát mi přišlo, že se tam toho mnoho neděje, ale hezky se to četlo. Žádné zbytečné sáhodlouhé popisování prostředí nebo postav, prostě jen děj děj děj a to nemělo chybu. King je mistr hororu, a tak i ten asi jediný strašidelný element mi způsobil trochu paranoiu a chvílemi jsem měl po večerech pocit, že mě taky někdo (nebo spíš něco) sleduje. Jinak to pro mě byla, ale celkem relaxační kniha a jak už jsem zmínil, moc jsem si ji užil.

Lembi
04.03.2023 2 z 5

Králi dochází dech. Opakuje se a vykrádá sám sebe. Neslabší věc od Kinga. 40% pouze za zásluhy a z úcty k mistrovi.

callahanh
24.02.2023 4 z 5

Fanoušci a znalci Stephena Kinga dobře vědí, že od knihy, která i v tuzemsku vyjde jen v paperbacku, má krásnou, jako by malovanou obálku a není nikterak dlouhá, nemohou čekat nic extra originálního, ale spíš svéráznou poctu brakovým dílům, která u nás nemají bůhvíjakou tradici. V tomto kontextu Později funguje víc než dobře, protože je psáno svižně a čtivě, s otřepaným námětem pracuje velmi dobře, stanovuje vlastní pravidla světa "mrtvých" a nijak se nezatěžuje s propracovanou psychologií postav. Pochopitelně tu nechybí pro autora typické naturalistické výjevy, které se ale drží při zemi a rozhodně na nich není nic nechutného nebo brutálního a děj je příjemně přímočarý a vyhýbá se jakýmkoli odbočkám. Ačkoli hrdina avizuje, že jde o horor, ve skutečnosti jde o duchařský thriller, který sice nezapře béčkovou zápletku, je ale natolik dobře zpracovaný a zajímavý, že nemůžeme mluvit o nějakém vysloveném zklamání. Závěrečné odhalení asi nikoho moc nepřekvapí, není ale tak snadno odhalitelné, nepůsobí ovšem nijak neskutečně a za vlasy přitaženě, což může být dáno i tím, že sám hlavní hrdina si není jist, jak to celé bylo (i když pochopitelně ta horší varianta je pravděpodobnější), navíc tím možná tak trochu vysvětluje svoji schopnost. Na žebříčku děl Stephena Kinga určitě Později nebude nijak vysoko, protože oproti jeho vrcholným dílům v mnohém ztrácí, na druhou stranu s ním ale asi ani sám autor neměl nikterak vysoké ambice, ale chtěl napsat jen a pouze žánrovou jednohubku, která by mohla posloužit jako epizoda nějakého strašidelného seriálu, a potěšit své fanoušky. A to se mu povedlo. 75 %

tonysojka
19.02.2023 4 z 5

Kdysi dávno jsem Kinga přestal číst, protože mi připadalo, že v jeho knihách se objevuje stále víc a víc písmenek než děje.
Do letošní výzvy jsem si vybral tohleto, nemělo to na Kinga moc stránek a četlo se to rychle.
Na to, že přiznaně vykradl téma,to nebylo vůbec špatně zpracováno.

Aleen
18.02.2023 5 z 5

Poslední dobou tomu svému milému Kingovi moc nedávám, proto když narazím na příběh, kde je hlavním hrdinou dítě se schopnostmi, ráda ji zařadím do "jídelníčku". Oni mu totiž hodně jdou. Jim uvěříte všechno. Nevím, jak to mistr dělá, ale od první věty mě zajímá, co bude dál. A dál je spousta neotřelých nápadů a zvratů. Tentokrát jsou to ti mrtví, kteří mluví s malým chlapcem a nesmí lhát. Z toho vlastně vyjde hlavní zápletka. Opět to bylo vynucené - nutilo mě číst, dokud nebyl konec. Jsem spokojená!

poulet
18.02.2023

Nebyla to žádná pecka, ale pořád osvěžující čtivá zábavná oddechovka, takže nedám 3*, ale 4*.