Povídky o vlasti

Povídky o vlasti https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/352993/povidky-o-vlasti-fHd-352993.jpg 4 161 41

Ruská satira má hluboké kořeny. Již sám název této knihy je ironickým odkazem na podobnou sovětskou tradici malých, povětšinou oslavných próz. Autor však píše o zcela jiné vlasti, než byla ta sovětská, a jeho povídky mají leckdy podobu politických thrillerů. Z různých úhlů rentgenuje ruskou „demokracii“ z počátku 90. let minulého století, odkrývá panoptikum lidských typů, počínaje společenskou smetánkou přes realitu zbohatlického života „nových Rusů“, vztahy uvnitř vědecké komunity nebo myšlenkově deviantně účelové prostředí reklamní agentury. Svůj sociální ostrovtip a sžíravý sarkasmus ale nemilosrdně cílí i do prostředí „obyčejných“ lidí. Jak sám říká: „Neposkytuji jednoznačné odpovědi, spíše nepříjemné otázky a nutím čtenáře zamyslet se nad tím, jaká je ve skutečnosti naše vlast, co to vlastně je ruský patriotismus a kdo opravdu naši zemi řídí...“... celý text

Literatura světová Povídky
Vydáno: , Knižní klub

Рассказы о Родине (Rasskazy o Rodině) , 2010

TheMatt
15.01.2024 4 z 5

Skvělá Palahniukova Strašidla na východní způsob. Chyběl mi pouze rámcový příběh, který by čtenáře lépe protáhl pár "slabšími" kousky. Doporučuji.

Hopulka
01.01.2024 4 z 5

Glukhovsky se tady tedy s Rusy nemazal. Některé povídky mě upřímně pobavily, z některých spíš mrazí.

m2056
06.09.2023 2 z 5

Kniha je plná povídek některé lepší ale většinou průměr horší kvality.

koubin007
02.05.2023 5 z 5

Jezisi! Tahle kniha mě tak neskutečně pobavila. Přesně tenhle typ ruske satiry na trhu úplně chybí.
Tady je popsáno na pár stranách úplně vše, co potřebuji vědět o současném Rusku a mentalitě jeho obyvatel.

sakro
10.02.2023 1 z 5

Tahle kniha je pro mě velikým zklamáním. Očekával jsem povídky, které by drnkaly na strunu znémého rčení "Rusko rozumem nepochopíš". Někdo se možná dočkal, já ne. Měl jsem pocit, že forma povídek byla autorem hodně nadsazena nad obsah. Některé povídky jsem nepochopil, jiné jsem přetrpěl. Ať si každý vyzkouší sám, ale za mě prostě ne...

stanislav0373
06.11.2022 5 z 5

Velice zdařilá kniha veselých, trpných i zcela pravdivých sci-fi povídek, ve kterých se odhaluje jádro ruského člověka, společnosti i životního postoje.

Jak se říká, Rusko není země, ale životní styl...

krtko
01.10.2022 4 z 5

pomerne smutny pohled na Rusko - lidi, jejich mysleni, vnimani pravidel a zivota vubec. Kdo zazil Rusko, pochopi, kdo nezazil nepochopi :)
Kniha ma slabsi a silnejsi povidky, ale to k takovym sbirkam patri.

nai.ivka
02.07.2022 5 z 5

Pro mě to byla vzpomínka na staré časy, ale s ulehčením, že u nás (až na padesátá léta) to taková hrůza to nikdy nebyla. Říkám si, jestli vůbec mají šanci vyrůst, když neustále šlapou v kruhu. Asi ne a už se to nestane jestli se dostanou do područí Číny.

Hall3006
04.06.2022 5 z 5

Sbírka nevšedních povídek, kde se autor dotýká všech možných témat co v ruském člověku nějak rezonuje. Kousavá satira i varovná črta toho co bylo, co je a co by z toho mohlo vzniknout napsaná autorem, který má přehled. Sice nenajdeme odpověď na otázku nynější absurdní války, ale osvětlí nám jak ji obyčejný Rus může zkrz televizi a stakan vodky vidět.

st18321
20.02.2022 2 z 5

Asi nejslabší kniha, kterou jsem od tohoto autora četl. Kniha obsahuje 16 krátkých povídek. Některé jsou lepší některé horší. V podstatě ve všech se autor strefuje do politiky nebo do chodu země. Pokud se knize vyhnete asi o nic nepřijdete.

Birlibán
11.02.2022 5 z 5

Kniha povídek od autora Metra 2033, naprosto jiného žánru. Prolíná se zde život v současném Rusku se světem sci-fi, rozhodně stojí za přečtení.

Briv
14.11.2021 2 z 5

Pořád jsem po povídkách pokukovala a lákaly mě. Zřejmě jsem od nich, ale čekala něco jiného. Stejně, jak to měli ostatní, tak některé byly lepší, některé méně a u některých bych určitě uvítala, kdyby byly delší, občas mi konec přišel docela odbytý. Když jsem se konečně začetla a povídka mě začala bavit, tak bum bac a konec. Tohle mě hodně nebavilo.

icewind
28.10.2021 4 z 5

Některé věci a souvislosti i při veškeré snaze může fakt nejspíš pochopit jen Rus :) Ale celkově jo i když jsem pointu některých povídek úplně nepobral tak ty ostatní kde si troufám tvrdit, že jsem se chytal to celkem vynahradily. Motivy se tedy opakují, vodka, prezident, jednosměrný bílý telefon, korupce všude kam se podíváš.....Nejvíc mě asi pobavil příběh s výletem do Paříže, tam to teda sedlo perfektně :) A mihlo se tam i metro, takže vlastně spokojenost.

