Pouta

Pouta https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/385055/bmid_pouta-KeY-385055.jpg 4 691 171

Nový román u nás již dobře známé spisovatelky nenechá nikoho v klidu: každý z nás si v něm najde strunu, kterou už slyšel znít nebo která v něm stále zvučí temnou ozvěnou. Silná, intenzivní, temná kniha se světýlkem naděje, jejímiž hrdiny jsou naši současníci, je svědectvím o tom, že příčinou zla a tragických osudů nebývají jen války, přírodní katastrofy, nemoci a jiné, většinou těžko ovlivnitelné zásahy „shora“, ale působí si je lidé sami navzájem svou lhostejností, leností, sobectvím, slabostí či nepochopením…... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Les Loyautés , 2018

vekkr
09.12.2021 4 z 5

Audiokniha,výborně načtená včetně hudby.Příběh depresivní ale přesto uvěřitelný.

janina66
07.12.2021 4 z 5

Sice krátký, ale o to silný příběh až deprimující. Čtyři hlavní postavy, které vypráví svůj traumatizující dospívání, a matka své odhalení o manželovi. Konec a nekonec si každý musí dát dle svého uvážení.

EvikU.
03.12.2021 5 z 5

(SPOILER) Páni. To mě teda dostalo. Posloucháno jako audiokniha, temná hudba mezi částmi to nádherně doplňovala. Výborně načtené a samozřejmě krásně napsané. Velmi silný příběh. Určitě doporučuji a musím vidět nakonec naději, přestože konec si musíme domyslet.

pakoshka
02.12.2021 4 z 5

Chci si od Delphine de Vigan přečíst úplně všechno.

ddkk
27.11.2021 5 z 5

Dva dvanáctiletí kluci, kteří se potýkají s životem. Ponechaní sami sobě, protože jejich rodiny moc nefungují. A k tomu démon alkohol, v tomhle věku nesmírně destruktivní...

Vůbec to není lehká knížka, i když je útlá a příběh je krátký. Nemám moc ráda tak strašně smutné příběhy týkající se dětí jako jsou Pouta...

Kde jsou ti andělé strážní, kteří by měli osamělé a zmatené děti chránit, když to nedělají jejich nejbližší?

94_Anet
26.11.2021 4 z 5

První kniha od této autorky. Velmi silná témata k zamyšlení. Neuvěřitelné, co do pár stránek zvládla napasovat. Bohužel jsem úplně nepochopila konec.

josska
19.11.2021 5 z 5

Konečně moje první kniha od autorky a jsem mile překvapena,něco takového jsem myslím ještě nečetla,,na 144 stranách tolik myšlenek,bolesti,strachu,uzkosti,naděje,,,moc zajímavé čtení ...a už se těším na volné pokračování Vděk....

Kristuflina
04.10.2021 5 z 5

Skvělá kniha, ostatně jako všechny, které jsem od autorky zatím přečetla. To jak na krátkém prostoru dokáže vylíčit tolik emocí je úžasné. Její knihy mě vždy zasáhnou a není tomu jinak ani v případě Pout. Rozhodně stojí za přečtení.

Evaho73
15.09.2021 5 z 5

Krátky pôsobivý román o dvoch dospievajúcich chlapcoch z rôznych rodín, z ktorých každý má svoje problémy a spôsoby, akými sa ich pokúšajú zvládnuť. Ďalej v príbehu vyznieva i svedectvo o tom, aké ťažké môže byť pomáhať si navzájom, keď „lojalita“ znamená mlčať o problémoch, ktoré môžu ohroziť život.
Autentický napísaný príbeh s údernou zápletkou a veľmi závažnými posolstvami, ktoré by nás mali vyburcovať k tomu, aby sme si viac všímali svoje okolie a problémy svojich blízkych.

juliesze
14.09.2021 5 z 5

Asi nejslabší knížka od mé oblíbené autorky, která si ovšem pohrává se škatulkami a lidským neštěstím a slabinami. Na těch pár stranách se autorce opravdu podařilo vylíčit až téměř hmatatelné neštěstí a absenci lidského porozumění.

Anna27
18.08.2021 5 z 5

Moje oblíbená francouzská spisovatelka. Ona prostě umí. V mnoha věcech jsem se v knize poznala. Příběh je o 2 kamarádech - Théovi a Mathisovi, (oběma je 12 let, ale už teď se potýkají se starostmi dospělých), jejich rodičích, učitelce. Každá postava poznamenaná něčím jiným, základ problémů byl ale vždy v rodině. Tohle doporučuji.

Pistácie
23.07.2021 5 z 5

Autorka mě již podruhé přesvědčila, že její knihy stojí za to. Její příběhy o mezilidských vztazích mě vždycky naprosto vtáhnou do děje. Nejsou to lehká témata, ale je to psané ze života, reálné, a můžeme si pod tím představit kohokoliv. Nic si tam nevymýšlí, nepřehání, neulítává nikam do nereálných výšin, ale naopak píše to tak, jak by se to mohlo v běžném životě dít. Může a někdy to potká každého z nás. Je to smutné, ale zároveň někdy dojemné čtení. O to víc mě to tady zasáhlo, že tak silné téma se dotklo dětských hrdinů. Těším se na další její počiny.

