Divergencia

Divergencia https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/111996/bmid_divergencia-2Yv-111996.jpg 4 5023 5023

V dystopickém Chicagu, Beatrice Priorové, je spoločnosť rozdelená do piatich frakcií, z ktorých každá sa venuje pestovaniu jednej zvláštne cnosti. Je to poctivosť (Čestní), obetavosť (Nezištní), odvážnosť (Neohrození), mierumilovnosť (Priateľskí) a múdrosť (Vzdelaní). Každý rok, v stanovený deň, si všetci šestnásťroční musí vybrať jednu z frakcií, ktoré sa potom budú venovať po celý život. Beatricino rozhodnutie kolíše medzi voľbou zostať so svojou rodinou a byť tým, kým v skutočnosti je. Oboje mať nemôže. Nakoniec však dôjde k voľbe, ktorá každého prekvapí, vrátane jej samotnej. Počas vysoko konkurenčného začatia, ktoré nasleduje, si Beatrice zvolí nové meno - Tris - a snaží sa zistiť, kto sú jej skutoční priatelia a kam do tohto nového života zapadá románik s niekedy fascinujúcim a inokedy búrlivým chlapcom. Tris má ale tajomstvo, ktoré musí ukrývať, pretože bola varovaná, že by mohlo znamenať smrť. Vo chvíli, keď odhalí narastajúce konflikty vo zdanlivé dokonalej spoločnosti, tiež zároveň zistí, že by jej tajomstvo mohlo zachrániť všetky ktorých miluje ... alebo by mohla sama seba zničiť.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Slovart (SK)

Divergent , 2011

LucyFox4
13.11.2017 2 z 5

Systém, na kterém je svět postavený mi příjde mírně disfunkční a je to mnohem hůř zakamuflované než u Hunger Games. Duhý díl jsem po druhé kapitole odložila a série mě nijak nezaujala.

Kira128
05.11.2017 4 z 5

Divergence. Veronica Rothová. Proč jsem se této knize tak hrozně vyhýbala? Možná to bylo tím až moc dobrým ohlasem, od všech jsem slyšela, že je kniha skvělá a že je až příliš chytila za srdíčko. Nevěřila jsem tomu. Můj mozek skoro nikdy neposlouchá informace a doporučení od jiných lidí. A má mysl téměř nikdy nečte knihy, které jsou tak extrémně známé. To jsem u Divergence sakra nemohla udělat výjimku?
Kniha se mi velmi líbila, začetla jsem se hned, i když styl, kterým autorka psala, mi ze začátku úplně neseděl. Popravdě… dlouho jsem neměla v rukou něco, co je ich-forma tělem i duší a to ještě v přítomném čase. Ale nakonec mi to přestalo vadit, děj mě ochromil a já mohla na některé stránky jenom civět s otevřenou pusou jako úplný idiot, jenž chce, aby mu mezi zuby něco nalétalo. Mouchy například.
Ke stylu psaní bych ještě měla nějaké výhrady, poměrně často se opakovala slova. Možná to někdy bylo záměrné, třeba se autorka skutečně snažila na určité výrazy klást neotřelý důraz, ale občas to trochu rušilo atmosféru celého dílka.
Tady mohou být menší spoilery!
Hrozně se mi zalíbilo rozdělení světa. Frakce byly skutečně dokonalé. Sama jsem dlouho rozmýšlela, ke které bych se (kdyby to samozřejmě šlo) přiřadila. Nakonec jsem došla k závěru, že mé srdce touží po Neohroženosti, i když nějaká ta Sečtělost by tam byla také.
Čtyřka alias Tobias mi celou dobu hrozně připomínal mého kamaráda, při některých scénách jsem ho tam úplně viděla, takže možná z toho důvodu je Čtyřka mou nejoblíbenější postavou celé Divergence. Ovšem nezapomínejme ani na Uriaha. Do tohoto klučiny jsem se zamilovala hned, takové povahy mám ráda a svůj vkus jen tak nezměním.
To, že byla celá kniha psaná z pohledu Tris (mimochodem… super jméno, holka), mi nevadilo vůbec. Náhodou jsem s ní skoro ve všech případech souhlasila a prožívala jsem většinu momentů s ní. Jediné, čím mě vážně zabila, to jediné, co úplně nesnáším, je některá ta tupost ohledně lásky. Tris, zapínejme mozek. Čtyřka na tebe nezamává, když máte váš vztah utajit, tedy měli byste. Vážně jsem nečekala, že něco takového vůbec přijde, měla jsem dojem, že tohle Tris neudělá, že tohle, co se vyskytuje ve většině případů YA fantasy, tu nebude. Každopádně to byl ale jen takový drobný odlet, Tris ztělesňovala hrozně pohodovou holku a zalíbila se mi hned.
Konec spoilerů! Asi.
Abych z toho vyvodila nějaký závěr, dílko je kvalitní, dokonce velmi kvalitní. Jedná se o neotřelé fantasy až sci-fi, které se odehrává v budoucnosti (jedna část ze čtenářské výzvy, dámy a pánové). Kniha samozřejmě má nějaké své mouchy. To každá. Každá má něco, co by chtělo doladit a to, co se autorce/vi úplně nepovedlo. Některé části tam totiž moc nedávaly smysl a gramatika s pravopisem občas docela pokulhávaly, co se týče vydání, které se dostalo ke mně.
Každopádně ale mohu jen doporučit. Divergence od Veronicy Rothové je jedno z nejkvalitnější YA fantasy/sci-fi, jaké jsem četla. Samozřejmě mám takových perel víc, ale jak to tak vidím, tato kniha mezi ně po dnešním přečtení zapadá.
Dávám čtyři hvězdy, protože tam přeci jen je něco na drobné dodělávky, ale jinak skutečně není, co bych měla vytknout.

