Postřižiny

Postřižiny https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/5536/bmid_postriziny-ww5-5536.jpg 4 1169 168

Celý příběh se točí okolo Maryši, manželky Francina, který je správcem pivovaru. Maryša je velmi krásná mladá energická žena, která když si něco usmyslí, tak to prostě udělá. Obvykle vezme své kolo a projíždí se po městě a její dlouhé vlasy za ní vždy krásně vlají. Nejen muži, ale dokonce i ženy se za ní otáčí a můžou na ní oči nechat. Maryša vlastní čtyři prasata. Zabíjačku má opravdu ráda a nenechá si ji nikým zkazit, proto nedá dopustit na řezníka pana Myclíka. Nakonec pozve na zabíjačku celou správní radu (doktor Gruntorád a kominický mistr pan de Giorgi); všichni členové odcházejí domů až pozdě večer a libují si – až na Francina, který zabíjačku nesnáší a raději pije bílou kávu a přikusuje suchý chleba. Jednoho dne přijede Francinův bratr Pepin, který je roztržitý, co si myslí, řekne na rovinu, nemluví, ale křičí a je trochu blázen, povoláním švec...... celý text

hanicka258
19.07.2016 4 z 5

Moc se mi líbil optimismus této knihy :-) super!

lucille48
18.07.2016 3 z 5

Dílo mi nepřipadá čtivé, ale velmi přesně popisuje tehdejší zvyklosti, a jak se má chovat žena ve společnosti. Úděl ženy je tedy jasný, obstarávat domácnost, být manželovi oporou, téměř služkou a vždy mu být poslušna. Hlavní hrdinka se nedokáže přizpůsobit, je příliš divoká a znuděná stereotypem. Její manžel je z ní frustrovaný. Maryša se snaží projevit se však může, jako žena, ne tolik znalostmi, jako spíš činy, a to obvykle týkající se jejího vzhledu. Takovéto odvážné ženy zajistili přiblížení se k rovnoprávnosti.
Kniha se mi příliš nelíbí, i s ohledem na určité momenty, které se mi zdají příliš kruté (pes, kterému Maryša usekla ocas).

petra3242
27.05.2016 3 z 5

Možná, že kniha i autor patří ke klasice, mě však bohužel kniha nijak extra nezaujala. Filmové zpracování mi přijde lepší. Přijde mi, že vypravěč v knize je strýc Pepin, začne o voze a skončí o koze.... :D

poni
16.05.2016 5 z 5

Skvost!

angelice
03.05.2016 4 z 5

Příběh zachycuje prostředí, které už nám nikdo nevrátí a díky Maryšce, která umí číst v lidech, se seznamujeme s povahami lidí, jichž už také moc nezbylo. Krásná kniha o odvaze v malém městečku, kde každý zná každého, o rozpustilosti a vybočování z řady. Kniha je tak trochu cynicky vtipná, jindy dost svérázná či melancholická a někdy vyloženě trhlá ( to když Maryška usekne v dobré víře psovi ocas...). Hrdinka umí na všem hledat to krásné, od zapalování lamp přes zabíjačku až po zvyk doktora, jenž sám řídí spřežení a jeho vozka se s provinilým úsměvem veze v kočáru a užívá si okamžik, kdy ji manžel seřeže.A korunu tomu všemu nasazuje strýček Pepin se svý operním zpěvem, zážitky z vojny a úslovím:,, co to capete jak mladý straky?" Kniha je navic vyšperkována krásnou češtinou.

Manyna
11.04.2016 4 z 5

Bohumil Hrabal znal dokonale čecháčkovskou povahu a uděl jí tak krásně zakomponovat do jeho knížek. A pro milovníky dobrého českého jídla a piva je to balzám na duši. Postřižiny jsou jednou z mých oblíbených knížek, která mi zvedne náladu, i když mi zrovna do smíchu není.

DavidPauza
08.03.2016 5 z 5

Tuhle knihu pokládám za klenot literatury.

Grety
27.02.2016 4 z 5

Krásná česká klasika..Člověk se neubrání tomu, aby se mu při čtení nevybavovaly scény s filmu, který jsem viděla x-krát. Lásky plný popis zabijačky je kouzelný a člověku se sbíhají sliny.

