Divergencia

Divergencia https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/111996/bmid_divergencia-2Yv-111996.jpg 4 5018 852

V dystopickém Chicagu, Beatrice Priorové, je spoločnosť rozdelená do piatich frakcií, z ktorých každá sa venuje pestovaniu jednej zvláštne cnosti. Je to poctivosť (Čestní), obetavosť (Nezištní), odvážnosť (Neohrození), mierumilovnosť (Priateľskí) a múdrosť (Vzdelaní). Každý rok, v stanovený deň, si všetci šestnásťroční musí vybrať jednu z frakcií, ktoré sa potom budú venovať po celý život. Beatricino rozhodnutie kolíše medzi voľbou zostať so svojou rodinou a byť tým, kým v skutočnosti je. Oboje mať nemôže. Nakoniec však dôjde k voľbe, ktorá každého prekvapí, vrátane jej samotnej. Počas vysoko konkurenčného začatia, ktoré nasleduje, si Beatrice zvolí nové meno - Tris - a snaží sa zistiť, kto sú jej skutoční priatelia a kam do tohto nového života zapadá románik s niekedy fascinujúcim a inokedy búrlivým chlapcom. Tris má ale tajomstvo, ktoré musí ukrývať, pretože bola varovaná, že by mohlo znamenať smrť. Vo chvíli, keď odhalí narastajúce konflikty vo zdanlivé dokonalej spoločnosti, tiež zároveň zistí, že by jej tajomstvo mohlo zachrániť všetky ktorých miluje ... alebo by mohla sama seba zničiť.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Slovart (SK)

Divergent , 2011

andrejci
27.07.2021 5 z 5

Na knihu jsem se hodně těšila. Hlavně abych ji mohla porovnat s filmem. A musím říct, že se opět na 100 % potvrdilo to, že kniha je lepší než film. Moc jsem si to užila. Těch scén tam bylo opravdu hodně. Takže jsem si to užívala čím dál tím víc.
Tris mi sice nebyla tak sympatická jak ve filmech, ale o to líp se vybarvila Čtyřka. Plus ještě ostatní. Za mě teda hlavně Christina a informace o Trisině matce.
Co můžu říct ke světu. Za mě skvěle vymyšlený. Rozdělení do frakci mi přijde skvělé. Těším se až se ponořím do jednotlivých frakcí víc.
Knížka je čtivá a skvěle napsaná. Rozhodně lepší než Čáry života, které jsem od autorky četla dřív. Když to teď porovnám je Divergence rozhodně lepší.

Ema24
20.07.2021 4 z 5

Kniha byla po dějové stránce naprosto skvělá. Bavilo mě rozdělení společnosti, kde všichni musí mít svojí frakci a každá frakce ctila své zásady. Jediné s čím jsem měla problémy byla hlavní hrdinka, s kterou jsem si nesedla. Zachraňovali to ostatní postavy.

Anastazie0810
17.07.2021 4 z 5

Dystopický svět, s originálním rozložením a myšlenkou. Díky této knížce, jsem se seznámila s autorkou, ta píše velice čtivě a jednoduše. Příběh se mi líbil, stejně jako hlavní postavy. Je to taková menší obdoba "Hunger Games". Za mě však pořád napínavá a zajimavá odboba. Proto 4*

Nemám.jméno
02.07.2021 2 z 5

(SPOILER) Beatrice Prior, hlavní postava této knihy, celou sérii kazila. Je to sobecká a arogantní puberťačka, která si myslí, že s pořádným svalstvem a správně mířeným chvatem dobude svět. Trisiny ambivalentní myšlenky se staly nesnesitelnými a každou stránkou u mě klesala stále více a více.
Veronica Roth si nedala ani práci vybudovat nějaký pořádný svět, za sebou zanechávala spíše otázky o fungování tohoto postapokalyptického (nikoliv dystopického) Chicaga, než aby ho popisovala.
Po dočtení knihy mi došlo, že se v ní ani pořádně nic nestalo. Děj je pouze o výcviku v nějaké jeskyni a první nejisté lásce, kterou protagonistka prožívá. K romantice se radši vyjadřovat nebudu, ta se mi moc nelíbila, i když chemie mezi hlavními postavami byla. Taky jsem si uvědomila, že brutalita, násilí a vraždění je v knize popsáno ledabyle, jakoby spáchat sebevraždu bylo tak přirozené jako každé ráno snídat. Vyvrcholení příběhu mě zklamalo, ve filmu byl konec akčnější a zajímavější. Ale Jeanine je skvělá záporačka, to se musí nechat.
Abych jen nekritizovala; knize se nedá odepřít čtivost, i když nemůžu říct, že bych Divergenci úplně hltala a nemohla se od ní odtrhnout. Celou sérii zachraňují pouze Čtyřka, Christina a Caleb, které mám mnohem radši než Tris.