hroneczek
30.10.2017 4 z 5

Pro mě neotřelý příběh, plný napětí a zvratů. Dobře se četlo, dokázala jsem si z popisu živě představit popisovaný svět. Byla jsem natěšená na další díly.

Illyria88
27.10.2017 5 z 5

Kniha se četla velmi dobře. Prakticky jsem ji zhltla za necelé dva dny. Příběh mě zaujal hlavně proto, že poslední dobou ulítávám na postapo žánru. Pokračování si určitě přečtu.

cérka
19.10.2017 2 z 5

Tuto knihu jsem si vybrala do Čtenářské výzvy na doporučení mých známých. Bohužel téma a styl vyprávění mi už v začátcích knihy nesedl a přečíst ji, bylo pro mě velkým utrpením. Nechci knize ublížit, věřím, že si své čtenáře najde. Já se při jejím čtení hodně natrápila a cíleně jsem se věnovala jiným činnostem, jen abych se vyhnula Divergenci. Každopádně, nakonec přišel konec a já mám splněno :-) 20/20

Ps. Pokud bych knihu četla mezi 10-16 rokem svého života a milovala styl amerických filmů, dám asi 5*. Díky bohu je mi už -cet, takže něco mezi 1*až 3*

Natali692000
17.10.2017 4 z 5

Bavilo mě to. Hlavní postavu jsem si okamžitě oblíbila a s ní i Čtyřku. Četlo se to lehce a svižně. Kniha je plná akce a emocí. Láska, přátelství, nenávist, závist, pomstychtivost, obětavost, statečnost i zbabělost.. To vše se skrývá v této poutavé knize. Vím, že bych nikdy neskočila z jedoucího vlaku nebo nevyšplhala na ruské kolo. Právě tyto chvíle jsem s Tris prožívala nejvíce.. Ten adrenalin. Vždycky se mi rozbušilo srdce, jako bych to vše prožívala na vlastní kůži. Ale něco mi chybělo. Nemůžu s určitostí říci co, ale podle svých pocitů dávám 4 hvězdičky a doufám, že v dalších dílech najdu tu pátou.

Bar16
13.10.2017 4 z 5

Není to přesně můj šálek čaje, ale příběh nebyl špatný. I přes to, že jsem knihu četla jen kvůli výzvě, za jiných okolností bych na ni nesáhla, jsem ji přečetla docela rychle a asi jsem potřebovala najet na chuť ke čtení úplně jiným žánrem, než normálně čtu. Kniha byl čtivá, příběh zajímavý, ale jestli sáhnu po dalších dílech, nevím. Asi jo, když se mi budou hodit do nějakého bodu výzvy.

