Čtyři po půlnoci I. - Časožrouti / Skryté okno do skryté zahrady

Čtyři po půlnoci I. - Časožrouti / Skryté okno do skryté zahrady https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/17227/mid_ctyri-po-pulnoci-i-casozrouti-skryt-xxX-17227.jpg 4 914 101

Čtyři po půlnoci série

Povídky a novely série

4. díl

V Americe byla vydána kniha Čtyři po půlnoci, která obsahuje čtyři novely - Časožrouti, Skryté okno do skryté zahrady, Policajt z knihovny a Sluneční pes - jako celek. Vzhledem k rozsáhlosti děl je ale české vydání rozděleno do dvou knih. V této knize je novela Časožrouti a Skryté okno do skryté zahrady. První příběh vypráví o velmi záhadném letu, při kterém zmizí většina cestujících a piloti. Ze zbylých pasažérů je naštěstí jeden pilot, který se ujme řízení letadla a přistane s ním. Posléze zjišťují, že se ocitli v naprosto liduprázdném místě, kde nejsou vůně a zvuky, jen tíživé ticho vzbuzující strach. Ve druhém příběhu se seznamujeme s osamělým spisovatelem Mortem, jemuž vtrhne do života člověk, který tvrdí, že mu Mort ukradl příběh. Ale zdá se, že cizinec snad ani neexistuje, jako by byl jenom v Mortových představách.... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Four Past Midnight , 1990

ecko0541
26.09.2018 4 z 5

Je to čtivé, ale hodně okecávané. V první povídce mi přišlo, že se nic celou dobu nedělo, pořád jen někdo něco povídal, ale pořádné akce tam byli asi jen 2.

TerísekTerka
01.09.2018 5 z 5

Má první zkušenost s tímto legendárním autorem... Fantastická kniha! Na povídky moc nejsem, ale tyhle mě uchvátily. U Časožroutů mi tedy trvalo trošku déle než jsem se začetla, ale postupně jsem se do příběhu čím dál víc propadala (pozn. na film se rozhodně nekoukejte, je strašný :D). Naopak od Skrytého okna jsem nemohla už od první věty odtrhnout zrak. Do Morta Raineyho jsem se naprosto zamilovala, totálně se s ním sžila (v tomhle případě filmové zpracování 100% doporučuji... i když se místy doooost odpoutává od knižní předlohy. Těžko ale říct, kde je závěr lepší, když tam hraje můj oblíbenec :)) Druhá povídka byla zábavná, napínavá, strašidelná, smutná, prostě DOKONALÁ. Moc doporučuji, na takovou knihu člověk narazí málokdy.

Janicga88
22.07.2018 5 z 5

První kniha od autora, kterou jsem četla a hned jsem se stala jeho fanynkou:)))

Monnyska
15.06.2018 5 z 5

Knížka mne velmi mile překvapila. Do Časožroutů jsem se zprvu nemohla začíst, ale najednou povídka dostala rychlý spád a já už se od knihy nemohla odtrhnout. Skryté okno do skryté zahrady bylo famózní. Opravdu velmi povedené. Doporučila bych však obě povídky :) a na léto je to opravdu výborné počteníčko :)

Pajan28
16.04.2018 5 z 5

Této knihy jsem se celkem bála. Celkově povídky nejsou pro mě a tak i ty témata mi celkově nesedli. Ale při čtení jsem změnila názor. Tato kniha je super. King opět nezklamal.

MM_Master
14.04.2018 5 z 5

V pustině jsem uviděl stvoření, nahé, zvířecké, které dřepíc na zemi drželo v rukou své srdce a pojídalo je. Povídám: "Je dobré, příteli?" "Je hořké, hořké," odpovědelo, "ale já je mám rád, protože je hořké a protože je to mé srdce. /Stephen Crane/

Tardy
30.03.2018 4 z 5

Časožrouti (3*) mě trochu zklamali, ale skvělé Skryté okno (5*) mi vše vynahradilo.

MichalHoráček
09.03.2018 4 z 5

Obě povídky jsem již kdysi viděl, ale knížka je knížka ;-) Mě se víc líbila ta druhá (Skryté okno do skryté zahrady) Krásně tajemná, až i reálná...

