Divergence

Divergence https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/117803/bmid_povstalecka-trilogie-divergence-gVh-117803.jpg 4 5022 5022

Hlavní hrdinka Beatrice žije v Chicagu budoucnosti, kde je společnost rozdělena do 5 frakcí a každá z nich se věnuje pěstování určité ctnosti – Odevzdanost, Neohroženost, Sečtělost, Mírumilovnost a Upřímnost. Každý rok ve stanovený den si musí všichni šestnáctiletí vybrat jednu z frakcí, do níž budou patřit po celý svůj život. Beatrice se rozhoduje mezi tím, jestli zůstane s rodinou, nebo bude sama sebou – obojí mít nemůže…... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , CooBoo

Divergent , 2011

Kubixman
16.02.2013 4 z 5

Knihu jsem přečetl za 3 dny, čte se krásně. Autorka používá velmi svižný děj a nezaobírá se zbytečnými popisy, živé dialogy střídá neustálá akce a navíc se odehrává v mém milovaném Chicagu. (doslova se vidím ve scéně s fazolí uprostřed města)

Missys17
16.02.2013 5 z 5

Skvělá, úžasná knížka, přečetla jsem jí jedním dechem :)

ÁreaRose
13.02.2013 5 z 5

Když jsem na knížku četla plno chvály tak jsem si ji pořídit prostě musela, a rozhodně toho nelituji. Děj svižně plyne a na konci - když jsem zjistila, že už opravdu nejsou žádné další stránky, jsem byla v pokušení knihou hodit proti zdi. Bylo to .... perfektní.

~.Lucy.~
10.02.2013 5 z 5

Úžasná knížka :O Líbila se mi Tris která nechtěla být slabá. Hodně mi připomíná mě :) Caleb a jejich otec mi byli nesympatičtí, ale to k tomu patří ;) Trisina mamka byla úžasná, hrozně moc jsem si ji oblíbila :3 Trhlá Christina s Willem a nakonec Čtyřka ♥ On byl prostě dokonalý ♥ :D Nebylo to přeslazené, ale bylo to "opravdové" Celá knížka je úžasná, přečetla jsem jí jedním dechem. Konec (Nebudu spoilerovat), mi maličko připomínal Hunger Games, ale neberu to jako výtku. Hned na začátku jsem se stihla vžít do Tris. Abych řekla pravdu, byla jsem víc nervózní než ona :D Určitě si Divergenci přečtěte, ta to ještě dotáhne daleko :)

Mitsuko
23.01.2013 4 z 5

O knize jsem zprvu někde četla a byla hodně doporučovaná, takže hned druhý den jsme se ji rozhodla koupit. Za 2-3 dny nebylo co číst. Nejvíc mě v knize naštve, když to skončí uprostřed děje a nikdo netuší, co bude a jestli vůbec něco bude dál. Jasně, většinou tsi v knížce nechávají nějakou pojistku na další díl, ale tohle mi přišlo, že to utnuli v půlce knížky. Často jsem četla srovnání, že je to lepší/horší než Hunger games. U mě na plné čáře vyhrálo Hunger games, protože se mi líbí, že tamní hrdinové nejsou předurčeni k velkým věcem, prostě se stanou. Divergence se mi stejně líbila, je to zajímavé čtení a donutilo mě to přemýšlet nad společností, který se v ní odrážela.

Eneo
10.01.2013 4 z 5

Hezká oddychová knížka zmáknutá za dva večery. Jsem zvědavá na další díl.

Vikina333
09.01.2013 2 z 5

Líbí se mi komentář Yalky, nesrovnalosti jsou tam nejen "matematické".. Poutavé to je, ale přišlo mi to nevyzrálé, naivní a levičácké, proto jen 40%..

Yalka
31.12.2012 2 z 5

Knížku jsem přečetla během tří dní. Takže v podstatě na jeden zátah. Četla se v mnoha ohledech moc hezky, to ano, mělo to spád, ALE: bylo tam tolik nelogičností, že jsem každou druhou stránku měla pocit, že mě autorka vzala polenem po hlavě.

Docela mě to mrzí, protože Divergenci předcházela taková chvála.

Líbí se mi komentář Eidalona. Myslím, že to vystihl velmi dobře.

