Čtyři po půlnoci I - Časožrouti / Skryté okno do skryté zahrady

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

V Americe byla vydána kniha Čtyři po půlnoci, která obsahuje čtyři novely - Časožrouti, Skryté okno do skryté zahrady, Policajt z knihovny a Sluneční pes - jako celek. Vzhledem k rozsáhlosti děl je ale české vydání rozděleno do dvou knih. V této knize je novela Časožrouti a Skryté okno do skryté zahrady. První příběh vypráví o velmi záhadném letu, při kterém zmizí většina cestujících a piloti. Ze zbylých pasažérů je naštěstí jeden pilot, který se ujme řízení letadla a přistane s ním. Posléze zjišťují, že se ocitli v naprosto liduprázdném místě, kde nejsou vůně a zvuky, jen tíživé ticho vzbuzující strach. Ve druhém příběhu se seznamujeme s osamělým spisovatelem Mortem, jemuž vtrhne do života člověk, který tvrdí, že mu Mort ukradl příběh. Ale zdá se, že cizinec snad ani neexistuje, jako by byl jenom v Mortových představách....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/330496/big_ctyri-po-pulnoci-casozrouti-skryte--NF5-330496.jpg 4.2860
Série:

Povídky a novely 4.


Žánr:
Literatura světová, Horory, Romány

Vydáno: , Beta-Dobrovský
Originální název:

Four Past Midnight, 1990


více info...
Nahrávám...

Komentáře (97)

Kniha Čtyři po půlnoci I - Časožrouti / Skryté okno do skryté zahrady

alekis
20. dubna

Dodatečný komentář ke druhé části knihy: Skryté okno...
Námět, ačkoliv perfektně zpracovaný, byl podle mého použit již víckrát předtím.
Příběh jako takový, překlad, vše OK. Děj je ovšem tak roztažený, nechci říct nudný, že tentokrát Kingovu reputaci nezachrání ani nádech tajemna a několik podivných událostí. Snad to trochu spraví jen konec, kde se dozvíme... vo co go.
Nezavrhuji, ani nedoporučuji. Být kratší o polovinu, mělo by to grády.
Nebudu ale snižovat celkové hodnocení knihy, časožrouti by se na mě možná naštvali... :-).

alekis
14. dubna

Když čtenářka ochoří, svět se proto nezboří... :-)
Tento veršík už jsem na DK použila, ale protože opět platí, proč ho nevyužít znovu... :-)

Úvodem přiznám, že komentář se týká novely Časožrouti. Skryté okno jsem teprve načala. Hodlám doplnit, až přečtu, ale teď, dokud dojmy z Č. uvízly v paměti, jdu na to.

Jo, King je prostě King, a za to, jak jsem se mu dlouho vyhýbala ze strachu z hororů, mám odříkaného chleba dost velký krajíc, protože on je autor jemuž nelze odolat. Má tak velký záběr... že na něj má málokdo.
Seš dobrej, Králi!

V časožroutech, ač je tu neustále přítomno dusivé napětí, které s přibývajícími stránkami čím dál víc graduje, jde především o lidi a vztahy mezi nimi. To je to Kingovo umění, jeho parketa! Dokáže svým postavám dát tolik života, třeba s použitím jen pár informací z minulosti, plus popis jejich chování přímo v ději, že nelze než si to jen užívat a zírat.
Ve všech oněch několika jeho přečtených knihách (do "pravých" hororů nepůjdu ani omylem) jsem vypozorovala bystrým čtenářským okem to samé - svým postavám úderem do klávesnice vdechuje život... Takový americký kouzelník...

Pobavila jsem se a byla jsem napnutá jak šráky. Ale je to opravdu čtení, které vzbuzuje takové ty zvláštní pocity, tísnivé obavy, jak to bude dál, o co tam vlastně kráčí...
Prostě, časožrouti na mě zaútočili, napadli mě a chtěli mě úplně zrušit... Páni, co to tady pronáším za nesmysly! Zaútočily na mě viry, nemilosrdné potvory, s úmyslem odeslat mě ne do jiné dimenze, než asi přímo pod zem!
Nedám se a nenechám se zdeptat! I když, až na to, že aspoň můžu číst, jinak nemám vůli k ničemu. A aby mě zubaté příšerky vskutku nesežraly, což je v zavirovaných snech dost možné, prokládala jsem pochmurné příhody hrstky cestujících v letadle letícím do neznáma, čtením úplně jiné a podstatně veselejší knížky.

Ale King je Král a vo tým žádná! :-)


luksky
24. ledna

Časožrouti - *****
Skryté okno - ***

FallenOne
11.12.2022

Tohle mě bavilo oboje. Časožrouti o něco víc, protože jsem je kdysi viděl v televizi a hodně mě to tehdy bralo. I Skryté okno jsem viděl dřív na plátně, ale přece jen mě knižně bavilo o ždibíček míň. Nicméně tady je to za plnou.

kilometr
21.11.2022

Tohle mě bavilo,hlavně pak Časožrouti. 58 přečtená " Kingovka" nezklamala. 70%.

evaval
04.02.2022

Povídka se četla dobře, co oceňuji na jakékoliv tvorbě Kinga je to, že nám autor dává nahlédnout do psychologie postav, do jejich dětství, předchozího života. Je pak lépe pochopitelné jejich jednání a chápeme, proč se rozhodují určitým způsobem. To je nejspíš to, co mi mnohdy u jiných knih chybí.

radus
14.12.2021

Přečetla jsem pouze Časožrouty a myslím, že to nebylo špatné. Pak jsem si pustila filmové zpracování a musím říci, že tam jsem bála více než u knížky, ale hlavně mě zajímalo jak budou vypadat ty příšerky :-) Knížka je pro mě vždycky lepší než film.

Sarka25
26.09.2021

Dnes jsem dočetla tuto povídkovou knihu a zrovna nadšená jsem z ní nebyla.
ČASOŽROUTI- ze začátku jsem si říkala co je to za blbost, ale pak me to chytlo a opravdu se me povídka libila hlave ten nápad je skvelej. Až jsem si chvilemi říkala že nikdy nepoletim letadlem.
SKRYTÉ OKNO- to me Teda vůbec, ale vůbec nebavilo. Až jsem v knížce I přeskakovala a dočetla jen konec. Ale na film se rada podivam treba me bude bavit vic než kniha.

1