Peternikdy
13.02.2018

Skryté okno je detektívka. Obstojná aj pre skúseného konzumenta detektíviek. Zvyšné tri sú splašky, z ktorých Langolieri (Časožrouti) ešte človeka až tak neotrávia, proste len nestoja zaveľa. Zvyšné dve sú fakt hrozné rodokapsy, ohrublé, primitívne, bez fantázie, bez trojrozmerných postáv, bez vkusu. Ani len aspoň ako tak literárny slovník; nič než ohrublé kecy absurdného pseudopríbehu. Osobne mi práve dvojknižka Štyri po polnoci pripadá ako reprezentatívny vzorok kingoviek pre niekoho, kto v Kingovom fanklube nie je.

denib
14.01.2018 5 z 5

Taky občas přemýšlíte, do jaké doby v minulosti byste se chtěli podívat? Po přečtení už nebudete :-)
Obě novely mají úplně odlišný původ strachu, ale u obou to skvěle funguje. U Časožroutů je čtenář hozený do hrůzy ihned a je to hrůza zvenčí. Jste v napětí, co to sakra všechno znamená a jak se z toho dostat. Skryté okno se rozjíždí pomaleji, hrůza nastupuje postupně a je stupňovaná především nejistotou, jestli člověk neblázní. Obojí je pekelné. Mistr King se prostě zase vytáhnul.

Hjuud
23.12.2017 5 z 5

Po delší době něco, co se mi od Mistra výrazně líbilo! První povídka, Časoužrouti, byla tak napínavá, že jsem z ní byl až vynervován a nemohl jsem se od ní odtrhnout. Líbil se mi i ostatními čtenáři haněný konec. Druhá povídka pro mě byla specifická, jelikož jsem před mnoha lety viděl film a tudíž jsem si pamatoval hlavní pointu, s čímž jsem četl celou povídku. I ta ale byla napínavá a skvěle propracovaná. Když King fušuje do psychologie, je to vždy nejlepší zážitek :-)

Shcleeba
04.10.2017 5 z 5

Měla jsem teď od Kinga rok pauzu a k návratu jsem zvolila právě tuto knížku. Chyba to rozhodně nebyla. Po čtení jiných, ač také zajímavých autorů jsem opět propadla neskutečnému kouzlu Kingových knih. Od začátku do konce jsem hltala obě novely a už se těším na další dvě z této série. Časožrouti byl skvěle vymyšlený koncept, napětí z příběhu jen čišilo, jen z konce jem zpočátku byla poněkud nesvá, ale nakonec proč ne? King si to může dovolit! Skryté okno mělo naopak závěr skvěle propracovaný a zhltla jsem ho jedním dechem. Opět mohu říci, že se mistrovi povedl skutečný skvost!

barlow
16.08.2017 4 z 5

Za mě povedené kingovské povídky. Jsou různého žánru, přesto je pojí autorův přístup k budování napětí. Pro mě lepší Skryté okno,protože u Časožroutů jsem měl obrovská očekávání. Ale to je jen moje chyba :D

Charmedka
13.08.2017 3 z 5

Spíše průměrná kniha. Časožrouti mě bavili na začátku, ale konec mi přišel překombinovaný a celkově to bylo moc zdlouhavé. Naopak Skryté okno hodnotím kladně, výborný příběh a ještě lepší atmosféra.

evickakyticka
20.07.2017 3 z 5

Obě novely mě zaujaly tak napůl, proto také hodnotím třemi hvězdami. Je to sice starší kousek, který King napsal, ale o to by mě měl více zaujmout. Ty jeho novoty už mi tak nevoní.

Aaliyan
21.06.2017 3 z 5

Tři a půl ... Časožrouti byli dobří, ale Skryté okno ... tam bylo záživných až tak posledních 50 stran ... i když to byla povídka zajímavá, nebyla skvělá.

cat5
23.05.2017 5 z 5

Časožrouti perfektně gradovali a byla radost je číst. Na Skryté okno do skryté zahrady jsem bylo obzvlášť zvědavá, protože jsem se nejdříve setkala s filmovým zpracováním, které se mi hrozně líbilo, ale co si budem povídat... Kniha je prostě kniha. O to víc mě šokovaly rozdílné konce v obou zpracováních a ještě více mě šokoval fakt, že sama nevím, který je vlastně lepší. Super počtení.

MartinSt
07.05.2017 5 z 5

Časoužrouti až na závěr bezvadní! Okno jsem bohužel znal z TV, tudíž mě nemohlo tak úplně překvapit, ale i tak dobré.

Maus
15.04.2017 5 z 5

Povídka časožrouti je úžasná. Když jsem byla menší koukala jsem na časožrouty v televizi a vůbec jsem tehdy neměla ponětí, že je to od Kinga. Kniha je úplně totožná s filmem. Takže moc pěkné! Druhá povídka už se mi líbila o něco méně, ale i tak se mi líbila.

Greene
12.03.2017 5 z 5

Už první příběh byl výborný, ale ze Skrytého okna do skryté zahrady jsem se posadil na zadek. Pan King mně o své genialitě přesvědčil už dřív, ale tady ji ukázal v tom nejlepším světle. Díky!

povídky letadla zfilmováno cestování časem spisovatelé horory letiště

Část díla

Stephen King