Myslím, že ve srovnání s Hunger Games knížka absolutně neobstojí. Collinsové se v Hunger Games podařilo vytvořit naprosto uvěřitelnou a do detailů propracovanou vizi dystopického světa, ze které mi běhal mráz po zádech. Zapadlá provincie, ostnatými dráty ohraničený život, černý trh, boj o každé sousto, o každou kalorii, hlad byl úplně hmatatelný a stejně tak strach z jakéhokoli neopatrného výroku nebo činu, který mohl způsobit smrt hlavní hrdinky, nebo celé její rodiny. Katniss pevně rozhodnutá, že nebude mít děti... To vše mi přišlo fascinující a velmi reálné.

Naopak v Divergenci popsaná vize světa mi přišla naprosto nefunkční, nestabilní. Ba až hloupá. Spíš mi to připadalo jako nějaká počítačová hra, než svět, který měl být vnitřně stabilní minimálně desítky let.
Pak je tu násobilka, ta mě při čtení rušila hodně :-) Jednoduchými počty mi totiž vyšlo, že ve městě žilo maximálně tak 10 tisíc lidí (ve frakcích, co se týče factionless: to se neodvažuju odhadnou). Připadalo mi proto velmi neuvážené, jak plýtvali svými lidskými zdroji (lidský odpad v přijímacím rituálu byl naprosto neuvěřitelný). Kolik tak mohlo být dospělých lidí v Dauntless (frakce Tris a Tobiase)? Deset lidí z každého ročníku vynásobeno 30 (když uvažujeme věk lidí ve frakci mezi 16 a 46), to by vycházelo na pouhých 300 lidí. A ať násobím, jak chci, i když pár let přidám, frakce Dauntless není schopná možná ani prosté reprodukce. Jde vůbec, aby se v ní každý rok narodilo byť jen 10 až 20 nových dětí (jak je to v ročníku spolužáků Tris)? Co těhotné ženy, musí taky naskakovat a vyskakovat za jízdy z vlaku? Otázky, samé otázky... ;-)
Samotný systém nutnosti výběru frakce v 16 letech, které je neměnný, mi taky přišel velmi nedomyšlený (řečeno slušně). Další případ plýtvání lidskými zdroji. Navíc i při takovém odpadu vykazoval systém chyby (např. otec Tobiase, tak vzdálený ideálům své frakce, a to není jediná takováto postava). A co děti lidí bez frakce, měly vůbec nějakou šanci posunu po společenském žebříčku? Těžko. Hrozné... Lidi bez frakce jsou zmiňováni zpravidla jen jako klienti soc. systému. To má být příklad společnosti poučené z chyb předchozích generací? No...

Škoda, hrdiny jsem si oblíbila, ale vůbec nemám chuť kupovat si další díl…

Shrnula bych to takto:
V rámci žánru young adult si myslím, že je to příjemná kniha. Hrdinka je sympatická, rozhodně žádná pipka a jak je tu hezky v jiném komentu vystihnuto doslova nám "dospívá před očima". Rozepsala bych se o love story, ale to už bych spoilerovala (u mě ale spokojenost). Takže pokud jste z cílovky (věkově), a tomuto typu hrdinek dáváte přednost, doporučuju (a klidně si přimyslete hodnocení o dvě hvězdy lepší, takže 80 %).

Pokud jste věkově vzdálenější žánru young adult, a víte o sobě, že vám vadí logické díry v příbězích, tak radím opatrnost a nečekat žádnou velkou pecku. Myslím, že zrovna tahle knížka se (oprávněně) neubrání srovnání s Hunger Games (stejná doba vydání, stejný žánr tj. young adult & dystopie, v obou je hlavní hrdinka žena a autorem je v obou případech také žena, obě knihy jsou koncipovány jako trilogie, to už je snad důvodů dost), a myslím, že v tomto srovnání Divergence neobstojí, dávám 40 %.