Arwen777
11.07.2021 5 z 5

Tak tato kniha mě zasáhla. Útlá novela ale s překvapivě silným obsahem, která se vám dostane pod kůži a vezme vás za srdce. Střídání pohledů čtyř hlavních protagonistů, jejichž jednotlivé dramatické příběhy se prolínají a navzájem ovlivňují. A vy celou dobu víte, že se schyluje k tragédii... brilantně napsané.
Jako pouta jsou zde znázorněny rodinné, přátelské a i pracovní vztahy, které nás dokáží omezovat a spoutávat a to až patologickým způsobem. Nejvíce mě zasáhlo, jak se někdy dítě po rozvodu rodičů stává rukojmím mezi těmito dvěma neslučitelnými stranami a jak se "plácá" v neštěstí svých rodičů, kteří mu svět boří, místo aby mu zajistili stabilní citové prostředí. Dále mě překvapila loajalita, kterou některé děti (většinou nějakým způsobem deprivované) cítí ke svým rodičům a jak dokáží jít až za hranice, které ale samy nemají možnost rozpoznat. Théův příběh byl silný a jeho způsob vypořádávání se s problémy tak povědomě tragický.
Dále mě zaujala linka Cécile, která po letech soužití s manželem zjišťuje, že ho vlastně nezná a že to rozhodně není člověk, se kterým by chtěla žít. Je zajímavé a znepokojující si uvědomit, že nikdy své nejbližší nepoznáme dokonale a že vždy v každém zůstane část, o které nevíme a kdo ví, co by bylo, kdybychom věděli.
I příběh dalších dvou hlavních hrdinů byl poutavý - Mathis, pro kterého se přátelství stalo břemenem, které možná nebude schopný unést, a Héléne, která sama traumatizovaná vlastním dětstvím, je jako jediná schopná rozpoznat, že se s Théem něco děje, ale není schopná to správně řešit.
Tato kniha není lehké čtení, přesto ji velmi doporučuji pro všechny, kteří rádi čtou o vztazích mezi lidmi. Obdivuji styl autorky, která na malém prostoru dokáže nastínit tolik důležitých otázek a donutit vás přemýšlet.

intueri
01.07.2021 5 z 5

Poutům vztahů nikdo neunikne, protože jsou základem lidství - rodina, přátelé, spolužáci, spolupracovníci... Někdy se však pouta stávají příliš těsnými, omezujícími, nezdravými a pro život deformujícími... Co nám"daruje"naše rodina do vínku? Jak hluboce nás ovlivňují přátelé? Nakolik dobře známe svého životního partnera?
Tato"úsporná", ale náměty"bohatá" novela spíše nechává čtenáře nahlédnout z více úhlů a zapřemýšlet, než aby dávala přímé odkazy. Přesto rozhodně stojí za přečtení.

Pianistka
22.06.2021 1 z 5

Zajímavé téma i závěr, leč kniha mi přes malý počet stran přišla zbytečně zdlouhavá.

Makkys
16.04.2021 3 z 5

Bylo to první setkání s autorkou a vzhledem k tomu jak to bylo vychvalované jsem byla na knihu hodně zvědavá. Vůbec nevím co si o knize mám myslet. Nějak jsem se do toho nemohla začíst i když to bylo čtivě a dobře napsané, ale tak nějak sem se nemohla s postavami z žít. Ani si už poradně nepamatuji o co v knize přesně šlo a to sem to četla nedávno. Prostě mě to nezaujalo a bylo to za mě takové průměrné čtení.

Aprilek
07.04.2021 5 z 5

Velmi zajímavá kniha

Petra21
05.04.2021 5 z 5

Zdánlivě běžné osudy uvěřitelné ve své všednosti, jejichž protagonisté se v zájmu citlivé (pseudo)ochrany utíkají k milosrdným lžím či neúplným pravdám. Velice iritující pocit všeho skrývaného, co raději vyřčeno mělo být. A ten jazyk, tak úchvatný, že jsem se halila do jejích slov jako do peřinky. Zkrátka si mě připoutala...

VéjaTarabová
04.04.2021 4 z 5

Má první přečtená kniha od autorky a musím říct, že to byla láska už od první stránky. Ačkoli jsem vůbec netušila do čeho se pouštím, příběh mě doopravdy zaujal hned po první kapitole a má zvídavost se stupňovala s každým novým odstavcem. Delphine dokáže psát neuvěřitelně poutavým až surovým stylem, který vás nenechá ani na chvíli vydechnout či ztratit pozornost. Témata v knize jsou dost závažná, ale myslím, že byla podána skvěle. S mladým Théem se dá lehce soucítit a já mu nemohla mít žádný jeho čin za zlý. Takovéto věci se bohužel dějí častěji, než si dokážeme kdokoliv připustit. Zároveň je zde nádherně popsáno, jak moc může dospělou osobu ovlivnit to, v jakých domácích podmínkách vyrůstala. Kniha nabitá emocemi směřovala bohužel pouze k jednomu možnému konci, ovšem já jsem s takovýmto nešťastným zakončením spokojena. Určitě doporučuji, akorát je lepší nemít žádná očekávání.

„Ostatně je to zvláštní, tenhle pocit zklidnění, když konečně vypluje na povrch, co bylo zasuté někde nepříliš hluboko, co člověk nechtěl vidět, ale o čem už věděl, tenhle pocit úlevy, když se potvrdí to nejhorší.“

Gooverka
04.04.2021 4 z 5

Už třetí kniha od Delphine, které dávám čtyři hvězdy a která vážně stojí za přečtení. Autorčin styl vyprávění je naprosto nezaměnitelný, její hrdinové fantasticky vykreslení a poselství knihy silné. Stejně jako u těch předchozích, ani tady nechybělo málo, abych dala hvězd pět.