Marekh
23.10.2021 4 z 5

V této knize se nachází 16 povídek. Povídky jsou krátké. Autor reflektuje ruskou „demokracii“ z počátku 90. let 20. století. Používá sociální ostrovtip a sžíravý sarkasmus. Autor řekl: „Neposkytuji jednoznačné odpovědi, spíše nepříjemné otázky, a nutím čtenáře zamyslet se nad tím, jaká je ve skutečnosti naše vlast, co to vlastně je ruský patriotismus a kdo opravdu naši zemi řídí…“ Knihu hodnotím na 70 %.

V knize se dočteme o různých úplatcích, korupci, zastrašování, politice, o ruské povaze. O Rusech je známo, že mají v oblibě konzumaci vodky. Z knihy na mě dýchla atmosféra Ruska, ačkoliv jsem Rusko nenavštívil. Rusové mají rádi Francii, ale nejenom Rusové, ale také například někteří spisovatelé Jižní Ameriky, jak jsem se v minulosti dočetl. Je zajímavé, že každý by se chtěl podívat do Paříže.

Povídky se četly celkově dobře, některé povídky se mi líbily více, jiné méně, ale u povídkových knih tomu tak je. V této knize je hodně věcí na zamyšlení, ale myslím si, že autor to popisuje realisticky. Praktiky, které autor popisuje, se dějí nejenom v Rusku, ale i v jiných státech a je to realita, i když smutná. Autor nezapře, že má rád žánr sci-fi, protože v těchto povídkách se také vyskytuje.

Nejvíce se mi líbily tyto povídky: From Hell, Co za to, Dobrá věc, Každému, co jeho jest, Jedna pro všechny, Zjevení. Nejvíce se mi líbila povídka Deus ex machina. Nejméně se mi líbily tyto povídky: Panspermie (hodně anglických vět, i když byly přeloženy do češtiny; celkově tuto povídku hodnotím jako „nejslabší“ z celé knihy) a Utopie.

Od autora jsem četl v roce 2020 knihu METRO 2023 a časem bych si chtěl přečíst další 2 knihy z této série.

Na počátku knihy se nachází POZNÁMKA PŘEKLADATELKY.

Poznámka: Mám rád ruskou literaturu. V minulosti jsem četl hodně knih od ruských klasiků. Mám své oblíbené autory (DOSTOJEVSKIJ, TOLSTOJ, GOGOL, ČECHOV aj.). Je pravda, že v poslední době už čtu méně knih od ruských spisovatelů, ale časem bych si chtěl ještě nějaké knihy přečíst, o kterých uvažuji už delší čas. Současné ruské spisovatele příliš neznám, čas od času na nějakou knihu narazím a přečtu si ji. Myslím si, že DMITRY GLUKHOVSKY píše dobře a já budu zvědavý na další jeho knihy.

Citáty z knihy:

Co znamená Vlast pro mě? Co znamená pro všechny televizní diváky? Co nás nutí ji milovat? Co způsobuje, že nám srdce bije rychleji? Proč nám vyhrknou slzy?

Všechno to, co je nový, je to starý, jenže už zapomenutý.

Lidské duše nepodlehnou strojnímu inženýrství, i kdyby se ocitlo na sebevyšší úrovni.

Rusko je svébytná země s jedinečným osudem! Nikdy se neřídila zákony chladného rozumu, rostla se a vyvíjela se natruc všem racionálním vysvětlením! Nedokážeme pochopit to tajemství, ty síly, které ho ochraňují před pádem, které brání Rusko, které vedou naši slepou zemi na její posvátné cestě! Rozum Rusko nepochopí…

alimraj1
23.04.2021 5 z 5

Ani nevím, proč jsem si tuto knihu kupovala. Právě takovéto pochmurné ruské povídky moc nemusím. I přesto mi však kniha dala něco, co nelze popsat slovy...
Milovníkům těchto žánrů tedy doporučuji.

ziriant
05.02.2021 3 z 5

Knihu jsem četla na dvakrát, půlku někdy před třemi lety, zbytek nyní. Ale dojem z povídek podobný. Nápady nebyly zlé, ale zpracování mi moc nesedlo. A čekala bych trochu údernější závěry.

Selve
07.01.2021 3 z 5

Jedna z nejslabších knih autora. Nějak se mi nedařilo se do děje začíst. Některé povídky byly však moc fajn. Bohužel jsem se nedokopal knihu dočíst až do konce. Zřejmě je mířená na jiný tip čtenáře.

PanPredseda
11.11.2020 4 z 5

Některé povídky v knize jsou naprosto vynikající, některé jsou nadprůměrné a pár je jich průměrných. Co mi ovšem u některých povídek vadilo byl fakt, že povídka byla rozjetá naprosto vynikajícím způsobem a potom přišel rychlý konec s pointou, která mi přišla oproti povídce slabá a nevýrazná (možná je to jen tím, že nejsem Rus).
Kniha tedy ode mne dostala na nárameníky čtyři hvězdičky kapitána (vizte vynikající povídku Dobrá věc), ale k majorovi má jen krůček.

Rainbow_Owl
12.10.2020 3 z 5

Alkoholizmus, triedne rozdiely, korupcia, politické idoly, zmanipulované média - hlavne témy krátkych poviedok. Absurdita aj smiech. Zvláštna kniha - čítala sa rýchlo a ľahko, ale na druhú stranu nie všetky poviedky sa mi páčili, bolo to ako na kolotoči.
"Rusko sa nedá pochopiť rozumom..."

ladyfromskye
27.12.2019 3 z 5

Absurdní stejně jako Rusko samo, pobavilo, ale na opakované čtení to za mě není. Docela by mě ale zajímalo, jak je možné, že tohle dílko mu prošlo, uličníkovi :-)