KatChiss
27.12.2012 5 z 5

Knížka mě upoutala už obálkou. A když jsem si přečetla její obsah, ihned jsem si ji musela půjčit. Mám ráda dobrodružné knížky s trochou lásky. Myslela jsem si, že si u téhle knížky tak nějak odpočinu. Nejdřív jsem četla jen o upírech, pak jen samé románky, tak jsem teď chtěla něco mezi. Ale knížka mě opravdu překvapila! Zprvu jsem nechápala, oč jde. Nemohla jsem jednotlivé frakce od sebe rozeznat. Kam kdo patří, co od nich v jaké frakci chtějí. Ale postupem času jsem se ponořila do děje, vžila jsem se s hlavní postavou - Tris. Nemohla jsem se od knížky odtrhnout, chtěla jsem víc, víc! Byly chvíle, kdy jsem musela přestat číst, protože jsem se musela smát. Ale také byly chvíle, kdy jsem nemohla číst, protože se mi písmenka přes slzy rozmazala. A nastaly i takové chvíle, kdy jsem se smála a po tvářích mi stékali slzy. Četla jsem a četla a najednou už jsem zírala na bílou stranu knížky. Byla dočista prázdná. A mě hlavou problesklo: To už je konec? Takhle to ale přece nemůže skončit!
Teď se jen modlím, aby v knihovně, až tam 8.1. naklušu, byl další díl...

Denaille
17.12.2012 5 z 5

Po všech těch recenzích, které jsem četla, jsem věděla, že tahle kniha bude dobrá. A opravdu mě nezklamala. Opět jsem musela dojít až na poslední stránku, jinak mi stále příběh vězel v hlavě a já přemýšlela, jak to může škončit.
V některých chvílích jsem ale měla pocit, že se postavy nechovají úplně reálně. Alespoň já bych měla co dělat se začínajícím šílenstvím nebo alespoň pořádným traumatem, ze kterého bych se neotřepala tak jako naše hlavní hrdinka.
Ale i když to nebylo úplně dokonalé, mám pocit, že to předčí většinu knih stejného žánru.
Člověk se asi neubrání srovnáváním s Hunger games. V tomhle směru nedokážu říct, zda to bylo lepší nebo horší. Každá má něco.

Francovka
15.12.2012 5 z 5

Skvělá knížka. Poutavá od samého začátku. Rozhodně ji řadím mezi mé nejoblíbenější knihy.

smilleX
01.12.2012

Knížku jsem přečetla za dva dny.Zaujala mne.Knížka je napínavá a zároveň romantická :).Opravdu se mi líbil děj, mělo to hlavu i patu a dalo se to číst.Líbila se mi ''Tris'' a také '' Tobias'' ..! Už se těším na další díl a také na film, který pravděpodobně budou dávat v kinech v roce 2014 - škoda že tak pozdě !

TessDragon
25.11.2012 5 z 5

Divergence, která je knižními fanoušky hodně chválená, mě hned zaujala. Je rozhodně originálně pojata. Těšila jsem se na ni a hodně očekávala. Možná, že rozjezd byl trošku pomalejší, ale potom se pořádně rozjel. Autorka se s postavami nepáře, takže nečekejte žádný zamilovaný happy-end. Rozdělení frakcí bylo zajímavé, i když já bych si asi vybrala jinou frakci než Tris, ale kdoví. Sympatický mi byl hodně Čtyřka ( jak jinak ;D ), Will, Al ( jen ze začátku bohužel ).

Eidalon
25.11.2012 3 z 5

Na knihu jde jen chvála a nadšení, byl jsem tedy hodně zvědavý, co celkem velmi mladá autorka předestře za vize a nevšední a novátorské myšlenky žánru sci-fi. Jako fanoušek tohoto žánru, který za svůj dlouhý život přečetl snad vše, co v žánru vyšlo nejlepšího, jsem byl opravdu hodně zvědavý.

Z pohledu zkušeného sci-fisty má kniha spoustu nedostatků a to jak logických, tak morálních, ale jak z děje knihy vyplývá, o ty zde až tak nejde. Nakonec samotný děj knihy je vlastně teanegrovský příběh o pocitech, vztazích, vůli, kamarádství, zradě a lásce hlavní hrdinky Beatrice - Tris a Čtyřky alias Tobiase ve frakci Neohrožených a dalších pár nováčků. Potkáváte zde jen mladé lidi - hodnota lidského života je zde degradována na výrazy - prošel či neprošel zkouškou, jeden mrtvý sem druhý tam, co na tom - no to mne u společnosti, která se měla poučit z chyb svých předků, moc nesedí.