Claire
09.10.2017 4 z 5

Napsroto jsem ocenila tématiku (antiutopie pro mladší), skvělý nápad, dobré pro zamyšlení se nad společností. Strašně dobře se mi kniha četla, takže se určitě pustím do dalšího dílu v brzké době :)

zdi15
07.10.2017 1 z 5

Říkala jsem si, že když má kniha tak úžasné hodnocení ze všech stran, určitě bude stát za to si ji přečíst. Nicméně mě celkem zklamala a do pokračování jsem se nutila.

Nelasp
01.10.2017 4 z 5

Poutavá kniha o mladé dívce, která je výjimečná ve světě, který je postavený na hlavu a rozdělený do skupin dle výsledku testů. Téma je velice zajímavé, celý kontrast uniformity a jedinečnosti, pravidly společnosti a možností volby mě velice zaujal. Velice povedený počin mladé autorky, který si zaslouží místo v mojí knihovně.

Katri
21.09.2017 5 z 5

Divergence je kniha, která vás pohltí svým obsahem. Je poutavá, originální a dobře napsaná. Zaujímá čestné místo v mé knihovně a rozhodně ji doporučuji každému, kdo má rád dystopii. Za mě určitě 5 hvězdiček.

Ďumbierka
15.09.2017 5 z 5

Pre mňa bola táto knižka niečo nové a musím povedať, že v tej dobe ma to úplne dostalo a čítanie som hltala. Ten svet a ako v ňom veci fungovali. Oslovilo ma to viacej ako Hunger games a tak som sa vrhla na knižky. Bola som spokojná a sú v knižnici u mňa doteraz.

Freya365
04.09.2017

Divergenci jsem si chtěla přečíst už delší dobu. Jenže pořád jsem si nebyla jistá, jestli se do toho vrhnu. Nejprve jsem totiž četla Hunger Games, ze kterých jsem byla zklamaná. Pak jsem ale Divergenci zahlédla v knihovně a řekla si, že to teda zkusím. No...
Kniha mě bohužel zklamala. Do čtení jsem se musela nutit s myšlenkou, že zaujetí naroste v průběhu knihy. Jenže jsem se moc nedočkala. Postavy v knize (hlavně Čtyřka) mi nepřišli moc charakterizované.
. Pro mě byla kniha slabší průměr. Filmové zpracování se mi líbilo více.

BeyondHorizon
03.09.2017 2 z 5

Viděla jsem knihu všude, všichni mi ji doporučovali, až jsem se nakonec podvolila. Čekala jsem od knihy až moc. Celkově to ušlo, ale docela jsem se nudila. Do dalšího dílu jsem se nehnala. Navíc mi hlavní hrdinka byla protivná. Pro mě bohužel velké zklamání.

dia.riedl
24.08.2017 5 z 5

Mám to radši, než Hunger games :)

Etule
23.08.2017 4 z 5

Od knihy jsem toho mnoho neočekávala, proto jsem byla příjemně překvapená. Přes pomalejší začátek, jsem se od chvíle, kdy se rozjel výcvik nedokázala odtrhnout. Moc se mi líbilo jiskření mezi Triss a Tobiasem. :) Jsem velmi zvědavá na pokračování a chystám se mrknout i na filmy, jen pro porovnání.

tereza5767
21.08.2017 3 z 5

Kniha se dobře čte, ale doporučila bych ji spíše mladistvé kategorii čtenářů. Fajn letní čtení, nic víc nic míň.

Macawi
15.08.2017 5 z 5

Nejlepší díl série.

adam.ruby
12.08.2017

Kniha dopadla mnohem lépe než serial...

Pamima
07.08.2017 3 z 5

Kniha měla určitě neotřelý námět. Rozdělení do frakcí a činnost jich samotných. Hlavní hrdinka mě nijak zvlášť nezaujala, ale to může být věc názoru. Dávám knize tři hvězdičky - takový zlatý střed.