Čtyři po půlnoci I - Časožrouti / Skryté okno do skryté zahrady

V Americe byla vydána kniha Čtyři po půlnoci, která obsahuje čtyři novely - Časožrouti, Skryté okno do skryté zahrady, Policajt z knihovny a Sluneční pes - jako celek. Vzhledem k rozsáhlosti děl je ale české vydání rozděleno do dvou knih. V této knize je novela Časožrouti a Skryté okno do skryté zahrady. První příběh vypráví o velmi záhadném letu, při kterém zmizí většina cestujících a piloti. Ze zbylých pasažérů je naštěstí jeden pilot, který se ujme řízení letadla a přistane s ním. Posléze zjišťují, že se ocitli v naprosto liduprázdném místě, kde nejsou vůně a zvuky, jen tíživé ticho vzbuzující strach. Ve druhém příběhu se seznamujeme s osamělým spisovatelem Mortem, jemuž vtrhne do života člověk, který tvrdí, že mu Mort ukradl příběh. Ale zdá se, že cizinec snad ani neexistuje, jako by byl jenom v Mortových představách....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/330496/big_ctyri-po-pulnoci-casozrouti-skryte--NF5-330496.jpg 4.2780

Povídky a novely 4.

Literatura světová, Horory, Romány

Vydáno: , Beta-Dobrovský

Four Past Midnight, 1990

Kniha Čtyři po půlnoci I - Časožrouti / Skryté okno do skryté zahrady

Sarka25

Dnes jsem dočetla tuto povídkovou knihu a zrovna nadšená jsem z ní nebyla.
ČASOŽROUTI- ze začátku jsem si říkala co je to za blbost, ale pak me to chytlo a opravdu se me povídka libila hlave ten nápad je skvelej. Až jsem si chvilemi říkala že nikdy nepoletim letadlem.
SKRYTÉ OKNO- to me Teda vůbec, ale vůbec nebavilo. Až jsem v knížce I přeskakovala a dočetla jen konec. Ale na film se rada podivam treba me bude bavit vic než kniha.

Anushka1

Přiznávám, že s touto povídkovou knihou jsem měla celkem problém. Vůbec jsem neměla chuť vzít knihu znova do ruky a začíst se do příběhů.

Povídka "Časožrouti" vypráví příběh o letu, při kterém většina pasažérů zmizí a ti, co zůstanou, se musí vypořádat s tím, že se ocitli ve světě, který je tomu našemu sice podobný, ale přesto tu něco nehraje. King se zde zabývá cestování časem a co se děje s naší skutečností jen pár desítek minut potom, co uplyne. Za mne je tato povídka tak na 3,5 hvězdy.

"Skryté okno do skryté zahrady" pojednává o spisovateli Mortovi , kterého navštíví tajemný cizinec a nařkne ho, že mu ukradl povídku. Mort se pak všemožně snaží dokázat, že je to lež. A vůbec si neuvědomuje, že vše kolem něj není takové, jak se to v jeho hlavě jeví. Tato povídka mi dala dost zabrat. Popravdě moc nemusím Kingova díla, kde se až extrémně babrá v lidském myšlení (např. Geraldova hra). A tady to byla vlastně celá zápletka příběhu. Co se děje ve spisovatelově hlavě a co je vlastně skutečnost. Proto dávám 3 hvězdy.

eraserhead

Jedna ze "starších" Kingovek, které jsem ještě nečetl. Obě novely jsem však viděl dříve ve filmovém zpracování a ač jsou tedy obě literární předlohy lepší, než filmové adaptace, kvalitativně jsou na tom stejně. ČASOŽROUTI jsou mnohem slabší a nezáživnější než SKRYTÉ OKNO DO SKRYTÉ ZAHRADY. Č na mě působí jako rychlé zpracování náhlého nápadu "lidi přistanou letadlem na podivném místě", chybí mi tam hlubší ponor a zápletka. Postavy až čítankové, byť charakterově pestré. Ač má několik zářivějších částí, je to přesně ten typ příběhu, po jehož dočtení si řeknu jen: "A co jako?" SODSZ je ukázkovým psychologickým horrorovým thrillerem s dobrou a napínavou atmosférou (kterou filmová adaptace ani navzdory zajímavému obsazení nedokázala vystihnout), fungující i při, již trochu pozapomenuté, znalosti filmového zpracování. Ponor do nitra, notabene spisovatele, King umí. ČASOŽROUTI (1,5*), SKRYTÉ OKNO DO SKRYTÉ ZAHRADY (3,5*)

Martial

Hustý...

Arlienen

Po dlouhé době jsem se pustila do čtení knih pana spisovatele Kinga. Musím uznat, že styl psaní byl opět čtivý a napínavý. Jenže se najde i nějaké to ,,ALE". Něco mi tam chybělo u obou novel. Proto hodnotím 3,5 *.
U novely Skryté okno do skryté zahrady jsem měla takový pocit deja vu. Jako bych to už někdy četla. Nedalo mi to a musela jsem si to vyhledat. Podle této povídky byl natočen film s Johnny Deppem v roce 2004 - jmenoval se Tajemné okno. Bohužel jsem viděla film dříve, a proto jsem si asi úplně neužila samotnou četbu novely. Film mě připravil o všechna překvapení....

Disease

King umí psát a umí dobře popsat chování lidí v mezní situaci, takže ani moc nevadí, že se tak trochu opakuje a Časožrouti jsou jakýmsi klonem Mlhy. Skryté okno je dobrá psychárna, asi si konečně dám i film.

zandu
01.11.2020

Kdysi jsem četla Osvícení, které se mi hodně líbilo. Dále jsem kdysi zkoušela číst x krát TO a bohužel jsem se nedokázala dostat přes pár prvních stran. A tak trochu jsem na pana Kinga zanevřela. A nyní jsem se dostala k jeho dalším knihám, nějak asi dozrál čas, a zrovna tato kniha byla výborná volba. Obě novely mě dokázaly do děje okamžitě vtáhnout. Přesto, že se tam vlastně nic moc neděje, děje se toho strašně moc. Přečteno se zatajeným dechem a pan King si u mě tímto opět otevírá dveře. A než se pustím do dalších jeho knih, určitě si přečtu i druhou část této sbírky Čtyři po půlnoci.

SeanFifield
23.05.2020

Časožrouti se mi líbili zfilmovaní. Proto jsem se pustil i do psané předlohy. Je to stejné jako filmový příběh, jen v době, kdy to bylo natočené ještě neuměli pořádně trikové scény. Námět velmi povedený a hororový.
Skryté okno jsem nejdříve četl až později jsem viděl film z Johny Deppem. Mám toho herce sice rád, ale do povídky by se mi hodil někdo méně výrazný. Příběh průměrný.