mirec88
19.05.2021 5 z 5

Príjemne rýchlo odsýpajúce dystopické sci-fi, ktoré je síce primárne určené mladším čitateľom, ale to neznamená, že sa aj ja nemôžem dostať do mladších rokov, nie? Pekné vyobrazenie prostredia, jednotlivých frakcií, simulácií, adaptácie nováčikov pre Neohrozenosť. Film má asi 100% vecí, čo v knihe, čomu sa ale nečudujem, keďže scenár písala samotná Veronica Roth, ale tu sa mi viac páčil sa mi vzťah Tris a Štyri oveľa lepšie vykreslený ako vo filme. Som spokojný a odporúčam.

Zruza
13.05.2021 5 z 5

1. díl z trilogie. Za mě nejlepší. Svět je dystopický a zařazen do 5 frakcí. Slušný začátek.

Lejčís
10.05.2021 4 z 5

za mě asi nejlepší dystopie, jakou jsem kdy četla.. Veronica Roth je pro mě opravdu Paní spisovatelka s velkým P, která dokáže naprosto věrně vykreslit nejen charaktery postavy, u kterých z psychologického hlediska zachází velmi do hloubky, ale také celý svět.. do nejmenších detailů. Velký obdiv! Tris a Tobias jsou mí favorité až do konce věků :)

katasokolov
11.04.2021 5 z 5

Skvělá dystopie ❗️❗️ Na knihu mě nalákal film a hlavně herec, který ztvárnil Tobiase❣️. Naprosto geniálně vystavěný svět a uvěřitelné postavy. Rozhodně se pustím i do dalších dílů a zároveň velkou měrou doporučuji těm, co knihu ještě nečetli, i když těch už asi tolik nebude:).

Cherry1824
10.04.2021 5 z 5

Divergence byla jedna z knih, která mě vrátila zpátky ke čtení. A za to jí budu do konce života vděčná, i kdyby obsahovala tisíc faktických chyb. To na úvod.
I přesto, jak je obsáhlá (vezmu-li v potaz ostatní dystopické YA), nenašla jsem jediný bod, kde by autorka vařila z vody. Postavy byly uvěřitelné a většinou i velice sympatické. Tris mi jako hlavní hrdinka sedla (až na pár výjimek), Čtyřka se rovnou posunul na čestnou příčku mezi "5 Best Male Character". Za to klobouk dolů. Záporné postavy nejsou vyloženě pravé zlo, tudíž se v některých případech můžeme s nimi i ztotožnit. Také palec nahoru.
Kniha měla spád, byla napínavá a nenudila.
Zpětně po několikátém pročtení už nicméně začínám vidět menší detaily, které mi nedají spát. Jsem snad jediná, kdo se neustále vyptává na tyto otázky???
Kdo řídí vlaky? Kdo staví budovy? Proč strážné ve městě dělají mladí dospělí, které společnost bere doslova jako blázny? Proč se vybírá frakce v 16 - není logické tuto hranici nastavit na 18, kdy už je člověk dospělý (když ne duševně, tak minimálně společensky)?
Ale ve výsledku proč ne. Tyto otázky nezkazí výsledný požitek z knihy.

Pokud někdo chce začít s YA literaturou, rozhodně doporučuji sáhnout po Divergenci.

Karoli282
31.03.2021 5 z 5

Úžasný začátek této série. Stránky jsem hltala jednu za druhou a od knihy jsem se nedokázala odpoutat. Mou oblíbenou postavou se určitě stal Tobias. Tris mi byla taky sympatická, ale v některých věcech jsem se s ní vůbec neuměla ztotožnit. Celkové prostředí a příběh mi přijdou velmi zajímavé, určitě všem doporučuji.

Tialexa
16.03.2021 5 z 5

Kniha se mi moc líbila, ikdyž jsem předtím viděla film. Podle mého názoru je knižní verze napínavější a celkově lepší než filmová. Doporučuji

Nelajza
28.02.2021 5 z 5

Moje srdcovka. Nejprve jsem sice viděla film, ale vůůůbec mi to nevadilo.

laura
14.02.2021 5 z 5

Když jsem tuhle knihu otvírala, vůbec jsem netušila, do čeho jdu.