O tom, že se v knize popisuje společnost po post-apokalyptickém sebezničení lidstva jsem se dočetl jen v recenzích na knihu, stejně tak i to, že se děj odehrává v Chicagu někdy v budoucnu. Z děje samotné knihy to nijak nevyplývá. Nedozvíte se kdy a kde se děj odehrává, snad jen, že ve městě, které je zpola neobydleno, obehnáno drátem, za nímž jsou ale farmy produkující pro společnost žijící uvnitř potraviny.

O městě, v němž jezdí vlaky sem a tam bez logického cíle, snad aby převážely Neohrožené na jejich misích, bez vysvětlení, jak je získávána energie, potraviny, proč došlo k tomuto stavu, jak jsou získávány výrobky denní potřeby a jak vše vlastně funguje. Na jednu stranu město chátrá a na druhou stranu lidé v něm žijící ovládají a mají k dispozici rozsáhlé moderní technologie. Žijí uvnitř drátů, ale farmy mají mimo území města. Proč tedy žijí uvnitř se nedozvíte. Před čím město a svou komunitu chrání taktéž. Není ani naznačena velikost celkové komunity - snad jen, že se jedná o velké město, za to filosofie rozdělení společnosti je navržena téměř nadpozemsky.

Autorka zde předestírá nový typ lepší společnosti po předchozím sebezničení (a to je asi jediná myšlenka celé knihy související s žánrem sci-fi), která staví na analýze chyb, které vedly tu předchozí k "vlastní likvidaci". A návrh je to vcelku logický a velkorysý. Rozdělení společností do Pěti Frakcí je určitě novátorské. Smyslem daných Frakcí je vymýtit ty lidské vlastnosti, které byly považovány z pohledu zvolené Frakce za příčinu celosvětového sváru. Jednotlivé Frakce jsou přesně popsány, včetně úlohy, kterou členové jednotlivé Frakce ve společnosti hrají, i když jen velmi obecně.

Každá frakce dodává do společného soužití jiný typ lidí, kteří se pak začleňují do celého společenství - Odevzdanost dala správu města - bezúhonné osobnosti bez závisti a touze po moci, Upřímnost zákonodárce, Sečtělost vědce a učitele, Mírumilovnost poradce a opatrovatele, Neohroženost ochrana města a pořádku. Každá frakce má své obyvatele žijící dle zásad a filosofie frakce, své rodiny, které plodí a vychovávají děti, aby se tyto dosažením 16 roku rozhodly, ve které frakci chtějí strávit svůj další život. V rozhodnutí jim má napomoci talentová zkouška, která v podobě hypnotické vize odhaluje skutečné vlastnosti jedince. A Divergence neboli odchýlení - rozbíhavost - jedince od jeho jednoznačného zařazení do té či oné frakce je nebezpečné a takoví jedinci jsou nekompromisně likvidováni. Proč, to se v knize na závěr dozvíte.

A jak děj ukáže, lidská společnost je nepoučitelná. Touha po moci vůdců dvou frakcí vede k rozpolcení a zneužití technologie a členů frakce Neohrožených k získání a ovládnutí celého společenství. Jak praví zásady dobrého příběhu - odvaha hlavní hrdinky Tris vede k odvrácení tohoto skutku a zmaření záměru. Zároveň se hroutí dvě z pěti frakcí a z hrdinů se stávají nezařazení alias odpadlíci, kteří musí přežít na vlastní pěst.

Ale to již příběh končí. Dva hlavní představitelé zůstávají spolu, ale jejich další osud je zcela otevřen a nejistý. Jako zachránci celého společenství pro mne nelogický závěr. Za to ideální příležitost na pokračování příběhu.

Pro mne má kniha dvě roviny - samotný příběh, který by se asi taky klidně mohl odehrát na nějakém výcvikovém vojenském táboře současnosti, kde ctižádostivá Tris překonává překážky a sebe samu a zamiluje se do svého instruktora, aby společně pokořili šikanu, zneužívání druhých ve svůj prospěch a touhu po moci, a myšlenku nového členění společnosti po jejím předchozím selhání a návrhu jejího fungování - příběh se mne líbí, návrh nové společnosti taktéž, vše ostatní kolem a především logičnost je ale dost krkolomné a nepravděpodobné.