Damato
22.02.2016 5 z 5

Podobně jako u komentáře Atuin - i já dostávám při čtení hlad a přestože nejsem milovník jitrnic a jelítek nejradši u čtení požvýkávám kus masa a vždycky když čtu znovu a znovu tuto knihu vzpomínám na město Nymburk, kde se mi narodili kluci, kde bylo nádherně a kde i ty zabíječky snad voněly jinak , pohodověji než teď , kdy už přes 30 let " zápasíme" v pohraničí. A vždycky se při začátku čtení těším na strýce Pepína, na Francina - prostě nádherná, pohodová knížka.

hmyzák
30.12.2015 5 z 5

Novela o lásce k životu, o bezprostřednosti života, o kráse obyčejných lidí a jejich životech - o pábitelích. Hrabal poodkrývá život svých rodičů a své největší múzy strýce Pepina. Zkusili jste být někdy bezprostřední? Maryška při mazání krve, výstupu na pivovarský komín, zkrácení sukně a konečně při postřižinách je!
Oslava života, vyprávění o lidech, bohémství a volnost jsou poselstvím strýce Pepina i krásou Postřižin Bohumila Hrabala

blackholesun32
31.10.2015 5 z 5

Tož člověka to nutí srovnávat s filmem, chce, nechce; ostatně, při četbě už, alespoň já, vidím konkrétní představitele z filmu. Myslím si však, že film přesto nevyhrává a kniha je lepší. Menzel totiž z filmu udělal idylu, úplně z filmu odstranil jakýkoli náznak temnoty a ta v knize nechybí - třebas useknutí psího ocásku, vzpomínání Maryšky na dětství (alepoň si nepamatuji, že by tam bylo) a jiné další epizody. Z tohoto úhlu pohledu na mě kniha působí ucelenějí, opravdověji, živěji.

mika251
19.10.2015 3 z 5

Filmové spracovanie patrí k mojim obľúbeným dovodom, prečo zapnúť televíziu, a po rokoch som sa konečne dostala aj k literárnej predlohe a zároveň k prvej knižke od Bohumila Hrabala. Autorov štýl ma nesmierne bavil, Postřižiny doslova kypia životom. Musím ale priznať, že nebyť filmu, tak by ma knižka až tak nebavila - už len preto, že Dalešický pivovar patrí k mojim obľúbeným výletným miestam a dalešické řezané je pre mňa najlepšie pivo :) Hrabal to napísal krásne, ale Menzel z toho urobil klenot :)

tisha8409
11.08.2015 3 z 5

Snad jediná věc, kdy je dobrá jak kniha, tak film.
Přelomová kočka si nenechá nic diktovat, je milá a její mužíček k tomu jen mlčí, nebo pleskne opaskem. Jak lahodný trest plný lásky!
Jejich láska je hezkým ústředním motivem.

AnnieBarming
03.08.2015 4 z 5

Až na strýce Pepina to teda nebylo nic převratného. Říkala jsem si, že film až po knize, tak se na něj vrhnu:)

Morgainne
20.07.2015 3 z 5

Po Účastnících zájezdu další knížka, která se mi nelíbila zdaleka tak jako film. I tady musím říct, že film z knížky převzal to nejlepší.

NoelHudson
30.06.2015 3 z 5

O hvězdičku míň jen kvůli přehnaně podrobnému popisu zabijačky a kvůli necitlivému jednání se psem...

Maverick
16.03.2015 3 z 5

Četba k maturitě... Osobně jsem čekal něco trochu víc. Dle mého názoru Hrabalovi u tohoto díla přidalo hodně na popularitě Menzelovo filmové zpracování, protože knížka sama o sobě žádný velký zázrak není. Takže ano, přečíst by si ji měl asi každý, nicméně existují daleko hodnotnější a zajímavější díla, než je toto.

12kája34
17.01.2015

Pana Hrabala vůbec nemusím.Film jsem viděl a také mínus.Nemám rád satirické knihy a filmů dobrých komediálních je málo

Matt Baker
04.01.2015 4 z 5

Hrabalova klasika která neomrzí. Již legendární strýc Pepin je geniální postava, kterou nikdo nemůže přehlédnout. Příběh o mývalovi je nezapomenutelný.

Bess.h
22.11.2014 1 z 5

Přiznám se, že jsem od Hrabala četla jen tuto knížku a jen proto, že jsem ji potřebovala k maturitě. Proto doufám, že jeho ostatní tvorba je lepší než tohle hrůzo-dílo. Z této knížky byl nejlepší tak akorát film, který je až legendární a mě se moc líbí. Proto jsem byla hodně zklamaná touto knížkou, kde hlavní hrdinka řeší jen svoje vlasy a nebo to, jak se v dětství topila. Taky mi přišlo docela kruté to useknutí ocásku. V kníže to bylo divně popsaný. Bohužel u mě tímto Hrabal asi skončil.