Příběh mě úplně pohltil. Čtivé, napínavé, překvapivé. Drsný svět, který nemá s nikým slitování. Krutost, zákeřnost, závist. Faleš, zrada, intriky. Ale také přátelství, čest a láska. To všechno tam najdete. Svět, který nám autorka představuje, je syrový, nepředvídatelný, mrazí z něj. Je všechno možné než to, co známe. A především je nebezpečný.

A proto jsou tu Neohrožení.

Jenže tu jsou i Sečtělí. Jsou tu Frakce, které lidi mají rozdělit...

Příběh o světě, kde o každém dalším nadechnutí rozhoduje náhoda. Kde boj je součástí každodennosti. Kde není čas pro váhání a pro strach. A kde to vítězstvím vlastně vůbec nekončí...

Kalima206
06.02.2021 5 z 5

První sem viděla filmové zpracování a tak sem měla trošku strach, jaké budou mé pocity, když budu číst příběh, ale byla sem příjemně překvapená oběma verzemi.
V té knižní se mi líbí, že je taková více brutálnější, oproti té filmové. Více se tam dozvídáme o pravidlech jednotlivých frakcí.
Celkově se mi příběh hodně líbil a četla sem ho jedním dechem :)

Barun
22.01.2021 5 z 5

Tuto sérii jsem viděla nejdříve ve filmovém provedení, které se mi moc líbilo. Hned jsem si dva hlavní hrdiny zamilovala, kdo by taky nemiloval Čtyřku, že ano. :) Postava, která mě hodně překvapila byl Peter, ten ve filmu nepůsobil tak hrozně jako to bylo vylíčeno v knize.
Kniha je velmi čtivá a čte se rychle. Velké plus dávám za kratší kapitoly, které vás nutí číst dál a dál. Líbí se mi nápad rozdělit společnost podle frakcí, každému vyhovuje něco jiného, ale přesto se najdou jedinci, kteří spadají do více frakcí – a tam bych se řadila rozhodně i já, mezi divergentní. Podle mě je to geniálně vymyšlené, svět v Chicagu je jiný a rozhodně se těším jak se jednou zase ke knize vrátím a dočtu zbylé díly. Kdybych měla říct něco negativního a co se mi nelíbilo, asi si na nic nevzpomenu. :)
___________________________________________________________________________
Hodnocení: 5/5

Babu002
21.01.2021 4 z 5

Musím říct, že jsem prvně neviděla film, takže to bylo pro mě zcela lepší čtení.
Nápad s frakcemi byl zajímavý, ale na druhou stranu takový hodně nesmyslný.
Příběh se mi líbil.
Knihu doporučuji přečíst.

BarboraZ
10.01.2021 5 z 5

Před pár lety jsem viděla povedené filmové zpracování a proto jsem se pustila i do knihy.
Věci které mě na knize zaujaly
- práce se svou myslí a překonání vlastního strachu
- hrozba možnosti vzniku dokolané armády ovládané díky transmiterům v mozku
- ztráta vlastní rodiny, rozpad společnosti
- skrývání vlastní jedinečnosti před okolím
Hodně věcí bylo nedomyšlených např. pobavilo mě, že neohrožení, kteří měli sloužit co by ochranná složka města bydleli ve vlhké jeskyni s vodopádem, házeli noži, chlastali, hecovali se a řvali jako banda puberťáků.
Celkově se mi kniha líbila, měla svoje kouzlo, i když nejsem cílová skupina.

befel
21.12.2020 4 z 5

Nejsem cílovka, ale četlo se mi to hezky..

alzbeta2843
30.10.2020 5 z 5

Na dobré sa oplatí počkať. Tým som chcela povedať, že okolo tejto knihy som chodila a chodila a stále váhala. A teraz po niekoľkých rokov som knihu našla v antikvariate a som sa to rozhodla risknúť.... a neľutujem. Kniha ma nadchla. Prečítala som ju skoro jedným dychom. Veľmi sa mi páčilo prostredie, v ktorom sa dej knihy odohrává. Samorejme, že som si hneď zamilovala hlavnú hrdinku, ale hlavného hrdinu viac :) Dlho som premýšľala do akej frakcie by som sa ja hodila a veru nie je to také jednoduché sa rozhodnúť. Ešteže v našom svete sme takmer všetci divergentní.

MyBookWorld
12.10.2020 5 z 5

K přečtení knihy mě inspiroval film, který jsem viděla jako první. A vůbec toho nelituji! Alespoň jsem si při každé zmínce o Čtyřce mohla představovat skvělého Thea Jamese. Doteď jsem si myslela, že dystopie není můj šálek kávy, ale tahle knížka všechno změnila. Celou trilogii jsem si zamilovala.