Postřižiny

Postřižiny https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/5536/bmid_postriziny-ww5-5536.jpg 4 1175 170

Celý příběh se točí okolo Maryši, manželky Francina, který je správcem pivovaru. Maryša je velmi krásná mladá energická žena, která když si něco usmyslí, tak to prostě udělá. Obvykle vezme své kolo a projíždí se po městě a její dlouhé vlasy za ní vždy krásně vlají. Nejen muži, ale dokonce i ženy se za ní otáčí a můžou na ní oči nechat. Maryša vlastní čtyři prasata. Zabíjačku má opravdu ráda a nenechá si ji nikým zkazit, proto nedá dopustit na řezníka pana Myclíka. Nakonec pozve na zabíjačku celou správní radu (doktor Gruntorád a kominický mistr pan de Giorgi); všichni členové odcházejí domů až pozdě večer a libují si – až na Francina, který zabíjačku nesnáší a raději pije bílou kávu a přikusuje suchý chleba. Jednoho dne přijede Francinův bratr Pepin, který je roztržitý, co si myslí, řekne na rovinu, nemluví, ale křičí a je trochu blázen, povoláním švec...... celý text

Matt Baker
04.01.2015 4 z 5

Hrabalova klasika která neomrzí. Již legendární strýc Pepin je geniální postava, kterou nikdo nemůže přehlédnout. Příběh o mývalovi je nezapomenutelný.

Bess.h
22.11.2014 1 z 5

Přiznám se, že jsem od Hrabala četla jen tuto knížku a jen proto, že jsem ji potřebovala k maturitě. Proto doufám, že jeho ostatní tvorba je lepší než tohle hrůzo-dílo. Z této knížky byl nejlepší tak akorát film, který je až legendární a mě se moc líbí. Proto jsem byla hodně zklamaná touto knížkou, kde hlavní hrdinka řeší jen svoje vlasy a nebo to, jak se v dětství topila. Taky mi přišlo docela kruté to useknutí ocásku. V kníže to bylo divně popsaný. Bohužel u mě tímto Hrabal asi skončil.

Evus
28.10.2014 5 z 5

Nudíte se? Kupte si medvídka mývala!

knihamouder
16.09.2014 5 z 5

Krásná četba, krásná doba, skvělý strýc Pepin :-D

Janule164
30.08.2014 3 z 5

Hrabala mám ráda, ale v tomhle případě je film určitě lepší :)

xxDawexx
15.07.2014 2 z 5

Podle mě, jedná se o jednu z nejslabších knih, co je na mém seznamu. Na rozdíl od Ostře sledovaných vlaků mě zde k srdci nepřirostla ani hlavní postava. Hrabalovo pábení mě nijak neoslovilo, a v této knížce vyloženě nudilo. Bohužel.

baroo
28.06.2014 4 z 5

Lahůdka! Má nejoblíbenější od Hrabala.

MartinaF
12.05.2014 4 z 5

Velmi zajímavá a humorná kniha. Děje zde moc není, jsou to spíše jednotlivé příhody, ale i tak se nudit nebudete. Pokud ale srovnám knihu a film, tak film se mi líbil mnohem víc.

Luxiee Axony
19.03.2014 5 z 5

Strýček Pepin je prostě dokonalý. Při jeho dlouhých rozpravách mne nejednou rozesmál :)

Bunburistka
16.02.2014 2 z 5

Zajímavý román, který jsem četla k maturitní zkoušce. Musím říct, že mi Maryša k srdci nějak zvlášť nepřirostla, některé scény byly víc, některé méně zábavné.

Martinka 135
21.01.2014 1 z 5

Mám pocit, že autor se nedokázal do hrdinky dost dobře vcítit, přestože se ve skutečnosti jednalo o jeho matku. Po celou dobu jsem se snažila ztotožnit se s ní, ale až do konce knihy se mi to nepodařilo. Jedinou světlou stránka knihy byl pro mne osobitý strýc Pepin. Ten mne alespoň přiměl se občas pousmát.
Dle mého názoru, žádný klenot české literatury. Je to typicky Hrabalovský styl pro široké spektrum čtenářů, který pro mě, bohužel, postrádá umělecký základ.
Jedna z mála knih, u nichž jsem ocenila filmové zpracování, které je o něco kvalitnější.

ivkalia
16.11.2013 5 z 5

Báječná kniha o báječných časech minulosti, doporučuji!!!! Pan Hrabal napsal geniální a nadčasové dílo.

fons
27.10.2013 5 z 5

Ach to je nádhera!
Ještě teď vrním blahem z toho, že jsem si v téhle agresivní, uspěchané a předeminzované době mohl přečíst něco tak upřímného, jemného a krásného, jako jsou Postřižiny.
Na únik z podělané reality naprosto ideální čtení - a já ho navíc označím za nejlepší Hrabalovo dílo!
Tak a teď si jdu vychladit pivo, hodit masíčko z prasátka na pánev a vylezu si na ten náš malinkej plechovej komínek...

Marčullkas
22.07.2013 5 z 5

Postřížiny řadím mezi nejpovedenější dílo p. Hrabala.

Atuin
13.07.2013 5 z 5

Postřižiny jsou rozverné, laskavé, dostávám u nich hlad, pravidelně. Jsou jako Maryša plné elánu a syté. Říz jim dodává ještě strýc Pepin, Francinovo motocykl a vůbec celé rotace, pohybující se s grajícíí a vřelou laskavostí, které pohybují tím malým světem pivovaru, i světy uvnitř nás.

Kateriska
05.07.2013 3 z 5

Velmi bláznivá kniha, která rozhodně nezalahodí každému. Ani mně tento příběh moc nesedl, Hrabal užívá mnoho slangových výrazů a cizích slov, takže jsem musel mít stále po ruce slovník. Určitě existují lidi, kteří knihu více ocení. Mně se ale film líbil více.

_sjuu_
27.05.2013 1 z 5

další z knih, nutná maturitě - přiznám se: vůbec mě to nebavilo, film mi přišel mnohem lepší

šmudlík
31.03.2013 3 z 5

Musím přiznat, že film se mi líbil víc. Něco bylo v knize navíc, něco chybělo, ale v některých částech jsem úplně vypínala. Takže tak napůl. Film mám moc ráda, knihu přečtenou, ale řekla bych, že se k ní už nevrátím. Jedna z hvězdiček je za způsob psaní: popis pocitů a krásy podle hlavní hrdinky je hezký.

Junior.Ella
28.03.2013 3 z 5

Četla jsem ji z důvodu povinné četby a musím říct, že mě zrovna nenadchla. Samozřejmě, že je psána krásně a silnější povahy se u čtení zasmějí, ale mě bylo pejska, kterému jen tak usekli ocas spíš líto. Ale když jsem se zmínila o téhle knížce zejména starším jedincům, tak si ji nemohli vynachválit a nazývali ji krásnou klasikou. Film jsem ještě neviděla, ale chystám se na něj podívat. Tak třeba změním názor.:)

Hwi Nori
19.03.2013 5 z 5

Krásná, milá kniha... přečetla jsem ji jedním dechem. :)