Dávám tak, tak 3 hvězdy z pěti a to především za umění vtáhnout do děje, to se autorce nedá popřít. Myslím, že se kniha určitě bude líbit především mladým a romantickým dívkám, ale do románů velikánů scifi např. C.Clarka - Vesmírná odysea (2001, 2010, 2061 či 3001) a nebo ságy Ráma to má hodně daleko a k pořádné sc-ifi taktéž. Prostě červená knihovna posazená do reálií budoucnosti a to ještě hodně nevěrohodné.

Taktéž bych knihu necharakterisoval jako dyspotickou vizi Chicaga, ale to je věc názoru.

Em.
15.11.2012 4 z 5

Zezačátku jsem si nebyla jistá, jak se mi bude číst, když jsou slovesa napsána v přítomném čase, ale po pár stránkách jsem si toho ani nevšímala. Knížka se četla snadno, někdy až moc, opravdu je jednoduchá. Ale děj je strhující, až po okraj pohlcující, pořád se něco děje a přečtený jedním dechem :) Závěrečná scéna na mě fakt hodně zapůsobila, dokonce i slza ukápla. A Tobias je boží :3 Těším se, až si budu moc přečíst Rezistenci :)

Kůstka
11.11.2012 5 z 5

Tak to byla vážně jízda. :)) Tady je vážně důkaz, že i kdyby lidi sebevíc chtěli, aby byl všude mír a láska, 5 frakcí, každá pro město dělá něco, všichni jsou si vzájemně prospěšní.. Tak se stejně vždycky najde pár idiotů, kterejm stoupne sláva, touha po moci a vzrušení tak moc do hlavy, že neváhaj zabíjet, ovládat, ničit.. Ještě že se vždycky najde nějaká šestnáctiletá divergentní holka, která to všechno zachrání.. skoro. :)) Víc totiž až v Rezistenci, kterou musím mít! :D

Fantomaska
04.11.2012 5 z 5

Zase jednou bomba, která dopadla do vod naší literární scény. V knihovně jsem na ni dost zírala, nečekala jsem, že tam bude. A po vší té povinné četbě zafungovala jako voda pro žíznivého... Lepší než Hunger Games, je to pro mě něco jako ve své době Harry Potter. Všem doporučuju (a doufám, že si s Rezistencí knihovna pohne)

Rybka:)
28.10.2012 5 z 5

Přečetla jsem Divergenci tak rychle, až mě mrzelo, že nemá aspon o 100 stránek víc. Strasne se mi libila a Rezistenci už jsem zacla cist:) Ví někdo kdy bude 3. díl?:) rozhodně 5 hvězdiček!!

ciniminisek
13.10.2012 5 z 5

Nic tak dobrého jsem dlouho nečetla.Velmi se mi kniha a její obsah líbil.Přebal je moc pěkný.Hlavní hrdinku jsem si oblíbila,to se moc často nestává.Připomíná mi to sérii Hunger games a Dokonalý pár.Z těchto tří knih jasně Divergence vede.Zase příjemná změna od všeho fantasy co nás dnes zahlcuje a mi je dobrovolně a rádi čteme :-).Druhý díl si určitě nenechám ujít.Mohu vřele doporučit,řekla bych,že zklamaní nebudete.Za mě 5 hvězdiček!

Calzedonka
28.09.2012 5 z 5

Divergence je první kniha, která mě ohromně nadchla, ale nejsem schopna říct proč ani co mě na ní tak uchvátilo. Prostě nemám slov... Jestli to bylo tím úžasným a poutavým příběhem, stylem psaní, propracovaností postav (nebo sympatickým Čtyřkou? :-D) Nevím, asi vším :)
Děj se občas dal dobře předvídat, ale mě osobně to na zážitku z knihy neubralo a pokud ji budu číst znova, tak stejně už budu všechno vědět. HG jsem nečetla, takže nemohu srovnávat (a možná jsem i za to ráda), při čtení jsem si vzpomněla akorát na Harryho Pottera při popisu Sečtělých a jejich modré barvy "Jee hele, Havraspár!"